خشم غارتگران از رضا پهلوی

پرویز جعفرزاده - دماوند
در سال‌های منتهی به انقلاب، ایران شاهد معجزه اقتصادی دهه ۴۰ شمسی بود. رشد صنعتی بالای ۳۰ درصد و تورم پایین که در تاریخ ایران از زمان صفویه سابقه نداشت. انقلاب سفید جامعه را دگرگون کرده بود و هر سال خیل عظیمی از مردم از گرسنگی مطلق که میراث حاکمیت شریعت و حکومت‌های پیشین بود، خارج می‌شدند.
 
در منطقه، عربستان سعودی با وجودی که صاحب بزرگترین ذخایر نفت بود پس از ایران حرکت می‌کرد. رشد صنعتی ایران از برخی از کشورها که امروز به جرگه کشورهاب صنعتی پیوسته‌اند، بیشتر بود.
 
زمانی که کره جنوبی موتور سه چرخه مونتاژ می‌کرد، اتوموبیل‌هایی مانند پیکان و شورولت در ایران مونتاژ می‌شد. پایه صنایع فلزی، الکترونیک، کشاورزی مدرن و پتروشیمی در آن دوران محکم شد.
 
این شتاب توسعه با نرمی و مهربانی خارق‌العاده محمدرضا شاه در ایران اجرا می‌شد. توسعه بر خلاف تصور عامه، روندی آسان نیست. در توسعه باید پس‌انداز کرد و این پس‌انداز در بیشتر موارد توام با گرسنگی است. وقتی کشوری می‌خواهد ثروتمند شود، حتی با وجود داشتن پول آن را مصرف نمی‌کند.
 
در زمان انقلاب صنعتی در انگلستان کودکان ۱۴ ساعت در روز کار می‌کردند، در آمریکا که ثروتمندترین کشور جهان از نظر منابع طبیعی است، داستان‌های جان اشتین بک در مورد فقر کارگران مثال‌زدنی است. در کشورهایی مثل چین، کره جنوبی، تایوان، سنگاپور و هنگ کنگ، نرخ استثمار کارگران چنان بالا بود که توسعه آنها در محافل آکادمیک جهان به «توسعه خونین» معروف شده است.
 
با وجود این، در ایران به عنوان مثال، رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در سال ۱۳۴۴ خانه ویلایی دریافت کردند که اقساط آن فقط ۲۰ درصد حقوق آنها بود. برایشان مدرسه و پارک هم ساخته بودند و براب سال‌ها برق آنها مجانی بود. برخی از این رانندگان با وجود این که خانه داشتند برای گرفتن خانه دوم اقدام کردند. آری حکومت‌ها همیشه مقصر نیستند. مردم اگر عادت به فساد کرده باشند، عادت از سر آنها به سادگی نمی‌رود.
 
پرسش اینجاست که چرا شاه با وجود این همه امتیازی که به طبقات محروم می‌داد و راه را برای فرزندان آنها باز می‌گذاشت تا پیشرفت کنند، دوام نیاورد و همان طبقه علیه او شورید؟ دلایل انقلاب‌ها مورد بحث دانشمندان علوم اجتماعی قرار گرفته است اما قصد نگارنده ریشه‌یابی انقلاب نیست. مقصود این است که نشان دهم چگونه شایسته‌سالاری می‌تواند در کشوری مثل ایران پایه‌های حکومت را سست کند.
فرض کنید یک معلم در مدرسه‌ای به دانش‌آموزان تنبل نمره ۲۰ می‌داد؟ آیا این دانش‌آموزان که برای پیشرفت خود هیچ راهی غیر از توسل به معلم ندارند ناچار نیستند تا روز آخر از این معلم حمایت کنند؟ وضعیت امروز در جمهوری اسلامی دقیقا چنین است، اصلاح‌طلبان حکومتی بیشتر و اصول‌گرایان کمتر به دانشجویان ضعیف نمره بالا می‌دهند، به افراد تنبل امتیاز اقتصادی می‌دهند، هنرپیشه‌های ضعیف را بالا می‌برند، کارآفرینان دزد را بر سر کار می‌گمارند و به جمعیتی حدود پنج درصد از جامعه امتیازاتی می‌دهند که این افراد در یک محیط رقابتی هرگز خواب آن را هم نمی‌دیدند.
 
این افراد شاید ذوقشان با جمهوری اسلامی متفاوت باشد، مثلا اهل موسیقی راک یا دختر‌بازی/پسربازی و ازدواج سفید یا حتی همجنسگرا باشند، اما موقعیت خود را مدیون جمهوری اسلامی هستند. بنابراین تا لحظه آخر از جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند. مهمترین عرصه زندگی در جهان امروز عرصه اقتصاد است. در عرصه اقتصاد جمهوری اسلامی همانند مافیا عمل می‌کند. افراد را آلوده می‌کند و این آلودگی منجر به اطاعت آنها از نظام می‌شود.
 
وقتی رضا پهلوی به درستی از بازداشت ثروت های خارج شده از ایران گفت دیگر تنها با نهاهای امنیتی درگیر نبود بلکه با جمعیت دزد و وطن فروشی درگیر شد که هر کدام سهمی کوچک یا بزرگ در ویرانی ایران دارند و طبیعی بود که واکنش ها فراگیر باشد. افرادی که مدعی مقابله با تئوری توطئه هستند، به پخش شایعه روی آوردند که خانواده پهلوی «۵۶ میلیارد دلار» ثروت را از ایران خارج کرده اند. این جوک بزرگ را گروه های اصلاح طلب، همصدا با بخشی از چپ های ضد ایرانی، با شبکه هایی که از افراد بیخودی و کم استعدادی که تکیه بر جای بزرگان زده اند، در بوق کردند.
 
کسی که با مقدمات علم اقتصاد آشنایی داشته باشد با یک نگاه به درآمد نفتی آن زمان و آشنایی کوچک با نظام بانکداری جهانی، به اوج حماقت مدعیان این دروغ بزرگ پی می برد. فقط کافی است بدانید در سال ۱۹۸۰ عدنان خاشقچی، عموی خاشقچی معروف، با ثروت «چهار میلیارد دلاری» ثروتمندترین فرد جهان بود. درآمد نفتی ایران، پیش از انقلاب بر خلاف تبلیغات شبه علمی اصلاح طلبان هیچگاه به ۲۰۰ میلیارد دلار نرسید. قسمت اعظم این درآمد صرف سرمایه گذاری در صنایع نفتی، و بهسازی چاه ها و زیرساخت صنایع نفتی شد که تا امروز جمهوری اسلامی در حال بهره برداری آن است بدون آن که کوچکترین هزینه ای برای استهلاک آن پرداخت کرده باشد.
 
ایران تا سال ۱۳۵۳ همواره کسری بودجه داشت زیرا سهم بودجه های عمرانی و سازندگی در کل بودجه بسیار بالا بود. تمام درآمد نفتی ایران در آن زمان خرج سرمایه گذاری در زیر ساخت های کشور می شد و الباقی هم به صورت ذخیره باقی ماند که در ابتدای جمهوری اسلامی، دولت موقت آقای بازرگان در روزنامه ها با اعلام ذخیره ارزی ۸ میلیارد دلاری به آن اعتراف کرد.
 
در مقابل در جمهوری اسلامی ۱٫۵ تریلیون دلار نفت صادر شده است. به وضعیت مدارس در سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد نگاه کنید. حتی در چاه های نفتی که ممر درآمد خودشان و ریچ کیدهای نوکیسه است، سرمایه گذاری نکرده اند. تقریبا بیشتر این پول از کشور خارج شده و خیل عظیمی حداقل یکی از اعضای خانواده خود را به خارج از کشور فرستاده اند تا پایه های زندگی آینده آنها را در خارج از کشور محکم کنند. این حجم غارت بی سابقه منابع ملی که در تاریخ جهان بی سابقه بوده است، از یک حکومت به تنهایی ساخته نیست بلکه یک الیگارشی بزرگ از فرخ نگهدارها، با اقوامی دلال خانه سازی در ونزوئلا و کارتل اقتصادی در جمهوری اسلامیف تا آن بچه بازاری که به رضا پهلوی حمله می کنند از آن بهره مند شده اند.
 
اگر می بینید شخصی در تلویزیون بی بی سی با پررویی تمام به رضا پهلوی حمله می کند فقط برای دفاع از حکومت نیست، او از خود و منافع خود دفاع می کند (مثال در مورد دانش آموزان مدرسه را به یاد آورید).
اما حاصل این مشتری مداری و بالا بردن بی استعدادها در دانشگاه ها و توزیع ثروت بین مفتخواران، نابودی ایران بوده است. به قول حکیم بزرگ فردوسی، برکشیدن بی سودها و بالاتر نشاندن از هنرمندها(۱)، نمی تواند باعث بقای بلندمدت یک حکومت شود. شوربختانه دوام جمهوری اسلامی با نابودی ایران رابطه مستقیم دارد. ذهن، اخلاق، و همه ارزش های والا در این حکومت به قهقرا می رود و این حکومت آپارتاید که حتی برای تاسیس یک فروشگاه، دین و مذهب مردم را می پرسد، روح ملی مردم را چون زخم معروف بوف کور هدایت، آهسته از درون می خورد.
 
رضا پهلوی در مسیر درستی گام گذاشته است و هر روز در میان مردم محبوبتر خواهد شد، البته در بین آن دسته از مردمی که اکثریت خاموش هستند نه آن ژورنالیست های رانتخوار منتخب که خود بیشتر از هر کسی به پوچی خود واقفند و می دانند در یک محیط رقابتی و آزاد هیچ حرفی برای گفتن ندارند.
+552
رأی دهید
-115

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  از اینکه بى بى سى شعبه برون مرزى صدا و سیماست که شکى نیست ولى بنظر من شاهزاده بجاى تلف کردن وقت خودشون و مصاحبه هاى از پیش تدوین شده مجریان جویاى نام این شبکه، بیشتر باید تمرکز خودشون رو به مخاطب قرار دادن قشر زیر فقر ایرانى که کمرشون زیر بار گرانى و هزینه زندگى خم شده معطوف کنن و از برنامه هاشون رو براى رفاه و آسایش بیشتر این قشر بیشتر صحبت کنن. این مثل دیدن نور در انتهاء تونل تاریکى که توش هستیم میتونه تاثیر گذار باشه.
  89
  545
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
  ۵۰
  rood120 - منچستر، انگلستان

  این مقاله کوتاه و پر محتوا و درست نشان می دهد که چگونه همه ما کشوری که با زحمات یک پسر و پدر رو به آبادانی و پیشرفت بود را با نمک نشناسی بیرون کردیم و الان به سوی نابودی رساندیم. معلوم هست که غارتگران نگران هستند و هر چه بالا و پایین بپرند و خودشان را جر بدهند پسر و پدر مرحوم و رضا پهلوی محبوب تر می شوند . چرا رژیم بعد از چهل سال با بیلیون ها دلار درآمد و امکانات امرو ز منفور و همه برای یک دست و دار و دسته آن مرگ خواهانند ولی نسلی که حتا رضا شاه را ندیده برای او شادی روح می طلبد، جواب ساده هست و همه ما می دانیم حتی ساندیس خور ها و خوک زادگان .
  747
  680
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
  ۵۴
  Hatef - پاریس، فرانسه

  مژده دهید باغ را بوى بهار میرسد.
  602
  479
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳
  ۵۵
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد

  سلام به هموطنان عزیزم. درود بر شرف رضا پهلوی.واقعاً زحمت میکشند.عزیزان آقای پهلوی به تنهای نمیتوانند کشور عزیزمان به یک کشور دموکراتی تبدیل کنند در کشور عزیزمان دزد زیاد است دزدان از این وظعیت راضی اند.ما هم باید کمک کنیم و نشینیم فقط ایراد و بهانه بگیریم.
  620
  509
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
  ۴۲
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  بسیجی بیچاره فرار کن. آخوند ها تا چند ماه دیگه نابود خواهند شد
  683
  575
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  ۵۴
  Hatef - پاریس، فرانسه

  شاهزاده رضا پهلوى یگانه رهبر و رهنماى مطمئن ، براى بثمر نشاندن جنبش دمکراتیک و مترقى مردم ایران میباشند.
  703
  595
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  «شیخ و شاه» و «میرزاده» « جناب دربان دلقک» بخونید و بسوزید.
  302
  236
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
  ۳۵
  ارژن پارت - شیراز، ایران

  چه با . رضا پهلوی موافق باشیم وچه مخالف. اما داره واقعیت و حقیقت را میگه در مورد وضعیت کنونی و الان ایران . حالا چه خوشمون بیاد چه نیاد . وضعیت اینه . دزدی سران رژیم . غارت و چپاول ملی و ملت و دروغ و کسترش خرافات مذهبی .و نوکر و روسپی روسیه شدن و غیره وغیره .....! این وضعیت حاکم بر ایرانه و شنیدن این حقایق درد اور است . [حقیقت نه همیشه معصوم و پاک است وبه ندرت اسان . اسکار وایلد ] !
  643
  555
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  ۶۱
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  بازهم تکرار می کنم برای آبادانی ایران رضا پهلوی بهترین گزینه است، سکولار،باسواد،مدرن،و روشنفکر
  489
  382
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. دوست عزیز سپاس فراوان از تحلیل دقیق شما
  167
  166
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  با این دشمنان قدرتمند و پیروان بی خیالی که ایشان دارند آخر به سرنوشت بی نظیر بوتو دچارش خواهند کرد. اول می کشانندش به داخل ایران بعد هم، بمب..!
  132
  134
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  ۴۳
  مسافران - انکارا، ترکیه

  عجب.از کرامات شازدهُ ما این است. شیره را خورد وگفت شیرین است. ای شازدهُ شصت ساله.ای مقامِ عالیِ بی مقام. ای وسعت علمت مارا ناشناخته. اگر قرار به تحقیق باشد,ابتدا باید تحقیق و تفحص کرد که جنابعالی در مدت به تقریب چهل سالی که از نوجوانی در خارجه و در دامان همانانی که پدرتان را هم به داخل کشور خود راه ندادند,بنشسته و کسب روزی حلال(!) میکنید,از کجا آورده بودید که لقمه نانی و ران بوقلمونی به کف آوری و بخوری؟غیر از اینست که خود مصداق این هستیدکه"رطب خورده منع رطب چون کند"؟
  517
  694
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  چرا شاه با وجود این همه امتیازی که به طبقات محروم می‌داد و راه را برای فرزندان آنها باز می‌گذاشت تا پیشرفت کنند، دوام نیاورد ؟ به خاطر فقر فرهنگی مردم که ظرفیت پذیرش این همه پیشرفت در مدت زمان کوتاه را نداشتند. ماخیلی باید در آگاهی دادن به هم تلاش کنیم و گفتگو کنیم. بهترین گزینه برای نجات ایران آگاهی و همدلی و همفکری خودمان و حمایت از پادشاه ایران رضا پهلوی است.
  607
  518
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  ایشان می گویند شاه برای طبقه محروم خلیی کارها انجام داد ولی همین طبقه علیه او شورید که نمی دانم چرا ! خب دلیلش ناآگاهی به تاریخ این کشور است مردم ایران مردمی قانع و سخت کوش هستند و خود را با هر شرایطی وفق می دهند بخاطر همین هم دو انقلاب ایران ربطی به مسائل مالی نداشت در دوران شاه هم طبقه فقیر وجود داشت ولی آنها تمایلی به انقلاب نداشتند اما زمانی که خمینی آمد ماجرا فرق کرد خمینی مرجع تقلیدبود و برای مردم فقیر مذهبی قابل احترام و مقاله توهین آمیزی که در روزنامه اطلاعات علیه مرجع تقلید منتشر شد خشم طبقه پایین جامعه را برانگیخت و چون سازماندهی در این کشور وجود داشت آن تبدیل به موج انقلاب شد اما آیا امروز میلیونری که در خارج از کشور نشسته و در عمرش یک ساعت هم کار نکرده می تواند کسی باشد که طبقه کارگر او را رهبر خود بداند ؟ من تردید دارم
  198
  423
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::مسافران - انکارا، ترکیه::]. یعنی واقعا معلومه خودت هم ترس افتاده بهت
  460
  376
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::مسافران - انکارا، ترکیه::]. تو اگر خیلی اهل عدالت هستی اول بیا قبول کن که پدر و پسر خدمت کردن و ایران مدیون اونهاست نه اینکه خیار رو از تهش گاز بزنی و زرتی بگی خودت پس چی؟ یعنی شما اسلامی چی ها از سه فرسخی داد میزنین چکاره این
  440
  356
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
  ۴۲
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  عارتگری و پول های دزدی این خاندان چه خواهد شد؟ چر کسی در مورد انها این مرد بازخواست نمی کند.
  361
  593
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
  ۵۱
  BruceLee - بروخه، بلژیک

  اینخانم ازاده که معلومه از ایران نیست مثل خیلیهای دیگه که جرات نوشتن جاشونم ندارن خیلی زور میزنه بگه شاه فقیرها روخارج میفرستاد والا من متولد سال 71 میلادی که هفت هشت ساله بودم انقلابشد یادم نیست کسی از دوروبریا که خارج رفته باشه تازه ما منزلمون بلوار پروین تهران جای نسبتا خوبشهر بودو زندگیمون متوسط بود کسی از اقوام نزدیک حتا اسم خارج هم نشنیده بود پدرم هم تا زنده بود با پیکان 47مارو به جاجرود ولشگرک میبرد یکی دوبارهم اصفان شیراز رفتیم اونم چون عکسهاشو دارم میدونم قبل از انقلاب خارج رفتن واسه پولدارهابود
  187
  413
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  روز به روز خواهان و طرفدار اقای رضا پهلوی بیشتر و بیشتر میشود . به امید روزیکه جناب اقای رضا پهلوی بر حکمیت اخوندی پیروز شود و این اخوندهای اشغال را به اشغالدانی تاریخ بریزد.
  243
  134
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  مصاحبه شاهزاده با فرنوش بهنود رو کسى شنیده؟؟ آب پاکى رو ایشون ریختن رو دست ملت ایران!! گفتن که هیچ نقشه اى براى رهبرى مبارزه علیه آخوند ها ندارن و مردم بیخود از ایشون توقع دارن!!! و مردم خودشون میدونن و باید شوراى رهبرى تشکیل بدن و خلاصه دست همه رو گذاشتن تو حنا! باور نمیکنید نسخه اش رو یوتیوب هست.
  73
  114
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۲
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  [::BruceLee - بروخه، بلژیک::]. واقعیتش پدرم قبل از ازدواجش با مادرم راهی فرودگاه شده بود که همکارانش را که به آمریکا میرفتند بدرقه کنه. همکاراش به پدرم گفته بودن که تو هم بیا بریم همینجا تو فرودگاه ویزای آمریکا میدن ولی پدرم نرفته بود و خواستش این بود که تو کشورش زندگی کنه. فامیلهایی هم داشتیم که آنزمان برای تحصیل به اروپا رفتند ولی برای زندگی برگشتن اینجا و الان خیلی پشیمون هستند که چرا اروپا نموندندو برگشتن.
  219
  118
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۷
  ۶۲
  samak - پاریس، فرانسه

  از شما شاه پرستان، همین اندازه فارسی نوشتن و گفتن انتظار نمیرفت.
  148
  213
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  این شازاده خوب یا بد نمی‌‌دانم. تا کنون سخن بدی نشنیدم. آینده نشان خواهد داد. ولی‌ اگر خارج نشینی دلیل بر خیانت است. امامت. ۲ سال در فرانسه زیر درخت، مهمان فرانسه بود. حرف نزنی‌ نمی‌‌گویند لال هستی‌. ولی‌ یک چیز درک کردم. شما خیلی‌ ترس از این شازاده دارید. تا یک خبر از این، همه داغ می‌‌کنید. ۴۰ سال شکنجه آزار دولت امام زمان که هر روز هم می‌‌شنویم .از سوراخ خود بیرون نمی‌‌آیید. این دلایل بر پاچه خوری است. درک نمی‌‌کنی‌ ؟ معنی‌ آن. زمان پدر این شازاده. گروبان دو ارتش. ۲۲۰۰ تومن حقوق داشت. کله پاچه خوب. ۸ ریال بود. یعنی‌ اگر این گروبان دو خودش و خانواده خود روزی ۳ پرس کله پاچه. می‌‌شد . یک ماه. ۷۲ تومان. ۲۱۰۰ تومن باقی‌ برای کرایه. لباس . ماشین . این و آن. در دولت امام زمان. حقوق ۱ میلیون. ولی‌ کل پاچه خوب ۱۰۰ هزار. یعنی‌ این گروبان دو با حقوق در ماه فقط پولش به ۲۰ پرس کله پاچه می‌‌رسد. بقیه خرج زندگی‌ را ، ۴۰ سال منتظر امام زمان است. بدین دلایل است. که بعضی‌‌ها کله پاچه خور بودند. مثل ما . ولی‌ بعضی‌‌ها پاچه خور دولت امام امام زمان مثل شما.
  187
  102
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  پیامبر سازی شروع شد، آقا از رضا پهلوی نباید انتقاد کرد ؟ رضا پهلوی نباید مخالف داشته باشد ؟ همه باید دهانشان را ببندن در مقابل ایشان ، خوب بگید تا ما هم بفهمیم
  40
  184
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
  ۱۰۴
  pars40 - فرایبورگ، سوییس

  گور بابای آخوند و پادشاه که هر دو فقط برای جیب خودشون زور میزنن . ایران به یک ایرانی با شرف احتیاج داره تا دوباره آباد بشه نه یک مشت که برای جیبشون سینه میزنن . در اروپا که هر چی حزب دیدیم برای جیبش سینه میزد وقتی هم میری تظاهرات و چهارتا فحش مشدی به آخوند میدی همشون ناپدید میشن از سلطنت خواه تا مشروطه و کمونیست و وووو الی آخر مردمی که فقط به فکر خودشون هستن و برای اقمات آمدن و از طرف دیگه هم یک مشت شارلاتان که به اسم حزب و الی اخر بقیه رو سرکیشه میکنن .
  62
  145
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  ۵۴
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  روش راه رضا پهلوی تا اینجا از راه انسانیت بوده . *افلاطون در رساله جمهور این استدلال معروف اش را مطرح می کند که یک دیکتاتور، هر اندازه هم که قدرتمند باشد، سرانجام با فاسد کردن روح خودش رنج می کشد. شما استدلال مشابهی درباره بی شعورها مطرح می کنید، اینکه آنها ممکن است در زندگی پیروز شوند اما به هر صورت در انتها به عنوان انسان خواهند باخت.
  138
  74
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
  ۵۴
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  . [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عجیبه لایک زردن برای شما بسته شده!!!!!!
  104
  45
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
  ۹۳
  غریبه - تهران، ایران

  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. عجیب نیست. جدیدا در هر ساعت برای هر نظر فقط تا سقف 26 مثبت و منفی ثبت می‌شه نه بیشتر.
  93
  60
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::]. دوست عزیز. موافق یا موافق سخن حقیر. عجیب نیست. به این میگویند بسیج سایبری. یک باور داریم که اسم حسین یک تا حسین ۱۰۰ را گرفته. می‌‌گوید من رهیسم . اسم حسین مال من. بعد یک مسافر آنکارا.حمزه یک تا ۵۰. میرزاده خودمان حسن ۵ تا حسن ۴۰. تفکر را زیاد جدی نمی‌‌گیرند. امام۸ تا امام ۱۲. یک مشت هم زینب ۵ تا ۱۴. رقیه بیست تا ۴۵. یک برنامه چینی‌ هم دارند. همه این اسمها را می‌‌دهند به این برنامه . این برنامه هی‌ سایت را استارت می‌‌کند. و تند و تند منفی‌ به این و آن. چه باید کرد..... .... منتظر نمی‌‌مانند. یواش یواش. تا کسی‌ درک نکند. فیک نیوز همین است دیگر. بعد هم می‌‌دوند پیش باور. من ۵۰ تا منفی‌ دادم. می‌‌کند. یک کیسه برنج. ۱۰ کیلو شکر. ۲ قوطی روغن . ۵ کیلو نخود لوبیا. برادر ذوب شده در ولایت. اگر خود فروشی دست کم گران. این که نشد. بالاسری هی‌ غصه لبنان دارد. و دم دم به لبنان. تا غصه را در کنار زیبا روی لبنانی فراموش . و شما این همه منفی‌ اینجا. دست اخر صیغه ۶۷ ساله بی‌ دندان.در جلوی محبت خانه آقا رضا. ماچه اسلامی که می‌‌کند. ...
  118
  37
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. به تردید شما را احترام می‌‌گزارم. ولی‌ یک پرسش . فحش ولی‌ ندهید. پدر لنین از اشرافیان در در بار تزار بود. خود لنین لقب ادلیگه داشت "اشرافین" . از زمان دانشجوهی تا انقلاب اکتبر. یک روز هم کار نکرد. ریچراد فن کولمن. وزیر امور خارجه آلمان در سال ۱۹۱۵ بیش از ۵ میلیون روبل به حساب لنین وارد کرد. تا لنین مجبورر به کار کردن نباشد و فقط فکر انقلاب. گذشت از این سالی نمی‌‌دانم چقدر از بانک سویس و طرف اتریش دریافت می‌‌کرد. تروستکی آنقدر پول داشت . که تمامی‌ زندگی‌ کارل مارکس تامین می‌‌کرد. یک ویلا در مکزیک و آنقدر هدیه الماس برای کارلو فریدا نقاش معروف مکزیک خرید. که کارلو معشوقه او شد. حالا پرسش .چرا لنین .کارل مارکس . تروستکی که همه جز اشراف بودند بودند . یک روز در زندگی‌ کار نکردند. می‌‌توانند نماینده طبق کارگر باشند . ولی‌ این آقا خیر. گیر به پدرش ندهید. مسلمان که نیستیم. ما کافر هستیم. پسر عمو را اعدام می‌‌کنند. التماس پاسخ
  137
  49
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::samak - پاریس، فرانسه::]. شما اسلامی چی ها مثلا استاد ادبیات هستین؟؟؟
  102
  6
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. شما نمیخواد زور بزنی. پان تورک جان. اینقدر واسه ایران گذاشتن که تو هنوز داری میخوری.
  84
  20
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  [::BruceLee - بروخه، بلژیک::]. یک کم یاد بگیریم که مورد شما و با بقیه فرق میکنه. شاید شما یا افراد فامیلتون نخواستن کاری بکنن دلیل نمیشه بقیه مردم با شرایط شما هم همون تصمیم را بگیرن.متاسفانه ما ایرانیها خیلی زندگی هم را با هم مقایسه میکنیم که به نتیجه ای که خودمون دلمون بخواد برسیم و سریع قضاوت میکنیم . هر کسی هر طور صلاح میدونه برای زندگیش تصمیم میگیره و زندگیش هم فقط به خودش مربوطه. سرک کشیدن تو زندگی هم فقط باعث تضعیف روابط میشه
  112
  54
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  من اینجا سخنی ندارم جز آنکه رضا شاه کبیر و محمد رضا شاه کبیر روحتان شاد .
  115
  59
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۷
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران

  جاوید شاه, رضا شاه, جاوید شاه
  135
  69
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۸
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::BruceLee - بروخه، بلژیک::]. ببین بروس علی ، در دوران شاه برای طبقه متوسط و مرفه امکانات بود که اگه بخواهند فرزندشان را با بورس تحصیلی و دلار هفت تومن به خارج بفرستند ، کشور ایران در آن دوران ۳۵ میلیون جمعیت داشت ، و اعزام دهها هزار دانشجو به اروپا و امریکا و حتی به هند پدیده شگفت انگیزی در کشورهای رو به رشد بود ، اگه خانواده کارمند ی که مسکن شخصی داشتند و فشار اجاره خانه را بدون نمی کشیدند ، معمولا در حد کشور های ارزان‌تر اروپا توانایی فرستادن فرزندشان را داشتند ، برای امریکا و فرانسه ، هزینه ها بیشتر بود .
  108
  32
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.