آقای شاهزاده؛ فرق بینِ «نفوذی» و «غیرخودی» چیست؟ نقدی دوستانه به کسی که نماد پادشاهی در ایران است

سهیل آقاجان زاده

«فرعی» که «اصل» شد!
 حضور شاهزاده رضا پهلوی برای ایراد سخنرانی در انیستیتو واشنگتن اتفاق مهمی بود. فعالیت‌های سیاسی وی از یک سال پیش، رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته و مواضع او در قابل شرایط کنونی بازتاب بسیاری میان جریانات مخالف حکومت ایران در خارج داشته است.

اما این میان، موضع نظر شاهزاده درباره حضور برخی اصلاح طلبان مخالف حکومت ایران که در رسانه‌های فارسی زبانی چون بی بی سی فارسی و صدای آمریکا کار می‌کنند بیشتر از خود خبر حضور شاهزاده در این انیستیتو، خبر ساز شد.

هر چند ایشان به صورت مستقیم نامی از آن دو شبکه نبرد ولی اشاره‌ای تلویحی می‌کند: «رسانه‌ها با پول مالیات مردم آمریکا و بریتانیا تامین می‌شوند، اما عوامل اصلاح‌طلبان به‌شدت در آنها نفوذ کرده‌اند و از رژیم حمایت می‌کنند.» 
 
 واکنش‌ها هم زیاد بود. بی بی سی فارسی ضمن گزارشی اعلام کرد که شاهزاده بدون اثبات این ادعای خود را مطرح زده است و نمی‌داند چرا او «این رسانه‌ها را دشمن خود و صدای حکومت می‌خواند؟» (۱)
هرچند برخی از چهره‌های شاخص اپوزیسیون، رفتارحرفه‌ای بی بی سی، در انتشار این موضع را غرض ورزی دانسته‌اند اما برخی دیگر نیز بر لزوم تحمل عناصر مختلف اپوزیسیون با صداها و مواضع گاه متضاد از هم، تاکید کرده‌اند.
 
«نفوذی»، همان «غیرخودی» جمهوری اسلامی است؟!
نفوذی خواندن کارمندان ایرانی این شبکه‌ها ممکن است صحت داشته باشد اما عمومیت ندارد. از این رو، شاهزاده می‌توانست موضع منطقی تر و درست تری بگیرد تا انگ خیانت به بسیاری از کارمندانی که برای این دو رسانه فعالیت می‌کنند، نخورد. زیرا سیاست گزاری این دو شبکه ممکن است با مواضع شخصی کارمندان آن متفاوت باشد.

علاوه بر آن، اگر بپذیریم کسانی که مخالف تفکر ما هستند، نفوذی هستند این رویه به سایر رسانه‌ها هم تعمیم پیدا می‌کند. در این صورت، هیچ مخالفی جرات ابراز وجود نخواهد داشت.

از این رو، لزوم تعدیل موضع شاهزاده ضروری به نظر می‌رسد. رضا پهلوی نماد سلطنت است. نماد یک تاریخ ۹۵ ساله. (از آغاز نخست وزیری رضا خان در سال ۱۳۰۲ تا همین اکنون که ولیعهد است) مونولوگی که ایشان به دنبال آن است نتیجه‌ای جز دفع علاقه مندان به پادشاهی از اطراف خود نخواهد داشت.

پیشتر، شاهزاده رسانه‌های حامی خود را «فکسنی» خطاب کرده بود که باعث دل آزاری همه آنان شد. هر چند منظور وی از این لفظ، جایگاه ضعیف این شبکه‌ها و تراز پایین آنها از حیث کار رسانه‌ای بود اما این رویکرد، روی دیگر سکه موضع فعلی خود علیه کارمندان رسانه‌های فارسی زبان است.

هرگونه اعلام موضع شاهزاده، در واقع موضع رسمی یک پادشاهی است. زیرا او سخنگوی رسمی خاندان پهلوی است. از همه مهمتر، نقش تاریخی شاهزاده بنابر اذعان خویش، «کمک به گفت‌وگوی بیشتر و وحدت هدف بیشتر در جهت پیشبرد اولویت اصلی، یعنی آزادسازی میهن» است. بنابراین  هرگونه خط کشی بین جریان مخالفان حکومت ایران - اعم از محافظه‌کار، سلطنت‌طلب، جمهوری‌خواه، فدرالیست یا میانه‌رو- نشانگر نقض ادعای شاهزاده می‌باشد.

این رویه، بسیار به اقدام محمدرضا شاه در تعطیلی همه احزاب سیاسی کشور و ادغام آن در حزب تازه تاسیس رستاخیز شباهت دارد. اقدامی که به اعتراف شاه فقید ایران، موفقیتی در پی نداشت.

تاریخ فقط برای خواندن نیست. مناسب ترین فایده خواندن تاریخ عبرت گرفتن است. مارکس می‌گوید: تاریخ دوبار تکرار می‌شود: بار اول به صورت تراژدی و بار دوم به صورت کمدی. ژیژک تاکید می‌کند که تکرار به صورت کمدی حتی می‌تواند وحشتنا‌ک‌تر از تراژدی اولیه باشد. نگذاریم عاقبت تلخ حزب رستاخیز برای فرشگرد و سلطنت خاندان پهلوی بازتولید شود. وقت آن است که «فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم.»
+22
رأی دهید
-102

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  شما بفرمایید طرح نوتون احمدی اسـ... نژاد هست یا اصلاح طلبان حامی رهبر؟گزینه بهتری از رضا پهلوی سراغ دارید بگید همه بدونن
  62
  73
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  بی بی سی و صدای آمریکا و امثالهم در موفقیت آخوندها در اشتباه ۵۷ نقش کاملاً مهم و کلیدی ذاشتند و بخاطر می اورم که حتی اعلامیه های آن کفتار پیر جماران را به اطلاع فریب خوردگان می رساندند پس جای تعجب ندارد اگر شاهزاده عزیز ما و دیگر وطن پرستان ایرانی به عملکرد فعلی آنان مشکوک و بر حسن نیت آنان مردد باشند حال اگر این رسانه ها معتقدند که شیوه و روش خود را اصلاح کرده و طرفدار حق و شاهزاده و ملت ایران هستند خود باید ادعایشان را اثبات کنند و انکار از به حقانیت دانستن دیگری اینان را محق نمی گرداند . چاوید باد ایران جاوید نام و یاد و یادگار شاهنشاه ایران
  37
  79
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  من میگم نقدی احمقانه و مغرضانه و مغلطه بازی
  58
  57
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  جناب اقای سهیل آقاجان زاده ، برای «طرحی نو در انداختن!!!» چقدر زمان نیاز دارید؟ 10 سال؟ 20 ، 30؟ چهل سال کافی نیست؟ در طول 40 سال گذشته شما و احزاب مارکسیست و اسلامی و اصلاح طلب و لیبرال و .. غیر از تخریب یکدیگر و انشعاب و نفاق و در بهترین شرایط برای مناسبتهای مختلف و روزهای مشخص سال تنها یک بیانیه صادر کردن ، چه کرده اید؟ اولین وظائف یک تشکیلات سیاسی اتحاد و انسجام در طبقات و اقشار مردم ، اعلام برنامه برای تغییر و تحول و به صحنه مبارزه اجتماعی کشاندن مردم ، جایگزین کردن مسولیت پذیری با بیتفاوتی است. در کدام یک از اینها شما یا دیگر تشکلات سیاسی موفق بوده اید؟ اما بی بی سی.تحلیلگر تقریبآ ثابت این شبکه علیرضا رضاییست. تصاویر رضایی وپرچم حزب الله و دفاع از نظام اظهر من الشمس است و بهنود که تروریستی مثل قاسم سلیمانی را بعنوان «سردار عارف!» معرفی میکنند جایی برای دفاع از این بنگاه باقی گذاشته؟ شما الترناتیو دیگری دارید؟ایشان برای منِ جمهوریخواه فعلآ تنها الترناتیو هستند.بقول انگلیسیها putup or shut up. ایران چند سال دیگر باید هزینه اختلافات شما و بی عملیهایتان را بدهد؟
  53
  60
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  همه سوی دوزخ نهادید روی , سپردید دلها به گفتار اوی, نباشم بدین محضر اندر گواه, نه هرگز بر اندیشم از پادشاه . کاوه آهنگر
  24
  25
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک
  برو کَشَکتو بساب
  24
  35
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  این بنده خدا نه حال سلطنت داره نه شخصیتش رو نه توانائیش رو.این حرفها رو هم میگه که دست از سرش وردارید.ولش کنید بابا .هر چند که ول کردنش متعفنه و اتمسفر رو بدبو میکنه.
  71
  62
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان
  شاهزاده رضا پهلوی با پشتوانه ملت این توانائی را دارد که : فلک را سقف بشکافت و طرحی نو دراندازد. درود بی کران به تو شاهزاده بادرایت و دور اندیش . تو چراغی روشن و نور امید در تاریکی حیات ملت برای عبور از حصار جهل و فساد وظلمت و رهائی از نابودی هستی . راهت مستدام و ره روانت بی شمار باد. خوشبختانه نسل جوان مملکت از وطن پرستی و خدمات نیاکانت بخوبی آگاهی کامل داشته و با بصیرت و درک کامل پیرو اندیشه های بلند شما میباشند.
  58
  64
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ANTI-JAHL - هامبورگ، آلمان
  معلوم بد جوری اسهال طلب‌های حکومتی دارن میسوزن، آقا خانوم به پایان سلام کنید و به قول شخصی‌ آب رو بریزید اونجا که میسوزه ;)
  50
  50
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  دستگاههای اطلاعاتی اروپا روسیه و دموکراتهای آمریکا دست در دست ارتش سوراخ سایبری حکومت ایران آستین بالا زدن تا تنها گزینه مورد توجه مردم رو ترور شخصیتی کنن و قطعا در اولین زمان مناسب سعی به ترور فیزیکی خواهند کرد. در این موارد اول خدا باید بخواد بعد اون ملت اکثریت اسکل و خودخواه هم باید مثل کوه پشت طرف بایستن تا کمتر سیستمی جرات کنه بلایی سر اون بیاره.
  61
  20
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  افرین حرف حساب همینه . خمینی هم در پاریس گفت زنان آزادند طبق اسلام هیچکس آنجا نپرسید آزادی طبق اسلام یعنی چی همه گفتند هیس الان وقت اتحاده و دیدیم چه بلایی بر سر ما امد . ایشون هم زمان اوباما حرفهای قشنگ میزد حرف از جامعه مدنی و آزادی بیان می زد اما از وقتی ترامپ آمده ادبیات ایشون تغییر کرده و بی پروا شده اول حرف از پس گرفتن ایران میزنه حالا هم خواستار سانسور موافقان جمهوری اسلامی میشه نه دیگه ما از یک سوراخ نباید دو بار نباید گزیده شویم از همین الان باید مواضع خودمان را روشن کنیم که ما دیکتاتوری را با دیکتاتوری دیگر عوض نمی کنیم فقط آن را با دموکراسی عوض می کنیم
  30
  58
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. جمهوری اسلامی دقیقا دیگه چه بلایی سر مردم ایران و خاک ایران و البته مردم و خاک منطقه بیاره تا شماها دست از سر ما بردارید؟ از پیش داداش پوتینت پاشو بیا ایران ببین ملت بخثوث در روستاها و شهرهای کوچیک چجوری دارن زندگی میکنن. ما خوشحال میشیم حکومت بعدی عمال جمهوری اسلامی رو از پایین آویزون کنه. چون این حکومت و عمالش همه به نوعی قاتل هستن. قتل با گشنگی قتل با اعتیاد قتل با اعدام قتل با فشار عصبی قتل با فساد
  53
  13
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  از قدیم گفته اند "آب که سربالا رود قورباغه ابو عطا خواند" فعلا که ترامپ جهت بول خود را به بالا داده تا جناب "ربع" و بسیجیان دهان گشادش استحمامی کنند و کمی refresh و ابو عطا بخوانند. ولی نمیفهمند که مردم فهمیده اند که از عوامل "نفوذی" و "غیرخودی" و "دشمن" و و و صحبت کردن چیزی جز "تک صدایی" و استبداد و خفقان به ارمغان ظهور نخواهد کرد.
  8
  33
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. تو یکی برو ساندیست رو بخور
  13
  3
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  نویسنده دست به مقایسه ای زده که بیشتر باعث خنده میشه!! شاهزاده رضا پهلوی با کلماتی طنزآلود رسانه ها را مورد انتقاد قرار داده آیا به این معنی است که در آینده او میخواهد تک حزبی راه بیاندازد؟ واقعا که نتیجه گیری مسخره و مضحکی است!
  14
  3
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. می خورم تا چشت درآد.ناراحتی بشین رو یخ.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.