حرام شدن ابدی زن و شوهر جوان به دلیل یک حکم شرعی

ایسنا می نویسد : جهل به یک حکم شرعی در خصوص شرایط و آداب رضاع (شیردادن) موجب حرمت ابدی یک زن و شوهر جوان شد.
 
چندی پیش‌ زوج جوانی که کمتر از ۵ سال از زندگی مشترکشان گذشته بود و تنها ۳ ماه از تولد اولین فرزندشان می گذشت، عازم سفر حج می شوند و نوزاد سه ماهه خود را به مادربزرگ می سپارند تا زمان بازگشت مادر و پدر از نوه خود مراقبت کند.
 
مادر بزرگ که خود او نیز صاحب فرزند نوزادی بوده است، با کمال میل، مراقبت از نوه خود را می پذیرد، زیرا از آنجا که خود فرزند نوزادی داشته است، به گمان خود می تواند همزمان به نوه اش شیر دهد.
 
حدود بیش از یک ماه، این فرزند نزد مادر بزرگِ مادری خویش مراقبت شده و از شیر او استفاده می کند؛ پس از بازگشت پدر و مادر این نوزاد، فرزند نزد مادر خود بازگردانده می شود؛ مدتی بعد مادر بزرگ که در جلسه ی روضه‌ای شرکت کرده بود، پس از سخنرانی خطیب آن جلسه، از احکام شیر دادن به فرزند اطلاع پیدا می کند و آنجاست که تمام دنیا را در مقابل خود تیره و تار می بیند.
 
خطیب آن جلسه در رابطه با احکام شیر دادن به فرزند، گفته بود " در صورتی که مادربزرگی به فرزند دختر خود شیر دهد، مادر و پدر آن نوزاد بر یکدیگر حرام ابدی می شوند و باید از هم جدا شوند و به هیچ عنوان امکان بازگشت و ازدواج مجدد آن زوج وجود ندارد".
 
مادر بزرگ پس از این جلسه، از تمامی مراجع برای حکم شرعی و فقهی این مسئله‌ تحقیق می کند و متوجه می شود که مراجع عظام دررساله ها و توضیح المسائل خود در رابطه با این مسئله، حکم به "حرمت ابدی" این زوج می دهند و هیچ راه حلی برای رفع این مشکل وجود ندارد.
 
‌در فقه اسلام، ‌حرام اَبدی یا حرمت مؤبد، به حرام بودن ازدواج مرد و زنی برای همیشه گفته می شود؛ به این معنا، هنگامی که مرد و زنی به یکدیگر حرام ابدی می شوند تحت هیچ شرایطی نمی توانند با هم ازدواج کنند.
 
در فقه شیعه، زنای محصنه، لعان، خواندن صیغه عقد در زمان عده و احرام، لواط با پسر، پدر و برادر زن و طلاق همسر پس از مرتبه نهم از جمله مسائلی است که موجب حرام شدن ازدواج زن و مرد برای همیشه می‌شود؛ شیر دادن مادر به فرزند دختر خود (نوه دختری) نیز از جمله همین امور است.
 
البته باید توجه داشت که شیر دادن به نوزاد و احکامی که پس از آن متوجه این امر می شود، شرایط خاص خود را دارد که به طور مفصل در توضیح المسائل مراجع آمده است و به این شکل نیست که هر خانمی که به نوزادی شیر دهد، چنین احکامی بر او مترتب شود.
 
از نظر مذهب شیعه امامیه (ع) شیر دادنی که علت محرم شدن است، چند شرط برای آن در نظر گرفته شده است که در اینجا، به ۴ مورد آن اشاره می شود:
 
۱- به بچه شیرخوار شیر ‌مادری را بنوشد که دارای بچه بوده ‌و همسر داشته باشد.
 
۲- بچه به واسطه مرض، شیر را برنگرداند و اگر برگرداند، بنابر احتیاط واجب، کسانی که به واسطه شیر خوردن، به آن بچه محرم می شوند، باید با او ازدواج نکنند و نگاه محرمانه هم به او نکنند.
 
۳ - بچه شیر را از پستان زن بمکد نه این که با وسیله ای شیر را در کام بچه بریزند.
 
۴- شیر خالص بوده و با چیز دیگری مثل غذا، مخلوط نباشد.
 
‌در مسئله حرمت ابدی زن و شوهری که مادرزن به نوه شیر داده است، بین اکثر قریب به اتفاق علما، توافق نظر وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که آیت الله مکارم شیرازی در حکم این مسئله با دیگر مراجع، نظر متفاوتی دارد.
 
بخش پاسخگویی سوالات شرعی دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به حکم حرمت ابدی زن و شوهری که مادر آن زن به فرزند دختر خود شیر داده است، به خبرنگار ایسنا منطقه قم، گفت: اگر این مادر به طوری به نوه دختری خود شیر دهد که باعث محرمیت شود(یعنی شرایطی که بخشی از آن ذکر شد) رعایت شده باشد، این مسئله موجب می شود که زن و شوهر به یکدیگر حرام ابدی شوند.
 
هم چنین در پایگاه اطلاع رسانی امام خمینی‌(ره) ( پرتال امام خمینی(ره)) نیز به سوالی در همین خصوص، پاسخ داده شده است: طبق مسأله ۲۴۷۲ توضیح المسائل جناب عالی، «اگر زنی بچه دختر خود را شیر‎ ‌‏دهد، آن دختر به شوهر خود حرام می شود». اگر بر اثر بی اطلاعی از مسأله، تقریباً ۲۰‌‎ ‌‏بار شیر داده و بعد از اطلاع، نداده باشد چه حکمی دارد؟ ‏
 
‌‏بسمه تعالی، حرام می شود؛ مگر آن که شرایط معتبره در شیردادن ـ که در‎ ‌‏رساله هست ـ موجود نباشد. ‏
 
بنابراین گاهی جهل به یک حکم شرعی و ندانستن احکامی که اطلاع از آن لازمه زندگی یک مسلمان و شیعه است، به همین آسانی‌ یک زندگی را دچار مشکل می کند.
 
بدیهی است، از آنجا که دین اسلام، کامل ترین دین میان ادیان بوده و هست، بنابراین احکام اسلامی جهت محدود کردن زندگی انسان، وضع نشده بلکه در ورای هر حکم شرعی، علت متقن و منطقی نهفته است که با پیشرفت علم، برخی از این دلایل برای انسان مشخص شده است.
 
‌ما آنچه که مهم و جای تامل است، اینکه طبق وظیفه شرعی برهرمسلمانی واجب است که به احکام دین خود آگاه باشد و در جزئیات احکام زندگی خود، به مرجع تقلیدی که سال ها تحصیل دین کرده است، رجوع کند، همانطور که انسان، به محض بروز یک بیماری کوچک به متخصص این امر مراجعه می کند.
 
البته لازم است مبتلایان به این مشکل به توضیح المسائل و یا دفتر استفتائات مرجع تقلید خود مراجعه و با پرسش سوال به وظیفه دینی خود آگاه گردد.
+19
رأی دهید
-169

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  rood120 - منچستر، انگلستان

  اگر همدیگر را دوست دارید و تعهد اخلاقی به هم دارید بروید زندگیتان کنید ، حال کنید و به این چرت و پرت ها هم گوش نکنید و توبه کنید دست از بت پرستی هم وردارید .
  12
  224
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
  ۴۸
  behzad50 - مونیخ، آلمان

  باید خاطر نشان نمود که زرررررشک ...در ادامه حالا از شیر یک گاو مومنه بخوریم چه حکمی دارد ؟ به فرزند برومند گاو یا همان خانم یا آقای گوساله محرم می شویم ؟ خواهر برادر می شویم ؟ نامحرم می شویم ؟صیغه می شویم ؟ گوشتش حرام می شود ؟ مکروه یا مباح ؟ دخول مجاز است ؟ نیست ؟ تکلیف را لطفاً زودتر روشن کنید جون قصابی هستم و قصاب منتظر سفارش کف نموده. شیر خر چطور ؟ آخر آنهم مصرفش سفارش اکید شده توسط علما علیهالجماع بدون رحمه ،با تشکر منتظریم
  12
  154
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  دستورات فقهی قرن سوم هجری همان بهه که رویش ادرار باید نمود
  11
  180
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
  ۵۹
  شاه و شیخ - قم، ایران

  ‏بسمه تعالی!! "...بدیهی است، از آنجا که دین اسلام، کامل ترین دین میان ادیان بوده و هست،..." بنابراین از دید مراجع عالیقدر بریتانیا لازم میبود که هم شیخ متحجر و هم "پدرتاجدارمتمدن" از این دین کمال اکمل نه تنها پیروی کرده که کودکان 10 ساله را هم در ادبستان علم و دانش به آموزه های اخلاقی چون "...لواط با پسر، پدر و برادر زن..و و و" تربیت نمایند تا نماند از فرهنگ پارسی نام و نشانی...
  18
  74
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  کلا این امام امت خیلی‌ رابطه عاطفی با عملیات سکسی‌ داشت. پستان گونه. پاچه ور مالیدن به بچه قنداقی. دخول حرام و حلال در عمه. کاربرد انگشت سبابه در توالت . ددر رفتن با خاله به سبک دین مبین. حلال بودن بعضی‌ عملیات در مکتب قرآن به هنگام تنگ دستی‌. با بز چگونه می‌‌توان عملیات عاطفی داشت. حلال و حرام بودن شتر بدون صرف نظر کردن از شتر سواری. چه زمانی‌ کبوتر ماده حلال و چه زمانی‌ حرام . دیگر چه گویم. این امام مغز متفکر جهان اسلام. تردید دارید؟ رساله امام را بخوانید. %۹۰ آن سکس با خزندگان .چرندگان. ابزیان. بخصوص با پستاندارن. با موجودات خلق شده پستاندار خیلی‌ دیگر رابطه عاطفی داشت. نر و ماده هم دیگر مهم نبود. فقط پستانداران.
  9
  110
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
  ۳۳
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  مردمی که مسئله شون شده این چیزا و یا با کدوم پا بریم بیرون قطعا پیشرفت نمیکنه. تازه یه زمانی مهمترین مسئله مجتهدا این شده بود شیر الاغ بخورن ایا بهم محرم میشن یا نه. باید گریه کرد به حال و جهالت و عقب موندگی این ملت و مردم و قوم و کشور و مملکت
  8
  69
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خاک توی سر مردمی که در قرن 21 با رها کردن نوزاد شیرخواره و دو نفری با یکدیگر به حج رفته و دور یک سنگ سیاه مسخره بعنوان خدا می چرخند. برای این فسیل ها زندگی حرام هست و ازدواج چه اهمیتی دارد! یک احمق تمام عیار با یاد گرفتن مزخرفات 1400 سال قبل عربستان فتواهای صد من یک غاز صادر میکند که به درد لای جرز می خورند و به حال مردمی که از این مزخرفات پیروی میکنند باید گریست
  7
  93
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸
  ۴۱
  mahdi moud - تهران، ایران

  الان که 40 سال از پایان حکومت پهلوی میگذره تو زمانی که مردم خودشون رو با فرهنگ میدونن ، هستند خیلی کسانی که به این مزخرفات شیعه عمل میکنن. فکر کنید تو زمان رضا شاه اون با چه مردمی سر کار داشته
  8
  78
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
  ۴۲
  setayeshz565 - وین، اتریش

  من موندم کدوم احمقی میاد از این به بعد شریک زندگی خودش رو به خاطر این احکام چرت میزاره کنار،لازم به ذکر است که این خانوم به شوهرش تا ابد حرام و به عمامه پوشهای بیکار الدوله حوضه فاقد علمیه کشور قم،که از نشستن زیاد در یکجا دچار زخم بستر گردیده اند حلال میباشند،والسلام و رحمت اله😂😂😂
  7
  53
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
  ۵۱
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  هرزگاهی میشنویم که مسلمانان بخصوص در اروپا به دختران بی گناه اروپایی تجاوز یا قصد تجاوز کردن یا با یک رابطه دوستی دختر رو تصاحب و اگر اون دختر بد بخت با پسری دیگه ای حتی هم صحبت می‌شد به قتل یا بهش تجاوز می‌شد ، این ریشه تو دین اسلام داره که از بچگی سکس رو اژدها نشون دادن ، هالا هم که این چرندیات که کسی به کسی شیر داد ، یا دست داد ، یا نگاه کرد تا عمر داره هرومه ...الاغ تر از همه مسلمونهایه تعصبی شیعه هان.
  8
  46
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  یعنی الان دیگه کج میره؟! :o
  5
  42
  ‌چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  معلومه خودشون هم از همین دسته الاغ هایى هستن که به این آخوندها اجازه میدن حتى تو موارد زناشویىشون هم دخالت کنن. حالا حتما خانومه میره صیغه امام جماعت محل میشه که خداى نکرده به فساد!!! کشیده نشه، مرده هم میره زن میگیره، با بچه خودش شده برادر ناتنى؟؟ وقتى بچه بزرگ بشه و بچه دار بشه، روابط فامیلى پدر و پسر جالب میشه!! بچه میشه عموى خودش!! یادم به داستان علت دیوانگى عزیز نسین افتاد!!
  2
  18
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۴
  ۳۶
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  از نظر شرع اگر ما ندانسته مرتکب خطایی شویم گناهی هم مرتکب نمیشویم اینها که از این قضیه اطلاعی نداشتند پس می توانند به زندگی خود ادامه دهند و اشکالی نداره
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
  ۵۵
  abadannl - روتردام، هلند
  حیف وقت !. :
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
  ۶۲
  samak - پاریس، فرانسه
  این درست است که یک رسانه همچون سایت ایرانیان انگلستان میبایست، دمکراسی را درج ارا و تنوع را نیز در در نظر بگیرد. اما خودمانیم، این حکم فقهی به مردم ما چه، اگر خانوادهایی در ایران با مبانی فقه ایی شیعی باور دارد، خوب داشته باشد، این که یک امر عمومی نیست، و این سایت هم محل داوری تطبیقی ادیان نیست.
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  یاد مرحوم نصرت کریمی بخیر که قبل از انقلاب یک فیلم به نام محلل ساخت که در ان قوانین ابلهانه اسلامی را به تمسخر گرفت و بعد از انقلاب بخاطر همان فیلم به زندان افتاد
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲
  ۳۷
  ناباور - تهران، ایران
  من یک زوج را به همین منوال می شناسم . رفتند دین خود را عوض کردند به یکدیگر محرم شدند و دارای دو بچه ی دیگر
  4
  13
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  کسی که زندگیش با حرف آخوند بچرخه عاقبتش بدبختی است
  11
  13
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  عاشورا سینه زنی یادتون نره
  9
  7
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::behzad50 - مونیخ، آلمان::]. پشمک هوا نکن و برو از .... هاهاها
  15
  2
  ‌پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
  ۴۷
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  اگر این زوج شعور داشتند میرفتند پیش اون ایت الشیطانها یا خطیب و ازش یک سوال میپرسیدند که پدر واقعی تو کیه ،اگر اونها قادر به جواب بدون شک بودند حرفشون درسته. سک با بچه شیرخوار حلاله، باشتر جماع کردن حلاله، به قواری های قران تجاوز کردن حلاله، تو حوزه علمیه قم مث یک خوک دانی سوار همدیگر شدن حلاله،ولی چون مامام بزرگ این بچه به اون بچه شیر داده اگر بابا جون و مامان جون جدا نشن گردش زمین برعکس میشه،قطبها عوض میشن و امام زمان مسیر را اشتباه میگیره که بیاد ایران......
  0
  2
  جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.