ویکی‌لیکس از تماس‌های محرمانه آمریکا و آیت الله خمینی چه منتشر کرده؟

متن پیام آیت الله خمینی به دولت کار‌تر که توسط بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده بود هم در اسناد ویکی لیکس آمده است
داستان انقلاب ایران روایت‌های ناگفته زیادی دارد، گوشه‌های تاریکی که بعد از گذشت حدود چهار دهه با انتشار اسناد طبقه بندی شده دولت آمریکا به تدریج در حال روشن‌تر شدن است.
 
پیام های دیپلماتیک جدیدی که سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر کرده حاوی اطلاعات بحث برانگیزیست و تصویری تازه ای از وقایع پشت پرده انقلاب ارائه می دهد.
 
بنا بر یک سند، ویلیام سالیوان، سفیر آمریکا در تهران، یک روز قبل از خروج شاه از کشور، به واشنگتن گزارش می‌دهد که فرماندهان ارتش شاهنشاهی به فرستاده نظامی کارتر در ایران - ژنرال رابرت هایزر - گفته اند که به طور اصولی با رئیس جمهور شدن مهدی بازرگان مشکلی ندارند.
 
سفیر آمریکا که کار شاه را تمام شده می دید و نخست وزیر سکولار، شاپور بختیار، را مردی خیالباف توصیف می کرد، چاره کار را تاسیس حکومت جمهوری اسلامی بر مبنای تفاهم ارتش و هواداران آیت الله خمینی می دانست.
 
در گزارشی دیگر، آقای سالیوان به کاخ سفید می‌گوید شاه از این که کار‌تر با اعزام علنی یک مقام ارشد نزد آیت الله خمینی در نوفل لوشاتو مخالفت کرده است، عصبانیست.
 
روشن نیست که این حرف‌های سالیوان تا چه حد صحت داشته باشد؛ اسناد موجود همواره حکایت از آن داشته که شاه به هرگونه تماس آمریکا با مخالفانش به ویژه آیت الله خمینی حساس بوده و آن را خیانت می‌دانسته است.
 
به علاوه، اکثر گزارش های ژنرال هایزر به کارتر همچنان در حالت طبقه بندیست، برای همین معلوم نیست که کدام یک از فرماندهان ارشد ارتش پیش از خروج شاه از کشور، با تبدیل شدن ایران به حکومت جمهوری و رئیس جمهور شدن مهدی بازرگان مشکلی نداشته است.
 
از طرف دیگر، کار‌تر بعد‌ها در کتاب خاطرات خود سفیرش در تهران را به ارسال گزارش‌های نادرست و اقدامات «خیانت آمیز» متهم کرد. این در حالیست که بنا بر اسناد، رئیس جمهوری آمریکا و دستیارانش به خوبی از تماس های سالیوان با سران مخالفان - مهدی بازرگان و محمد بهشتی - با خبر بودند.
 
البته ویکی‌لیکس با انتشار این مجموعه جدید دست به افشاگری بزرگی نزده چرا که بیشتر این پیام ها را آرشیو ملی آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی از حالت طبقه بندی خارج کرده بود.
 
محتوای بسیاری از این اسناد امسال توسط بی‌بی‌سی فارسی در مجموعه «آیت‌الله خمینی و انقلاب ایران به روایت اسناد آمریکا» به اطلاع مخاطبان رسیده بود، از جمله اینکه تماس مستقیم آمریکا و آیت الله خمینی چطور شروع شد یا وعده‌های آیت الله خمینی به آمریکا چه بود.
 
اسناد جدید همچنین شواهدی تازه از تماس های آمریکایی‌ها با محمد بهشتی، مغز متفکر حزب جمهوری اسلامی، ارائه می کند که بنا بر تحقیقات نگارنده از دیدارها و مذاکرات محرمانه با مقامات آمریکایی ابایی نداشته است.
 
انتشار این مطالب در بی‌بی‌سی انکار مقامات ایران را در پی داشت و از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، بی‌بی‌سی را به جعل سند درباره تماس‌های آیت الله خمینی با آمریکا متهم کرد.
 
شمار زیادی از اسناد انقلاب ایران مانند گزارش «اطلاعات درباره آیت الله خمینی» مورخ ۹ ژانویه ۱۹۷۹یا سند «ایده‌های خمینی» مورخ ۱۸ ژانویه ۱۹۷۹ هنوز در حالت طبقه بندی شده بسر می برد.
اسناد جدید همچنین دامنه تماس‌های آمریکایی‌ها با محمد بهشتی، مغز متفکر حزب جمهوری اسلامی را روشن‌تر می‌کند
+82
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  حکایتی - تهران ، ایران

  این رو که دیگه همه میدونن خمینی گور به گور شده مأمور از طرف آمریکا برای نابودی ایران و بی‌ ارزش کردن مردم ایران بود،اون هندی زاده سنگ دل‌ بی‌ همه چیز وقتی‌ پای کثیفش به ایران باز شد فقط به فکر کشتار خونریزی و جنگ بود ،و مردم نادان و احمق هم به اراجیف اون بی‌ همه چیز گوش میدادن ،و با نقش بازی کردن که ما مخالف آمریکا هستیم و شعار مرگ با آمریکا را سر دهید در پشت پرده به ریش مردم میخندیدن ،و در حال حاضر هم یک مشت بی‌ سواد نادان هم هنوز هستن که اون گور به گوری رو آدم درست و پاک میدونن،یا هر چقدر سند و مدارک برای این بی‌ سوادان رو کنین که اون ....هندی زاده مأمور برای نابودی ایران و بدبخت کردن مردم ایران بود به خرجشون نمیره که نمیره ،ولی‌ به همین زودیا قبر اون هندی زاده تبدیل به یک.... میشه که از سرتا سر دنیا برای آباد کردن قبرش به ایران میا‌‌ن .تیو روح کثیفش و‌ها کی‌ که ایران رو به این بدبختی و بیچارگی کشوند .
  32
  55
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  جالبه روز قبل از رفتن شاه این ژنرالها قبول کرده بودند بازرگان رئیس جمهور شود یعنی با سقوط سلطنت موافقت کرده بودند و روز بعد که شاه کشور را ترک می کرد به پای او افتادند و گریه کردند که ما بدون شما چکار کنیم یاد کلیپ قهوه تلخ مهران مدیری افتادم واقعا استادی ;)
  17
  16
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Geelongcats - سیدنی، استرالیا

  از تماس ‌های محرمانه آقای بهشتی‌ با غربی‌ها منابع زیادی سخن گفته آند. مخصوصاً مقامات وزارت خارجه آمریکا در آن‌ زمان. ویکیلیکس هم به آن‌ اضافه کنید. ملاقات محرمانه با غربی‌ها می‌توانست موجبت نگرانی‌ باشد. نگرانی‌ کسانی که او را تهدیدی می‌دیدند برای ثبت قدرت و مقام خود. یادتان باشد که آقای رفسنجانی ۱۵ دقیقه قبل از انفجار از مقر رفت بیرون. هیچ کس هم دستگیر نشد.
  3
  35
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانی باش - شیراز، ایران

  تقریبا همه دست به دست هم دادن تا حکومت پهلوی را از میان بردارن بعضی فکر میکردن با از بین رفتن حکومت پهلوی تنور آنها داغتر خواهد شد.اما تو این وسط از همه بیشتر مردم ایران و خاک ایران متضرر شد
  24
  45
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  karaji - کرج ، ایران

  این که انقلاب ایران نتیجه زد و بند قدرتهای بزرگ و بی کفایتی رژیم و مهمتر از آن جهل عمومی در کشور بوده شکی نیست ، موضوع اصلی اینه که حالا چی ؟! کفایت که نیامده ، جهل که ریشه کن نشده ، فقط قدرتها با هم دارن کل کل میکنند پس نتیجه خاورمیانه فعلی و نقشه ای جدید که فقط سیا و کاگ ب ازش خبر دارند ، ما هم بعدا میفهمیم !!
  2
  31
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران
  (چاره کار با تاسیس حکومت جمهوری اسلامی با تفاهم بین ارتش وهواداران خمینی)بله امریکا با اشاعه مذهب اسلامی برای جلوگیری از حکومتهای سکولار میخواست که در منطقه بمنافعش برسد.ولی (باخروج دیو مذهبی از بطری تاریخ)بالغ بر سه دهه است که گرفتار امثال خمینی وبنلادن وداعش وغیروه شده است.این مسئله نشان میدهد که امریکا از نظر اعمال سیاست جهانی هنوز خیلی خام است.ابرقدرت بی سیاست!؟!؟با روی کار امدن امثال ترامپ باید منتظر وقایع فجیح تری باشیم!؟!؟
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  بقول قدیمی ها، هر چی بیشتر سوراخ مستراح و هم بزنی ، بوش بیشتر و بیشتر میشه.حال مون به هم خورد بس که مستراح ٥٧ رو انگولک کردید.
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  برادر بن لادن ،برادر البغدادی هم مدل جدید خمینی و خلخالی ب بهشتی بودند و هستند که کارشان گل الود کردن خلیج فارس است تا به این وسیله برادران یو اس ا بتوانند نصف نیرو دریایی و ناوهای هواپیما بر را خر خلیج فارس مستقر کنند فقط همین مونده که بجای شلوار شیخ و شیخکهای خلیج فارس پرچم امریکا برفراز این شهرکهای امریکایی به اهتزاز در بیاد و عربهای این شهرکها هم مثل فلسطینیها به باغ وحش منتقل بشن و اخر هم ایران بین امریکا انگلیس و روس تقسیم بشه....صدق الله العلی و العضیم
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.