محمد یزدی: مخالفت با لغو عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد مقابله با نظام است

محمد یزدی: اگر جایی اکثریت قریب به اتفاقشان مسلمان باشند، غیر مسلمان نمی‌تواند برای آنها تصمیم بگیردمحمد یزدی، عضو فقیه شورای نگهبان ایران می‌گوید که فقهای این شورا به اتفاق آرا به توقف فعالیت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد رأی داده‌اند.
آقای یزدی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته است که "این تصمیم یک تصمیم قانونی، شرعی، قطعی و غیرقابل برگشت است و هیچ‌کس این قانون را نمی‌تواند برگرداند." او هشدار داده که تلاش برای برگرداندن این رأی "مقابله با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران است و نظام قطعا در برابر آن می‌ایستد".
این عضو شورای نگهبان درباره دلیل تصمیم شش فقیه این شورا گفت که "این اقلیت مذهبی (آقای نیکنام ) برای مردمی که اکثرا مسلمان هستند، حق تصمیم‌گیری ندارد و این خلاف شرع است".
سپنتا نیکنام در انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهرو روستا در اردیبهشت ۱۳۹۶ با کسب بیش از ۲۱ هزار و هفتصد رأی به عنوان نفر هفتم به شورای یازده نفری شهر یزد راه پیدا کرد.
او که در دوره قبلی شوراها به مدت چهار سال عضو شورای شهر یزد بود، بعد از انتخاب در دوره پنجم به دلیل زرتشتی بودن با شکایت یک نامزد رقیب روبرو شد و در نهایت عضویت او به حکم دیوان عدالت اداری و با استناد به نامه‌ای از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان معلق شد.
سپنتا نیکنام پیش از این چهار سال عضو شورای شهر یزد بوده است"مجلس اصلا حق ورود به موضوع را ندارد"
آقای یزدی در مصاحبه امروز خود که در سایت رسمی شورای نگهبان هم منتشر شده با استدلالی شبیه استدلال آقای جنتی، گفته است که "اگر جایی اکثریت قریب به اتفاقشان مسلمان باشند، غیر مسلمان نمی‌تواند برای آنها تصمیم بگیرد."
 
او در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که چرا اقلیت‌های مذهبی می‌توانند در مجلس نماینده داشته باشند اما در شورا این طور نیست، گفته است که "اقلیت‌های مذهبی در مجلس نماینده دارند و می‌توانند درباره مصوبات مجلس اظهارنظر کنند، اما درباره جاهای دیگر نمی‌توانند اظهارنظر کنند".
 
تعلیق عضو شورای شهر یزد انتقادهای زیادی را در پی داشته است.
علی لاریجانی، رئیس مجلس، این اقدام را "غیرقانونی" خوانده و گفته احتمال دارد که این موضوع به هیئت حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه ارجاع شود.
 
اما محمد یزدی، فقیه شورای نگهبان امروز گفت که مجلس "اصلا حق ورود به آن (موضوع تعلیق آقای نیکنام) را ندارد، چون جنبه شرعی مصوبات مجلس هم باید طبق نظر فقهای شورای نگهبان باشد و این فقها باید مصوبات را از جنبه شرعی تأیید کنند."
 
به گفته آقای یزدی "خود مجلس ۲۰۰ و چند نفره اگر قانونی تصویب کند و ۴ تن از فقهای شورای نگهبان نظر بدهند که بخشی از آن خلاف شرع است، مجلس موظف است نظر شورای نگهبان را تأمین کند، چه رسد به شورای شهر که واحد کوچک چند نفره است و براساس جمعیت شهرها مشخص می‌شود".
+8
رأی دهید
-79

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران

  آخوند انگل تو چه وقت میخواهی‌ بمیری جنازه متحرک؟
  1
  43
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  هر چند حرفای این اخوند غیر منطقی و غیر انسانیه ولی کاملا بر طبق شریعت اسلامه. اسلام همیشه باید برتر باشد ، در اسلام مرد مسلمان میتواند با زن اهل کتاب ازدواج کند(مراجع شیعه میگویند ترجیحا ازدواج موقت) ولی زن مسلمان حق ازدواج با غیر مسلمان را ندارد . چرا؟ جواب علما، این است که مرد بر زن برتری و تسلط دارد و زن مسلمان نباید تحت سلطه دراید ....
  2
  31
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان

  یعنی بیشتر از این نمیشه به اسلام لجن ریخت. ئمشون گرم ماهیت اسلام اصیل داره واقعا روشن میشه. داعش چی کمتر میگفت که امثال حججی رفتند خود را به کشتن دادند که نیاد در کرمانشاه.
  1
  28
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  ......ث دزد
  1
  21
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران

  صلدق هدایت نوشته :مسلمان بودن حماقت است و بدتر از آن مسلمان ماندن است.شما کی از اسلام مهربانی و رافت و گذشت و تحمل دیده اید که حالا شگفت زده شده اید؟اگر جز این بود جای تعجب داشت.اونوقت آخوند و تبلیغات اسلامی دائم دم از برابری اسلامس و رافت اسلامی و کرامت اسلامی میکند.زر مفت.اصولا اسلام چیزی جز دروغ و حرف مفت و ریا و خدعه برای کولی گرفتن از مردم نیست و بس.از محمد تا خمینی همین آ ش و کاسه بوده.
  1
  29
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  این هنوز هست!؟ احتمالاً از جهنم پیغام داده !
  2
  21
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ای که مرده شور خودتون رو ببره با اون دینتون که رؤساتون همشون دزد و مختلس و قاچاقچی و قواد و قاتل و بیشرف هستند! :o
  1
  22
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  ابراهیم که مذاهب ابراهیمی ا ز او سرچشمه میگیرد طبق نوشته تورات زنش سارا رابه فرعون فروخت و دوتا خر و سه تا قاطر گرفت و گفت این خواهرم است.فرعون واقعیت را در خواب دید و ابراهیم رادیواکتیو و گفت زنت را ببر میخواهی من را به گناه آلود کنی.هر کس هم باور ندارد در تورات قسمت پیامبر شماره 23مراجعه کند. روایتی دیگر هم هست که سارا واقعا خواهر ابراهیم بوده (تورات پیدایش 21-20 )که امام صادق هم آنرا تایید میکند(کافی جلد 8 صفحه 370 ) .اینکه پدر همه ادیان ابراهیمی بوده طبق سند تورات اول با خواهر خودش ازدواج میکند و بعد هم او را به فرعون میفروشد.پیش نماز که ....خوب از اسلام دیگر چه انتظاری داریم؟جالب اینکه بهایی ها که خود شاخه ای از اسلام هستند هم خود را مدرن و حق میدانند و با این ادیان ابگوشتی میخواهند صلح برای دنیا بیاور. یارو به خواهر خودش رحم نکرد حالا ما منتظری شیخ محمد دزد یزدی برای ما فتوا صادر😂😃😁😆 کند
  3
  15
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.