یهودیان درباره کورش چه می گویند؟

پلکان کووش در حیفا : بر روی تابلو از کوروش به عنوان بنیانگذار پادشاهی در ایران که در سال 539 پیش از میلاد ارتش بابل را شکست داد و یهودیان را آزاد کرد یاد شده استایران وایر , اشکان صفایی حکیمی
 کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی، نامی است آشنا برای بسیاری از یهودیان؛ در عهد عتیق، بیست و سه بار نام او به صورت مستقیم آورده شده و چندین بار هم اشاراتی غیرمستقیم به این پادشاه هخامنشی شده است.
 
نام کوروش بزرگ با صفت "ناجی" در عهد عتیق همراه شده است؛ پادشاهی "دادگر" که پس از فتح بابل در روز بیست و نهم اکتبر سال 539 پیش از میلاد مسیح، یهودیان را از تبعید رها کرده و چند ماه بعد با صدور فرمانی که در کتاب دوم تواریخ (باب 36 آیات 22-23) به آن اشاره شده، دستور بازسازی هیکل سلیمان در اورشلیم را داد که نیم قرن پیشتر توسط نیروهای بخت‌النصر بابلی خراب شده بود.
 
علاوه بر عهد عتیق، مورخان و نویسندگان کلاسیک یهودی نیز در تاریخ همواره به نام کوروش هخامنشی اشاره کرده‌اند. از جمله، تاریخ‌نگار یهودی ساکن اورشلیم در قرن نخست میلادی، جوسفوس – که در فارسی او را بیشتر با نام یوسف فلاوی می‌شناسند – متن نامه‌ای از کوروش کبیر به فرمانداران امپراتوری هخامنشی را در کتاب خود آورده که در آن به جزئیات کمک به ساخت مجدد معبد اورشلیم اشاره شده است.
 
جایگاه کوروش نزد ایرانیان یهودی نیز همواره شایسته بوده است. این جایگاه به ویژه در یک قرن گذشته، پس از رهایی یهودیان از زندگی در محلات بسته، جلوه یافت. برای نمونه، موسی کرمانیان، از رهبران جامعه یهودی ایران پیش از انقلاب اسلامی، دو سال پیش از انقلاب در مطلبی درباره رابطه یهودیان ایرانی به این کشور و هویت ایرانی آنان، از جمله به جایگاه رفیع کوروش بزرگ نزد آنان اشاره می‌کند.
 
یا آنکه کوتاه‌مدتی پس از صدور بیانیه بالفور در یکصد سال پیش، نشریه یهودی که با عنوان "ها-خییم" (به معنای زندگی) که در تهران منتشر می‌شد، از حکومت خواست که اجازه خروج آن دسته از یهودیان ایرانی که خواهان مهاجرت به سرزمین اسرائیل بودند را بدهد و با توصیف ایران به عنوان "زادگاه محبوب" این یهودیان، قول داد که آنان نه تنها پس از مهاجرت ایران را فراموش نخواهند کرد، بلکه بی‌شک سمبولی از کوروش را در اورشلیم خواهند ساخت.
 
امروزه نام کوروش زینت‌بخش چندین خیابان در شهرهای مختلف اسرائیل است: از اشکلون در جنوب کشور تا حیفا و عفوله در شمال اسرائیل و حتی شهرک افرات در کرانه باختری رود اردن. البته برخی ایرانی‌تبارانی نیز در اسرائیل که این را کافی نمی‌دانستند، از جمله مرحوم امنون نتصر، ایران‌شناس ایرانی – اسرائیلی و استاد دانشگاه، تلاش کرد مجسمه‌ای از کوروش با دستان باز در بندر حیفا ساخته و نصب شود اما نتوانست همه مسئولان کشوری و شهری را با خود همراه کند.
 
علاوه بر این‌ها، نام یکی از اصلی‌ترین مراکز فرهنگی و سازمان‌های یهودیان ایرانی مهاجر در اسرائیل نیز "بِت کورِش" (خانه کوروش) است.
 
اما گذشته از همه این موارد تاریخی، ساکنان امروز اسرائیل درباره کوروش چه فکر می‌کنند؟
 الیوت فریدلند , نویسنده و محقق , اورشلیم ( متولد آکسفورد بریتانیا )الیوت فریدلند، نویسنده و محقق، اورشلیم (متولد آکسفورد بریتانیا) با اشاره به اینکه درباره کوروش در مدرسه شنیده است، می گوید: «به ما گفته شد که او پادشاهی دادگر بود که به یهودیان پروانه داد معبد تخریب شده توسط بابلیان را از نو بنا کنند و به سرزمین اسرائیل بازگردند.»
 
او می گوید به به عنوان یک یهودی ساکن اسرائیل، کوروش را نماد یکی از فصل‌های مثبت تاریخ طولانی‌ شان می داند: « او همچنین یک حاکم غیریهودی بوده که رابطه یهودیان با سرزمین اسرائیل را به رسمیت شناخته و برای آن احترام قائل بود. اما این‌ها تنها دلایلی نیستند که من کوروش را تحسین می‌کنم. من او را به دلیل دستآوردهایش به عنوان شاهنشاه و بنیانگذار سلسله هخامنشی نیز تحسین می‌کنم. این همواره رویای من بوده که روزی بتوانم به ایران سفر کنم و مزار کوروش را از نزدیک ببینم.»
 
آوی ( ابراهیم ) متحده , معلم متون دینی و دانشجوی دکترای تاریخ خاورمیانه , حیفا ( متولد اسرائیل در خانواده ای ایرانی تبار )آوی (ابراهیم) متحده، معلم متون دینی و دانشجوی دکترای تاریخ خاورمیانه است. او در شهر حیفا در یک خانواده‌ای ایرانی‌تبار متولد شده است. او به شهرت جهانی کوروش اشاره می کند و می گوید: «در چشم جهانیان، اهمیت کوروش به عنوان یک پادشاه در اعلامیه‌ای است که در سال 538 پیش از میلاد مسیح صادر کرده و بر اساس آن آزادی مذهب را برای ملل تحت تسلط خود تضمین کرد.»
 
به گفته متحده، در چشم یهودیان «این اعلامیه به معنای اجازه بازگشت یهودیان تبعیدی به صیون (اورشلیم) و ساخت دوباره بیت‌المقدس یهود (معبد سلیمان) بود. این اعلامیه و بازسازی معبد در عهد عتیق مکتوب شده است. در واقع کتاب مقدس از کوروش به عنوان "ماشیح" (مسیحا و منجی یهود) نام می‌برد و برخی منابع خارجی حتی او را از نسل ملکه استر و خشایارشاه می‌دانند. یهودیان ایران کوروش را رشته‌ای می‌دانند که یهودیت آنان را به ریشه‌های ایرانی آنها، به عنوان ملتی باستانی، پیوند می‌زند.»
 
نَعَما لَزیمی , مشاور یکی از نمایندگان پارلمان اسرائیل , حیفانَعَما لَزیمی، مشاور یکی از نمایندگان پارلمان اسرائیل است که در حیفا زندگی می کند. او در دوران دبیرستان با شخصیت کوروش آشنا شده است: « در عهد عتیق نیز از او به عنوان پادشاهی نیکو یاد شده است که به یهودیان تبعیدی در بابل اجازه داد به سرزمین اسرائیل بازگردند؛ رخدادی که "بازگشت به صیون" نام گرفت.»
 
به باور او مهم‌ترین پیوند کوروش با اسرائیل به اعلامیه کوروش مربوط می‌شود که بیانگر حقوق بنیادین مردم یهود است و در کل، به عنوان یک اعلامیه حقوق بنیادین بشر، ارزشی جهانی دارد:« به زبان امروزی، سخن از دوستی به راستی تأثیرگذار برای ملت یهود است.»
+185
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  پس به همین دلیل نتانی یابو چپ و راست ایران رو تهدید به بمباران اتمی می‌کند. یکم بجای جغرافی، تاریخ یادش بدین
  49
  65
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین

  انسانیت مرز و بوم ندارد!
  15
  108
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  به عبارت دیگه مردم اسرائیل با مردم ایران مشکلی ندارن بلکه این رژیم اخوندی و البته حاکمان اسرائیل هستن که از بحران در خاورمیانه و دشمنی ظاهری بین دو کشور نهایت استفادرو می برن . لعنت به هر دو رژیم ایران و اسرائیل و به امید ازادی ایران و ایرانی.
  14
  101
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  نویسنده هر کی که هست آدم خیلی باهوشیه . خصوصیت یهود فرصت طلبیه . حالا که حس کردن یه جو کوروش دوستی اخیرا بیشتر رونق گرفته، قصد بر اینه که بگن ما هم با شما داداشیم . نچ . اونی که فکر کردی، خودتونید . کوروش عزیز شما را از زیر یوغ بردگی رهانید اما شما در زمان اوج قدرت سلسله او و در عهد خشایار شاه طبق اسناد و کنب خودتان در عید پوریم مصادف با ١٣ فروردین ماه ، هامان وزیر ایرانی و حدود ٧٧٠٠٠ نفر ایرانی دیگر را قتل عام کردید . ای قوم آلوده .
  161
  51
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  در قرآن هم اومده. جهودا زیادی جو گیر نشن.
  189
  29
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش
  درود برکوروش بزرگ که برای آزادی بردگان مانند آبراهام لینکلن با برده داران و برده فروشان شیطان مسلک مبارزه میکرد. و درود به ملت یهود که تاریخ را ثبت کردند و بخاطر همین کار با ارزششان ما ایرانیان آماده هستیم مسجد الاقصی که در واقع مسجد عمرملعون است را برایشان با خاک یکسان کنیم و فرقی نمیکند شاهی مصدقی حزب الهی و ملی گرا همه ایرانیان آماده نابودی آثار عمرملعون برده فروش و متجاوز و غارتگر هستند. فقط چند ساعت این مسجد نکبت عمر را بدست ما ایرانیان بدهند تا خاکش را به توبره بکشیم. مکانش را معبد یهودیان بسازیم. زیرا این معبد مال یهودیان است و کوروش بزرگ دستور داده آنرا دوباره بسازیم.
  106
  99
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  [::Pezhman - وین، اتریش::]. آرزو میکنم کلنگ اولش رو خودم بزنم.
  129
  25
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - فریدونکنار، ایران

  باور عمیق-ما دوستی با اسرائیل رو ترجیح میدیم به دوستی با اعراب یمنی و لبنای و عراقی که منتظر هر فرصتی هستن برای عقده گشایی از ایرانیان!!عرب پرست بفهم
  22
  85
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::Pezhman - وین، اتریش::]. اتفاقا همین هفته پیش یونسکو بیانیه ای صادر کرد و اغلام کرد مسجید الاقصی مکانی است کاملا اسلامی و هرگز معبد سلیمان در آن نقطه وجود نداشته این اظهار نظر یونسکو چنان اسرائیل را به خشم آورد که یکی از وزرای اسرائیل اعلام کرد زلزله ایتالیا بخاطر اظهار نظر یونسکو بوده ! اما به هر حال این موضع یونسکو دروغ هزاران ساله یهودیان که مسجد الاقصی را روی خرابه های معبد هیکل ساختند را آشکار می کند جالب این که اسرائیل الان هفتاد ساله در آن مناطق کاوش های باستان شناسی انجام می ده تا چیزی بدست بیاره که ثابت کنه معبد هیکل در آن نقطه وجود داشته اما هیچ مدرکی به دست نیاورده تا این که هفته پیش یونسکو رسما آب پاک را روی دست اسرائیل ریخت و اعلام داشت معبد هیکل در آن نقطه فقط یک افسانه است
  30
  13
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  sunny_day - نیویورک ، ایالات متحده امریکا
  [::Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا::]. کوروش چه ربطی‌ به روابط حال حاضر ایران و اسرائیل داره تا همین قبل از انقلاب هم اسرائیل با ایران مشکلی‌ نداشت در واقع این ایران بود که اسرائیل را شروع به تهدید کرد و اسرائیل هم در مقابل رفتارش عوض شد شما با این کامنتی که گذاشتین می‌فرمائید چون در یک زمان ما یهودیان را آزاد کردیم حالا این حق را داریم که کشورشان را به نابودی تهدید کنیم و اگر اسرائیل‌ها واکنش نشون دادن به اونها بگیم که برن تاریخ بخوانن
  14
  22
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  sunny_day - نیویورک ، ایالات متحده امریکا
  [::Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا::]. کوروش چه ربطی‌ به روابط حال حاضر ایران و اسرائیل داره تا همین قبل از انقلاب هم اسرائیل با ایران مشکلی‌ نداشت در واقع این ایران بود که اسرائیل را شروع به تهدید کرد و اسرائیل هم در مقابل رفتارش عوض شد شما با این کامنتی که گذاشتین می‌فرمائید چون در یک زمان ما یهودیان را آزاد کردیم حالا این حق را داریم که کشورشان را به نابودی تهدید کنیم و اگر اسرائیل‌ها واکنش نشون دادن به اونها بگیم که برن تاریخ بخوانن
  14
  13
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. ماجرای استر و مرداخای و پوریم کلا یک رمانه و نباید آن را زیاد جدی گرفت حتی تاریخ نویسان معتقدند اصلا خشایار شاه چنین همسری نداشته و چطور ممکن بوده که پادشاه هخامنشی غیر ایرانی را وزیر یا ملکه خود کند این ماجرای عید پوریم هم احتمالا مانند عمرکشون برگرفته از رسم مغ کشی که در هخامنشیان وجود داشته هست
  16
  13
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. از استاد قرآنت حاج عاقا طوسی چ خبر? :o ...
  13
  40
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  rezajan - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  کوروش آنها را آزاد کرد و آنها در مقابل با توطئه همسر خشایارشاه و و عمویش مردخای دستور قتل عامل مردم ایران را توسط خشایارشاه صادر کردند. و این قتل عامل یکی از بزرگترین جشن های آنها می باشد. یعنی جشن پوریم.
  21
  50
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سخت کوش - کردستان، ایران
  اگه ذوالقرنین همون کورش باشه که قرآن کریم با احترام ازش اسم برده باید اورا ستایش کرد همچون حضرت علی ع ولی اگه یه کشور گشا بوده و فقط قصد تجاوز داشته باید اول فراموش کرد.ولی بعید میدونم مورد دوم باشه.
  16
  20
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  استالین - ولادی وستوک، روسیه

  [::Pezhman - وین، اتریش::]. وای وای، این همه مفت گویی بیهوده! انگار در دنیای هپروت سیر میکنید شما! هنوز که هنوز است زرتشتیان، کسانی که به دین و آیین و کیش ایرانی باورمند هستند را توهین و تحقیر میکنید وزندگی را برای آن بیچاره ها در ایران سیاه کرده اید ولی الآن میخواهید مسجد الاقصی در اسرائیل را خراب کنید!؟ در خارج هم خیابان ها را بند میاندازید و برای دشمنان اجدادتان اشک میریزید و به سر و صورت تان میکوبید. حساب چند تا مجهول‌الهویه که در انترنت میلولند و به عرب و اسلام فحش میدهند از باور و عقیده مردم در ایران جداست. شماها اصلا به حساب نمی‌آیید. تنها سال دوهزار و پانزده طبق آمار، سی میلیون ایرانی برای زیارت گور دشمنان اجدادشان از عراق دیدن کرده اند، حالا تو اینجا مدعی به توبره باد کردن خاک مسجدالاقصی توسط ایرانیان هستی. در ضمن کوروش برای آزادی یهودیان به بابل حمله نکرد بلکه برای گسترش قدرت و از میان برداشتن حریف و گسترش امپراطوری خودش به بابل حمله کرد. آزادی یهودیان هم کاملا منطقی است. امروز هم اگر کسی در ایران حمله کند مخالفین نظام آخوندی را از زندانها آزاد خواهند کرد.
  70
  8
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  باباجان - لندن، انگلستان

  هرودوت تاریخ نویس یهودی که داستان های کوروش را او نوشته، او نوشته کوروش ( سیروس ) مادر یهودی بود و پدرش نامعلوم بخاطر جنگ و آوارگی از حمله بابل به اسرائیل ولی حالا چرا اسم سیروس را کرده اند کوروش و می گویند کوروش پدرش فارس ، مادرش کرد ، عمه اش لر و دایی اش شمالی بوده! تغییر تاریخ بخشی اصلی سیاست دروغ هست .
  67
  8
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  استالین - ولادی وستوک، روسیه

  [::rezajan - آمریکا، ایالات متحده امریکا::]. بیجاست، جشن پوریم، برای خنثی شدن نقشه هامان که رویای قتل عام یهودیان را در سر داشت و نجات یهودیان از قتل عام میباشد. نه اینکه یهودیان قتل عام ایرانیان را جشن بگیرند.
  61
  7
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  دیگه همین مونده اینم بنام خودشون بزنند. حالا یکی از کاراش این بوده یعنی همه کارها و خدماتش به ملل جهان نادید فقط چسبیدید به آزاد کردن یهودی ها؟ یعنی جاهای دیگه که می رفته ملت رو آزاد نمیکرده؟ کوروش بزرگ ورای این تفکرات کوچک هستش . درس بزرگش اینه که در سایه یک قدرت مسلط باید مردم حق داشته باشند جامعه و دین و روش زندگی خودشون رو داشته باشند و این چیزی است که برضد دیکتاتوری امروز هستش و تا امروز هنوز نداشتیم همچین حکومتی . وگرنه زرتشتیان هم در ایران آزاد بودند و سایر ادیان هندی هم آزاد بودند
  8
  12
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  [::sunny_day - نیویورک ، ایالات متحده امریکا::]. وقتی فاصله بین ملتی که از سوی هر دو رژیم تهدید به نابودی می شوند و تاریخ عتیقی که ما نقطه اول مثبتش را بجای گذاشتیم را نفهمی، با دستمال یزدی طرح ستاره داوود اینگونه مثل الزایمری ها یک متن را دو بار از جایی کپی و پیست میکنی
  9
  2
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  [::sunny_day - نیویورک ، ایالات متحده امریکا::]. در ضمن کدوم کشور؟ هنوز در دنیا بشکل کشور مستقل شناخته نشده ، چه عر عرب فلسطینی و چه خام خاخام اسراییلی
  9
  2
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  مرغ آمین - تهران، ایران

  سید علی گدا وافوری ، هردوت یونانی بود نه یهودی ! 😂 کوروش کبیر هم پدر ان کمبوجیه اول پادشاه پارس بوده است و مادر ان ماندانا دختر اژی دهان اخرین پادشاه ماد بوده است . تنها کسانی که ریشه و پدر و مادر انها معلوم نیستند سید علی گدا شما پان مغول ها و .... هستید . تو که انقدر نفرت از یهودیان داری پیشنهاد می کنم از دین اسلام خروج پیدا کنی که ١.٢٤ پیامبر ان یهودی بودند و فقط اخری محمد عرب بوده است هر چند پان مغول جان محمد هم مانند یهودی ها سامی نژاد است نه مغول نژاد . تازه اون اتاتورک شما هم در یونان از مادری یهودی بدنیا أمده است . ... انقدر بدبخت ....که پدر .....از مادری یهودی نه ترک بدنیا أمده است . [::باباجان - لندن، انگلستان::].
  10
  30
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اولا که برای راه پیمایی أربعین خسته نباشی. دوما تا حالا واقعا یهود إسرائیلی رو از نزدیک دیدی و باهاش حرف زدی یا فقط با ٢٠:٣٠ حال میکنی؟ سوما، اگر این ٨ میلیون إسرائیلی و کلا چهارده پونزده میلیون یهودی جای این یک میلیارد رو تنگ کردن، مشکل جای دیگه است. خدایی اگر کل جنایات این إسرائیلی های ملعون رو از سال ١٩٤٨ تا الان جمع کنید، کمتر از یکسال جنایت همین رفقای شماست. چی میخواین ثابت کنید؟ واقعا میگم، میشه بیای بگی دشمنی از کجاست؟ اگر واسه یه عده فلسطینی مسلمون دارین سنگ به سینه میزنین همین رفیق روسیه کلی تو چچن کشت، اون چین هم زرت و زرت إعدام کرد، صدا از کسی در نیامد. برادر من! نذار بازیتون بدن. گلو جر میدین برای مرگ بر اسرائیل بدون اینکه بدونین برای چی میگین.
  7
  14
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  شیطان از خدا تقاضا کرد در برابر ۱۲۴۰۰۰ پیامبری که خدا فرستاده, شیطان هم اجازه فرستادن فقط یک پیامبر بنام .....را داشته باشد.سرانجام خدا با درخواست شیطان موافقت کرد. ...... مردم را به غارت, غنیمت و دزدی انوال دیگران تشویق میکرد ومدتی بعد فرمان به سکس با کودکان هفت ساله داد و چندی بعد ازدواج با همسر پسرش, و تجاوز به زنان شوهردار را نیز صادر کرد. وشیطان از او بسیار خشنود بود و سپس دستور آدمکشی داد و نام این جنایت راجهاد نامید.کمی بعد بتخانه و مراسم ومناسک بت پرستان را هم امر و خواست خدا نامید و دستوربه بندکشیدن انسانهای آزاد را داد تا بعنوان برده در کنارخانه شیطان بفروش برسند و در خاتمه لواط با غلمان ها را بشارت داد و شروع به سربریدن یکتاپرستان قوم بنی اسراییل نمود و بدین سان شیطان برخدا غلبه نمود. و غنیمت و دزدی و تجاوز به زنان شوهردار وسکس باکودکان و برده فروشی وکشتن آدمها, حلال اعلان شد. دوستان اگراین دستورات...... نیست پس نامش چیست؟
  11
  36
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  آلونا مسکو// مسجد عمر بر روی تپه ای ساخته شد که محدوده معبد یهودیان شامل دیوارندبه است. حتی محمد با تغییر قبله مسلمین از معبد یهودیان به سوی بتخانه کعبه بر مالکیت یهودیان بر این مکان مهرتایید زد حالا شما منکر حرف محمد رهبر مسلمین هستید؟
  10
  37
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  استالین // بعنوان یک افغانی اشکال نداره در جمع ما ایرانیها وارد میشوی. ولی خواهشن گنگ و یک خط در میان حرف نزن. بحث سر تجاوز و دزدیهای عمرملعون است و هیچ ربطی به افراد و مذاهب دیگر ندارد. چرا از اشتباهات عمر ملعون و جنایتکار دفاع میکنی؟
  9
  38
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  استالین مسکو// قانون حمورابی که مسلمانان از آن کپی وپی روی میکنند و قانون رایج و معتبر آن زمان بوده اینگونه بوده که وقتی گروهی بر گروهی دیگر برتری و چیره میشدند همه چیز آنها را تصاحب میکردند ازجمله کنیزان و غلامان و انوال منقول و غیر منقول. کوروش بزرگ بجای تصاحب و مصادره انوال دیگران که رسم و قانون آنزمان بوده به یکباره همه بردگان و کنیزان را. آزاد و طبق گفته یهودیان انوال آنها را هم بهشان پس میدهد؟ باید پرسید برای چه اینکار را کرد. پاسخ بسبار ساده است. زیرا کوروش بزرگ ضدبرده داری بود و مثل عمر ملعون برای غارت و دزدی به آنجا نرفته بود. البته فهم و درک مبارزه آبراهام لینکلن و گاندی و کوروش بزرگ برای آدمی با دیدگاه استالینیستی بسیار سخت و شاید غیرممکن باشد. جناب استالین قیاس شما قیاس مع الفارق است.
  10
  39
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. احسنت بر شما . از کی تا به حال یک رمان یا کتاب داستان تبدیل به یک کتاب مقدس شده؟ میشه بفرمایید چرا کتاب استر از مجموعه عهد عتیق، به کتاب مقدس یهودیان و مسیحیان تبدیل شده؟ لطفا پاسخ بدید : اگر رمان و داستان است پس چطور تبدیل به کتاب مقدس شده؟ لطفا بفرمایید اگر داستان است و تخیلی و غیر قابل استناد پس چطور در دیدار سال ٢٠١٢ نتانیاهو و باراک اوباما یک نسخه از این کتاب به اوباما هدیه شد؟ قصدش این بوده کتاب داستان به اوباما هدیه بده؟ اینه سطح استنتاج شما؟ کتاب مقدس دو دین رو با میلیاردها پیروان ، رمان داستانی میدانید آن هم در حد شنگول و منگول ؟؟؟ آره ؟ دم شما گرم به خدا .
  12
  6
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس. خب من خرده ای به کامنت شما نمیگیرم . کامنتت از سر تقابل و لجبازی نیست . نشات گرفته از دیدگاهته . ایراد قضیه در کمبود اطلاعات و مطالعاتته . یعنی شما متاسفانه مطالعات کافی نیست . من اگر واقعا مشتاق باشی سعی میکنم کمکت کنم که بفهمی دلیل بیزاری از این قوم چیه . شما کتاب استر رو دانلود و مطالعه کن . ازت نمیخوام که مجموعه عهد عتیق رو بشینی و کلا بخونی چون میدونم زیاده . با استر شروع کن . فیلم the last temptation of christ شاهکار اسکورسیزی رو دانلود کن و ببین . به یک نکته توجه کن . یه قسمت که مسیح میره توی بیابان و درون یک مندل ( دایره) میشینه، وقتی از میوه یک درخت میخوره، میوه فاسد و خون آلوده . در انجیل متی اگر اشتباه نکنم باب ٣ روایت میشه که مسیح به درختی در بیابان بر میخوره که میوه نداره و در جا درخت رو نفرین میکنه که خشک بشه تا ابد. در جای دیگه مسیح سخنی میگه مبنی بر اینکه درخت رو از میوه اش باید شناخت .
  4
  1
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  در صحنه ای دیگه مسیح تبر به دست میگیره و مشغول قطع کردن یک درخت میشه. عبارتی از مسیح هست مبنی بر اینکه درخت رو باید از میوه اش شناخت . john the baptist تاکید واضحی بر تعمید به وسیله آتش داره و خیلی نکات دیگه . اینارو بشین و بخون و ببین و تفکر کن و دنبال پاسخ باش. بعد که مطالعه کردی یه ندا بده تا بشینیم مفصل صحبت کنیم تا متوجه بشی تو کجای قضیه هستی و دیگران کجای موضوع . ضمنا از لغت (خدایی) استفاده کردی . تحت اللفظی بود یا خطاب به کسی بود؟ این خدایی که میگی کیه؟ اهورامزدا؟ سوال دفعه قبل منو بی پاسخ گذاشتی. اگر قائل به کمال خدایی اهورامزدایی پس چرا آیین زرتشت را قبول نداری؟ اگر خدایت اهورامزدا نیست پس کیست؟ لطفا توضیح بده
  1
  1
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  اگه این چیزهارو در مورد کورش کبیر میدونن باید خیلى پست باشن که فیلم ٣٠٠ رو ساختن و چهره کریه از سلسله هخامنشى به دنیا معرفى کردن ! ایا خشایار شاه سیاه و به اون زشتى بود که هالیوود صهیونیستى به دنیا معرفى کرد؟؟؟ کدوم رو باور کنیم دم خروسشون رو یا قسم حضرت اورشلیم رو !!!؟؟؟
  2
  11
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. نمیشناسمش جان تو . اگر دلت براش تنگ شده سعی کن پیداش کنی . طوسی برای من شایعه و گویا برای تو خاطره ای فراموش نشدنی است.
  7
  3
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  sunny_day - نیویورک ، ایالات متحده امریکا
  [::Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا::]. تو تاحالا تست هوش دادی اگر دادی نتیجه اش را اینجا بذار کلی بخندیم ما شروع کننده تهدید بودیم اگر ایران اسراییل را تهدید نمیکرد به نظر تو اسراییل ایران را تهدید میکرد ؟بحث کشور نیست شعورت نیمرسه اونجا یک سری آدم زندگی میکنن چه تو به رسمیت بشناسی چه نشناسی وحکومت مورد علاقت انها را تهدید کرده از روی زمین محو میکند انها باید چه کار کنن بگن چون یک زمان کوروش ما را نجات داده ما باید ساکت باشیم نسبت به تهدید شما ؟...بذار یک مثال بزنم که تو درکش کنی اگر کسی به تو کمک کنه کارهای تو را درست کنه تو بیای امریکا بعدش فرد دیگری از همان ملیت فردی که به تو کمک کرده بیاد تو را تهدید کنه که خانه و زندگیت را خراب میکنه تودر جواب فردی که تو را تهدید کرده چه کار میکنی صد در صد مقابله به مثل میکنی و نمیگی چون هموطنت به من کمک کرده من با شما کاری ندارم حالا من به عنوان یک فرد با تابعیت همان فردی که به تو کمک کرده میتوانم بیام بگم تو برای چی هموطن من را تهدید میکنی اگر ما نبودیم تو آمریکا نبودی این حرف منطقی ؟تست یادت نره
  1
  6
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - تهران، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. مرجع شما کتابهای دو سه هزار سال پیشه که کلی تحریف شده و به قول معروف یک کلاغ چهل کلاغ شده است. (باز شانس آوردیم سند شما نقاشیهای پارینه سنگی دوران غار نشینی نیست, وگرنه که الان میگفتید باید ماموت بپرستیم ). شما حتما رستم و سهراب رو هم حقیقتی انکار ناپذیر میدانید, چون یک نخست وزیر به سفیر بورگینافاسو هدیه داده. به جای اینکه اسیر تخیلات بشید و دنبال فیلمهای هالیوودی برید, چند کتاب علمی بخونید. از خواب بیدار شو اخوی! مشکل شما همون باور عمیقه! این یعنی تعصب کورکورانه, این یعنی خواب عمیق. بیدار شو اخوی! هرچند میدونم که خودتون رو به خواب زدید. و یا شاید هم بیهوش شدید.
  0
  9
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::منوچهری - کرمان، ایران::]. مرجع من نه فقط کتب دو سه هزار سال پیش بلکه همان آثار عصر پارینه سنگی است که اگر به حضرت شما بود لابد میبایست کل تاریخ را به جرم قدیمی بودن فراموش میکردیم . شاهنامه فردوسی را نه نویسنده و نه هیچ کس دیگر کتابی مقدس ننامیده و اگر به کسی هدیه شود غرض تنها نشان دادن شیوایی و فصاحت زبان پارسی است فلذا قیاس شما قیاس فوق العاده سطحی و خالی از معنا بود . مجبورت که نکردن عزیز . کینه داری خوب داشته باش اما حیفه از تو . اینقدر خالی صحبت نکن . یه مقدار به خودت مسلط باش و سعی کن وزین ظاهر بشی . حضرت شما اگر بهره ای از فیلم شناسی داشتید میدانستید که فیلم فاخر عصاره مفهومی نه یک کتاب بلکه فراتر از آنهاست . وانگهی حضرت استاد که مسلط بر جمیع کتب علمیه و عملیه هستند را دعوت میکنم تا پرده از مخزن الاسرار علمی خویش برافکنده و ما را با طرح محتوای کتب علمی قرائت شده بهره مند سازند، باشد تا گوشه ای از دریای بیکران علم استاد انفاس مشتاق را بهره مند سازد.
  2
  3
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  استالین - ولادی وستوک، روسیه

  [::Pezhman - وین، اتریش::]. بیجاست، من آتئیست هستم و بارها بارها در همین سایت از جنایت مسلمین سخن گفته ام و هیچگاه هم از کارهای خلیفه عمر دفاع نکرده ام. سی میلیون ایرانی تنها در یک سال برای زیارت گور اجدادشان از عراق دیدن کرده اند حالا شما اینجا مدعی خراب کردن مسجدالاقصی در اسرائیل توسط ایرانیان میباشید. سخنان شما چند عقده ای در انترنت هیچ ربط به عقیده و باور مردم در ایران ندارد. نود و اند فیصد مردم در ایران خودشان را مسلمان میدانند و منتظر ظهور امام تهی چاه هستند و سعادت دنیا و آخرت دروغین را بالای گور دشمنان اجداد شان میجویند، چه شما دوست داشته باشید و یا نداشته باشید این واقعیت تلخ وضعیت عقیدتی مردم در ایران میباشد. در ضمن حمله کوروش به بابل و نابودی یکی از درخشانترین تمدن های بشری با حمله خلیفه عمر به ایران کدام تفاوت از هم ندارند. هر دو برای به زیر کشیدن همسایه ها و گسترش قدرت و امپراطوری بود. تجاوز دیکتاتور کوروش به بابل چون قوم و خویش بود میشود عمل نیک ولی تجاوز خلیفه عمر میشود عمل جنایتکارانه و زشت. تناقض گویی و دیدگاه یک بام و دوهوا.
  43
  2
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  استالین / ما ایرانیان اکثریت قاطع شیعه و ملی گرا و البته دشمن عمربرده فروش هستیم. اگر فکر میکنید رفتن سی میلیون شیعه به عراق جهت بزرگداشت عمربرده فروش گجستک است سخت در اشتباهید. در تهران دهها کلیسا و کنیسه بزرگ و کوچک مسیحیان و کلیمیان وجود دارد ولی حتی یک مسجد عمربرده فروش غارتگر دزدملعون وجود ندارد. ما مراسم عمرسوزان در شهرها برگزار میکنیم و روزی که یمن و عربستان و بقیه مسعمراتمان را بدست بیآوریم قبر عمر و ابوبکر دخترفروش را میشکافیم
  3
  30
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. ببخشیدا! ولی‌ اینا که گفتی‌ اصلا به کامنت من ربطی‌ نداشت، یه سری مرجع به فیلم دادی و کتاب استر. چیکار به اینا که من گفتم داشت؟ سوتی دادی ها. گفتم خدائی، چرا حالا میخی‌ مصادره به مطلوب کنی‌؟ مگه خدا فقط مال شماست که کس دیگه حق نداره بگه خدایی؟ بردار من! من گفتم خدای رو دارم که "مثل" اهورا مزداست. اصلا می‌خوام من خدای خودم رو با خصوصیت و تعریف خودم داشته باشم! من نمی‌فهمم، چرا همه چی‌ باید از نظر شما کلیشه باشه؟! اگر الله نیست پس یهوه است، اگر یهوه نیست پس اهورا مزداست! دوست من، این خدایی که شما دارید و تعریفش رو می‌کنید، از یه بچه دبستانی که نمیتونه جلوی احساسات بچه گیش رو بگیر بچه تره. ارزونی خودتون.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - تهران، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. باز جای شکرش باقی ست که متوجه متالوژی بودن شاهنامه هستید.( " حضرت شما اگر بهره ای از فیلم شناسی داشتید میدانستید که فیلم فاخر عصاره مفهومی نه یک کتاب بلکه فراتر از آنهاست") خدایش من که نفهمیدم چی گفتید! . ;) ;) ;)
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. از دلیل نفرت و بیزاری از یهود پرسیدی، گفتم اگر میخواهی دلیلش را بدانی، ابتدا اینها را مطالعه کن، بعدش میشینیم صحبت میکنیم مفصل که چرا از یهود نفرت داریم . در ضمن به هیچ عنوان نه من و نه کسی حق نداره خدای خودش رو به دیگری تحمیل کنه . حداقلش اینه که اینقدر صاحب تفکر هستی که صاحب خدا هستی . من اصلا قصدم کلیشه ای کردن اعتقاد کسی نیست . قصدم اینه که خدای شما را بهتر بشناسم . اگر صحبت کردن با بنده برای شما آزار دهنده نیست، مرحمت بفرمایید و به سوالات من هر از چند گاهی در مورد خدای خویش پاسخ بدید . خدایی که مثل اهورامزداست اما اهورامزدا نیست البته :) . دهها و صدها بار شما سوال کردی و دهها و صدها پاراگراف در پاسخ نوشتم . یه چند بار هم اجازه بده ما سوال کنیم و شما معلوماتت رو با ما به اشتراک بذار . ایرادی داره؟ من که چیز بدی نگفتم که شما یه مقدار موضع گیری کردی . حالا اگر اجازه بدی من قصد دارم در طول زمان به تدریج یک سری سوال در مورد این خدای شما از شما بپرسم. اجازه میدی؟
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  sikan - موناکو، فرانسه
  کیروش پس یهودی بوده
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  خخخخ اگه این داستان را شایعه میدونی‌ پس شک ندارم در معرض استاد قارقار زیاد کردید،،مرد حسابی‌ خودتونیها و از تو تندرو تر‌ ها قبول کردن !،حتما خصوصی قرائت یادت داده که هنوز از استادت دفاع میکنی‌ :o حالا یه آیه به سبک سعید جون طوسی بنفشت قارقار کن قاری جان ;o آبروی قرآنی بودنتون هم به زشت‌ترین شکل از بین رفت،،خدا به داد بچه‌های شما برسه که باید قرآن خون بشن،،گناه دارن طفلی‌ها نکنید اینکارا را :o چقد ظلم و ستم اونم در حق عزیز‌های خودتون.لا اقل خودت یادشون بده تا مورد سو استفاده مردان دین و قاریان و مدرسان قرآن قرار نگیرن،،بیچاره نوگل‌ها و نوجوونهای معصوم هم از قرآن و مذهب بیزار میشن هم انسانهای سر خرده و افسرده و برخی‌ هم در فکر انتقام و رفتن راه استادان دین,و مذهب وxxx ;)
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  [::bajisoon sikan - موناکو، فرانسه::]. اگر یهود هم باشه باز از تجزیه طلب مزدورر مغول زاده جاسوس وطن فروش آواره‌ در به در منفور که خیلی‌ بهتره
  1
  3
  شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.