زلزله با "مسکن مهر" چه کرد؟ خوابگاه هایی که امن هم نیستند!

عصر ایران - در ساعات گذشته پس از زلزله مهیب در استان کرمانشاه، تصاویری از فروریختن ساختمان های تازه ساز "طرح مسکن مهر" ، حیرت ، تاسف و تعجب افکار عمومی را در شبکه های اجتماعی برانگیخته است.
 
هر چند که وقوف داریم ساعات ابتدایی پس از فاجعه زلزله دیشب وقت چندان مناسبی برای طرح این گونه بحث ها و انتقادها نیست و با وجودی که سایت "عصر ایران" هنوز راسا و شخصا قادر به تایید صحت انتساب ساختمان های ویران شده - در تصاویر- به طرح مسکن مهر نیست، اما عکس ها و فیلم هایی که در ساعات گذشته در صفحات مجازی بسیاری از خبرنگاران و فعالان رسانه ای منتشر شده؛ متاسفانه این اطمینان را به طور نسبی می دهد که این ساختمان های ویران شده در قالب طرح مسکن مهر بوده و از سوی دیگر با انتشار وسیع تصاویر این ساختمان ها در فضای مجازی در ساعات گذشته، میلیون ها کاربر ایرانی فضای مجازی از آن آگاه شده و تصاویر آن را دیده و یا به اشتراک گذاشته اند.
 
"مسکن مهر" که از طرح های دوران هشت ساله دولت محمود احمدی نژاد است، طرحی است که یک دهه از آغاز آن نگذشته و قاعدتا می بایست ساختمان ها و مجتمع های آن دستکم به لحاظ سازه و مقاومت امن باشند، اما تصاویر نشان می دهد این ساختمان ها نیز همچون بسیاری از ساختمان های فرسوده و قدیمی از زلزله جان سالم به در نبرده و فروریخته اند.
 
در یک دهه گذشته و همزمان با مطرح شدن مبحث "مسکن مهر " بسیاری این انتقاد را مطرح می کرده و می کنند که این ساختمان ها غالبا در نواحی کم امکانات و یا فاقد امکانات اطراف شهرهای بزرگ بنا شده و از کمترین امکانات متناسب با زندگی شهری بی بهره هستند.
 
حتی رییس جمهور – حسن روحانی- از این طرح با عنوان کنایه آمیز" ساخت خوابگاه" نام برده (نقل به مصمون) و گفته است مردم از مسکن مهر تنها انتظار خوابگاه نداشته و ندارند بلکه می بایست امکانات و زیر ساخت های متناسب شهری را نیز در محل هایی که مجتمع های این طرح ملی در آن جای داده شده اند؛ داشته باشند.
 
اما زلزله دیشب کرمانشاه پرده ای دیگر از ضعف های این طرح را به نمایش گذاشت و معلوم شد متاسفانه بسیاری از ساختمان هایی که در قالب این طرح احداث شده به قول معروف" بساز و بندازی" و فاقد ساده ترین استانداردهای مقاومت در برابر زلزله بوده اند؛ در حالی که کلید واحدهای آن پس از ماه ها و گاه سال ها انتظار به خانواده‌های غالبا کم درآمد داده شده تا سرپناه شان باشد.
 
اگر حتی همه انتقاد های گذشته درباره طرح مسکن مهر را به کناری بنهیم همین یک نمایش ضعف سازه این ساختمان های تازه احداث شده، خود به خوبی گواه فاجعه " هدر دادن منابع کشور" در پروژه ای است که حتی قادر نیست در حد واندازه یک سرپناه و خوابگاه به ساکنان و صاحبان خود سرویس و احساس امنیت و آرامش بدهد.
 
آیا به واقع نمی توان پیمانکاران این ساختمان های به شدت آسیب دیده مسکن مهر را که نسبت به  جان و مال مردم بی تفاوت بوده اند برای پاسخگویی قضایی و حقوقی فراخواند؟
 
سوال دیگر اینکه ناظران این طرح ساخت و ساز ملی که هنوز فرایند تحویل هزاران واحد مسکونی در قالب آن به شهروندان ثبت نام کرده ادامه دارد؛ کجا بوده و چگونه نظارت کرده اند؟
 
با وجودی که مدیر کل راه و شهر سازی استان کرمانشاه اعلام کرده که ساختمان های فروریخته مسکن مهر روی گسل زلزله بوده اند، اما این مساله نیز تغییری در فاجعه ضعف مطالعات و اجرای این طرح ملی ایجاد نمی کند؛ چرا که در این هنگام این ابهام پیش می آید که مطالعات مکان یابی طرح مسکن مهر چگونه بوده و چطور برای مکان ساخت این پروژه های مسکونی که غالبا پرواحد بوده اند، گسل های زلزله انتخاب شده اند!
 
وانگهی انتشار برخی تصاویر نشان می دهد در یک خیابان به فاصله چند ده متر– به ویژه در سرپل ذهاب- برخی ساختمان های حتی قدیمی شخصی ساز در کنار ساختمان های تازه احداث شده مسکن مهر کاملا سالم مانده وحتی شیشه هایشان نیز نشکسته در حالی که دیوارهای چهارطرف ساختمان های مسکن مهر به طور کامل فروریخته و این ساختمان ها با آوار کامل فاصله چندانی ندارند.
مسکن مهری (سمت چپ تصویر) و شخصی ساز آن سوی خیابان در سمت راست تصویر- سرپل ذهاب
+180
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  برجعلی - کلن، آلمان

  این که هم ایران و هم عراق زلزله اومده فقط و فقط یک دلیل داره. زائران ایرانی که برای مراسم اربعین عازم عراق شده اند حجاب اسلامی رو رعایت نکردن و احتمالا همراه کمی قر کمر از پایانه مرزی رد شدن.
  12
  67
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا

  در مسکن شخصی ساز مهندس ناظر و بازرس پروژه و مدیر پروفایل متبوعه دائم باید گزارش سیر پیشرفت بنا رو به شهرداری بدن و اخیرا طبق قانون جدید شناسنامه ملک که حاوی اطلاعاتی از جمله نوع مصالح بکار رفته ونصاب آن هست وجود داره که قابل پیگیری و انجام تبصره به اصطلاح خیار غبن هست که خریدار یا مالک میتوانن سیر کار رو فسخ کنن یا از سازنده و ناظر مربوطه شکایت کنن،اتحادیه املاک محل با دریافت کد رهگیری از بنگاه نویسنده مبایعه نامه، مشخصات ملک رو وارد سیستم سراسری املاک میکنه که دارائی و شهرداری و بخصوص اداره ثبت به اون دسترسی دارن وقابلیت شکایت و دریافت خسارت و ورود بیمه رو قانونی تر و هموارتر کرده اما در مسکن مهر هنوز این پروسه درگیر بوروکراسی خودشه و ما چیز بیشتری نشنیدیم حتا دیده ام که بجای استفاده از آهن 14 یا ورق های گالوانیزه از قوطی فلزی در جداره ها استفاده میشه که این حتا در صورت عدم زلزله و فقط بخاطر بار ساختمان،خمیده میشه و فشار بر طبقات تحتانی بطور درصدی بالا میره
  31
  10
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Daheye 60 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  خیلی‌ دوست دوست دارم بدونم ،کدوم مسوله جمهوری اسلامی و چند تا آخوند تو این زلزله‌ ریغه رحمتو سر کشیدند. .... تو این مسکن مهر و سازنده هاش
  4
  32
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پروردگار - تهران، ایران

  توی این مملکت همه چی داریم ولی کاریکاتورش رو داریم . مثلن ساختمون مهندس ناظر داره عین لندن ولی کاریکارتور مهندس ناظره - یه آدمی سهمیه شهدا از دانشگاه آزاد علی آباد کتول عمران گرفته 50 تومن می زارن کف دستش امضا می زنه پای جواز خلاص
  5
  31
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  بهنام 139 - زوله، هلند

  دیواراشو با تًف چسبوندن که خرج زیاد نشه
  5
  31
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  ملت بدبخت نشه ، جمهوری آخوندی که ساقط میشه پس چاره اندیشی‌ کنید.
  3
  50
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  جای شکرش باقیه ستونارو خوب زدن آوار نشده. در این حالت امکان مرگ خیلی کمتره. آوار شدن خیلی بده و قطعا اون زیر کشته میشن. دیوارارو پیش ساخته میزارن و جاشو محکم نمیکنن. ولی سقفارو هم با خوب زدن. فکر کنم بتون آرموتوری هست اینا. تو ایران هرکی خسارت بلایای طبیعی ببینی تا 7پشتش بدبخت میشه و کسی نیست به فریادش برسه. حتما بیمه آتش سوزی (مجموعه ای که سرقت و زلزله هم دربر میگیره) و یک بیمه عمر و پس انداز باید داشت. البته در شرکتهای معتبر بیمه. چون اگر خسارتهای سنگین کشوری بیاد شرکت های جز شونه خالی میکنن.
  6
  23
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  درکل:ملتی که اشک پادشاه خود را درآورده باشد,باین زودی ها روی آرامش و آسایش را نخواهد دید
  12
  44
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  sarbaz007 - المان، آلمان

  ببین با رشوه گیری برای مردم چی‌ ساختن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟،
  4
  40
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  آنتی خرافه - کلن، آلمان

  البته درست تر این است که مسکن تررررر نامگذاری میشدند.
  4
  33
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک

  مسکن مهری که با بی مهری تمام آوار شد بر سر مردمی از قشر ضعیف و دردمند که اندک اندوخته شان را به دستهای فریبکار و دزد حاکمانی سپردند که ردی از شرافت و انسانیت در وجودشان ناپیداست. تسلیت میگم به همه هموطن هایم که عزیزانشان را در زلزله شب گذشته از دست دادند!
  6
  45
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  منتظر باشید. که در نماز جمعه‌ گیر به زنان می‌‌دهند، و می‌‌گویند .مقصر زنان کم حجاب هستند. ولی‌ نمی‌‌گویند. که در اروپا این مملکت کافران .که در آن زنان لخت و پتی در خیابان می‌‌گردند. پارسال در جنوب آلمان سیل شدید آمد. در عرض یه هفته. برق .آب ،تلفن .خیابان‌ها را درست کردند. و بیمه‌ هم تا ریال اخر مخارج آسیب دیدگی را پرداخت حالا ببینیم این بیمه‌ امام حسین که اینقدر قمپز آن‌ را می‌‌دهند. چه بخاری از این بیمه بلند می‌‌شود. می‌‌تواند خانه‌ها را باز سازی کند. ؟ برای برادران ارشادی که زلزله در ایران مثل یک صیغه ۱۶ ساله می‌‌باشد؛بخور بخور در مساجد از کمک‌های امدادی ملت.
  5
  38
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  سالهاست که جز دروغ و ریا و دزدی چیز دیگری از مسئولین ندیدیم !
  3
  37
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  yahya3212000 - برگن، نروژ

  پس نتیجه میگیریم حتما باید در رای گیری شرکت کنیم!
  3
  45
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس

  پیمانکاران و مهندسان اصلی این کار را باید به گاری بست تا تمام عمر مانند اسب بار آجر و سیمان ببرند!
  4
  30
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Roxenda - لندن، انگلستان
  توی عکس دوم ببینین ،ساختمون عقبی که شخصی‌ ساز هست اصلا هیچ آسیبی ندیده . پس نتیجه میگیرین که ربطی‌ به گسل نداشته و ساختمان‌های مسکن مهر ایراد داشته ،
  2
  18
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  من از اینکه هر بهانه ای پیدا بشه انتقام زیانهایی که احمدی نژاد به ملت زد خوشحال میشم اما مسکن مهر طرح درستی بود چون واقعا نفس تورم شدید مسکن رو گرفت. حداقل بهتر از هیچ کاری نکردن بود. اینکه پیمانکارها درست کار نکنن واقعا خیلی با فاصله به رییس جمهور یه کشور ربط پیدا میکنه. بیشتر به عدم مسئولیت ذاتی مردم ما در همه جوانب ربط داره.
  7
  5
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.