چرا مهران مدیری حق طلاق زنان را به تمسخر گرفت؟

 ایران وایر , شیما شهرابی
300 نفر داخل استودیو نشسته‌اند و برنامه «دورهمی» مقابل آن‌ها اجرا می‌شود. «مهران مدیری»، مجری و سازنده این برنامه درباره حق طلاق حرف می‌زند: «در یه مهمونی که 250 نفر حضور دارن، آقاهه هی خانمش رو صدا می‌کنه و در گوشش می‌گه لطفا از جلوی چشم من دور نشو عزیزم؛ ای ماه و ستاره‌ من و ای همه هستی من، از جلوی چشم من دور نشو. این‌ها همون آقایونی هستند که موقع ازدواج جوگیر شدن، حق طلاق رو دادن به خانم‌ها.»
 
این جملات مدیری با خنده و قهقهه حضار همراه می شود و او رو به تماشاچی‌ها می‌پرسد: «این‌جا خانم‌هایی هستن که حق طلاق داشته باشن؟» تنها یک‌نفر حق طلاق دارد. او و همسرش روی سن می‌روند. مدیری با طعنه، کنایه و لبخند با مرد حرف می‌زند برای این که به زنش حق طلاق داده است و دل‎سوزی می‌کند و جماعت حاضر در استودیو ریسه می‌روند. از روز گذشته بسیاری از فعالان مدنی به برنامه دورهمی، شوخی با حق طلاق و مسخره کردن فردی که به زنش این حق را داده، واکنش نشان داده‌اند. شبکه‌های اجتماعی پر شده از  هشتگ‌های «#مدیری #دورهمی و #حق‌طلاق».
 
یکی از کاربران نوشته است: «می گه تو این جمع کدوم زنی حق طلاق داره. فقط یکی بوده. اونم شوهرش رو آورد رو سن و قاه قاه بهش خندیدن.»
 
دیگری نوشته است: «به نظرم زشت‌تر از حرفای مدیری، دست زدن خانم‌ها تو اون برنامه‌اش واسه اون حرفا است.»
 
دکتر «اشرف موسوی»، روان‌شناس و مشاور ازدواج معتقد است این بخش از برنامه دورهمی کاملا رویکردی زن ستیزانه داشته و می‌تواند تاثیر منفی روی گرفتن حق طلاق خانم‌ها داشته باشد: «خیلی از مردهایی که در دادن حق طلاق به همسرشان تردید دارند، به تمسخر از سوی جامعه و دریافت صفاتی مثل زن ذلیل بودن، جوگیر شدن و... فکر می‌کنند. آقای مدیری در این برنامه دقیقا واکنشی را نشان داد که این افراد از آن می‌ترسند.»
 
«رضا» یکی از کسانی است که از همین موضوع ترس داشته است: «از یک طرف دوست داشتم این حق را به زنم بدهم چون می‌دانستم حقش است اما از طرف دیگر این قدر می‌ترسیدم مسخره شوم که ترجیح دادم فردای روز عقد دوباره خودمان به محضر برویم و شروط را اضافه کنیم.»
 
با این حال، حالا که پنج سال از ازدواج‌شان گذشته است، خودش به همه می‌گوید و حتی کار مهم تری هم انجام داده است: «مادر و پدر خودم و مادر و پدر همسرم را هم تشویق کردیم که شروط ضمن عقد را اضافه کنند. بعد هم همه مان رفتیم محضر و همه چیز را ثبت محضری کردیم.» می‌خندد و می‌گوید: «کاش خانواده ما در برنامه دورهمی حضور داشت. حداقل سه تا خانم دست شان را بالا می‌بردند.» 
 
تا به حال زوج‌های زیادی برای مشاوره ازدواج به دکتر موسوی مراجعه کرده‌اند: «معمولا خانم‌های تحصیل کرده حق طلاق، حضانت، خروج از کشور و سفر، انتخاب محل زندگی و... را می‌خواهند اما موضوع وقتی جالب می‌شود که آقایان، حتی آن‌هایی که تحصیلات بالایی دارند، با دادن این حقوق به همسرانشان مخالفت می‌کنند. یادم می‌آید دو سال پیش رابطه دختر و پسری سر همین موضوع در حال جدایی بود که به من مراجعه کردند. هر دو تحصیل کرده و مرفه بودند. پسر مدام می‌گفت چرا بعد از سه سال که ما دوست بودیم و از من هیچ خبط و خیانتی ندیده، حالا که می‌خواهیم ازدواج کنیم، حق طلاق می‌خواهد. سوال اصلی‌ او این بود که چرا به من اطمینان نمی‌کند. من چند جلسه با او صحبت کردم تا او متوجه شود این‌ موارد، حقوق طبیعی زن است و قانون ‌گذار غیرمنصفانه آن را سلب کرده است.»
 
او تاکید می‌کند که تفکرات سنتی برای خواستن این حقوق قصه سازی می‌کند: «مثلا فکر می‌کنند زنی که حق طلاق می‌خواهد، اهل زندگی نیست و با فکر طلاق جلو می‌آید. یا زنی که حق سفر می‌خواهد، دارد خودش را اثبات می‌کند و می‌خواهد سرکشی کند.»
 
این حرف‌های دکتر موسوی مرا یاد توییت ‌های مرتبط با این موضوع می‌اندازد. یکی نوشته بود: «یکی از عزیزانم داشت عروسی می‌کرد، داماد هم فمنیست و همه شروط ضمن عقد را پذیرفته بود که پدر عروسش گفت من رضایت نمی‌دم، حرف طلاق نزنید.»
 
«ندا» یکی از کسانی است که موقع دریافت شروط ضمن عقد، مخالفان اصلی ‌او همسر و خانواده همسرش نبوده‌اند: «پدر و برادرم عصبانی شدند. پدرم گفت اگر این شروط را بخواهی، در مراسم عقدت حاضر نمی‌شوم. برادرم هم می‌گفت این آبروریزی چیه راه انداختی.»
 
آن‌ها هم روز عقد رسمی بی خیال ماجرا می‌شوند اما چند روز بعد همه شروط ضمن عقد را اضافه می‌کنند.
 
ندا به عنوان یکی از کسانی که همه حقوق طلاق، حضانت، خروج از کشور و... را گرفته است، می‌گوید: «حتما بعد از قید در عقدنامه باید شروط را ثبت محضری کنید و وکالت نامه بگیرید وگرنه با ثبت در عقدنامه هیچ‌کدام اجرایی نمی‌شوند. ضمنا هر محضری هم این وکالت نامه را صادر نمی‌کند.»
 
پیش تر در گزارش «هفت خوان ثبت حق مسافرت و طلاق»، به مسایل و مشکلات ثبت این حقوق پرداخته‌ایم؛ موضوعی که دوباره میان کاربران شبکه‌های اجتماعی گل کرده است. یکی از آن‌ها نوشته است: «برای‌ این‌که راحت و بی دردسر حق طلاق رو ثبت کنید، به دفتر خانه 1012 به سردفتری "شهیندخت مولاوردیگ، معاون زنان ریاست جمهوری بروید.» 
 
اشرف موسوی با اشاره به نگاه خانواده‌ها‌ی سنتی به مساله حق طلاق، حضانت و... می‌گوید: «در بعضی موارد، خانواده دختر هم اصرار به گرفتن حق طلاق دارند؛ مثلا دختر و پسر عاشق و گرفتار شده‌اند اما از لحاظ خانوادگی هم‌شان نیستند یا به لحاظ سنی خیلی تفاوت دارند و یا پسر عیب و ایرادی دارد و این‌ها راضی به ازدواج نیستند اما دختر پایش را توی یک کفش کرده و می‌خواهد ازدواج کند. در این صورت، خانواده‌ها حق طلاق را مطرح می‌کنند که در صورت بروز یک مشکل، راحت‌تر بتوانند طلاق دخترشان را بگیرند.»
 
او حدس می‌زند حق طلاق زوجی که در برنامه دروهمی روی سن آمدند هم به اصرار خانواده دختر گرفته شده است: «این طور که خانم در برنامه توضیح داد، حق طلاق را به اصرار مادرش گرفته بود و نمی‌توانست به خوبی از حقی که گرفته، دفاع کند. عملکرد آقای مدیری در این برنامه قابل دفاع نیست اما واکنش این زوج هم غافل گیر کننده بود. نه آقا و نه خانم نمی‌دانستند به چه دلیل این شرط را در هنگام عقد اضافه کرده‌اند.» برخی کاربران توییتر هم به این موضوع اشاره کرده بودند: «برنامه دورهمی راجع به طلاقه! از زنه می‌پرسه چرا حق طلاق رو گرفتی؟ نمی گه چون حقمه که بهم نمیدن تو این مملکت؛ می‌گه چون مامانم گفت.»
 
این موارد نشان می دهند مسخره کردن حق طلاق زنان توسط مهران مدیری و واکنش های توام با تشویق در آن برنامه، پدیده عجیبی نبوده است. فقدان آموزش،‌ اطلاعات و فرهنگ سازی، وجود تابوهای عرفی و مذهبی و فشارهای خانوادگی و ترس از جمله ریشه های چنین پدیده هایی هستند. مهران مدیری صرفا حق طلاق زنان را مسخره نکرد،‌ همه این موارد را تشدید کرد.
+67
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbilam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  میگن قدیما مردم یه روستا یکیو میارن که گوسفندا رو ببره بچرن میگه خوب بمن اسلحه هم بدین که حیونا وحشی منو نخورن اونام میدن بعد میگه سگ هم بهم بدین که گرگ بگله حمله نکنه اونام قبول میکنن بهترین سگا رو بهش میدن بعد از چند وقت مردم میبینن از گله هی داره کم میشه بهش میگن تو چرا مواطب گله نیستی که گرگ نزنه چوپونه بهشون حمله میکنه و سگا رو جلو مردم میفرسته اینه که مردم میفهمن موقعی که به یکی همه جوره وسایل قدرتو بدی خودتو میزنن نابود میکنن اینم عینه همونه حق طلاقو بدی مهریه هم بدی خوب از فردا میری زندون خودتم اسو پاس میمونی اینم مشکل نداره به خانوما حق طلاق بدین ولی مهریه نخان بهرحال خوشبحال سبکبیلlol
  46
  60
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴
  ۴۱
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  حالا چی در مملکت گل و بلبل سر جاشه که این برنامه ها باشه. خدا خودش در این دین عقب افتاده برای زن ارزشی قائل نیست حتی در موقع نماز خوندن بعد توقع داشتن از مردمی که کلا در خرافات دینی فرو رفتن کار بیهوده ای هست.
  15
  52
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۸
  ۶۰
  شاه و شیخ - قم، ایران

  مدیری اگر آب به آسیاب افکار پوسیده این حکومت نریزد که یک کانال تلوزیون را در اختیار خود و دلقک‌هایش نمیگذارند...!!
  21
  71
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
  ۴۹
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  خیلی بهتره که ادم سگ و گربه و همستر تو خونه نگه داره تا اینکه زنی متوقع و پررو داشته باشه شاید مسولین امر یا بیشتر مردم متوجه نیستند که حق طلاق رو اگر به زنی بدهی امکان دارد سر هر چیز خاندانت نابود بشود و دودمانت بر باد برود از طرفی مهریه هم عندالمطالبه است و این یعنی از دو سه طرف نابود میشوی امیدوارم مسولین قضاوت و دادگستری در ایران به این جنبه های قضیه هم خوب نگاه کنند و بعد فتوا صادر کنند که چرا مهران مدیری اینطوری گفت یا اونطوری نگفت
  60
  45
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۴
  ۳۹
  گنجور - خرونینگن، هلند

  از نظر من باید حق طلاق را به زن داد. اگر زنی به هر دلیلی علاقه ای به شوهرش نداشته باشد همان بهتر که مثل دو انسان متمدن از هم جدا بشوند نه اینکه کار با زد و خورد و کشت و کشتار انجام بگیرد. البته مهریه هم باید در ایران اصلاح شود. مهریه یا صداق در اصل تنها یک کادو و برگ سبز مناسب از سمت داماد بوده است که امروزه به طرز ابلهانه ای تغییر کرده و البته تا حدودی به عدم حمایت قانون از زنان در صورت متارکه آنها برمیگردد.
  9
  53
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۸
  ۳۰
  Unkn0wn - اصفهان، ایران

  مهران مدیری خیلی وقته تاریخ مصرفش تموم شده
  16
  45
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۶
  ۳۸
  piki82 - تورین، ایتالیا
  تا الان یک حرف درست از مهران مدیری شنیده باشم همینه ! دمش گرم ! :) حق طلاق و مهریه و هر چیز دیگه ای که به نفع زنان باشه به درد 20 سال پیش میخورد که زنها فرشته بودن ! نه این دخترهای امروزی !
  41
  34
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷
  ۵۳
  جوان آشنا - تورنتو، کانادا

  من فقط میدونم ما ایرانیها بزرگترین دشمن خودمون هستیم و احمق وار زندگی کردن برامون شده فرهنگ. آخه این چه کاریست که حق طلاق به یکی از اونها داده بشه و دیگری بشه اسیر دیگری و یا چرا مثل انسان نباید یه زوج جوان بدون گذاشتن قیمت روی زن برای مهریه مثل کشورهای توسعه یافته هر چقدر که پول در طول زندگی ساختند در صورت جدایی بطور مساوی تقسیم نشه.(فرق نمیکنه اموال بنام کیه). آخه ببخشید خر به این قوانین میخنده اول ازدواج که هنوز تشکیل زندگی داده نشده مرد مثلا پانصد سکه بدهکار بشه و عندالمطالبه و یا بالعس مهریه کم باشه و در طول زندگی صد برابرش رو شاید بسازند بعد مرد زن رو با پرداخت مهریه براحتی بیاندازه بیرون.
  9
  47
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۱
  ۳۳
  shana - خوزستان، ایران
  کاش تمدن جای رسوم سنتی و مذهبی رو می گرفت .حق طلاق حق طبیعی هر انسانیه .وقتی زنا خودشون در برابر تحقیر ذوق می کنند .وقتی ی مرد معتاد الدنگ خونش رنگین تر چهار تا زن تحصیلکرده و باشعوره .جامعه ما با دمهای توش حقشونه این چیزایی که سرشون میاد
  3
  8
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۱
  ۳۸
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  حتی تو امریکا هم حق طلاق یکطرفه بعنوان یک قرارداد ( بدون دلیل ) قبل از ازدواج مسخره هستش
  1
  9
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۹
  ۳۰
  غریبه_021 - تهران، ایران
  [::shana - خوزستان، ایران::]. اگر داخل استدیوم را میگید اینها ماده الاغ اند نه زن . به هر حال این ضحاکهای زمانه یه مادری داشتند دیگه ...
  3
  2
  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰
  نظر شما چیست؟