عرب‌ها پس از خشک شدن چاه‌های نفت چه خواهند کرد؟

کیهان لندن نوشت:
- خالد بن الولید فرمانده پر آوازه تاریخ اسلام دریکی از سخنرانی‌ها برای سربازانش پیش از آغاز یکی از جنگ‌ها‌ با ایرانیان در عراق گفت: «اگر تنها به دلیل معاش روزمره نمی‌بود شاید تصمیم دیگری می‌گرفتیم و در این سرزمین (عراق) که ما بر آن اولی‌تر هستیم راه دیگری پیدا می‌کردیم و بر گرسنگی، فقر و درماندگی کسانی که عاجزند تلاش یا کاری ‌کنند، غلبه می‌کردیم».

- عایشه همسر محمد پیامبر اسلام می‌گوید: «هرگز از غذا سیر نشده بودیم مگر بعد از فتح خیبر!»

- عرب‌های مسلمان چیزی برای از دست دادن نداشتند که از پیامدهای جنگ بترسند و کم بیاورند!
- اکنون رژیم‌های عربی با چنین میراثی از گذشته و با اوضاع آشفته امروز کشورهایشان به این سوال باید پاسخ دهند که: اگر چاه‌های نفت آنها خشک شود چه خواهند کرد؟!
 
کیهان لندن ـ به دنبال تشکیل ائتلاف عربی به رهبری پادشاهی سعودی و ورود امارات و دیگر کشورها به صحنه جنگ داخلی یمن، اوضاع این کشور از نظر اجتماعی، اقتصادی و زیربنایی به مرحله قبل از دوران قرون وسطا بازگردانده شد. در چنین اوضاع آشفته‌ای که در اغلب کشورهای عربی مشاهده می‌شود، اکنون این پرسش به صورت جدی مطرح می‌شود: آیا رژیم‌های عربی واقعا خارج از چرخه‌ی تاریخ نیستد؟ و آیا مبالغه‌ای در این پرسش پراهمیت وجود دارد آیا کشت و کشتار عرب‌ها به وسیله خودشان در طول تاریخ بخشی از تاریخ کهن و فرهنگ باستانی این قوم نیست؟
 
از نظام‌های عربی که در طول تاریخ در برابر اعتراضات توده‌ها و خشم مردم، خود را حامی اسلام معرفی می‌کردند، باید پرسید مگر قتل و غارت مردم عراق، شام و دیگر مناطق جهان توسط عرب‌های مسلمان برای نشر دین اسلام بود یا برای غارت و چپاول اموال مردم این مناطق؟! اگر حمله محمد اولین پیام‌آور این دین و پیروانش به کاروان تجار قریش را بررسی و نقد کنیم درمی‌یابیم که مشروعیت غارتگری و چپاول به اسم دین از آنجا توجیه شد و از آن حادثه می‌توانیم به آنچه برای بقیه ملت‌های جهان اتفاق افتاده پی ببریم و آن را به درستی درک کنیم.
 
دکتر عبدالهادی عبدالرحمن روشنفکر سکولار عرب در کتاب معروف «ریشه‌های قدرت اسلامی»، سوالی را مطرح کرد که تنها توسط افراد آزاداندیش و خردمند مطرح می‌شود، او پرسید: چگونه عرب‌ها که نسبت به تمدن ایران و روم عددی به شمار نمی‌آمدند، توانستند بخش‌های بزرگی از دو امپراتوری بزرگ آن دوران را که از همه جنبه‌های نظامی، اقتصادی و فرهنگی از آنها پیشرفته‌تر بودند، فتح کنند؟
 
این نویسنده سپس برخی از تفسیرهای «یکجانبه» متعلق به دکانداران دین و صاحبان نفوذ مذهبی که در تفسیر دینی- اسلامی خود اساس و رمز پیروزی مسلمانان را «جهاد» و رغبت سربازان اسلام به مرگ و شهادت می‌دانند، بررسی و تحلیل می‌کند و می‌گوید تفسیر دکانداران دین تنها به عامل جهاد و عشق به مرگ را مد نظر قرار می‌دهد و عوامل دیگر که خیلی پر اهمیت‌ترند را نادیده می‌گیرد. در جواب این افراد دینی باید از آنها پرسید امپراتوری‌هایی که مغولان و تاتار‌ها با فتح مشرق زمین از مصر و چین گرفته تا مغرب به وجود آوردند و در مسیر فتوحات آثار فرهنگی و تمدنی ملل تحت اشغال خود را نابود کردند، با کدام عقیده جهادی یا رغبت به مرگ و آخرت، اینهمه سرزمین را فتح کردند؟ کدام عقیده در لشکر مغولان و تاتارها انگیزه به وجود آورد تا همه جهان را فتح کنند؟
 
از طرفی اسلام پدیده‌ جدیدی برای عرب‌ها بود پس به زمان بیشتری نیاز داشت تا بتواند در روح و ایمان آنها رخنه کند و آنها را شیفته‌ی جهاد و مرگ و غیره نماید حتی در قرآن به عنوان کتاب اسلام آمده است آنها (اعراب) اسلام را بنا بر شرایطی قبول کردند و تسلیم شدند اما به آن ایمان نیاوردند، علاوه بر آن شمار زیادی از مردمان جزیره العرب نگرش منفی نسبت به فتوحات اسلامی داشتند.
 
اغلب فتوحات اسلامی در زمان بنی امیه رخ داد؛ معروف است که بنی امیه هیچ ایمانی به اسلام نداشتند و تنها آن را ابزاری برای ادامه حکومت و سلطه خود بر دیگران به کار گرفته بودند؛ امویان نه قبل از قدرت گرفتن اسلام بعد از فتح مکه و نه پس از آن مرحله هرگز به این دین ایمان نداشتند.
 
دکتر طه حسین روشنفکر مصری در کتاب «الادب الجاهلی» در این‌باره می‎نویسد: امویان با اسلام خود را به جهانیان معرفی کردند، آنها نیازمند ابهتی بودند که با فتوحات اسلامی به وجود آمده و پس از عثمان به دست آنها رسید اما در حقیقت ایمانی به دین اسلام نداشتند آنها به ظاهر به اسلام افتخار می‌کردند؛ ناچار بودند به ظاهر از این دین حمایت کنند و خود را به آن ربط دهند چون با نام دین اسلام کشورگشایی می‌کردند؛ پس منافع، مقام و جاه‌طلبی آنها ایجاب می‌کرد نوعی رابطه میان منافعشان و ظاهری از اسلام برای توجیه سلطه‌شان بر دیگران حفظ کنند.
 
نظرات روشنفکرانی چون عبدالهادی عبدالرحمن و طه حسین دیدگاه ما را تایید می‌کند که عرب‌ها برای ترویج دین کشورگشایی نکردند بلکه آنها به دنبال انگیزه‌های مالی و غیره اقدام به فتوحات و اشغالگری کردند.
 
دکانداران دین در تفسیرات و توجیه‌های خود برای فتوحات اسلامی عوامل و عناصری را که باعث انسجام و پیوستگی فتوحات به وسیله ارتش عرب‌های مسلمان شد نادیده می‌گیرند و تنها عقیده به جهاد و رغبت به مرگ یا شهادت‌طلبی را انگیزه و عامل اساسی می‌دانند در صورتی که هر عاقل آزاداندیش اگر نظری به متون و خطبه‌ها و نامه‌نگاری خلفای مسلمین و فرماندهان فاتح یا والیان و نمایندگان آنها در سرزمین‌های اشغالی بیفکند در می‌یابد که انگیزه و هدف اصلی یا مهمترین عامل در همه آن فتوحات عامل اقتصادی بوده است.
 
بعضی دیگر از روشنفکران و تحلیلگران تاریخ معتقدند که عامل اقتصادی قویترین موتور محرکه فتوحات عرب‌های مسلمان به دیگر مناطق بود و برخی حتی فراتر از آن رفته این فتوحات را به عنوان یکی از مهاجرت‌های دیرپای سامیان که شرایط صحرای خشک آنها را به عناوین مختلف به سوی مناطق حاصلخیز مانند عراق، شام و ایران پرت می‌کرد، ارزیابی می‌کنند.
+31
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اینم سوال بود؟ خوب معلومه، شتر چرانی!
  5
  108
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا

  حتما یه کاری میکنن . همین الانش گشنه نموندن . بهترین ماشین زیر پاشونه. بهترین غذا رو میخورن. بهترین لباسها رو میپوشن. بهترین کشورا رو دارن. چشم دیدن میخواد که از قدیم ما ایرانیا معروف به چشم تنگ و تنگ نظر بودیم. ما بچسبیم به همون انگل ابمون.
  122
  24
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  نگاهی به چاه نفت دبی و صادراتشون جواب گوی این مسئله است . مگه همه چی تو نفت خلاصه میشه ؟
  76
  16
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران

  عربها نشون دادن از ایرانیها خداییش عاقلترن. اینکه کلایشون شاید از ایرانیها پایینتره اما در زندگی اجتماعی عاقلانه تر از ما هستن. همین عربستان اگر صنعتی نشد من اسممو عوض میکنم.
  69
  17
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک

  اتفاقأ این رو خدمتتون چند روز پیش عرض کردم. «زمانی که نفت این عرعرای شتر کولا خور به ته دیگ خورد؛ باید شپشای ریشاشون رو بخورن».
  9
  55
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  Kiarash 367 استرالیا. بزرگوار شما مثل اینکه به متن خبر توجه نکردید.چون اگر دقت بکنید گفته اعراب بعد از نفت چه حواهند کرد؟؟ این مطالبی که شما نوشتید مال زمانی است که پول مفت دارند و بعنوان مصرف کننده بی وجود از لباس یا خوراک استفاده میکنند. شما بفرمائید این مردم اگر نفت نباشه چه خاکی باید سر شان بریزند. مردم ایران که بعقیده شما .البته باز بعقیده شما انگل میدانید .با تمام این مشکلات اجتماعی و سیاسی دنیا را دردست خود دارند . لطفا ان چشم تنگ خود را باز کنید و فقط انگل ها هستند که دیگران را انگل میدانند. البته بسیاری از این انگل ها بصورت پناهنده مصرف کننده و سربار هستند و چه بسیار پناهنده هائی ایرانی که امروز بیمارستانهای دنیا یا شرکت های بزرگ دنیا در دست انهاست . انگل فقط انگل را می بیند و اظهار نظر میکند
  7
  71
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  بابا تو YouTube ویدیوش هست نگاه کنید که ادراره شتر از نفت براشون مهم‌ تره ‌و فروش خوب داره ، بعد خرما ، شتر ، السوسمار و با فروش همه اینها زندگی ادامه داره ....
  11
  51
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  آنتی خرافه - کلن، آلمان

  هیچی به زمان عرعریتشون بر میگردن، البته دیگه از بریزو بپاش و خودروهای لوکس خبری نخواهد بود، غذا که شیر و گوشت و شاش شتر هست میخورن.
  6
  64
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  بله عربها گفتند انجا (ایران) بهشت است اگر پیروز شدید میروید به بهشت اگر هم مردید باز هم در بهشت هستید اخوند هم از همین طایفه است که میگوید ما شما را میکشیم اگر بیگناه باشید میروید به بهشت اگر نه به جهنم
  1
  35
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Botol - آلمان، آلمان

  این عربهای بی خاصیت از چندین سال پیش به کمک دولتهای غربی در هم فکری کمک و یاری شدند و نیروی خود را در صرف توریست و جلب پولدارها نمودند و کلی از بیابانهای خودشان را مسکونی و به ایرانیها فروختند. مردمی تنبل و پر مدعا و از خود راضی که توان متخصص شدن رو ندارند و برای معالجه به دکتر های غربی نیاز دارند.
  2
  39
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. [::kiarash367 - سیدنی، استرالیا::]. خوندید متن وسئوال متن رو؟پرسید اگه تموم بشه.هنوز تموم نشده.بذارید تموم بشه ببینیم به دوران ماقبل لورنس برمی گردن یا نه.
  5
  36
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  متاسفانه باید گفت وضعیت ما هم بعد از تمام شدن نفت خیلی بهتر از اعراب نخواهد بود.مگر از حالا چاره ای بیاندیشیم.البته با جماعت تن پرور ایران که مصریم خودمون رو با ژاپنی ها وآلمانی ها قیاس کنیم بعید می دونم ره با جائی ببریم.
  26
  13
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  یک چیزی که اگر بنویسم ایرانیان یوکی حذف خواهد، امیدوام فهمیده باشید منظور چی بود
  19
  3
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. استادِ سفسطه، ما به یاری و همت پهلوی از دروازه های تمدن بزرگ گذشته بودیم که با توطئه دشمن و یاری شما جیره بگیر ها حرکتمان به سمت بهشت موعود متوقف شد و حالا نگران ایرانستان شدن زادگاهمان هستیم. شما مواجبت را بگیر و به گمان خودت حقایق تاریخی را وارونه جلوه بده. اما ملت بیدارند و قدر دان دو پادشاه خدمتگزار پهلوی هستند و بزودی پهلوی سوم را با عزت و احترام برای ادامه خدمت به کشور خیر مقدم خواهند گفت. شما نگران دوران قطع مواجب خودت باش.
  18
  21
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  اسلام براى اعرابى که فقط شکم و زیر شکم براشون مهم بوده و هست، مثل چوب دو سر طلا بود و محمد هم چون خودش عرب بود دقیقا میدونست با دادن چه وعده هایى مرد عرب رو وادار بجنگ بکنه، غارت أموال و کنیز و برده گرفتن یا بمعنى واضح تَر غذا و سکس در صورت پیروز شدن، غذا و سکس حتى اگر کشته بشن، منظورم همون عمارت پر از حورى تو بهشته.براى عربى که توانایى خوردن یک وعده غذا در روز رو نداشت و دسترسى به زن و سکس هم براش بیشتر شبیه رویا بود تا واقعیت، تنها شنیدن این وعده ها کافى بود که در نهایت شقاوت به کاروانهاى تجار قریش و بعد هم به ایران و کشورهاى دیگه حمله کنن، غارت و تجاوزکنن و تا مدتها هم با أسیران و کنیز هایى که از این جنگ ها به غنیمت برده بودند مشغول باشند تا غارت بعد و کنیز هاى بدست آمده از جنگ هاى بعد. حمله خالد ابن ولید به ایران و جمع آورى لشکرى که چیزى براى از دست دادن نداشت و اسلام اجازه چپاول و غارت ثروت افسانه اى و دسترسى به زنان زیباروى ایرانى رو براشون مباح کرده بود کار سختى نبود، بنظر من محمد از باهوش ترین و سیاستمدارترین کسانى بوده که وجود داشتن اونموقع.
  2
  17
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  وگرنه کى میتونه از مردمى که شیر شتر و سوسمار میخوردن، ارتشى درست کنه که آرزوى تخت کیانى کنن. انگلیسى ها میگن، Sex sells یعنى سکس همه جا فروش میره و محمد و لشکر اسلام نمونه واقعى و تاریخی این جمله هستن. کسى که با درایت تمام، انگشتش رو روى نقطه ضعف مرد عرب، سکس و غذا، گذاشت و از عرب سوسمار خور گرسنه، لشکرى ساخت که تونست تخت شاهى ایران رو بزیر بکشه، نه با درایت و تاکتیک نظامى، بلکه فقط با داشتن برترى تعدادى، ارتشى متشکل از گرسنگان پابرهنه که با وعده پول و کنیز حاضر به ارتکاب هر جنایتى بودند. متاسفم براى کسانیکه از نسبت اجدادى خود با گرسنگانى که کشور و فرهنگ مارا نابود کردند و به ناموس اجدادمون تجاوز کردند، افتخار میکنند و با گذاشتن عمامه سیاه بر سر ، خودشون رو به متجاوزان وحشى که جان و مال و ناموس اجدادمون رو به یغما بردند نسبت میدهند، سید! عمامه ات رو بذار بالاتر!! فکر نمیکنم وسط اون هیر و بیر و بزن و ببر، کسى وقت صیغه خوندن داشته و لقب حرامزادگى رو هم به لیست لقب هات اضافه کن.
  2
  18
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بسیاری از ایرانیان ، نژاد پرست ترین و ..... قوم روی زمین هستند و فقط ادعای پوچ تمدن دارند. مدرک: کامنت ها را بخونین. نیازی به توضیح نیست. ....از این نژادپرستان شبه اریایی ارزش بیشتری داره. ما از شما هموطنان دیوانه بری می جوییم
  17
  5
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. در مناظره اثبات کفر عمر و ابوبکر فرار کردی. مرد شو و بیا جواب بده.
  9
  14
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک . اینجا موضوع چیز دیگریه کاری به دین و مذهب نداره ...بازم التماس تفکر
  14
  7
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک خودت را اذیت نکن عاقل باش حضرت عمر و ابوبکر از خاندان رسول بودند و دهها سال دوش بدوش پیامبر و از خویشان او بودند گول اراجیف امثال آیت الله طوسی نخور برو یه کلاس دیگری درس قرآن یاد بگیر !
  14
  7
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. بیا همونجا که جواب ندادی؛ منتظرم.
  7
  13
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک اونجا جوابت گرفتی . برو به آموزش قرآن زیر نظر آقای سعید طوسی ادامه بده که حتما موفق میشی هههههه
  5
  3
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. حالت خوب نیست دائی جون.زمان پهلوی از دروازه های تمدن بزرگ گذشته بودیم؟زکی.
  3
  3
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ایرانستان زمانی شده بودیم که خاک بخشی ها وبحرین بخشی های ملوکانه ادامه میافت.دروازه های تمدن؟زکی.با خرید تالبوت وهیلمن ورشکسته به فرمان ارباب یا تاج نشینی مجدد به فرمان روزولت ها وکمک شعبان؟دروازه های تمدن.زکی.
  3
  3
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. تو که نخود هم نیستی؛ اگر تمام عمریهای عالم هم که جمع بشین؛ بازم نمیتونین از کفر این دو نفر دفاع کنید. هم از قرآن و هم از صحیح مسلم و بخاری؛ علامه بزرگ جناب اللهیاری کفرشون رو ثابت کرد. دم ادمینهای یوتوپ واقعأ گرم؛ اگر تریلیارد هم که بهشون بدین؛ این ویدئو رو پاک نمیکنن.
  4
  1
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک . الحمدالله مذهبتون بواسطه همین آخونداتون به جهان معرفی شد ! مردم باید قضاوت کنند کس نگوید ماست من ترش است !
  1
  2
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان:: دوست عزیز حرف شما درست . منظور بنده این بود که بجز قروش نفت راههای دیگری هم هست و شاید تا اون موقع بیشتر از اینا هم باشه .
  1
  2
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. جواب نداری، زدی کرنر. مردم رو بیخیال. خودم و خودت. طالبی مناظره رو در رو هم با هات میکنم. تک به تک، بقول شادروان آقا وحید مرادی کلاغ با عقاب نمیتونه هم پرواز بشه.
  0
  1
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.