آیا چپ‌دست‌ها واقعا نابغه‌اند؟

بسیاری معتقدند که چپ‌دست‌ها افرادی نابغه‌اند، و این باور تاریخچه‌ای بسیار قدیمی دارد، زیرا بسیاری از نوابغ تاریخ، مانند داوینچی، مارک تواین، موتزارت، مری کوری،‌تسلا و ارسطو چپ دست بوده‌اند.
 
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ساینس الرت،این روند در تاریخ معاصر نیز تغییری نکرده‌است، باراک اوباما، بیل‌گیتس،‌و لیونل مسی جزو افراد مشهوری هستند که در خانواده چپ‌دست‌ها حضور دارند، اما آیا این باور واقعا حقیقت دارد؟
 
براساس نتایج مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه لیورپول درباره چپ دست بودن و مهارت در ریاضیات انجام شده‌است،‌ افراد چپ دست در تجزیه و تحلیل مفاهیم ریاضی عملکرد بهتری دارند.
 
تخمین زده می شود بین ۱۰ تا ۱۳٫۵ درصد از جمعیت جهان راست دست‌نیستند؛ اگرچه تعداد کمی از این افراد مهارت استفاده از دو دست را دارند اما بیشتر آنها چپ دست هستند. از آنجایی که چپ دست بودن نمایشی از عملکرد مغز به شمار می‌رود، با شناخت در ارتباط است.
 
آنهایی که چپ دست هستند نیم کره سمت راست مغزشان توسعه یافته‌تر است. این بخش از مغز به فرآیندهایی نظیر استدلال فضایی اختصاص دارد.
 
تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد بافت سلول عصبی رابط میان دو نیم کره مغز در افراد چپ دست بزرگتر از افراد راست دست است. این بدان معناست که برخی از افراد چپ دست ارتباط بهتری میان دو نیم کره مغزشان برقرار است و به همین دلیل پردازش اطلاعات در مرکز فرماندهی بدنشان با قدرت بیشتری انجام می شود.
 
اما اینکه چرا اکثر افراد چپ دست قدرت پردازش مغزی بهتری دارند هنوز به درستی مشخص نیست. یک نظریه می گوید زندگی در دنیای که برای راست دستها طراحی شده، چپ دستها را مجبور به استفاده از هر دو دست کرده که این نتیجه ای جز افزایش ارتباط میان دو نیم کره مغز ندارد.
 
ارتباط میان اولویت دست و مهارت در ریاضی همواره مورد توجه محققان قرار داشته‌است. برای بیش از ۳۰ سال مطالعات اولیه نشان می‌دادند چپ‌دست بودن با مهارت ذاتی در ریاضی ارتباط دارند. این مطالعات ثابت کرده‌بودند که چپ‌دست بودن در میان دانش‌آموزانی که در نابغه ریاضی هستند بیشتر از دیگر دانش‌آموزان است. با این‌همه فرضیه اینکه چپ‌دست بودن شاخصی برای تعیین نبوغ افراد است، به تازگی مورد تردید و حتی انکار قرار گرفته‌ بود.
 
با این‌همه در جدید‌ترین مطالعه‌ای که روی ۲۳۰۰ دانش‌آموز دبیرستانی انجام گرفت محققان دانشگاه لیورپول دریافتند چپ‌دست‌ها در حل مسائل ریاضی عملکرد بهتری از دیگر دانش‌آموزان دارند و علاوه بر این دانش‌آموزانی که تنها اولویت آنها دست راست است، یعنی در انجام هرکاری تنها از دست راست استفاده می‌کنند،‌ نسبت به افراد چپ‌دست یا آنهایی که از هر دو دست استفاده می‌کنند عملکرد ریاضیاتی ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهند.
+34
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.