اولین مسابقه دوچرخه‌سواری زنان در عربستان برگزار شد

دوچرخه‌سواران در جده عربستان، آماده برای شروع اولین مسابقه زنان دوچرخه‌سوار در این کشور  دوچرخه‌سواران زن در عربستان سعودی با شرکت در نخستین مسابقه دوچرخه‌سواری در این کشور بسیاری را شگفت زده کرده‌اند.
 
این مسابقه روز سه‌شنبه دهم آوریل در جده برگزار شد.
 
طول مسابقه ۱۰ کیلومتر بود و ۴۷ زن در آن شرکت کردند.
 
برگزار کننده این مسابقه گروهی به نام "فعال باش" است که با هدف نزدیک کردن مقام‌های محلی و زنان دوچرخه‌سوار فعالیت می‌کند.
 
ندیمه ابوالعینین سازماندهنده این مسابقه به رسانه‌های محلی گفته است از تعداد بالای زنانی که در مسابقه شرکت کردند شگفت زده شده است.
 
خانم ابولعینین گفته است استقبال دوچرخه‌سواران از این مسابقه کمیته برگزار کننده را واداشته تا تعداد شرکت کنندگان مجاز را از ۳۰ نفر به ۴۷ نفر افزایش دهد.
 
او گفته است در نهایت این کمیته مجبور شده برای عده‌ای دیگر نیز مجوز شرکت در مسابقه صادر نکند.
ندیمه ابولعینین سازمان‌دهنده اولین مسابقه دوچرخه‌سواری زنان در عربستان در خط پایان مسابقه  اگرچه این رویداد تاریخی با استقبال عده‌ای در شبکه اجتماعی توییتر روبرو شد اما درمجموع برای بسیاری مجادله‌برانگیز بود.
 
یک کاربر توییتر در حساب خود نوشت "من روحانی مذهبی نیستم اما زن می‌تواند تحریک کننده باشد و با دوچرخه‌سواری تمام بخش‌های جذاب بدنش را برای مردان هویدا می‌کند. اگر می‌خواهد دوچرخه سوار شود باید تنها و نه در انظار عمومی و جلوی دیگران باشد.
 
یک کاربر دیگر نوشته: "ورزش زنان به حمایت نیاز دارد اما در چارچوب و نه دربرابر مردان.
 
بسیاری از کاربران توییتر سازمان‌دهنده این مسابقه را تحسین کرده‌اند. یکی از آنها نوشته "به نظر برنامه مفرحی بوده است".
 
کاربر دیگری از مقام‌های شهری برای برگزاری مسابقه تشکر کرده و نوشته "به مخالفت‌ها اهمیتی نمی‌دهیم."
 
N۹n۹Ta@ در پاسخ به منتقدان نوشته: زنانی که امروز از برگزاری این مسابقه انتقاد می‌کنند ۵، ۱۰، یا ۲۰ سال دیگر یا خودشان هم به این مسابقات می‌پیوندند و یا شرکت‌کنندگان را تشویق می‌کنند. درست مثل اتفاقی که در باره موبایل، تلویزیون، پرستاری و پزشکی افتاد. پشت سرشان را نگاه می‌کنند و از نحوه واکتش امروزشان شرمنده می‌شوند.
جده دومین شهر بزرگ عربستان سعودیست و به دنبال بنای نخستین سالن اپرای کشور است. خانم ابوالعینین کلوب دوچرخه‌سواری خودش را سال ۲۰۱۷ با استفاده از شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرد و درپی آن به دنبال افزودن به آگاهی زنان و دیگر گروه‌های کشور درباره دوچرخه‌سواری فعالیت خود را شروع کرد.
 
او در مصاحبه‌ای با "دوچرخه‌سواری امروز" مشکلات خود و هم‌قطاران دوچرخه‌سوار خود را شرح داد اما گفت تعداد زنان دوچرخه‌سوار مرتب در حال افزایش است.
 
در سال ۲۰۱۳ مقام‌های عربستان سعودی اعلام کرده‌اند زنان می‌توانند در فضاهای تفریحی دوچرخه‌سواری کنند به شرطی که لباس پوشیده داشته باشند و یک قیم مرد در تمام مدت آنها را همراهی کند.
 
روز دوشنبه در عین‌حال شهرداری جده اعلام کرد در چارچوب برنامه تغییرات اجتماعی کشور تا سال ۲۰۳۰ به دنبال بنای اولین سالن اپرا در کشور است.
+47
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.