ترامپ بهبود روابط با کوبا را 'کاملا' لغو کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که بهبود روابط آمریکا با کوبا را که در دولت باراک اوباما انجام گرفته بود "کاملا" لغو می‌کند.
 
او گفت منع گردشگری آمریکایی‌ها در آن کشور دوباره برقرار و تحریم‌های کوبا اعمال می‌شوند.
 
هرچند بنا به گزارش‌ها با تصمیم آقای ترامپ سفارت آمریکا در هاوانا بسته نمی‌شود و برخی از روابط تجاری و پرواز هواپیماها برقرار خواهد ماند.
 
آقای ترامپ گفت تا زمانی که زندانی‌های سیاسی در کوبا آزاد نشوند، آمریکا تحریم کوبا را رفع نمی‌کند.
 
چند زندانی سیاسی سابق کوبایی در سخنرانی آقای ترامپ حاضر بودند و او در ابتدای صحبت‌هایش آنها را ستایش کرد.
 
آقای ترامپ گفت: "کوبای آزاد چیزی است که به زودی به دست خواهیم آورد."
 
جمعیت پس از این حرف آقای ترامپ برای او دست زد و شعار "آمریکا! آمریکا!" داد. آقای ترامپ در میامی، شهری بندری در جنوب ایالت فلوریدا و در نزدیکی کوبا و با جمعیت بالای کوبایی‌تبار صحبت می‌کرد.
 
او گفت در وعده‌های انتخاباتی‌اش گفته بود که صدابی علیه سرکوب خواهد بود و با همین وعده آمریکایی‌ها کوبایی‌تبار به او رای دادند، و حالا او وعده خود را عملی می‌کند.
 
رئیس جمهور آمریکا به کمونیسم و به فیدل کاسترو حمله کرد و گفت بهبود روابط در دولت باراک اوباما "توافقی یک‌طرفه" بوده و تنها به حکومت کوبا سود رسانده است.
 
آقای ترامپ به توافق هسته‌ای با ایران نیز اشاره کرد و گفت "نباید آن خوشگله را هم فراموش کنیم."
 
باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در آخرین سال ریاست جمهوری پس از نیم قرن روابط دیپلماتیک با کوبا را برقرار و بعضی محدودیت‌ها را لغو کرد.
 
____________________________________________________________________
 هادی نیلی، بی‌بی‌سی، واشنگتن
 منتقدان این موضع‌گیری دونالد ترامپ می‌گویند این سیاست‌ها با آن اهدافی که اعلام کرده است، نمی‌خوانند.
 
مثلا می‌گویند با محدودیت جدید که شهروندان آمریکایی فقط در داخل گروه‌های گردش‌گری می‌توانند به کوبا سفر کنند، این به تقویت هتل‌های دولتی کمک می‌کند در حالی که سفر انفرادی آنها می‌توانست به نفع جیب مردم عادی‌ای باشد که خانه‌هایشان را به گردش‌گران کرایه می‌دهند.
 
هم‌چنین سازمان‌های حقوق بشری در روزهای اخیر هشدار داده بودند که این موضع جدید می‌تواند تندروها را در حزب کمونیست کوبا، نهاد حاکم بر کشور، تقویت کنند.
 
رای کوبایی‌تبارهای پرشمار ایالت فلوریدا در پیروزی دونالد ترامپ در این ایالت تعیین‌کننده بود؛ و رای فلوریدا هم در نتیجه کل انتخابات حیاتی بود.
 
اگر رئیس‌جمهوری آمریکا احساس می‌کرد بابت پیروزی‌اش در انتخابات سال گذشته مدیون کوبایی‌تبارهای ضد کاسترو در فلوریداست، چه بسا اقدام امروزش هم تلاشی برای جبران آن لطف بود.
+18
رأی دهید
-22

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.