ستاره تیم ۷۸: من بودم با پاره آجر سر کی‌روش را می‌شکستم!

رازگشایی از اتفاقات جلسه بین اسدی و مرد پرتغالی بعد از سه سال!
 
حسن روشن و حمید درخشان در کافه خبر بر سر دستاوردهای فوتبال ملی با کارلوس کی‌روش، چالشی فوتبالی داشتند.
 
عرفان حاج‌بابایی-احسان خراسانی: یک طرف حسن روشن و طرف دیگر حمید درخشان. قبل از جام جهانی ، هر دوی این مربیان در صف منتقدان سرسخت کارلوس کی روش بودند. حالا اما مواضع بسیاری تغییرات اساسی داشته است. الان حتی روشن که هنوز هم منتقدی سرسخت است از پیشرفت تیم ملی سخن می گوید و حمید درخشان طوری مثبت حرف می زند که می توان او را یک موافق لقب داد!
 
آنچه در ادامه می‌خوانید یک چالش فوتبالی است بین یکی از بهترین‌های تاریخ ملی و استقلال در دهه 50 و بی شک یکی از بهترین‌های ملی دهه 60 از پرسپولیس. بحث درباره فوتبال ملی و محل گفت و گو ، کافه خبر!
 
*آقای روشن شما تقریبا دست آورد کی روش را هیچ می ­دایند؟ روشن:نه هیچ نمی­دانم. برخوردی که با رحمتی کرد درست بود. اما انتقاد من این است که اگر کی روش بعد از قراردادش ایران را ترک کرد. مربی بعدی با کدام پشتوانه می­خواهد تیم ملی را برای جام جهانی آماده کند.
 
ما در ایران فقر فوتبال داریم.
 
*اما فکر نمی­کنم مقصر این مورد کی‌روش باشد. روشن: چرا. او هم مقصر است. یکی از دلایلش این است که او ایرانی ­ها را آدم حساب نمی­ کند.
 
*اما کی روش افرادی را که به آن­ها اصرار و اعتقاد دارد در کنار خود نگه می­ دارد. مثل جواد نکونام. می­ شود با منطقی که مهاجرانی را جانشین اوفارل کرد. نکونام را هم جانشین کی روش قرار داد. روشن: بله من دو سال دیگر با این حرف شما در مورد نکونام موافقم. اما چرا در این چهار سال روبه استفاده از مربی ایرانی نیاورد؟
 
*اگر علی کریمی می­ ماند و راهش را ادامه می­ داد. می­ توانست موفق شود. روشن: کریمی نمی­ توانست کار کند چون کارت نداشت.
 
*مجید صالح را هم مدتی کنار خود داشت. روشن: صالح به او تحمیل شد.
 
*این  نکته را قبول دارم که دستیاران کی روش کمک زیادی نکرده­ اند. مثلا مارکار آقاجانیان با وجود این که بسیار مربی خوبی است. اما هرگز در حد سرمربی یک تیم باشگاهی هم نمی­ تواند ظاهر شود. روشن: اگر غیر از این بود او الان در تیم ملی نبود.
 
درخشان: من وقتی مربی بودم. در همه مسابقات با حسین عبدی به عنوان دستیارم کنار زمین مشورت می­ کردم. کی روش چه وقت چنین کاری با دستیارانش می­ کند؟
 
*اما انصافاً در این جند بازی که نکونام روی نیمکت بود  برای اولین بار می­ دیدیم که یک ایرانی کنار خط می­ آید و با بازیکن داخل زمین حرف می­ زند و سیستم می­ چیند. روشن: این اتفاق خیلی هم خوب است، کسی ایرادی هم نمی­ گیرد. اما نکونام حداقل به دو سال زمان احتیاج دارد. تا بتواند بعد از کی روش جانشین او شود. اوفارل ماهی یک بار با همه مربیان باشگاهی جلسه می­ گذاشت. از رایکوف گرفته تا دیگران. اجازه می­داد همه مربیان حرف خود را بزنند.برای مثال پورعلی گنجی را چینی­ ها خریدند و کی روش الان از او در تیم ملی استفاده می­ کند. آیا یک تشکر خشک و خالی از منصوریان کرد؟اوفارل خود به انزلی می­ رفت و از بهمن صالح نیا به خاطر پرورش بازیکنی مثل غفور جهانی تشکر می­ کرد. فاز اوفارل، فاز مربی گری بود.
 
من می­ گویم برخورد کی روش با رحمتی خوب بود، آوردن بازیکنان جوان هم خوب بود، اما آیا او یک تیم دوم دارد؟ من می­ گویم دست آورد تیم ملی زیر پنجاه است.
 
*حمید خان شما معتقدید دست آورد تیم ملی صفر بوده؟ درخشان: نه من اصلاً این طور فکر نمی­ کنم. معتقدم کی روش خیلی به تیم ملی کمک کرده. چند دلیل برای این حرف وجود دارد. اول اینکه یک نظم و انظباط خوبی در تیم برقرار شده.
 
دوم اینکه اختلاف سطح بازیکنان فعلی در تیم ملی بسیار کم است.به گونه ­ای که نبود چند بازیکن خللی به تیم وارد نمی ­کند. الان تیم جوانی داریم که ایشان آن را هدایت می ­کند و داریم به سمت جام جهانی حرکت می­کنیم.
 
از این نکته هم نگذریم که داشته های ایشان در تیم ملی حاصل تلاش مربیان لیگ برتری است. باید قدردان مربیان لیگ برتری باشیم که این بازیکنان را آماده کردند و الان ایشان به طور بهینه از آن ها استفاده می کند.
 
*فکر کنم در همه جای دنیا چنین تعاملی وجود دارد و این گونه نیست که بگوییم تیم ملی چیزی جدا از لیگ است. همه در دل هم هستند. درخشان: بله درست است ولی اینجا یک خلا وجود داشت که به نظرم خود آقای کی روش باید پر می کرد.
 
حسن آقا حرف خوبی زد. گفت اوفارل با تک تک مربیان جلسه می گذاشت و از آن ها تشکر و قدردانی می کرد که فلان بازیکن را در اختیار تیم ملی قرار داده بودند.اما کی روش چنین تعاملی با مربیان ما ندارد. اگر چنین تعاملی وجود داشت ارتباط خیلی قوی تر بود. نقطه مبهم عملکرد کی روش دقیقا همین جاست.
 
*به نظر می آید محبوبیت کی روش بیشتر روی سکوها و فضای مجازی است تا در خود بدنه فوتبال. درخشان: دقیقا درست است.دلیلش را هم من می دانم هم شما. تمام مطبوعات و رسانه ها و برنامه های کلیدی صداوسیما مثل 90 تمام قد از کی روش حمایت کردند. ما ازاین بابت خوشحالیم که صداوسیما و مطبوعات و رسانه ها از مربی تیم ملی حمایت می کنند اما او نباید به گونه ای رفتار کند که دیگران به چشم نیایند.
 
*یعنی معتقدید کی روش به سمبلی از چماق تبدیل شده برای کوبیدن مربیان داخلی. درخشان: بله همین طور است. ما برای اینکه کی روش را آن بالا نگه داریم مربیان خود را له کردیم.
 
روشن: من چون در حوزه خلیج فارس حضور داشتم درباره آن جا صحبت می کنم. آن ها فکر می کنند اصلا در ایران مربی وجود ندارد. اینگونه وانمود شده در ایران چیزی به اسم مربی وجود ندارد و این اصلا خوب نیست.
 
*شما علت این امر را چه می دانید؟ ضعف مربیان داخلی یا تبلیغات غلط؟ روشن: اجازه دهید در مورد یکی از باشگاه های خوب امارات صحبت کنم. باشگاه الاهلی. آن ها همیشه بهترین مربیان دنیا را می آورند.مثل میلان ماچالا یا متسو. با بیشترین پول آن ها را می آورند ولی اگر همان ها دو بازی می باختند اخراج می شدند. اما الان روش شان تغییر کرده. سه سال پیش یک مربی رومانیایی را برای تیم ملی امارات آوردند. او درست مثل اوفارل رفتار کرد. او سه ، چهار دستیار از نقاط مختلف امارات مثل دبی و شارجه و ابوظبی انتخاب کرد. مهدی علی مربی تیم زیر 19 ساله های الاهلی را به عنوان یکی از دستیاران خود انتخاب کرد. بعد از اینکه دو سال قراردادش تمام شد، خودش گفت: مهدی علی را جای من بگذارید. الان یک سال و نیم است که او سرمربی تیم ملی امارات است. آن ها توانستند در جام ملت های آسیا سوم شوند و ژاپن را در مقدماتی جام جهانی و در خاک این کشور شکست دهند. اما در مورد جام جهانی 1978. ما سه گل از هلند خوردیم و با اسکاتلند مساوی کردیم و شرایط به گونه ای رقم خورد که در بازی آخر مقابل پرو شانس صعود داشتیم. حشمت مهاجرانی تیم را 3-3-4 ارنج کرد. من با وجود اینکه مصدوم بودم در ترکیب قرار گرفتم. 4 گل از پرو خوردیم اما به همه نشان دادیم که برای برد به زمین آمده ایم. با این حال من نظم دفاعی تیم کی روش را قبول دارم.
 
*الان می خواهید بازی با بوسنی را مثال بزنید. انصافا شرایط برای ایران به گونه ای بود که تیم ما باور صعود به مرحله بعد را داشت. روشن: بله شرایط به گونه ای بود که به بازیکنان بلیت برازیلیا را داده بودند و گفته بودند بازی بعدی در برازیلیاست. اما ما بازهم تدافعی و با یک مهاجم مقابل بوسنی بازی کردیم.
 
*آقای روشن ما در بازی با بوسنی با اشتباهات فردی گل خوردیم. همانطور که در 1978 آندرانیک اسکندریان در بازی مقابل اسکاتلند گل به خودی زد که اگر نمی زد شاید اسکاتلند را می بردیم. روشن: درست است. می شود گفت آن جا بازی های جهانی بوده و شرایط خاص خود را داشته اما وقتی تیم برای جام ملت های آسیا رفت دیگر نباید با شیوه جام جهانی بازی می کرد.
 
*حالا که بحث به جام جهانی رسید، هردوی شما عزیزان در یک برنامه تلویزیونی قبل جام جهانی به خاطر اشتباه عوامل آن برنامه قسمتی از حرف های خصوصی تان به صورت زنده پخش شد. حمیدخان شما می گفتید اگر مسی را بگیریم دی ماریا را چه کار کنیم؟ اما همه دیدند ایران توانست ستاره های آرژانتین را مهار کند. درخشان: اتفاقا می خواهم درباره این مطلب صحبت کنم. دیدید که دقیقا همان مسئله اتفاق افتاد. من گفتم هرکدام از ستاره هایشان را بگیریم بالاخره یک کدام کار دستمان می دهند که همین هم شد. ما با علم به این که باید بسته بازی کنیم به میدان رفتیم و با افتخار 1-0 باختیم و اصلا هم چیز بدی نیست. ما می دانستیم که فوتبالی حریف آرژانتین نمی شویم و اگر بخواهیم نرمال مقابل این تیم بازی کنیم تعداد زیادی گل می خوریم. احمقانه بود اگر ما سیستمی به غیر از سیستم بسته و دفاعی برای بازی با آرژانتین انتخاب می کردیم. و چه بسا می توانستیم با فرصت هایی که داشتیم به آرژانتین گل بزنیم و بشویم شگفتی جام جهانی. حالا به نظر شما ما باید در مقابل نیجریه و بوسنی چگونه بازی می کردیم؟
 
*من یادم هست کی روش در 3،4 روزی که برای بازی با بوسنی زمان داشت اصلا کار تاکتیکی نکرد و فقط از لحاظ روحی تیم را آماده کرد. او می گفت: سقف آرزوهای بچه های ما بازی با آرژانتین بود. الان نه از لحاظ بدنی و روحی دیگر نمی توانند در کورس بازی ها بمانند. به نظرم حتی اگر فشار هم می آورد فایده ای نداشت. روشن: آن جا اصلا جای فشار آوردن نیست. در ضمن تیم 2014 ما می توانست از تجربیات تیم های گذشته مثل 2006 یا 1998 استفاده کند اما ما چون بار اولی بود که راهی جام جهانی می شدیم کسی نبود که تجربیات را به ما انتقال دهد.
 
*ضمن اینکه تیم ملی برای جام جهانی 1978 تعداد زیادی بازی تدارکاتی در فرانسه و جاهای دیگر داشت که تیم کی روش به خواب هم نمی دید. درخشان: من با این نظر موافقم. از آنجایی که تجربه کوچکی در تیم ملی نوجوانان داشته ام این مطلب را می گویم. ما در یک تورنمنتی در ایتالیا شرکت کردیم. آرژانتین، برزیل و خود ایتالیا در آن حضور داشتند. تیم ما بعد از حضور در آن تورنمنت راهی مسابقات جام ملت های آسیا شد و به مقام قهرمانی رسید. مطمئنم که اگر قبل جام جهانی بازی های دوستانه ای با تیم های بزرگ برگزار می کردیم، می توانستیم عملکرد بهتری در جام جهانی داشته باشیم.
 
روشن: در تایید حرف حمیدخان این نکته را می گویم. تیم ما از میدان های بزرگ نمی ترسید. ما دو بار در تهران با برزیل بازی کردیم. با منچستریونایتد و فرانسه بازی کردیم. اصلا ترسی نداشتیم. من و رودی کرول( بازیکن تیم ملی هلند در جام جهانی 1978) با هم در کلاس های مربیگری در انگلیس شرکت می کردیم. این موضوع برای سال 1992 است. کرول به من گفت ما این قدر از شما ترسیده بودیم که هیچ کس دوست نداشت در ترکیب ثابت قرار بگیرد. مربی ما هم تیم را در خود استادیوم و چند دقیقه قبل بازی ارنج کرد.
 
*از طرفی هم علی پروین به هلندی ها گفته بود ما لباس سیاه پوشیده ایم و عزاداریم. به ما رحم کنید. روشن: نه اصلا این حرف ها واقعیت ندارد. علی آقا شوخی می کند. لباسی که آدیداس به ما داده بود سیاه بود و ربطی به مسائل دیگر نداشت. شاید نیمه دوم بچه های ما کمی ترسیده بودند. اما در آغاز بازی به هیچ وجه. مشکل ما در آن بازی ها داورها بودند که 4 پنالتی علیه ما اعلام کردند. دفاع های حریف ما را خیلی بدتر می زدند و داور پنالتی نمی گرفت.
 
*تیم کی روش هم قربانی اشتباهات داوری شد. در جام جهانی پنالتی روی دژاگه را مقابل آرژانتین نگرفتند و در جام ملت های آسیا هم اشتباهات وجود داشت. روشن: زمانی که من در تیم ملی جوانان حضور داشتم، تیم سانتوس با پله به تهران آمد و با تیم ملی بزرگسالان ما بازی کرد. آقای موزون که داور آن بازی بود گل آفساید تیم ایران را سالم حساب کرد و در حالی که ما 1-0 عقب بودیم بازی 1-1 شد. سانتوسی ها در ادامه بازی 6 گل به ما زدند و اشتباه داور علیه خود را این گونه جبران کردند.
 
این گونه نبود که اگر ما به آرژانتین گل می زدیم می توانستیم بازی را ببریم یا مساوی کنیم. آن ها قطعا نحوه خود را عوض می کردند.
 
درخشان: می خواهم درباره تیم ملی در جام جهانی نکته ای را اضافه کنم. ما با این تیم از لحاظ تدارکاتی هیچ چیز ندادیم و این که می گوییم چرا در فلان بازی برنده نشدیم واقعا خواسته زیادی است. جام جهانی با همه بازی ها و رقابت ها فرق می کند. شما وارد گردونه ای می شوید که بهترین های دنیا در آن حضور دارند. وقتی تیمی می خواهد عازم جام جهانی شود باید تدارک خوبی داشته باشد. ما بازی های تدارکاتی خوبی نداشتیم. ای کاش ما با چندتیم بزرگ بازی می کردیم و 10 گل می خوردیم. شما هر چه بکاری همان قدر برداشت می کنی.
 
*الان اسکلت تیم ملی را لژیونرهایی تشکیل می ­دهند که قید پول زیاد در فوتبال ایران را زدند و با قرار دادهای کمی راهی اروپا شده اند. مثلا میلاد محمدی می­توانست در ایران دو میلیارد بگیرد اما الان در اروپا حضور دارد و از آن جا به تیم ملی دعوت شده است. خیلی از استعدادهایمان هم می­توانستند به اروپا بروند اما به خاطر مسائل مالی قید آن را زدند. سایر بازیکنانش را هم اکثرا از پرسپولیس انتخاب می­ کنند. پرسپولیسی را که اگر به مسیرش نگاه کنید، می­ بینید که روی آن کار شده. ابتدا علی دایی سپس حمید درخشان و بعد هم برانکو روی این تیم کار کرده اند. و الان سال چهارم این تیم است. و به نظر می­آید که تفکری پشت این است که بیشتر بازیکنان داخلی را از یک تیم انتخاب می­ کنند. درخشان: من این تفکرات را تایید می­ کنم و با این موافقم ولی بحث ما چیز دیگری است. اگر در جام جهانی می­ توانستیم موفق شویم و نشدیم دلیلش نکاتی بود که در بالا به آن اشاره کردم.
 
*الان می­ خواهیم در مورد تیم ملی فعلی صحبت کنیم. تیمی که به نظر می­ آید نسبت به سال 2014 تغییرات زیادی داشته. از جمله تغییر نسل و جوان گرایی. روشن: تغییر نسل و جوان گرایی  ذات کار یک مربی است.
 
درخشان: شما به عنوان یک مربی باهوش در این مقطع نمی­ توانید از بازیکنی مثل جواد نکونام استفاده کنی. طبیعی است که باید تیم عوض شود. اگر تغییر نسل و جوان گرایی صورت نمی­ گرفت کی روش زیر سوال می­ رفت.
 
*اما کی روش این شجاعت را داشت که به جوانانی مثل عزت اللهی و طارمی بازی دهد. و کسی مثل محمد انصاری را به تیم ملی دعوت کند. روشن: این اسامی که نام بردید به ده تا نرسید ما می­ گوییم باید پنجاه بازیکن جوان داشته باشیم.
 
درخشان: به غیر از جوان گرایی آیا کی روش چار­ه­ ی دیگری هم داشت؟اگر از این ها استفاده نمی­ کرد، باید از کدام بازیکنان استفاده می­کرد؟
 
*دقیقا مشکل فوتبال ما همین جاست که 4 یا 8 سال قبل هیچ مربی ای حاضر به جوان گرایی یا تغییر نسل نبود. روشن: یعقوب کریمی در تیم جوانان استقلال زیر نظر خودم فعالیت می­ کرد. یکی از دعواهایی که من با فتح الله زاده داشتم بر سر قضیه یعقوب بود. یعقوب کریمی جوان را 50 میلیون به نفت فروختند. یعقوب در نفت جزو بهترین بازیکنان بود. از آن جا به تیم ملی دعوت شد و بعد هم به سپاهان رفت. به جای یعقوب با رقم 400 هزار دلار الونگ را به استقلال آوردند. الونگ سر جمع نود دقیقه هم برای استقلال در یک فصل بازی نکرد. سپس استقلال یعقوب کریمی را به صورت قرضی از سپاهان گرفت. بازیکنان جوان که از روز اول مثل پله بازی نمی­ کنند. قطعا از ابتدا اشتباهاتی دارند. مربی باید بگوید دیگر به او بازی نمی­ دهم؟ مربی باید به چنین بازیکنی کمک کند. مجید جلالی نمی­ تواند این کار را انجام دهد. با وجود این که به جوان گرایی معروف است. چون حس حمایت این شکلی از بازیکنان جوان را ندارد.
 
*می­‌خواهیم برسیم به تیم ملی جدید. آیا اعتقاد دارید تیم ملی همچنان دفاعی و بدون پلن بی بازی می­ کند؟ روشن:نخیر الان بهتر شده است. من ابعاد مختلف تیم ملی را بررسی می­کنم. و فقط به نتیجه کار ندارم. سبک بازی بهتر شده است.
 
*به نظرتان چگونه این اتفاق افتاده است؟ روشن: این کار خیلی سخت انجام می­ شود. چون تیم ملی اردو دراز مدت ندارد. یکی از مشکلات کی روش این است که بازیکنانش هرکدام یک سمت هستند. مقدماتی جام جهانی 1978 بازی با کره جنوبی در استادیوم آزادی من مصدوم بودم و به ضرب آمپول به بازی رسیدم. پشت محوطه جریمه یک خطایی روی من اتفاق افتاد. علی پروین آمد ضربه را بزند، گفتم علی تیر یک. پروین توپ را به تیر یک انداخت و من گل زدم. می­ خواهم این نکته را اشاره کنم که پروین چشم بسته من را پیدا می­کرد. 9 بازیکن ما 5 سال تغییر نکردند. امثال حمید درخشان مثل یک شیر منتظر بودند که به تیم ملی اضافه شوند. بازیکنان حاضر هم به آن ها اجازه ورود به تیم ملی نمی­دادند. یک رقابت سالم بین همه شکل گرفته بود. یا باید از تیم ملی خداحافظی می­ کردند و کنار می­رفتند یا مصدوم می­ شدند. 
 
من می­ گویم کی روش باید برای بعد از خود چیزی به جا بگذارد.
 
*اما کی روش تیمی ساخته که عل کریمی وقتی این سری به تیم ملی دعوت شد نود و ششمین بازیکن جوانی است که در این مدت به تیم ملی دعوت می­ شود. کی روش برخلاف آن چه شما می­گویید، کتابچه ­هایی دارد که در آن اطلاعات همه بازیکنان در آن نوشته شده. آن زمان که یعقوب کریمی در نفت و علیرضا جهانبخش در داماش بازی می­کرد. کی روش تمام آمار و ارقام آن ها را در تیم­های پایه داشت.مشکلات پایه ­ای فوتبال ایران تقصیر کی روش نیست. روشن: تا حدودی هم تقصیر اوست. چون مربیان ایرانی را به حساب نمی­ آورد.
 
*من این نکته را قبول ندارم چون امیر قلعه نویی و برانکو در زمان حضورشان در تیم ملی از سال 2002 تا 2007 فقط 25 بازیکن را به تیم ملی دعوت کرده. نکته خنده دار اینجاست که از 2007 تا 2012 آن 25 بازیکن به اضافه 45 نفر دیگر لیگ ما را تشکیل می­دادند. خبری از جوان گرایی نبود و میانگین سنی لیگ بالا بود. تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 از لیگ 2013 و 2012 بیرون آمد. برانکویی که الان از او تعریف می کنیم قبلا چگونه بود؟ روشن: داستان برانکو فرق می کند. او الان از تجربیات گذشته اش استفاده می کند.برانکو مربی نیست. او یک روان شناس است که دنبال بروزویچ آمده بود.رایکوف می گفت باید اول زبان و فرهنگ یک کشور را یاد بگیری تا بتوانی آنجا کار کنی. من در قبال صحبت هایم درباره کی روش نه پولی می گیرم و نه قرار است جانشین او شوم. حتی 11 میلیاردی هم که به او می دهند کم است و باید بیشتر شود. اما حرفم این است که آینده سازی و پشتوانه سازی برای تیم ملی انجام نشده است. بیش از 15 سال است که رایکوف مرده ولی ما هنوز داریم از او تعریف می کنیم. وقتی کی روش برود فقط درباره او می توانیم بگوییم که ما را 2 بار به جام جهانی برد.
 
*واقعا دست آورد کی روش را با احتساب تیم جدید همین می دانید؟ ما داریم درباره تیمی 35 نفره حرف می زنیم که 25 تای آن ها زیر 24 سال هستند. روشن: این آمار و شرایط خیلی خوب است اما کافی نیست.
 
درخشان: شرایط فعلی تیم ملی ایده آل است. اما زور تیم ایران همین قدر است. اما الان که در راه جام جهانی هستیم باید این تیم را کمک بکنیم. کمک به تیم ملی این است که بازی های دوستانه با کیفیت و با تیم های بزرگ را برایش فراهم کنیم. نتیجه اصلا مهم نیست.
 
*حمیدخان صریح از شما می پرسم. اگر خودتان مربی تیم ملی بودید، این گونه میانگین سنی تیم را پایین می آوردید و تیم را جوان می کردید؟ درخشان: این گونه به این سوال شما جواب می دهم. اگر کی روش تیم ملی را جوان نمی کرد از کدام بازیکن می خواست استفاده کند؟
 
*می توانست همچنان از بازیکنانی مثل هاشم بیک زاده و خسرو حیدری استفاده کند اما این ریسک را پذیرفته و به جای این مهره های باتجربه دارد از جوانان استفاده می کند. درخشان: این بازیکنان دیگر به درد تیم ملی نمی خوردند. چاره ای جز جوان گرایی نبود. وقتی یک نسل کنار می رود چاره ای جز استفاده از جوانان نیست. کی روش مجبور است به بازیکنانی مثل عزت اللهی یا میلاد محمدی بازی بدهد.
 
*آندو را کنار می گذاشتید؟ درخشان: باید این کار انجام شود چون آندو هم از نسل قبل است.
 
*ولی کنار گذاشتن آندو شهامت می خواست چون کاپیتان تیم ملی بود. درخشان: چون کاپیتان بود نباید کنار گذاشته می شد؟ الان با توجه به بضاعت فوتبال ایران تصمیم درست این است که از جوانان استفاده کنیم.
 
*قبول دارید گزینش این بازیکنان خیلی خوب انجام شده؟ درخشان: این هنر سرمربی است که این گزینش را به خوبی انجام دهد.
 
روشن: بحث الان به گونه ای شده که هم حمید خان درست می گوید هم شما. بحث جوان گرایی بسیار هم اتفاق خوبی است اما من به این تیم کاری ندارم. سوال من این است: آقای کی روش که بعد از جام جهانی از ایران رفت میراثش برای فوتبال ایران چیست؟ من چون با رایکوف و اوفارل کار کردم نگاهم متفاوت است. زمانی که اوفارل رفت، 3 ساعت بعد دستیارش(حشمت مهاجرانی) سرمربی تیم ملی شد. که با او قهرمان جام ملت های آسیا شدیم که 40 سال است دیگر نشدیم. با او به المپیک رفتیم که 45 سال است دیگر نرفتیم. با او برای اولین بار به جام جهانی رفتیم.
 
*اما همین حشمت مهاجرانی را 6 ماه مانده به جام جهانی مطبوعات به شدت می کوبیدند و می گفتند صلاحیت نشستن روی نیمکت تیم ملی را ندارد. روشن: نکته خیلی خوبی را اشاره کردید. اما می دانید چرا؟ چون قلیچ خانی را به تیم ملی نیاورد. در کیهان ورزشی آن زمان جو درست کردند که قلیچ خانی باید از آمریکا به آرژانتین بیاید و به تیم اضافه شود. قلیچ خانی بسیار بازیکن بزرگی بود و حتی در المپیک کاپیتان تیم ما بود اما با ورود مسائل سیاسی به فوتبال لطمه خورد. من،آقای پروین و مرحوم حجازی می گفتیم قلیچ خانی نباید بیاید. ما معتقد بودیم هرکس می خواهد در تیم ملی بازی کند باید به اردو بیاید. مهاجرانی هم بر همین عقیده بود و روی آن ایستاد. مطبوعات به خاطر این جریان به او حمله بردند. یکی از نکاتی که ما در انگلیس یاد گرفتیم این بود که اگر می خواهی جایی بروی و کار کنی که منتقد نداری آن جا نرو. یکی از علل پیشرفت وجود منتقد است چون ایرادات شما را می گوید. حشمت مهاجرانی خیلی حواسش جمع بود. 10 صبح تمرین داشتیم اما او از ساعت 6 در محل تمرین حاضر بود.
 
* اگر فرض را بر این بگیریم که کی روش در سال 2019 و بعد از جام ملت ها کارش با تیم ملی ایران تمام می شود، قطعا همه شما منتقدین با انتخاب جواد نکونام یا هرکسی که دستیار اولش باشد به عنوان سرمربی تیم ملی مخالفت می کنید و می گویید او جوان است. روشن: نه. 2 سال دیگر این حرف را نمی زنیم. باید دید خود جواد چه کار می کند و پیشرفتش چگونه است.
 
درخشان: کی روش در این مدت اصلا از نیروهای بیرونی استفاده نکرد. دو نفر به تیم ملی به عنوان دستیار اضافه شدند. یکی مجید صالح و دیگری علی کریمی. اما هیچ کدام نتوانستند با کی روش کار کنند. به نظرم در این قضیه سلیقه ای عمل کرده. کی روش جواد را دوست داشت و او را الان کنار خود گذاشته.
 
* امید نمازی چطور؟ درخشان: چرا امید نمازی را کنار گذاشت؟ مگر خودش او را نیاورده بود؟
 
*شرایط با امید نمازی به جایی رسیده بود که کی روش گفت کار نمازی را عباس آقا هم می تواند انجام دهد. درخشان: آیا شما باید از یک آدم بزرگ مثل کی روش چنین جملاتی را بشنوی؟
 
روشن: کی روش آدم با شخصیتی است. اما شخصیت کی روش این است که هرجا می رود فردی مثل هوشنگ مقدس کنارش راه برود؟ شخصیت تیم فقط به یک چیز نیست. کی روش کمیته فنی اش را قبول نداشت. ولی وقتی از اعضای کمیته فنی درباره کی روش می پرسیدی می گفتند بهترین مربی است.
 
*آقای محصص به عنوان یکی از اعضای کمیته فنی اعتقاد راسخ دارد که کی روش بهترین است. روشن: اما کی روش او را قبول ندارد. باید کمیته ای تشکیل شود شامل همه بزرگان تاریخ تیم ملی مثل علی پروین و دیگران. کی روش کمیته فعلی را قبول ندارد در حالی که آن ها مدام از او تعریف می کنند.
 
*این انتقاد به کی روش کاملا وارد است چون در یکی از جلسات کمیته فنی با حضور افرادی مثل محصص و معینی گفته است: خیلی خوب است که شما به تیم ملی کمک کنید. تیم ملی هزاران مشکل دارد که کسی به آنها نمی رسد. مثلا مدت هاست سرویس های بهداشتی کمپ تیم ملی دچار مشکل شده و دیگر من نمی دانم که این مسئله را با کی باید در میان بگذارم! روشن: اگر من آن جا بودم با پاره آجر بر سر کی روش می کوبیدم. شخصیت ایرانی در همه جای دنیا خیلی بالاست. این که هرکسی بخواهد هرچیزی بگوید درست نیست. آقای اسدی که دبیر فدراسیون شد با کی روش جلسه ای گذاشت. اسدی از کی روش یک گزارش خواست که در این مدت برای تیم ملی چه کاری انجام داده است. کی روش به شدت عصبانی شد به گونه ای که در آن جلسه دو بار به دستشویی رفت و سه لیوان آب خورد.نمی خواهم به این کمیته توهینی بکنم اما واقعیت این است که کمیته فنی کمیته قوی ای نیست. همه افراد کمیته فنی از کی روش کوچک ترند. او قطعا جلوی پروین نمی تواند این گونه صحبت کند.
 
*اگر بخواهیم بحث را جمع بندی کنیم. به نظرتان این تیم فعلی در نهایت به کجا می رسد؟ آینده تیم ملی را چگونه پیش بینی می کنید؟ فکر می کنید اگر به جام جهانی برویم می توانیم از گروه صعود کنیم؟ درخشان: اگر می خواهیم در مورد آینده صحبت کنیم باید ببینیم که چه برنامه ای داریم. اگر برای تیم بازی تدارکاتی نگذاریم شرایطمان می تواند حتی بدتر از دوره قبل شود. به این دلیل که تیم فعلی ما جوان تر و کم تجربه تر از تیم 2014 است. پس برای این که این تیم در جام جهانی موفق شود باید به آن کمک کنیم. ما توقع نداریم ایران قهرمان جهان شود. ما باید در جام جهانی بازی های با کیفیتی از خود ارائه دهیم حتی اگر ببازیم. اگر صعود هم کردیم که خیلی خوشحال می شویم. اگر صعود کردیم به جام جهانی باید برنامه منظمی بچینیم و با تیم های بزرگ دنیا بازی کنیم و نگران نتایج بازی های دوستانه نباشیم. آقای کی روش دارد خوب عمل می کند و تیم را به سطح خوبی رسانده اما برای موفقیت بیشتر باید رو به بازی های تدارکاتی بیشتر بیاوریم.
 
*می خواهم به چند نکته اشاره کنم. ما در یک سال گذشته به هیچ تیم آسیایی نباختیم. در 5 بازی مقدماتی هیچ گل خورده ای نداریم. و در 4 بازی اخیر هیچ موقعیت 100 درصد گلی به حریفان ندادیم. آیا این سبک بازی که هیچ موقعیتی به حریف نمی دهیم و با اتکا به نیروی جوان خط حمله موقعیت های بیشتری نسبت به قبل خلق می کنیم، آیا می توان اسم این مدل بازی را فوتبال زیبا گذاشت؟
درخشان: می شود اسم این را می توان رشد فوتبال ایران گذاشت. بازی اول مقابل قطر بد بازی کردیم. بازی دوم کمی بهتر شدیم. بازی های بعدی هم بهتر و بهتر شدیم. وقتی گل نمی خوریم نشان می دهد که خط دفاعی شکل گرفته و انسجام خوبی دارد. اما الان باید فاز تهاجمی را تقویت کنیم.یعنی برنامه ای برای حمله کردن و گل زدن. من یک سوال از شما می پرسم: استرالیا و ژاپن و ایران هرسه در جام جهانی بودند و هر سه اوت شدند. بیاییم بازی های ژاپن و استرالیا را بررسی کنیم. استرالیا مقابل هلند با نتیجه 3-2 شکست خورد. استرالیا حذف شد اما فوتبال زیبا بازی کرد. الان در فاز دفاعی عالی هستیم اما باید کمی فاز تهاجمی را تقویت کنیم تا بازی تیم به چشم بیاید.این چیز زیادی نیست که ما از یک مربی بزرگ می خواهیم. تا الان موفق بوده و خوب کار کرده. انشاالله این مشکل را هم حل کند تیم کامل می شود.
 
روشن: از خیلی وقت پیش ها می گفتند بهترین دفاع حمله است. برزیل هیچ وقت مدافعین و دروازه بانان خوبی نداشت اما خط حمله اش را طوری می چید که اگر به خاطر دفاع ضعیفش 2 گل خورد بتواند 3 یا 4 گل بزند. بعد از انقلاب متاسفانه ابهت تیم ملی از بین رفت. الان داریم آن ابهت را پیدا می کنیم. یک زمانی اماراتی ها از اینکه با ایران بازی داشتند خوشحال بودند. اگر ما بتوانیم خوب حمله بکنیم به آن ها اجازه جلو آمدن نمی دهیم. با این حال من نظم دفاعی کی روش قبول دارم. الان تیم خیلی خوب است. من فقط امیدوارم تیم فعلی با کم ترین تغییر راهی جام جهانی شود. به نظرم باید روی مربیان جوان بیشتر حساب باز کند. باید پشتوانه تیم ملی را قوی کنیم.وقتی شما می گویید دو سال دیگر نکونام،بله ممکن است. به شرطی که در وجود خود جواد هم باشد.
 
درخشان: به نظرم نباید جواد را زود تلف کنیم.نباید نکونام را مثل قلعه نویی و علی دایی زود بسوزانیم. هرچقدر بیشتر روی نکونام سرمایه گذاری کنیم می توانیم بهره بیشتری ببریم.نباید در مورد او عجله بکنیم. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم کار ما هنوز تمام نشده.ممکن است در دور برگشت کارمان به چالش کشیده شود. با تغییراتی که چین و قطر روی نیمکت خود داشته اند قطعا با قدرت بیشتر در دور برگشت حاضر می شوند.
+8
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Bornfree - لندن، انگلستان
  ۲ کله پوک که خودشون در حد لیگ عشایر سواد فوتبالی ندران دارن یک مربی تراز اولو تحلیل می‌کنن. شما کجای این فوتبللین؟ دردتون چیز دیگست!! معلومه تو ایران مربی درست نداریم! کدومشون کلاس مربی‌ گری رفتن؟ وقتی‌ پر افتخار‌ترین مربی لیگ برتر امیر قلعنویئ که تکلیفشو میداده یکی‌ دیگه بنویسه، توقع درین احترامم واستون بزارن؟ آقای درخشان شما یادته با پرسپولیس چکار کردی؟ روشن تو که خفشو. با آجر زدن تو سرت بچه بودی.
  6
  20
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  باباجون - تهران، ایران

  حرف های ضد و نقیض و دوپهلو که فقط قصد دارند بگویند ما بهتر میفهمیم.ایا یک راهکار منطقی در این صحبت ها پیدا کردید؟!!!
  4
  25
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rahjoo - بابل، ایران
  گربه نرِ و روباه مکار
  6
  13
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.