رئیس قوه قضاییه ایران: ۷۰ درصد زندانیان ایران مرتکب جرایم مواد مخدر شده‌اند

رئیس قوه قضاییه ایران اعلام کرد که در حال حاضر نزدیک به 70 درصد زندانیان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان به سر می برند و باید برای این موضوع چاره ای اندیشید.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، «صادق آملی لاریجانی» دوشنبه 12 نوامبر، در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: «موضوع زندانها در همه کشورها مسئله ای اساسی است و در کشور ما نیز خصوصاً به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر، مسئله ای قابل تأمل است. در حال حاضر نزدیک به 70 درصد زندانیان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان به سر می‌برند و باید برای این موضوع چاره ای اندیشید».
 
وی افزود: «زندان برای تحفظ از افراد خاطی است که به جامعه آسیب می زنند و موجب تضییق آزادی و آسایش مردم می‌شوند یا علیه امنیت کشور اقدام می‌کنند».
 
آملی لاریجانی در ادامه بیان کرد: «آزادی این افراد به معنای اضرار به دیگران است اما همه زندانیان از این قبیل نیستند و قضات می‌توانند با نگاه وسیع و ملاطفت آمیز خود در چارچوب ظرفیت‌های قانونی در مورد احکام زندان نگاه دیگری داشته باشند و از مجازات‌های متناسب جایگزین حبس استفاده کنند تا محکومان نیز بتوانند با استفاده از این فرصت به بازسازی روحی واجتماعی خود بپردازند.
 
رئیس قوه قضاییه در پایان خاطرنشان کرد: «امیدواریم با صدور مجازاتهای جایگزین حبس بر مبنای قانون، عدالت، فهم صحیح و بصیرت، گام مهمی در جهت کاهش جمعیت کیفری کشور برداشته شود».
 
گفتنی است در سال 2017 تعداد کل معتادان در ایران بیش از 2.5 میلیون نفر اعلام شد. 17 درصد مردم تمایل به مصرف مواد مخدر دارند که از این تعداد 5 درصد، مصرف‌کننده بوده و 12 درصد دیگر نیز در صورت عدم قطع ارتباط مصرف‌کننده با قاچاقچیان و نبود مدیریت مناسب بازار عرضه و تقاضا به سوی مصرف مواد مخدر کشیده می‌شوند. همچنین مصرف دخانیات بین دخترها بیشتر شده و گُل بیشترین مصرف را بین دختران ایرانی دارد. در پژوهش «زمینه‌یابی اعتیاد» که توسط دفتر مطالعات فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در سال 2003 روی نمونه‌ای متشکل از 5321 دانشجو در 21 دانشگاه تحت پوشش وزارت علوم انجام گرفت، 586 نفر یعنی حدود 11 درصد دانشجویان به صورت حرفه‌ای از مواد مخدر استفاده می‌کردند.
+3
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و همزمان صد در صد مسئولین مرتکب دزدی و اختلاس!
  0
  23
  دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  بهتر نبود دادگاه همه رو،علنی پخش مستقیم زنده مثل کانال مجلس شورا مستقیم پخش میکردید.بهتر نبود برای همه حق داختیار داشتن وکیل میدادید. چرا چیزی که برای شما خوبه برای دیگران بد هست؟
  0
  13
  دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  از این ٧٠ درصد زندانی مواد مخدر ٣٥ درصد شون زندانی مواد مخدر سیاسی هستند، ١٠ درصد زندانی مواد مخدر روزنامه نگارن و خدمت شما عرض کنم، ،،، تکبیر حضار،،،،،
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  بی شرف تمام دکه های روز نامه فروش یه چیزهایی شبیه پیپ می فروش که کوچکتر از پیپ ؛ از دکه ای پرسیدم برای چیه گفت برای کشیدن گل . خاک توی سرت جوانان این مملکت را آلوده گل و هرویین ؛ متادون ؛ ترامادول کردید عین خیالتون هم نیست . وقتی دکه ای به این راحتی وسیله کشیدن را میفروشه و کسی هم گیر نمیده حتما خود جنس هم راحت گیر میاد که صد البته هم توی پارک هم خود دکه ای ها توی بسته های زیپ کیپ کوچیک میفروشن . ترکمون زدیدید توی مملکت تمام شد رفت پی کارش.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  واقاً قىافش دیدنیه ، بین مرغ و بادمجان مسمى ، بهش کمى زالو اضافه کنین و براى تضعین هم خاک مرده روش بریزید دقیقاً میشه صادق ... جانى تو تمام اخوندا این غربتى از همه زشت تره 😂😎
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.