سکس بدون رضایت در سوئد تجاوز محسوب می‌شود

دولت سوئد می‌گوید زنان جوان در معرض بیشترین خطر هستند و بسیاری از موارد آزار جنسی گزارش نمی‌شوند  سوئد قانون جدیدی تصویب کرده که به موجب آن سکس بدون رضایت، تجاوز به حساب می‌آید.
 
طبق این قانون سکس بدون کسب رضایت حتی در مواقعی که بدون تهدید یا استفاده از زور باشد، تجاوز محسوب می‌شود.
 
قانون جدید از اول ژوئیه در این کشور اجرایی می‌شود و طبق آن فرد باید رضایت صریح خود را به طور کلامی یا با اشاره غیرکلامی ابراز کند.
 
دادستانی پس از اجرایی شدن قانون در پرونده‌های مربوط به تجاوز، دیگر نیازی به اثبات این که قربانی تجاوز در شرایط آسیب‌پذیری بوده، نخواهد داشت.
 
فعالان مدنی از تغییر در قوانین استقبال کرده‌اند اما منتقدان می‌گویند این قانون تعداد محکومان تجاوز را افزایش نخواهد داد.
 
قانون جدید تجاوز در سوئد با ۲۵۷ رای موافق در مقابل ۳۸ رای مخالف به تصویب رسید و سوئد به کشورهایی مانند بریتانیا و آلمان پیوست که سکس بدون رضایت طرف مقابل، تجاوز به حساب می‌آید.
قانون جدید چه می‌گوید؟
این قانون می‌گوید عدم کسب رضایت یک جرم است. دولت سوئد می‌گوید برقراری رابطه جنسی باید داوطلبانه باشد.
 
طبق این قانون، انفعال یکی از طرفین در هنگام اعلام رضایت به نشانه توافق برای برقراری رابطه جنسی نیست.
 
این قانون می‌گوید اگر فردی خواهان برقراری رابطه جنسی با فردی است که اشارات مبهمی در این باره می‌کند، این فرد باید راهی برای کسب اطلاع از رضایت فرد مقابل پیدا کند.
 
به موجب قوانین پیشین، مثلا در پرونده‌های مربوط به تجاوز جنسی، دادستان باید اثبات می‌کرد که در عمل جنسی، خشونت به کار رفته یا در حالی که فرد قربانی در وضعیت آسیب‌پذیری قرار داشته (مانند زمانی که این فرد تحت تاثیر الکل بوده است) از او سوء استفاده شده است.
 
این قانون، دو جرم تازه به فهرست جرایم افزوده است. تجاوز از سر اهمال و آزار جنسی از سر اهمال که هر کدام از این جرایم با مجازات حداکثر تا ۴ سال زندان رو‌به‌رو می‌شوند.
 
دولت سوئد گفته است منظور از اهمال در این جرایم این است یکی از طرفین در رابطه جنسی، داوطلبانه مشارکت نداشته است.
وضعیت در اروپا چطور است؟ بسیاری از کشورهای اروپایی همچنان تجاوز را تنها در صورت استفاده از خشونت و تهدید، تجاوز تلقی می‌کنند.
 
کشورهایی که سکس بدون رضایت طرف مقابل را تجاوز محسوب می‌کنند:
 
۱: بریتانیا ۲: ایرلند ۳: بلژیک ۴: لوکزامبورگ ۵: آلمان۶: قبرس
 
منبع: عفو بین‌الملل
وضعیت در سوئد چطور است؟
آمار رسمی حاکی از افزایش موارد جرایم جنسی در سوئد است.
 
دولت می‌گوید زنان جوان در معرض بیشترین خطر هستند و بسیاری از موارد آزار جنسی گزارش نمی‌شوند.
 عبارت "جرایم جنسی" شامل تمامی جرایم مرتبط با سکس از جمله تجاوز است.
 
سایر جرایم شامل پرداخت پول برای سکس، تعرض جنسی، برهنگی در انظار عمومی، استثمار جنسی، قاچاق انسان و آزار و دست‌درازی در این آمار می‌گنجند.
عکس‌العمل‌ها چه بوده است؟
فعالان حقوق زنان در سوئد ابراز امیدواری کرده‌اند سایر کشورهای اروپایی هم قانون مشابهی تدوین کنند.
 
شماری از فعالان گفته‌اند این تغییرات به مدد جنبش #من‌هم و پرونده‌های جنجالی از جمله پرونده تبرئه سه مرد از اتهام تجاوز به دختر ۱۵ ساله میسر شده است که این رای با اعتراض‌های گسترده مواجه شد.
+31
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  غیب گفتند😃😃😃
  23
  4
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Iranemaa - قم، ایران
  در اسلام چی،؟ با اجازه پدر و جد پدری حتی میتوان با دختر شیرخواره هم سکس کرد البته بعد از عقد نکاح دائم یا موقت عربی و معنی کلمه نکاح هم یعنی من شما را با دادن مهریه فلان میکنم .ایه 34 سوره نسا هم که برای همه مشخصه یعنی همون سکس اجباری
  12
  17
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  در کشورهای اسکاندیناوی تا دلتون بخواد قانون وجود داره برای چیزهایی قانون وضع کردند که عقل جن هم بهش قد نمیده فقط به فقط برای ترساندن افراد، درصورتی که اگر کسی مورد ظلم واقع بشه مجرم خیلی راحت میتونه از سوراخ هایی که در قوانینشون وجود داره استفاده کنه و تبرئه بشه اصلا چیزی به اسم مجازات به اون شکلی که در جاهای دیگه هست در این کشورها وجود نداره ! در مناطق خارجی نشین اصلا پلیس کاری نداره که چه جنایاتی رخ میده! باندهای خلافکار دست به هر کاری میزنند از فروش مواد گرفته تا تجاوز و پلیس اصلا دخالت نمیکنه اینقدر در این مناطق سطح ناامنی بالاست که خود مردم بومی اونجا ها را ترک کردند رفتند جاهایی مخصوص خودشون زندگی میکنند کلا اسکاندیناوی توانسته با تبلیغات و ظاهر سازی بر روی گاگول ها و افراد عقب مانده تاثیر عمیقی بگذاره و از خودشون بت بسازند برای این بدبخت ها.
  10
  19
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. چه خوب در ایتالیا هستی قوانین ایتالیا را نمیدانی ولی قوانین اسکاندیناوی را میدانی .شعبده بازی
  18
  4
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  [::oghab - هلسینکی، فنلاند::]. میدونی تعجب نمیکنم که چرا اخوندها بر ایران سالهاست حکومت میکنند شاید هم قرنها طول بکشه و تعجب نمیکنم که چطور یک مشت اروپایی زناکار سرور و بت یک مشت ایرانی گاگول شده اند، میدونی چرا برای اینکه امثال تو نمیخواهند به مغزشون یک کم فشار بیا رند و فکر کنند که میشه یک نفر سالها در یک کشوری در اروپا زندگی کنه و دارای اطلاعات و آگاهی از اون کشور باشه و بعد از چند سال بره به یک کشور دیگه.
  2
  11
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  [::مساوات - مساوات، ایتالیا::]. آخه اگر مزخرف نمیگفتی میشد قبول کرد . کشورهای اسکاندیناوی پیشرفته ترین کشورهای دنیا از لحاظ ارزش نهادن به حقوق انسانیست و همیسه در رتبه های اول تا ۵ پیشرفته ترین بودند حالا تو اومدی از حقوق شهروندان اینجا ایراد بگیری ..بابا جان مطالعه کن ببین کمترین رشوه خواری ادارات درکجاست .پیشرفته ترین مدارس و آموزش کجاست . چندوقت پیش رییس جمهو سابق فنلاد را دیدم از فروشگاه میامد کیسه خریدش سنگین بود نشسته بود خستگی درکنه ..واقعا افتخار کردم که خودم اینجا زادگاهم نبوده ولی فرزندانم اینجا بودند
  5
  2
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  مساوات - مساوات، ایتالیا
  [::oghab - هلسینکی، فنلاند::]. حرف تو مزخرف و احمقانه است وقتی من اونجا زندگی کرده ام برای سالها و از نزدیک همه چیز رو دیده ام برم و چیزی که دیگران دیدند و نوشتند را مطالعه کنم!! خب خودم که اونجا بودم! حالا که رئیس جمهور اونجا خودش میره خرید واسه تشکر ازش هر روز بهش سجده کن و بخاک بیافت.
  0
  2
  جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.