نخستین گواهینامه‌های رانندگی برای زنان در عربستان صادر شد

صدور گواهینامه رانندگی برای زنان در عربستان سعودی از روز دوشنبه ۱۴ خرداد پس از دهه‌ها توقف به صورت محدود آغاز شد.
 
خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در گزارشی خبر داد که «اولین گروه از زنان امروز گواهینامه رانندگی خود را دریافت کردند».
 
عربستان سعودی تنها کشور جهان که رانندگی زنان در آن ممنوع است خود را برای لغو این ممنوعیت در روز ۲۴ ژوئن -سه هفته دیگر - آماده می‌کند.
 
این گزارش می‌افزاید نهادهای مسئول کار تعویض گواهینامه‌های بین‌المللی با گواهینامه‌های عربستان را در چند نقطه از کشور آغاز کرده و زنان داوطلب در یک «امتحان عملی» شرکت کردند.
 
این خبرگزاری تعداد گواهینامه‌های صادر شده را مشخص نکرد.
 
این اقدام بخشی از طرح‌های گسترده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای گسترش آزادی‌های فردی و مدرن‌سازی این کشور محافظه‌کار و متکی به درآمد نفت است.
 
ولیعهد عربستان اخیرا برای تغییر وجهه محافظه‌کارانه کشور به کشورهای مختلف جهان سفر کرده و یکی از برنامه‌های عمده او پایان دادن به بخشی از محدودیت‌ها در مورد زنان و تفکیک جنسیتی در برخی از امکان عمومی است.
 
اما همزمان با این برنامه‌ها سایر اقدامات دولت عربستان سعودی پیشرفت اصلاحات در آن کشور را زیر سئوال برده است.
 
هفته گذشته دولت آن کشور اعلام کرد که ۱۷ نفر را به جرم «به خطر انداختن امنیت کشور» دستگیر کرده ولی منتقدان حکومت می‌گویند این بازداشت‌ها نمونه مشخصی از سرکوب مخالفان و دگراندیشان است.
 
گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند بسیاری از افراد بازداشت شده، فعالان حقوق زنان از جمله حق رانندگی و پایان دادن به سیستم قیمومیت مردان بر زنان بوده‌اند.
 
مقامات مسئول گفتند هشت نفر از بازداشت شدگان تا تکمیل روند تحقیقات «به طور موقت» آزاد شده‌اند.
 
خبرگزاری دولتی عربستان مدعی شده که ۹ مظنون از جمله چهار زن پس از اعتراف به ارتکاب جرایم مختلف از جمله تماس با گروه‌های «دشمن» و عضو گیری افراد در ادارات حساس دولتی هنوز تحت بازداشت هستند.
 
حکومت ریاض بازداشت شدگان را به «فعالیت‌های هماهنگ شده برای به خطر انداختن امنیت و ثبات کشور» متهم کرده است.
 
در گزارش‌های‌های قبلی رسانه‌های مورد حمایت حکومت این کشور، برخی از این افراد تحت عنوان خائنین و «جاسوسان سفارتخانه‌ها» معرفی شدند.
 
فعالان مدنی چنین گزارش‌هایی را به عنوان بخشی از «کارزار ایجاد هراس» رد کرده‌اند. در همین حال بازداشت‌های اخیر موجی از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخته است.
+29
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Iranemaa - قم، ایران

  تو روح خمینی ملعون با انقلابش و زنده باد حاکمان عربستان
  5
  30
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اگر رسول اکرم امروز زنده میبود مجبور میشد برای ۳۴۲ بانو خرج تهیه گواهینامه بدهد!
  2
  21
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۸
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  عربستان در حافظه تاریخی مردم اروپا جزو منفورترین کشورهای دنیا حساب می‌شد از جمله ، بخاطر اسلام وهابیتی ، استبداد‌، شکنجه دگر اندیشان ، برده داری مخفیانه ، آ زار جنسی و جسمی کلفت های خارجی که بارها در موردش مستند فیلمی ساخته شده ، حجاب اجباری ، اعدام علنی ،( گردن زدن با شمشیر در استادیم ) ، ندادن حقوق اجتمایی به زنان ،( نداشتن حق رانندگی ، ممنوعیت حساب بانکی باز کردن برای بانوان ، ) بودجه مسجد سازی در اروپا ، واقعه ۱۱ سپتامبر( اکثریت تروریست ها سعودی بودند) ، اعدام شاهزاده دختر سعودی با معشوقه اش توسط شمشیر طلا در دهه ۸۰ یا ۷۰ میلادی به جرم زنا، که مخفیانه فیلمبرداری و بازتاب جهانی داشت ، خلاصه کلام در ذهنیت مردم دنیا عربستان کشور وحشتناکی از لحاظ دمکراسی، حقوق مدنی ، ترویج بنیاد گرایی مطرح بود ، اما آ مریکا با توجه با پروژه شیطان سازی از ایران ، اتحاد نظامی با عربستان و طرح تغییر نقشه خاور میانه نیازمند بودند که عربستان را بزک کنند ، محبوب کنند ، که از اتحاد باهاش شرمگین نشوند بنابراین طرح جایگزین کردن این ولیعهد جوان و رفرم های اجتمایی در پنتاگون تهیه شده است
  1
  6
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۲
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  در ادامه این پروژه حتی سعی در تغییر سناریو ۱۱ سپتامبر هستند ، تا ایران ونه عربستان را مقصر جلوه دهند ،از طرفی این اولین بار نیست که آ مریکا فشار برای رفرم اجتمایی و البته بخاطر منافع خودش بر کشوری می آ ورد در زمان شاه هم کندی بسیار به شاه فشار می آورد ، ‌چندین بار هم رسما به شاه توهین شد . حتی طرح انقلاب سفید هم با فشار کاخ سفید بود ، طبیعتا من شخصا از تحولات مثبت در عربستان که به نفع زنان و کودکان کشور هست خرسندم ، اما این از نگرانی من کم نمیکند ، چرا که این بازی برای با اعتبار کردن عربستان و لولو سازی از ایران می‌تواند در صورت وقوع جنگ نتایج خطرناکی برای ایران داشته باشد . در خاتمه یک نکته تاریخی ، زمانی که آ مریکا در انتهای جنگ جهانی دوم تصمیم گرفت ژاپن را با بمب اتمی بزنند ، چهره بسیار خطرناکی ، وحشی ، بی فرهنگ ، از مردم ژاپن برای آ مریکایی ها نشان میدادند ، فیلم مستند درست می‌کردند و به حالت پیش پرده قبل از فیلم اصلی نمایش میدادند تا نفرت از ژاپنی های وحشی را عمومی کنند ، تا بعد از نابودی ناگازاکی و هیروشیما کسی دلسوزی به کودکان و مردم ژاپن نکند ،
  1
  5
  دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۲
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  ادامه. نکته جالب در اینجاست که تمامی رفرم هایی که در عربستان در حال اجرا شدن هست ، دهها سال پیش قذافی انجام داد ، و کتاب انقلاب سبز را تحویل اعراب داد ، اما وقتی تصمیم گرفته شد که در نقشه جدید قذافی برداشته شود، تمام غرب در مورد دیکتاتور بودن او پروپاگاندا راه انداختند ، اکنون هم هیچ انتقادی به حقوق بشر در عربستان و یمن مطرح نیست اما به واسطه تبلیغات حتی شیخ سعودی را قهرمان قلب ایرانیان کرده اند ، تاکید می‌کنم من مخالف اصلاحات نیستم اما داستان فقط به اینجا ختم نمی‌شود و مثلث واشنگتن ، تل آ ویو ، ریاض و بقول دوستی عزیز در این سایت حتی لندن دنبال اهداف دیگری هستند
  2
  5
  ‌سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.