عراق می‌خواهد پول واردات گاز از ایران را با دینار بپردازد

در پی اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عراق تمایل خود را به پرداخت دینار در معاملات با ایران مطرح کرد. عربستان‌سعودی نیز با استقبال گرم از رئیس جمهوری عراق پیشنهاد کرد در پرونده برق به این کشور کمک کند. 
 
اگرچه در قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده است که پول حاصل از صادرات گاز ایران به عراق با یورو پرداخت شود، عراق خواستار بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران با دینار عراق شده است. در صادرات برق به عراق نیز این کشور باید بدهی خود را از طریق دلار به ایران بپردازد.
 
سید حمید حسینی، دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، روز دوشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) در ارتباط با این خواست عراق گفت: «عراقی‌ها اصرار دارند که پول گاز و برق ایران را که قبلا در قرارداد‌ها به یورو و دلار بود به دینار بدهند دلیل‌شان هم این است که این امر بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا نشود.»
 
 به گزارش سایت "رویداد ۲۴" سید حمید حسینی تصریح کرد که بانک‌های اروپایی در عراق برای تبدیل دلار به یورو همکاری نمی‌کنند و به همین علت است که مقام‌های عراقی از ارسال یورو به ایران خودداری می‌کنند.
 
استفاده از شرایط تحریم برای تاخیر در پرداخت‌ها
 
صادرات برق ایران به عراق نزدیک به ۱۵ سال است که انجام می‌شود. به گفته دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، در طی این سال‌ها زمانی که عراق با مشکلات نقدینگی مواجه بوده پرداخت‌های خود به ایران را با تاخیر انجام داده است. حسینی گفت: «امسال نیز (عراق) یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به ایران بدهکار بوده است که نتوانسته این پول را به ایران پرداخت کند. البته مقام‌های عراقی گفته‌اند این مبلغ را در حساب‌های عراقی ذخیره نگه داشته‌اند و تمایل دارند تا این مبلغ را به دینار عراق بپردازند.» 
 
حمید رضا صالحی، دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی، در ارتباط با معاملات برق و گاز با عراق و تعلل در پرداخت‌های این کشور به ایران، وزارت نیروی ایران را مقصر خواند و خاطرنشان کرد که "بدهی‌های عراق به ایران بیشتر می‌شود و وزارت نیرو در امر تجارت آن‌چنان که باید موفق عمل نکرده است".
 
صالحی با اشاره به شرایط تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دیپلماسی ایران را در رابطه با این کشور "ناموفق" خواند و گفت که شرایط فعلی باعث شده "عراق دست بالا را برای ایران بگیرد".
 
به گفته صالحی حال صحبت از آن است که بخش خصوصی به عنوان کارگزاری وارد میدان شود تا پول ایران را از عراق بازپس گیرد.
 
امیر حسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل، نیز با اشاره به اختلاف میان ایران و عراق در باره نحوه پرداخت پول صادرات گاز، از مخالفت شرکت ملی گاز ایران با پیشنهاد پرداخت با دینار خبر داد. او گفت که مذاکراتی در این زمینه با مقامات عراقی در حال انجام است. زمانی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد که "طبق قرارداد عراقی‌ها باید پول گاز را با یورو پرداخت کنند".
 
در پاسخ به فشار‌های آمریکا به عراق برای قطع واردات گاز از ایران سخنگوی وزارت نفت عراق اعلام کرد که دولت عراق جایگزین دیگری برای گاز طبیعی ایران ندارد و این کشور نمی‌تواند از هیچ کشور همسایه چنین گازی را وارد کند.
 
عراق ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کند که برای تولید برق در این کشور به کار گرفته می‌شود. علاوه بر آن عراق ۱۳۰۰ مگاوات برق نیز از ایران وارد می‌کند.
آمریکا مهلت ۴۵ روزه‌ای را به عراق داده است تا جایگزینی برای واردات برق و گاز ایران بیابد
استقبال گرم عربستان از رئیس جمهوری عراق
 
برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، روز یکشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر ) در سفر به عربستان سعودی مورد استقبال گرم پادشاه عربستان سعودی و سایر مقامات عالی‌رتبه این کشور قرار گرفت. ملک سلمان، پادشاه عربستان، در هنگام ورود رئیس جمهوری عراق به فرودگاه ریاض در مراسم استقبال از او شرکت کرد.   
 
دلیل سفر دوروزه برهم صالح به عربستان مذاکره با مقامات این کشور عنوان شده است. گفته شده که انتقال انرژی به عراق از موضوع‌های محوری گفت‌وگوهای دو کشور است.
 
به گزارش روزنامه "العرب"، چاپ لندن، عربستان طی مذاکره یاد شده اعلام آمادگی کرده که در موضوع برق به عراق کمک کند و تجهیزات لازم را برای ترمیم و آماده‌سازی انتقال برق در مرزهای میان دو کشور به طور رایگان در اختیار عراق قرار دهد.
 
در این سفر محمد الحکیم و صالح عبدالله، وزرای امور خارجه و صنعت عراق، علی فرحان، استاندار استان انبار، فالح الزیادی، استاندار استان مثنی، و شماری از مشاوران و کارشناسان عراقی، برهم صالح را همراهی می کنند.
 
استقبال ویژه پادشاه و مقامات عربستان سعودی از رئیس جمهوری عراق، در زمانی که مناسبات میان عربستان و ایران با مشکلات زیادی همراه است، حائز اهمیت خاص است.
 
به گزارش "العرب" به نقل از منابع دیپلماتیک عراق، برهم صالح در این سفر درخواست رسمی عراق را برای بررسی امکان جایگزین کردن برق وارداتی از ایران به جای برق وارداتی از عربستان مطرح کرده است.
 
آمریکا مهلتی ۴۵ روزه‌ به عراق داده است تا جایگزینی را برای واردات برق و گاز مورد نیاز این کشور از کشورهای دیگر به جای ایران فراهم کند. در پایان این مدت باید واردات انرژی و سوخت عراق از ایران متوقف شود.
+27
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  عراق با دینار هند با برنج فاسد و روپیه چین با هر چی آشغال تولید میکنه ترکیه هم که تکلیفش معلومه . حالا حسن کلیدی چطور میخواد اینا را دور بزنه ؟
  92
  68
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. حسن اخوند ملت و دور میزنه چرا باید اینها را دور بزنه
  62
  33
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  چرا که نه ؟! ریال که پشم ارزشه ببینیم دینار عراق مشکل یابو ها رو حل میکنه !؟
  58
  32
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  هه هه! قدرت فرامنطقه ای رو قراره براش از سوراخ دیوار دینار پرت کنن. ای خاک بر سر اونهایی که این بدبختی رو میخوان جای پیروزی قالب کنن
  63
  36
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  باور پس چه شد.مگر نگفتی عراق مال خودمان است. ؟ از دو طرف می‌‌زنند. نفت و گاز می‌‌گیرند. دینار می‌‌دهند. دینار را پس می‌‌دهیم. مهر نماز ۱۰ برابر قیمت دوباره به ما پس می‌‌دهند. خاک کربلا مگر شوخی است. بعد هم می‌‌گویند. ما منافعه استراتژیک در عراق داریم. ببین باور جان. ...تشریف بردید جلوی حرم سید ال شهدا . هم خودت را راحت کن. هم ما . حالا که اینجوری شد. چرا زیر زیرکی. آشکار آشکار
  56
  30
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  طلا بده پشگل بگیر ، حال روز ماست روزی ژاندارم منطقه بودیم و امروزه ...
  57
  40
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  لندهور - کلن، آلمان

  اصلاً صلوات بفرست و نفت ببر! دیگه چه فرقی می‌کنه! آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب. بیش
  42
  21
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد
  مزدورهای فعال جمهوری اسلامی لطفآ منفی بدین!!!
  11
  19
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  معنی امپراطوری توهمی شیعه-پارسی اسکلها رو هم فهمیدیم. دیگه جایی نمونده مارو قهوه ای کنه.
  56
  14
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  پول بغل خوابی با خانومای ، الم ال اُلاغ در آستان زیادی قدس رضوی رو هم به دینار حساب و پرداخت میکنند!؟
  2
  32
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  روزی خواهد رسید که این منفی دهندگان از سپاه و بسیج و حزب اللهی و توده ای و اکثریتی سرشان بالی دار عربی خواهند رقصید و حسین گویان به نزد خدایشان که قدرت از بین بردن شیطان را ندارد بروند
  7
  19
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. شما اون رنگی به دنیا آمدی. بابا از همون اول راه را اشتباه رفته بوده. پدر جان هم از اعراب عربستان تشریف دارند؟ :)
  7
  29
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران
  این جماعتی که منفی دادن شاید فک میکنن دیناری از این پولها مشکل نفری از ملت بدبخت رو حل میکنه یا شاید هم ....!
  2
  4
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. عزیزم، این اسلامی که تو داری خودت رو براش جر میدی، به همون رنگ معروف هست. زیاد نمیخواد بری تو ابرها.
  8
  6
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. قربونت برم من خودم با اسلام میانه خوبی ندارم هرچند به معتقدان به ادیان (فرقی نمی‌کنه کدامشون) تا وقتی که اعتقادشون را سعی نکنن توی حلق دیگران فرو کنند احترام می‌گذارم. ایرانی ستیزی و بد بدهنی اون ابله نسبت به مردم ایران هست که از نظر من نیاز به جواب دادن داره وگرنه همه اسلام مال شما هر کاری خواستی باهاش بکن.
  3
  11
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.