خبرنگار:FATF چیست؟ معترض: نمی‌دانم!

محسن فرامرزی - خبرنگار ایسنا
ایسنا :همزمان با بررسی CFT در مجلس شورای اسلامی، عده‌ای که تعدادشان حدود ۵۰۰ نفر می‌رسید با تجمع مقابل مجلس و سر دادن شعار خواستار عدم تصویب CFT توسط نمایندگان بودند.
 
به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه)، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را به عنوان اولین دستور مورد بررسی قرار دادند و در نهایت با ۱۴۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده، این لایحه را با یک ماده واحده و هفت حق شرط تصویب کردند.
 
همانگونه صحن علنی مجلس امروز با حواشی مواجه بود، جمعی از مخالفان تصویب لایحه  CFT که حدود ۵۰۰ نفر می شدند، صبح امروز مقابل مجلس با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهایی همچون «نه به خود تحریمی»، «برجام نمی‌خواهیم»، «FATFخیانت است به ملت» اعتراض خود را به تصویب لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) اعلام کردند. آن‌ها شعار می دادند که «مرگ بر منافق»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه» و «رای نمایندگان باید شفاف گردد». بیشتر تجمع‌کنندگان را خانم‌های جوان تشکیل می‌دادند و تعداد مردان شاید به صد نفر هم نمی‌رسید. تعداد مردان و زنان بالای ۴۰ سال در بین تجمع‌کنندگان بسیار محدود بود.
 
مرد جوانی درباره دلیل حضور خود در مقابل مجلس اظهار کرد: ما با آمریکا مشکل اساسی داریم و زیر بار حرف زور آن‌ها نمی‌رویم.
 
وقتی از وی که از حوزه علمیه تهران در این تجمع شرکت کرده است درباره FATF و CFT‌می‌پرسم می گوید: از ماهیت این لوایح اطلاع دقیقی ندارم اما دشمن دنبال جهانی‌سازی است و می خواهد مسائل امنیتی و اقتصادی را یکدست کند. هدف اصلی دشمن محدود کردن قدرت نظامی ایران است. آنها می خواهند تسلط بیشتری بر اقتصاد ایران داشته باشند.
 
این جوان در پاسخ به این پرسش که آیا FATF برای کشور منافعی هم دارد؟ بیان می‌کند: ما یقین داریم که امریکا دشمن ماست و به چراغ سبز آمریکا اعتماد نمی کنیم. ما با آمریکا سر سازش نداریم. نمایندگانی که به این لایحه رای موافق می دهند، گرایش به شیطان پیدا کرده اند.
 
به سراغ خانمی حدودا ۵۰ ساله که کفن نمادینی به تن دارد رفتم و دلیل حضورش در مقابل مجلس را می‌پرسم. او جواب می‌دهد: FATF موجب تسلط بر نهادهای مالی ایران می‌شود. ما اجازه نمی دهیم استقلال و آرمان‌های‌مان از دست برود.
خانم جوان‌تری به جمع ما می‌پیوندد و وقتی می‌گویم که تقریبا تمام کشورهای جهان این لایحه را پذیرفته اند به وسط بحث می‌پرد و می‌گوید: فقط ۸۰ کشور عضو FATF هستند. این‌ها کشورهایی هستند که حکومت، مجلس و نیروی نظامی ندارند.
 
این خانم بعد از این‌که از سوالات عصبانی می‌شود از چند جوان می خواهد که مرا به نیروی انتظامی تحویل دهند. مامور نیروی انتظامی بعد از دیدن کارت خبرنگاری، از آن چهار پنج نفر می‌خواهد اجازه دهند آزادانه کارم را انجام دهم و آن‌ها هم به وسط جمعیت می‌روند.
 
با آمدن خبر تصویب CFT در مجلس، شعارها علیه نمایندگان بلند می‌شود.
 
نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد در میان تجمع کندگان حاضر شده و بیان می کند: رای نمایندگان باید شفاف باشد و آنها رسما آرای خود را اعلام کنند.
 
او ادامه می‌دهد که ما مطالبات خود را ادامه خواهیم داد.
 
فرد دیگری پشت بلندگو اعلام می‌کند که ما کوتاه نیامده و مطالبه‌گری خود را ادامه می دهیم.
 
نیروی انتظامی از لیدرهای تجمع‌کنندگان درخواست می کند که به تجمع پایان دهند و آن‌ها نیز از منتقدان می‌خواهند که به تجمع پایان دهند.
 
در حالی‌که هماهنگی‌ها برای بازگشت از مقابل مجلس آغاز شده و تجمع در حال پایان یافتن است، به سراغ جوان دیگری می‌روم و از وی درباره FATF و CFT و دلیلی مخالفتش می پرسم.
 
او پاسخ می‌دهد: این لوایح راه‌حل نیست. راه حل اقتصاد مقاومتی است. آیا قیمت دلار با برجام پایین آمد؟ برجام عبرت خوبی است. با پیوستن با CFTو FATF از لیست سیاه خارج نمی‌شویم. خروج ما از لیست سیاه به اجماع جهانی نیاز دارد و عربستان و رژیم صهیونیستی اجازه این کار را نمی‌دهند.
 
خانم جوانی دیگری می‌گوید:حق شرط رعایت نخواهد شد به این دلیل که عربستان و اسرائیل دو عضو ناظر در FATF هستند. ما با پیوستن به این لایحه، اطلاعات خود را در اختیار سایرین قرار می دهیم و این یعنی خود تحریمی.  بیشتر مشکلات ما ریشه داخلی دارد و باید این مشکلات حل شود. اگر در تبادل بانکی به مشکل خوردیم فدای سرمان. اگر مجلس دلسوز باشد برای این مشکل راه حلی پیدا می کند.
 
با مردی که در حال هماهنگ کردن برای بازگشت خانم‌هاست هم صحبت می‌شوم. او می‌گوید:اصلا FATF حلوا و عسل. شخص اول مملکت با این لایحه مخالفت کرده است پس چرا نمایندگان این مساله را رها نمی‌کنند؟
 
به او می گویم که طبق گفته علی لاریجانی، دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه‌ رئیس مجلس درباره‌ بررسی کنوانسیون‌های مرتبط با FATF اعلام کردند که ایشان با بررسی این لوایح در مجلس مخالفتی ندارند که در پاسخ می‌شنوم: رهبری نظر خود را قبلا اعلام کرده‌اند، حرف لاریجانی برای ما ملاک نیست. ما پیام رهبری را گرفته‌ایم. FATF اگر بهترین هم باشد، کسی نباید روی حرف رهبری، حرف بزند.
 
از او درباره ماهیت FATF سوال می‌کنم و جواب می دهد:پزشکیان می گوید من نمی دانم FATF چیست. بعد از من چه توقعی دارید؟ نمایندگان هم بهتر از من جواب شما را نخواهند داد. وقتی آنها از FATF اطلاعی ندارند، چگونه به آن رای می دهند؟
 
حدود ساعت ۱۲ ، تجمع پایان یافت اما تجمع‌کنندگان هنوز خط و نشان می‌کشیدند.
+24
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  پاینده باد سلسله پهلوی - تهران، ایران

  دقیقن مسل عنقلاب هیچکس نمیدانست که چرا اومدند تو خیابان :(
  8
  133
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  kkarkas - اصفهان، ایران

  باید اون مجلس را به همراه دولت به توپ بست، کلی پول خرج انرژی اتمی کردید بعد با بتون پرش کردید! حالا هم تمام اطلاعات بانکی کشور را دودستی تقسیم کنید! این همه دارید به غرب باج می دهید چه دستاوردی داشته اید!؟ صد رحمت به محمود
  91
  28
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::kkarkas - اصفهان، ایران::]. ه ما نگو. به آقات بگو. حکایتی از اعبید زاکانی . امیوارم اون دوست ما فریدون دوباره سر فش را به ما نکشد. ادبیات سخیف و اینکه ایرانی‌ اصیل این چیزها را نمی‌‌نویسد. دوست عزیز از من نیست. از زاکانی است. بگذریم. اندر حکایت. کنیز. کدو .خر. از اعبید زاکانی. .زن تاجری بود و ناراضی از زندگی‌. از بس تاجر صیغه داشت. کنزیکی بود و خری شنگول در طویله. برفت کنیزک هر روز در طویله. داشت کنیزیک یک کدو. در دو سر کدو بود. سوراخی برای تنظیم اندازه . بقیه را نمی‌‌گویم .سانسور خودی. آمد هرروز کنیزک راضی‌ از طویله هر روز. زن تاجر بدید .و پنهانی .که آید .کنیزک راضی‌ از طویله، گفت چرا من نه. رفت در طویله و فریاد و فغان به هوا . کنیزک آمد و گفت. چیز خر را دیدید ولی‌ کدو را ندیدی. حالا حکایت دولت ما. موگرینی از ایتالیا و پارلمان اروپا کدو ما بود برای برجام. دولت ما از حول حلیم و برجام در دیگ افتاد. کدو را ندید . ولی‌ ترامپ خر را دید. نتیجه اخلاقی‌ . ....CTF. همان چیز خر است. بدون کدو برای دولت امام زمان
  4
  24
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  گله گوسفندها هم که چرا میرن همیشه یک بُز ریش بلند زنگوله به گردن جلوشون میوفته و گله هم بدنبالش ! حالا اگر تو دره هم که بره ، گله گوسفندها بدون اینکه بفهمند چه عاقبت بدی منتظرشونه ، میرن دنبال اون بُز که بهش میگن بُز کَل !! با این گله گوسفندها مملکت صدها سال دیگه هم غیر ممکنه که به جامعه متمدن وصل بشه !!
  4
  26
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  A.R.A.AMIR - پالرمو، ایتالیا
  وای به اون روز که بفهمیم چی شد ;) 😁😁
  3
  21
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  از شکل و شمایل و طرز پوشش کاملا مشخص است که این مزدوران از چه قماشی هستند
  3
  13
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  انقلاب 57 پیروزی جهل بر ظلم بود! 35 سال میگفتند انقلاب ما انفجار نور بود ولی حقیقتا باید قبول کرد که انقلاب ننگین 57 پیروزی جهل بود. اینم نمونه اش. میان واسه چیزی که خبر ندارن تظاهرات میکنند. روسیه و چین هم عضو این توافقنامه هستند و اصلا کی گفته اعضاء ناظر حق دارند از اطلاعات کلی این سازمان خبر داشته باشند و اصلا اعضاء ناظر کارشون بازرسی اطلاعات نیست این اعضاء برروند کار این سازمان و مسئولین و وظایف آنها نظارت دارند نه بر اطلاعات و محتوای کاری آنها و هرگونه دسترسی و درخواست گزارش قطعا باید به حمایت بیشتر اعضاء باشه و تازه اگر دیدیم رفتار تبغیض آمیزی در حال انجام هستش اعتراض و از آن خارج میشیم . یعنی این موضوع انقدر فهمش سخته؟
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  یاد اون پیرمرده افتادم که همین جا یوکی های عزیز هم گذاشته بودند که با حماقت ، فریاد می زد: دیوید ، دیوید آمریکا!
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.