ضرب و شتم دو پناهجوی ایرانی در «مانوس»

 ایرنا می نویسد: دو پناهجوی ایرانی که در بازدشتگاه استرالیا در جزیره مانوس کشور پاپوا گینه نو نگهداری می شوند توسط پلیس این کشور واقع در اقیانوس آرام در شب سال نو میلادی بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
 
تارنماهای شبکه های ‘ای.بی.سی’ استرالیا و ‘میل آنلاین’ روز یکشنبه اعلام کردند این دو ایرانی پناهجو که در بازداشتگاه مانوس بسر می برند هنگام تلاش برای پیوستن به جشن های سال نو میلادی بازداشت و ضرب و شتم شدند.
 
ائتلاف اقدام برای پناهندگان ادعا می کند که این دو مرد به نام مهدی و محمد در حال پیوستن به جشن سال نو بودند که با مقامات مهاجرت مواجه شدند.
 
به این دو پناهجو گفته شد حق ندارد به خارج از بازداشتگاه بحث برانگیز استرالیا در مانوس بروند و پس از آن با حمله ۱۰ افسر پلیس مواجه شدند.
 
این دو نفر براساس گزارش ها در حال حاضر بدون تفهمیم اتهام در بازداشت به سر می برند.
 
ائتلاف اقدام برای پناهندگان اعلام کرد این ۲ ایرانی براساس عکس های ارائه شده از چند شکستگی استخوان، بریدگی در بدن و کبودی در چهره در این حادثه در شب سال نو رنج می برند.
 
این مردان مراقبت های پزشکی نیز دریافت نکرده اند.
 
پناهجویان استرالیا که در بازداشتگاه مانوس پاپوآ گینه نو نگهداری می شوند هفته گذشته نیز پس از مرگ یک پناهجوی بیمار سودانی شورش کردند.
 
این بازداشتگاه پیش از این نیز شاهد مرگ ‘حمید خزائی’ پناهجوی ایرانی بود.
 
سازمان ملل و گروه‌ های حقوق بشر به سیاست‌ ها سخت گیرانه کانبرا در مورد مهاجران غیرقانونی اعتراض دارند، اما استرالیا مدعی است هدف این تدابیر جلوگیری از سفرهای خطرناک دریایی پناهجویان با قایق‌های غیر مجهز است.
 
تحت سیاست امنیت مرزی سختگیرانه استرالیا، پناهجویانی که در تلاش برای رسیدن به این کشور با استفاده از قایق هستند، دستگیر و به بازداشتگاه های جزیره مانوس پاپوآ گینه نو و نائورو در جنوب اقیانوس آرام منتقل می شوند.
 
عفو بین الملل اواخر مهر ماه در گزارشی با قاطعیت اعلام کرد سیاست استرالیا در بازداشتگاه دیگر پناهندگان در نائورو نقض سیستماتیک حقوق بشر و احتمالا به منزله شکنجه است.
 
براساس برخی آمارها حدود ۴۵۰ ایرانی در بازداشتگاه نائورو و مانوس بسر می برند و درخواست آنها برای پناهندگی رد شده است. این افراد اکنون در شرایط برزخ گونه گرفتار شده اند، چرا که از یک طرف دولت استرالیا قادر به بازگرداندن آنها به کشور نیست و از سوی دیگر هیچ آینده روشنی در خصوص آنکه به آنها اجازه اقامت دائم در استرالیا داده خواهد شد، وجود ندارد.
 
افزایش آزار، سوء رفتار، کوتاهی و مخفی کاری در داخل سیستم های پردازش منطقه ای در مانوس و نائورو، انتقادهای گسترده ای از عملیات در این دو بازداشتگاه به همراه داشته است.
 
جمهوری اسلامی ایران در استرالیا پیش از این ‘نگرانی عمیق و اعتراض خود را نسبت به ادعاهای مربوط به نقض حقوق پناهجویان’ در بازداشتگاه های استرالیا در جزیره مانوس در پاپوا گینه نو و نائورو اعلام کرده است.
 
‘محمدجواد ظریف’ وزیر امور خارجه مرداد ماه امسال در دیدار سفیر استرالیا در تهران، مراتب ناخرسندی ایران را در خصوص وضعیت نامناسب پناهجویان ایرانی و بدرفتاری با آنان اعلام کرد و از دولت استرالیا خواست هرچه سریع تر نسبت به حل مشکلات آنان اقدام کند.
+103
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران

  شاه عزیزمان رفت و خمینى بیسواد دیو صفت وارد شد و یه ملت را در دنیا دربدر کرد ،همه جوانان ایران از دست این حکومت به همه جا پناه میبرند.
  72
  180
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱
  ۵۴
  liberté - مونترال، کانادا

  درس بخونن عین آدم با کیس مهاجرت و نیروی متخصص برن نه اینطوری با خفت و خواری و خرج های زیاد و زور چپونی و از سر حسادت به کسایی که شرافتمندانه رفتن. خود کرده را تدبیر نیست!
  149
  98
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲
  ۷۴
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک

  مقام‌ معظم‌ رهبری: «اینها ظاهرشان اتو کشیده و کراوات زده و ادکلن زده و اینهایند اما همان باطن وحشی‌گری‌ای که در تاریخ وجود داشته هنوز هم در اینها هست. راحت آدم می‌کشند، خونسرد جنایت می‌کنند». هموطنان عزیز این جملات تاریخی آقا را قاب گرفتم و هر صبح که از خواب بلند میشوم با دیدن این سخنان؛ آقا را دعا میکنم.
  166
  85
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۶
  ۴۲
  abikaka - شیراز، ایران

  همین غربیا قراره برا ما ازادی و دموکراسی بیارن. بیچاره پناهجو ها را فرستادن وسط یه مشت ادمخوار. ای کاش کشورمون طوری بود که مجبور نبودیم ترکش کنیم
  69
  137
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۷
  ۳۶
  Liberte - ارومیه، ایران

  من این دو نفر رو نمی شناسم. و اید اشتباه می کنم و خدا منو ببخشه . ولی نمی دونم دلم گواه می ده این دو نفر همون مردم آزاران و اوباش و یا حداقل ولگردهایی هستند که تو کشورمون پرسه می زنند و به خانوما مزاحم میشن. خیلی از این ادما دست دارن مهاجرت کنند و به کمپ پناه ببرند و برده اند.
  99
  55
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. من هر وقت آقا گفت با یک دست شکسته چطور طهارت میگیره، جوابش رو قاب میکنم و میزنم رو در توالت! :)
  14
  76
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۹
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  تف به ذات پلیدتون که با دو انسان بی دفاع همچین کاری کردید . هر کاریتون کنن از تیر و ترکه همون اراذل و اوباشی هستید که ننه باباتون بودن . جشن کریسمستون و سال نوتونم بخوره تو سرتون . خیلی دلم میخواد یه روزی گذار شما اوزی های عوضی به ایرانی ها بیفته
  37
  32
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۰
  ۳۳
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان

  بیچاره ها با وعده ی بهشت و آزادی رفتن اما سر از چه جهنمی در آوردن. مرگ بر جمهوری کثیف اسلامی و آخوند و اسلام و قرآن .
  13
  46
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۸
  ۳۸
  asal30 - بندرعباس، ایران

  [::تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک::]. 100% رهبرت بهت خیلی رسیدگی کرده که اینجوری در مدح رهبرت حدیث میگی . وگرنه من که از 15 سالگی تا به الان متوجه شدم که رهبرت جز جنایت کاری در حق مردم ایران و حتی مردم سوریه نکرده ...تو هم اگر خیلی دوستش داری چرا رفتی دانمارک ؟. خب معلومه دیگه با پول بیت المال و حمایت رهبرت رفتی . وگرنه اگر ایران بودی و با با حقوق کارمندی زندگی با زجری میکردی که اینجوری در مدحش شعر نمی گفتی
  21
  58
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۴
  ۳۲
  * بی همتا * - دوسلدورف، آلمان

  ایا ما درزمان شاه فقید پناهنده داشتیم ?. ببینید چه کردند این حکومت دینی ملاها که حتی با پناهجویان ایرانی چه میکنند .اداره مهاجرت .بانها به چشم تروریست نگاه میکنند ..ای ننگ برشما وان دینتان
  21
  54
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. گذارشون به ایران بیفته چه میکنید دوست من؟ مثل على (ع) هفتصد تاشون رو یک روزه گردن میزنید؟
  15
  30
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۹
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  شعار جدید سال 2017.خاک برسر سازمان بی خاصیت ملل.نفرین و نفرت برسازمان حقوق بشر و سایر سازمانهای (بشردوستانه)که اگه همه را تو یه کیسه بریزی ببری میدون تره بار,یه کیلو گوجه فرنگی گندیده هم بهت نمیدن
  7
  16
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۸
  نظر شما چیست؟