ترفند‌های ساده برای افزایش سرمای کولر

ترفندهای ساده برای بهبود کارایی و افزایش سرما کولر گازی و آبی وجود دارند که باعث صرفه جویی و کاهش مصرف برق می‌شوند که در ادامه آن‌ها را با هم مرور میکنیم.
 
تابستان یعنی کار کردن بدون وقفه کولرها. وقتی دما افزایش پیدا میکند کارایی این سیستم‌ها نیز کاهش پیدا میکند.
 
به گزارش میزان، تابستان یعنی کار کردن بدون وقفه کولرها. وقتی دما افزایش پیدا میکند کارایی این سیستم‌ها نیز کاهش پیدا میکند. ترفندهای ساده برای بهبود کارایی و افزایش سرما کولر گازی و آبی وجود دارند که باعث صرفه جویی و کاهش مصرف برق می‌شوند که در ادامه آن‌ها را با هم مرور میکنیم.
  چگونه مصرف برق کولر گازی و آبی را کاهش دهیم؟
مطمئنا همه دوست دارند در روزهای گرم تابستانی در خانه‌ای خنک راحت باشند، اما باید حواستان به قبض برق هم باشد. در انزل وب ترفندهایی برای خنک شدن بدون استفاده از کولر را قبلا گفته ایم، اما همیشه نمیتوان روز را در اوج گرما بدون ابزار الکترونیکی سرمایشی سپری کرد و باید به دنبال روش هایی برای افزایش باد و سرمای کولر و در عین حال کاهش مصرف برق آن باشیم، در ادامه برخی از این ترفندهای ساده که میتواند موثر باشند را مرور میکنم.
 
برای شروع پیشنهاد میکنیم کولر‌ها را در طی روز روشن کنید و شب خاموش باشند. در بعد از ظهر پنجره‌ها را باز کنید تا بتوانید از هوای مطبوع عصر استفاده کنید.
  تنظیم دمای مناسب برای اتاق
اما اگر در منطقه زندگی شما وزش باد کم است، کاهش مصرف برق کولر گازی با تنظیم دمای مناسب آغاز می‌شود. دمای اتاق را روی ۲۷ تنظیم کنید. به ازای هر درج‌ها افزایش دمای اتاق یا خانه، بین ۳ تا ۵ درصد از میزان قبض برق مصرفی کاهش پیدا خواهد کرد. میتوانید ترموستات را برای تنظیم دما برنامه ریزی کنید و یا به صورت دستی آنرا تنظیم کنید.
 
برای کاهش ۱۰ درصدی هزینه برق، بهتر است لامپهایی با وات کمتر استفاده کنید. برای محیط‌های خارج از خانه هم بهتر است از لامپهای قدیمی و یا فلورسنت استفاده کنید.
  استفاده از پنکه‌ها
برای محیطهای خارج خانه مثل حیاط یا بالکن بهتر است از پنکه‌ها برای خنک کردن فضا استفاده کنید. برای ذخیره بیشتر قبض برق، می‌توانید از پنکه‌ها به جای کولر استفاده کنید، زیرا با صرف انرژی کمتری هوا را به گردش در می‌آورد و انرژی مصرفی پنکه‌ها به مراتب کمتر از کولرهاست.
  بستن درز پنجره‌ها
برای خنک نگه داشتن خانه، راههای ورورد هوای گرم مثل درزهای پنجره‌ها را با درزگیر‌ها کاملا ببندید. از رنگهای روشن برای دیوارها، پارچه‌های تزیینی و یا لوارمی استفاده کنید که نور را بازتاب دهند تا نیاز به تعداد لامپ کمتر باشد.
  کشیدن پرده‌ها
نور طبیعی اگرچه باعث کاهش استفاده از لامپا می‌شود، اما وقتی کسی در اتاق نباشد پرده‌ها را در طی روز بسته نگاه دارید. این امر به خصوص برای خانه‌های جنوبی و غربی مفید است. جلوگیری از ورورد نور به داخل خانه باعث کاهش دما و کارکرد بهتر خنک کننده‌ها می‌شود همپنین می‌توانید در برخی مواقع کولر‌ها را شب خاموش کنید و از پنکه برای به جریان انداختن هوای سرد استفاده کنید.
  خروج هوا در زمان آشپزی
در زمان آشپزی، برای خروج هوای گرم بهتر است از هودهای مناسب و یا پنکه استفاده کنید. اگر راه خروجی ندارید می‌توانید از پنکه‌های رومیزی نیز استفاده کنید.
  دستگاه رطوبت گیر
در شرایطی که هوای شرجی است از دستگاههای رطوبت گیر می‌توان استفاده کرد. با کم شدن رطوبت هوا انتظار می‌رود هوا خنکتر شده و بتوانید دمای کولر‌ها را افزایش دهید.
  سایه-بان-کولر
بهترین مکان برای قرار دادن کولر‌ها در قسمت شمالی ساختمان است. بهتر است موتور کولر‌ها در مکانی دور از نور خورشید قرار داشته باشند مثلا زیر سایه درختان، زیرا باعث می‌شود بهتر بتوانند خانه را خنک کنند.
  استفاده نکردن همزمان از چند وسیله برقی
تلویزیون را در صورتی که نیاز ندارید خاموش کنید، زیرا گرمای زیادی تولید میکند. به صورت همزمان از چند وسیله الکترونیکی استفاده نکنید. مثلا در هنگام آشپزی، ماشین ظرفشویی یا جاروبرقی را روشن نکنید تا گرمای اضافی ایجاد نشود.
 
در آخر اگر از کولرهای پنجره‌ای یا اسپلیت برای خنک کردن خانه یا محل کار خود استفاده میکنید جهت افزایش باد و سرمای کولر و کارکرد در بهترین وضعیت در چند ماه گرما به صورت ماهانه فیلترهای هوا آن‌ها را بشورید و تمیز کنید علاوه بر این اگر چند سال از عمر کولر شما میگذرد با اندکی هزینه برای سرویس آن به افزایش سرما و طول عمر آن کمک کنید.
+9
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.