جنجال تازه مهناز افشار؛ او عقب نشینی نکرد!

فرارو- مهناز افزایش بازیگر سینما درگیر حاشیه‌ای تازه شده است. او اخیرا با انتشار ویدئویی آمپول نالوکسان را به عنوان دارویی موثر برای مسمومیت حاصل از مصرف موا مخدر منتشر کرده است. این در حالی است که پزشکان و کارشناسان معتقدند ادعا مهناز افشار صحت ندارد و آمپول نالوکسان عوارض خطرناکی خواهد داشت. با این حال مهناز افشار از ادعای خود دست بر نداشته و همچنان بر آن پافشاری می‌کند.
 
به گزارش فرارو، ماجرا از این قرار است که ظاهرا بنیاد آینه متعلق به داریوش اقبالی خواننده مشهور پاپ که با هدف مقابله با آسیب‌های اجتماعی به خصوص اعتیاد ایجاد شده از مهناز افشار بازیگر درخواست کرده است که در مورد پیشگیری از مرگ بر اثر سومصرف مواد مخدر با استفاده از داروی "نالوکسان" اطلاع‌رسانی کند. در خواستی که با موافقت مهناز افشار همراه بوده و او با انتشار ویدیویی از مردم می‌خواهد در این باره اطلاع رسانی کنند.
 
او در این ویدئو مدعی شده است که آمپول نالوکسان ارزان است و در همه داروخانه‌ها حتی در ایران بدون نسخه پزشک عرضه می‌شود.
 
با وجود اینکه جامعه پزشکی ادعای مهناز افشار را در ویدئو تبلیغاتی خود را رد کرده است، اما افشار همچنان بر دیدگاه خود پافشاری می‌کند. او در توئیتی نوشت: "نسل جوان پزشک و داروساز خیلی باید روی آستانه تحملش کار کنه! با این اعصاب و تولید سموم ناشی از عصبانیت قطعا به بیمارانی که بهتون مراجعه میکنند و خودتون آسیب میزنید. "
او حتی در توئیتی دیگر مدعی شد که این دارو از سوی سازمان ملل توصیه شده است.
 
نهایتا افشار در توئیتی به بدون اشاره مستقیم به ماجرا به انتقادات واکنش نشان داده است: «یک تجربه شخصی؛ عمیقا باور پیدا کردم آدمی باید به آنچه اعتقاد دارد عمل کند حتی اگر به خاطر آن مورد نقد یا حمله قرار گیرد و حتی برای آن تاوان دهد. امروز در ابتدای دهه‌ی پنجم زندگی دیگر برای سوت و کف هیچ فرد و جریانی چیزی نمی‌گویم یا کاری نمی‌کنم. باور کنید اینجوری زندگی قشنگ‌تره.»
 
واکنش جامعه پزشکی
پس از انتشار این ویدئو از سوی مهناز افشار، بسیاری در فضای مجازی ادعای او را زیر سوال بردند. در این بین پزشکان متخصص، اعضای انجمن داروسازان، سخنگوی اورژانس، سخنگوی سازمان غذا و دارو و... به کلی اظهارات افشار را تکذیب کردند.
 
کرمعلی باصری متخصص بی‌هوشی در این‌باره گفت: "آمپول نالوکسان برای دارو‌ها و مواد ضد دردی مثل مخدر‌ها استفاده می‌شود. مصرف این دارو خارج از اتاق عمل بسیار خطرناک است و ممکن است آریتمی و بهم زدن ضربان قلب را در پی داشته باشد. استفاده این دارو باید تحت نظر پزشک باشد و این از مواردی است که حتما باید تحت نظر متخصص مصرف شود و حتی در بخش بیمارستان هم مورد استفاده نیست و تنها در اتاق عمل استفاده می‌شود. "
 
به عقیده او این دارو ممکن است باعث "ایست قلبی" شود.
 
در همین رابطه مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: "داروی نالوکسان حتما باید تحت نظر پزشک استفاده شود و دارویی نیست که بتوان با آن شوخی کرد؛ به دلیل اینکه تداخل این دارو ممکن است منجر به مرگ افراد شود. "
او تاکید کرد که فروش این دارو در داروخانه‌ها ممنوع است.
 
نالوکسان گیرنده مخدر نیمه ترکیبی (ساختگی) است که برای بازگرداندن اثر دارو‌های مخدر بیش از حد مصرف شده استفاده می‌شود. به این ترتیب نالوکسان در موارد ویژه به خصوص زمان اوردوز بیمار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در این باره گفت: "کاربرد اصلی این دارو در موقعیت‌های اورژانسی است که در اورژانس‌های بیمارستانی استفاده می‌شود، یکی از موارد تزریق این دارو احیای افرادی است که مواد مخدر مصرف کرده‌اند، اما بدون عوارض نبوده و مصرف آن باید تحت نظر پزشک و با امکانات اورژانس باشد. "
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: "مصرف این دارو می‌تواند عوارض قلبی در پی داشته باشد و تجویز آن توسط افراد غیرپزشک تخلف است. "
 
جهانپور توضیح داد: "تبلیغ و فروش این دارو در فضای مجازی تخلف است و داروخانه‌ها نیز به هیچ وجه نباید این دارو را بدون نسخه پزشک به فروش برسانند. "
 
او با انتقاد از ویدئو مهناز افشار و سخنانش تاکید کرد " اظهارات این بازیگر صحت ندارد و کسی غیر از صاحبان حرف پزشکی حق اظهار نظر در حوزه سلامت و درمان را ندارد. متاسفانه در کشور ما ظاهرا افراد وقتی‌که اشتغالات دیگرشان کمتر می‌شود، فورا به اظهار نظر در حوزه پزشکی و طب مبادرت می‌کنند که این کار فقط موجب بروز مشکلات برای مردم می‌شود و می‌تواند پیامد‌هایی را برای مردم به دنبال داشته باشد."
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: «باید توجه کرد که اظهار نظر در این موارد نوعی خلاف و اخلال در امر درمان و دخالت افراد غیرمتخصص در امر درمان محسوب می‌شود. اظهارات این بازیگر هم شائبه دخالت در امر درمان را دارد. ما توصیه می‌کنیم افراد و سلبریتی‌ها و افرادیکه ممکن است در حوزه خودشان به شهرتی دست پیدا کرده باشند، در مسائلی که ربطی به آن‌ها ندارد، دخالت نکنند، به حرفه خودشان مشغول باشند و امر دارو و درمان را به اهل فن آن بسپارند.»
+40
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  جایی که یه سپاهی میشه رییس ورزش و فدراسیون و مدیر باشگاه . قهرمانان ورزشی میرن و سیاستمدار میشن و خیلی از این موارد که کسانی که هیچ شناختی از شغلی که درش هستند دارن ریاست میکنن . چرا خانوم مهناز افشار نشه دکتر و دوا تجویز نکنه ؟
  30
  39
  ‌پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  من کاری ندارن درگیری اینا سره چیه ولی به خاطره حفظ جون جوانان ایران در webMd تحقیق کردم و حرف خانوم افشار درسته ، در امریکا و کانادا با نسخه دکتر حق خرید و استفاده آن در موارد مصرف بالایه مواد مخدر آزاده و شخص میتونه در منزل استفاده کنه که از مرگ نجات پیدا کنه ولی حتمأ بعد از استفاده باید بره پیش دکتر و اسمش هست noloxon . اگر این اطلاعات رسانی حتی جون یک جوون بیگناه ایرانی رو نجات بده من از قلبم خوشهالم . اگر دسترسی به webMd دارید تمام اطلاعات اونجاست ، مرگ بر رژیم دجال خمینی هر چی اخوند ودین که جوانانه ما رو بد بخت کردن
  26
  31
  ‌پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اینکه میگند تو ایران هیچی سر جا خودش نیست همینه
  6
  34
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  شما هم میتوانی مثل نازنین بنیادی این ملاهای بیسواد را رسوا مردم فراموش نمیکنن .
  18
  3
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  Noloxan تو همه بیمارستان هاى دنیا براى خنثى کردن اثر مورفین استفاده میشه و حرف هاى این خانوم کاملا درسته. تو موارد استفاده بیش از حد مورفین، هر ثانیه اى که درمان به تاخیر بیفته میتونه مرگ و زندگى یه نفر رو رقم بزنه، اون بیچاره اى که اوردوز شده، خواه و ناخواه، داره میمیره، حتى اگه برسوننش بیمارستان و با وضعیت اورژانس بیمارستان هاى ایران، خیلى از مریض هاى اورژانسى تو مرحله پذیرش و پرداخت هزینه میمیرن و هیچکس هم رسیدگى نمیکنه، حالا اگه این دارو رو بتونن بهش بدن، ریسک مرگ بیمار رو که افزایش نمیدن، بهر حال طرف داره میمیره، ولى احتمال زنده موندن طرف بیشتر میشه، چرا نه؟؟ بعضى از پزشک ها، فقط بدترین احتمال رو وسیله قرار میدن که مشترى هاى خودشون کمتر نشه. مصرف یه دوز این دارو براى کسى که مورفین زیاد مصرف کرده باشه ، کاملا بى خطره و حتى مفید هم هست. عبارت کره لازم رو شنیدین؟ قدیما به کسى که بقول معروف نعشگیش بالا زده بود کره میدادن، چربى زیاد خون هم یه تاثیر مشابه، نه در حد این دارو، داره و میتونه مفید باشه.
  13
  10
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. 17000 نفرو ترور کردین کافی نبود حالا داری تبلیغ وارونه میکنی که از این طریق هم به ترورتون ادامه بدین خودت داری میگی تو همه بیمارستانها موجوده پس کسی هست که روی اینها نظارت کنه و کشکی نده دست ملت ولی عشقت میگه بدون نسخه از داروخانه ها بگیرین بزنین خودتونو خلاص کنین کلا ادمهای کم عقل و بی سوادی هستین این امپول ظرف کمتر از 2 دقیقه عمل میکنه و باید همراه با آموزش‌های استاندارد لازم شامل جلوگیری، شناسایی و عکس‌العمل نسبت به بیش‌مصرفی مواد و نیز تنفس دهان به دهان و تماس با اورژانس پزشکی انجام بشه عشقت معلومه به پیستی خورده افتاده دنبال کشتن ملت بلکه جیبش پر شده ;)
  5
  5
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::loder - شیراز، ایران::]. آخه در مورد یى چیزى که سر درنمیارى چرو نظر میدى کاکوجونى. ای داروو ر اصلا برى همى کارو درس کردن، بچى کوجوى شیراز هسى؟ . دوست عزیز، Noloxon در موقعى که کسى مورفین استفاده کرده باشه و بقول معروف اوردوز کرده باشه، سودش از عوارض احتمالى بیشتره ، دقت کن، عوارض جانبى هر دارو، عوارض قطعى نیستن و فکر نمیکنم بالا رفتن فشار خون، براى کسى که Respiratory Arrest شده، و داره میمیره، زیاد مهم باشه. دارو هایى از این قبیل رو با محاسبه ضرر و زیان احتمالى به مریض میدیم و اینى که میگن تحت مراقبت باید این دارو استفاده بشه، براى رسیدگى احتمالى، ببین دوست عزیز، احتمال بالا رفتن فشار خون هست و این به این معنى نیست که هر کى یه دوز از این دارو رو استفاده بکنه، حتما سکته میکنه. عشقم؟؟ اگه میخواى مخالفتت رو با نظر من إبراز کنى احتیاجى به استفاده از این ادبیات نبود،منظورت رو از ترور ١٧٠٠٠ نفر نفهمیدم چى بود، ولى نظر شما هم، هر چند غیر حرفه اى ولى محترمه. ممنون
  2
  5
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::loder - شیراز، ایران::]. [::loder - شیراز، ایران::]. بقیه مطلبت رو که خوندم، اگه یه خورده تو غیر حرفه اى بودن نظرت و عدم مطالعه کافى در مورد این موضوع شک داشتم، حالا مطمئن شدم که فقط دوست دارى نظر بدى. تنفس دهان به دهان این وسط چى میگه؟؟؟ من بیشتر از ١٦ سال تواورژانس بیمارستان هاى لندن کار کردم و بارها Noloxon دادم به مریض هام، فکر میکنم نظرى که اینجا گذاشتم، از مزخرفاتى که تو در کمال بى ادبى بلغور کردى تخصصى تره، چرا فکر میکنى باید حتما در مورد هر موضوعى نظر بدى حتى اگه موضوع مورد بحث و شماره شناسنامه ات با هم همخونى نداره؟ چطور میتونى از پاى پاتیل آش سبزى در مورد یه موضوع تخصصى نظر بدى؟ عشقت؟ نه دوست عزیز، اگه تو جلوى تلویزیون میشینى و اسه خرمات تو دستت، مچ میزنى، همه رو مثل خودت نبین چلغوز. با تو باید با زبون خودت حرف زد وگرنه روت زیاد میشه بیشتر میخورى سردیت میشه
  2
  4
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.