کجای کار هیلاری کلینتون اشتباه بود؟

انتخابات اخیر آمریکا (۸ نوامبر) را که بدون شک نامتعارف‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا بود، باید طغیانی علیه نظام سیاسی حاکم به شمار آورد و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که به اندازه هیلاری کلینتون مظهر نظام سیاسی حاکم باشد.
 
او در کارزار انتخاباتی‌اش برای میلیون‌ها رای‌دهنده خشمگین تبدیل به نمادی از سیاست‌های شکست‌خورده آمریکایی شد.
 
دونالد ترامپ توانست رای‌دهنده‌های کافی در ایالاتی که لازم بود را قانع کند که برای مشکلات راه حل دارد. این میلیاردر آمریکایی خودش را به شکل نماینده موفق خارج از سیستم در تقابل با نماینده تمام و کمال سیستم نمایش داد و تبدیل به نامزد معترض شد. در حالی که کلینتون نماینده وضع و نظام موجود بود.
 
هیلاری کلینتون بارها گفت که او شایسته‌ترین نامزد ریاست جمهوری است. او بارها از وجهه جهانی‌اش گفت و از تجربیاتش به عنوان بانوی اول آمریکا، سناتور نیویورک و وزیر امور خارجه آمریکا مثال زد.
 
اما در انتخاباتی دیوانه‌وار و با حجمی گسترده از نارضایتی، تجربیات و شایستگی‌های او پیش چشم هواداران ترامپ نکته‌هایی بسیار منفی به شمار می‌رفتند. بسیاری از مردمی که در حین کارزار او با من گفت و گو کردند (به خصوص در منطقه شمال شرقی)، گفتند که ترجیح می‌دهند به جای یک سیاستمدار واشنگتنی و داخل سیستم، یک تاجر وارد کاخ سفید شود. نفرت آن‌ها از واشنگتن قابل درک است و همین‌طور نفرتشان از هیلاری.
 
این نفرت درونی بود. خوب یادم هست که با زنی میانسال در تنسی صحبت می‌کردم؛ زنی خونگرم که مودب‌تر از او را نمی‌توان تصور کرد. ولی وقتی حرف هیلاری کلینتون وسط ‌آمد، تمام نزاکتها ناپدید می‌شد.
 
مشکل عدم اعتماد به هیلاری کلینتون سابقه‌ای طولانی دارد و برای همین هم قضیه ایمیل‌ها آن قدر گسترده شد. او مشکل باورپذیری داشت. کلینتون در چشم بسیاری، زنی از طبقه نخبه شرق آمریکا بود که با تحقیر و از بالا به طبقه کارگر نگاه می‌کرد.
 
ثروتی که خانواده کلینتون پس از ترک کاخ سفید به دست آوردند هم کمکی به آن‌ها نکرد. بانوی اول پیشین آمریکا تنها لیبرالی لیموزین سوار نبود بلکه به چشم لیبرالی که سوار جت خصوصی بود، دیده می‌شد. ثروت آن‌ها اینجا هم باعث بیشتر شدن مشکل با طبقه کارگر شد در حالی که همان مردم با رضایت به ثروتمندی عادی که در کار املاک بود، رای دادند.
باراک اوباما از تجربیات هیلاری کلی تقدیر کرد اما این موجب از بین رفتن رای‌های زیادی شد در کشوری که شمار زنانی که رای می‌دهند از مردان، میلیون‌ها بیشتر است، به نظر می‌رسید که جنسیت کلینتون امتیاز بزرگی برایش باشد. اما در همان مرحله اول رقابت انتخاباتی با برنی سندرز مشخص شد که او چقدر برای ترغیب زنان جوان (به خصوص برای کمک به انتخاب اولین رئیس جمهوری زن کشور) مشکل دارد.
 
رابطه بسیاری از زنان هیچگاه با او گرم نشد. خیلی‌ها حرف او را که در زمان ریاست جمهوری شوهرش گفت نمی‌خواهد زنی باشد که در خانه می‌ماند و شیرینی می‌پزد را توهین به خودشان تلقی کردند. زمانی که دونالد ترامپ هیلاری را متهم کرد که نتوانسته روابط نامشروع شوهرش را کنترل کند و به زنانی که توسط او اذیت شدند توهین کرده، بسیاری از زنان سرشان را به نشانه تایید تکان دادند.
 
ضمن این که بدون شک باور سنتی و قدیمی سکسیستی بسیاری از مردان هم در این قضیه نقش داشت: مردانی که حاضر نبودند به ریاست جمهوری یک زن رای بدهند.
 
در سالی که بسیاری از آمریکایی‌ها دنبال تغییر بودند، او به نظر می رسید که ادامه وضع موجود را پیشنهاد می‌داد (و تغییری ارایه نمی داد). همیشه برنده شدن در سه انتخابات متوالی برای یک حزب سخت بوده است. دموکرات‌ها از دهه ۱۹۴۰ به این سو نتوانسته‌اند که سه بار پیاپی وارد کاخ سفید شوند. ضمن این که نباید فراموش کرد که حوصله بسیاری از رای‌دهنده‌ها از کلینتونها سر رفته بود.
 
هیلاری کلینتون استعداد ذاتی برای کارزار انتخاباتی نداشت. اغلب سخنرانی‌های او تخت و بی‌روح بودند. بخش‌های برجسته سخنرانی‌هایش را خیلی مصنوعی ادا می‌کرد و در گوش شماری از مردم ریاکارانه صدا می‌کرد. رسوایی مجدد قضیه ایمیل‌ها هم موجب شد که او کارزارش را با پیامی منفی تمام کند.
 
کلینتون در بیان جان کلامش نیز همیشه مشکل داشت و شعار "قوی‌تر در کنار هم" او هرگز به خوبی "آمریکا را دوباره بزرگ کنیم" ترامپ نشد. در واقع کارزار کلینتون شعارهای متعددی داشت که مشکل او برای طراحی یک پیغام مشخص را نشان می‌داد.
 
کارزار کلینتون اشتباهات تاکتیکی نیز مرتکب شد. او به جای هدر دادن وقت و منابعش در ایالاتی که نیازی به پیروزی در آن‌ها نداشت (مثل اوهایو و کارولینای شمالی) می‌توانست وقت بیشتری در ۱۸ ایالتی بگذراند که در شش انتخابات اخیر به دموکرات‌ها رای داده بودند و موسوم به "دیوار آبی دموکراتها" بود.
 
آقای ترامپ با تکیه بر رای طبقه کارگر سفید‌پوست توانست بخشی از "دیوار آبی" دموکرات‌ها را ویران کند. او در حالی رای ایالت‌های پنسیلوانیا و ویسکانسین را به دست آورد که در این دومی مثلا جمهوری‌خواهان از سال ۱۹۸۴ به این سو در آن برنده نشده بودند.
 
این انتخابات فقط پشت کردن مردم به هیلاری کلینتون نبود بلکه پشت کردن نیمی از کشور به بارک اوباما (و آمریکای او) بود، مطلبی که می‌تواند موضوع یک مقاله دیگر باشد.
+77
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  شاهنشاه آریامهر - تهران، ایران

  هیچ جائی کارش اشتباه نبود، مردم دیگه خسته شده بودند از این همه غولهای دروغی از سیاست مدارها. ترامپ کسی‌ بود که به زبان مردم آمریکا حرف زد و چون یه تاجر و بازرگان قوی هست، و چون تو مردم بوده از کارگر تا پولدار، درد مردم را میدونه و از همین توانست استفاده کند
  8
  63
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  بسیار مقاله خوب و تحلیل با ارزشی بود.‌ای کاش در کشور گل و بلبل خودمان, قبل و بعد از انتخابات, یک چنین مقاله‌ با ارزشی از طرف یک محقق و روشن فکر ایرانی‌ نوشته شود...
  4
  43
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  mehrdaduk - لندن، انگلستان
  آفرین به زنهای آمریکای که ری ندادن به کلینتون فقط چون که زن بود ، کلینتون فقط به خاطره شوهرش پیشرفت کرد ، در غیر این صورت خودش زیاد بالا نمی‌رفت
  10
  18
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  این تحلیل ها همگی غلط هست. مردم از اوباما ناراحت بودند و هیلاری را واقعا نمی خواستند . من خودم وقتی هیلاری با خیانت شوهرش کنار امد فهمیدم ادم سازشکاری هست که میخواهد روی کثافت ها ماله بکشد . مسئله دیگر او اویزان شدن به شوهرش اوباما سیاهها لاتینو ها و مسلمانهاو زنان بود. سیاهان خودشان از اوباما دلخور بودند و وقتی می دیدند زنان و دخترانشان در بدبختی هستندو زن و دختر های اوباما میخواهند بهترین دانشگاهها بروند بپوشند بخورند عقده هایشان بیشتر می شد . زنان قاطع امریکایی هم از کوتاه امدن او درمقابل شوهرش دانستند او قاطعیت ندارد جوانها برنی ساندرز رامی خواستند چون مردمی تر بود و قول کاهش هزینه های کالج را داده بود .در چنین شرایطی جمهوری خواهان حتی اگرچوب خشک را هم کاندید می کردند برنده میشد.
  6
  19
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  مسئله دیگر این است که مردم امریکا عمیقأ از کنارامدن اوباما و دادن پول میلیارد و بیلیون دلاری به حکومت فاسد ایران ناراضی بودند و نیز از شدت امدن مهاجر های چینی عرب و لاتینو در شرایط فعلی دنیا بسیار ناراضی هستند چون فکر می کنند مهاجر هایی که می ایند قصد صدمه زدن به امریکا را دارند و به جای انکه تن به قوانین امریکا بدهند می خواهند قوانین خودشان را به اینجاتحمیل کنند و دارند از ازادی بیان سوء استفاده می کنند . مثلأایرانی ها که وسط نیویورک سینه زنی وز نجیرزنی راه انداخته اند عاشورای امثال .انهم در شرایطی که به اسم اسلام دارند سر می برند هنوز در این دنیا. خب اگه می خواهید اینکار ها را بکنید بمانید کشوری که از ان میایید . اتفاقا رای ترامپ نشان میدهد مردم از ناچاری و در مقایسه با هیلاری به او رای داده اند وگرنه به جای ۵۱٪ امروز ۶۵٪ رای می اورد.جمهوری خواهان هر کاندید دیگری هم به جای ترامپ می اوردند انتخاب می شد حتی با رای بسیار بالاتر.
  6
  20
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  کل مطلب را دیروز یک مرد سفید پوست کارگر امریکایی دیروز در یک مصاحبه تلویزیونی در کانال محلی ادا کرد. وقتی پرسیدند به کی رأی دادی ؟ گفت ترامپ . گفتند چه شباهتی بین تو و ترامپ هست گفت هیچ بعد گفتند پس چرا رأی به او دادی ؟ گفت من یک مرد سفید پوست کارگر امریکایی هستم که با دستهایم سال کار کرده ام. من کجاهستم در این کشور ؟ همش دفاع از سیاه لاتینو زنان.. پس من کجا هستم هیچ کی نگفت مرد سفید کارگر امریکایی. من و حق من در این کشور فراموش شده ایم . حالا ما شده ایم اقلیت . ما را بیرون کنند هیچ صدایی نیست ولی وای به روزی که یک سیاه یک لاتینو یک نفر غیر مرد سفید امریکایی را بیرون کنند همه جا شورش می شود . در حالی که من مرد سفید میانسال امریکایی هم انسانم. من فراموش شده ام. رای به کسی دادم که به اسم د فاع از سیاه لاتینو غیر قانونی زنان فقیران خودش را نرساند به ان بالاها. بلکه بدون هیچ پست دولتی امد بالا. بعد گوینده پرسید یعنی الان احساس میکنی فراموش نشده ای ؟ گفت مرد سفید پوست میانسال کارگر امریکایی در هر حال فراموش شده است و هیچ دفاعی ندارد.
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  رضا پالونی - چرات آلاشت-قاهره، مصر
  در جواب خانم ناتاشا باید بنویسم که خود کرده را تدبیر نیست یعنی موقعی که امریکا و امریکای مرکزی سرخ پوستها و لاتین تبارها بودند و اروپاییها امدند و اینجاها رو به ناحق غصب کردند باید فکر روزی رو میکردن که دوباره صفحه تاریخ مهاجرت قومیتها ورقی دیگه بخوره و اینبار اونها باشن که کارگراشون مورد ظلم قرار میگیرند پس خود کرده را تدبیر نیست
  10
  4
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  رضا پالونی - چرات آلاشت-قاهره، مصر
  بقیه دوستان کامنتنویس حرفهای جالبی زدند ولی من فکر میکنم به غیر از این اشتباه در انتخاب شعار;یکچیزی معلوم بود اونهم اینکه زنهای کشور به هیلاری رای ندادن چون معمولا زنها دوست ندارن رییسشون زن باشه - من خیلی جاها کار کردم و اینو به عینه دیدم-چه برسه زنی بخواد رییس جمهورکشور بشه و حالااگه رییس مرد باشه زنهای زیردست اون بهتر کار میکنن دلیلشو نمی دونم چیه ولی از لحاظ بیولوژیکی یک چیز پذیرفته شده است
  6
  11
  ‌پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  دوست عزیز فکر نکنم تعبیرتان درست باشه. من هم در ایران هم سالهای زیادی که اینجا بودم کلی رئیس خانم داشتم. کلا ریاست مرد و زن نداره مهم قدرت تصمیم گیری و مهارتهای مدیریتی هست . آقایان را نمی دانم ولی در باره خانمها مطمئن هستم براشون فرقی نداره مهم اینه کارش را بلد باشه .رئیس بد و بدون قابلیت های لازم باشه چه مرد چه زن نمیشه باهاش کارکرد.
  1
  7
  جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sebastianxxl - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  یه چیز دیگه که یادتان رفت مساله نژاد پرستی‌ هست، ترامپ می‌خواد آمریکا سفید پوست کنه،،این قضیه بد از انتخاب اوباما بود که اکثر سفید پست‌ها دوسش نداشتن
  1
  5
  جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rahjoo - بابل، ایران
  [::natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. اطلاعات خوبی بود ،بعد از اونهمه تحلیلهای آبکی صداو سیمای ایران این چند خط شما تقریبا بهم فهموند آمریکا چخبره
  1
  1
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.