نسلِ من فریادش را بر سر چه کسی بکشد؟

تقاطع , الهام بیده
 روز ۱۷ اکتبر۲۰۱۶ ساعت ۸:۳۰ به وقت گرجستان وقت سفارت آمریکا جهت اخذ ویزای دانشجویی داشتم. راس ساعت ۸ وارد سفارت شدم. کارمند سفارت بعد از چک کردن پاسپورتم مدارکی مبنی بر سکونت در گرجستان خواست. نداشتم! من شهروند موقت یا دائم گرجی نبودم! صرفا به دلیل عدم آزاد بودن وقت سفارت امریکا در دوبی، ترکیه و ارمنستان به ناچار از گرجستان وقت گرفته بودم. قبول نکردند. گفتند آنچه که در فرم من آمده گزینه‌ی "رگولر" (Regular) است که نشان می‌دهد من شهروند گرجی هستم و اگر این‌طور نیست باید گزینه‌ی "غیرشهروند" (Non-Citizen) را انتخاب می‌کردم. به هتل برگشتم و با آژانس مسافرتی که برای من وقت گرفته بود به سختی تماس گرفتم و پیگیر شدم. کاشف به عمل آمد که مشکل از وب‌سایت سفارت امریکا در گرجستان بوده که از اول اکتبر آپدیت شده و این دو گزینه را از هم تفکیک کرده است. در تاریخ ۱۰ سپتامیر که من از سفارت وقت گرفتم اصلا این گزینه قابلیت تغییر نداشت.
 
دوباره به سفارت برگشتم. جلوی در سفارت به کلی، مانع ورود من شدند و بیشتراز دو ساعت زیر باران جلوی در سفارت منتظر ماندم. چندین بار کارمندای سفارت رفت و آمد کردند و گفتند که باید از اول پول واریز کنم و وقت بگیرم و زمانی که پافشاری‌ام مبنی بر اینکه این مشکل از طرف وب‌سایت بوده نه شخصِ من دیدند در ‌‌نهایت یک کارت به من دادند و با تاسف گفتند که با شماره تلفن روی کارت تماس بگیرم و این مساله را مطرح کنم. دوباره به هتل برگشتم و این کار را انجام دادم. شخصی که تلفنی با من صحبت کرد پذیرفت که مشکل از سایت بوده و گفت که ظرف ۲۴ یا ۴۸ ساعت آینده از طریق ایمیل وقت جدید به من اعلام می‌شود. تمام روزِ بعد را به انتظار ایمیل در هتل ماندم و بار‌ها و بار‌ها صفحه‌ی ایمیل را رِفرِش کردم... اما هیچ ایمیلی نداشتم. در انتهای روز با خانمی که روز قبل جلوی در سفارت باهاش آشنا شده بودم و مترجم فارسی به روسی بود تماس گرفتم تا از او در مورد روند کار سفارت بپرسم بلکه از استرسم کم بشود. آن خانم بهم گفت امروز جلوی در سفارت منتظر تو بودند که بروی و این بار بهت اجازه‌ی ورود بِدهند. احتمالاً فکر می‌کردند من غیب می‌دانم یا بعد از انتظار چند ساعته‌ی دیروز زیر باران، حتماً دلتنگ سگ‌های جلوی در سفارت شده‌ام!
 
به این ترتیب فردای آن روز دوباره راس ساعت ۸ صبح جلوی در سفارت حاضر شدم... باز هم بیشتر از یک ساعت مانع ورودم شدند و گفتند که منتظر بمانم... بعد از انتظار طولانی مجدد زیر باران و تماس با کنسول محترم، در ‌‌نهایت اعلام کردند که امروز فقط با درخواست‌کنندگان مهاجرت دائم مصاحبه می‌کنند و من باید بروم و فردا مجدد مراجعه کنم... گفتم که امروز، روز تحویل هتلم است و بلیط برگشت دارم... اما کارمند سفارت از من عذرخواهی کرد و گفت کنسول قبول نمی‌کند... دوباره به هتل برگشتم و یک شب دیگر اقامتم را تمدید کردم... پنجشنبه صبح راس ساعت ۸ دوباره جلوی در سفارت بودم... بالاخره با تردید و اکراه به من اجازه‌ی ورود دادند... خانم کنسول یک مصاحبه یک‌دقیقه‌ای با من داشت و بدون خواستن هیچ مدارکی در لحظه، درخواست ویزایم را رد کرد... البته من بعد از تمام جریانات پیش‌آمده انتظار چنین برخوردی را داشتم... خیلی ایرانی‌های دیگر هم ریجکت شدند... کسانی که حتی از من لایق‌تر بودند... خیلی‌ها هم مدت‌هاست در انتظار جواب سفارت هستند.
 
چه چیزی می‌تواند دلیل این مساله باشد؟ چه چیزی می‌تواند دلیل سه روز ماندنِ من پشت در سفارت باشد؟ از جایی شنیدم که وب‌سایت سفارت امریکا در گرجستان دقیقاً گزینه‌ی Regular و Non-Citizen را به خاطر تفکیک ایرانی‌ها اضافه کرده... اگر من یک ایرانی نبودم یا اگر در ایران سفارت امریکا وجود داشت قطعاً هرگز آن شرایط سخت که را جلوی در سفارت زیر باران تجربه نمی‌کردم. در آن شرایط به تنها چیزی که فکر می‌کردم این بود که چرا من باید ایرانی باشم؟ چرا باید شهروند کشوری باشم که سالانه تعداد زیادی از مردمش متقاضی ویزای امریکا و کانادا هستند ولی سفارت کانادا و آمریکا ندارد؟ و این روز‌ها در آستانه‌ی ۱۳ آبان که شهر پر از بیلبوردهای ضد امریکایی هست... من به این فکر می‌کنم که آیا من و نسل من امثال خانم ابتکار که در قضیه‌ی اشغال سفارت آمریکا حضور داشتند و حالا پسر خودشان ساکن امریکاست را هرگز می‌توانیم ببخشیم؟ به این فکر می‌کنم که حقیقتاً همه گرفتاری‌های ما از کیست؟ حقیقتاً من باید فریاد نابودی ماه‌ها تلاش، زمان، هزینه، برنامه‌ریزی و کار شبانه‌روزی را بر سر چه کسی بکشم؟ و حقیقتاً کِی یک روزِ خوب خواهد آمد؟!
+176
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  Sabokbilam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  har هرچه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید عمام امت تکبیررر lol
  6
  58
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران
  لعنت تو روحت خمینى از وقتیکه پایه نحست را تو ایران گذاشتى ،ملت ایران را بروز سیاه نشاندى.لعنت تو روح آخوندها.
  98
  106
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  نسل جنابعالی فریادشون رو سر پدرو مادرهاشون بکشند.
  22
  70
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Evergreen - گرین لند، گرینلند
  نگران نباش هیچ چیزیو از دست ندادی هیچ جا وطن ادم نمیشه حتی اگر بهشت باشه
  77
  68
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  برو بر سر همون آمریکا فریاد بکش که چرا پسر کسی که از دیوار سفارت شما بالا رفت امروز اقامت آمریکا را دارد و من و نسل من که هیچ ارتباطی با اشغال سفارت نداشتیم مورد ظلم قرار می گیریم آیا شما دشمن حکومت ایران هستید یا مردم ایران
  1
  65
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خب برو توی ایران و جوونا رو جمع کن و همگی با هم بلند شین. فراموش نکن که یه ضرب المثل چینی میگه: حتی یک مسافرت بزرگ هم با یک قدم کوچک شروع میشود! :o
  7
  41
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  مشکل اول و آخر ایرانیان با سفارت های خارجی علی الخصوص آمریکا و کانادا بخاطر واسطه ها است. همین ها که اسم خودشون را میگذارن وکیل مهاجرت و کوفت و زهرمار. بدبختی چنان سبیل سفارتی ها را چرب می کنند که هرکسی مستقل به سفارت بره دیگه کارش رو انجام نمیدن. ما عامل فساد بقیه هم شدیم. یک نمونه از فساد جدید هم همین امتحان زبان فرانسه در ایران بود که 90 درصد مردم برای رفتن به کانادا امتحان میدادن. شنیدم در موسسه تهران بخاطر تقلب تخته شد و در کل ایران فقط اصفهان فعلا کار میکنه. خودم هم شاهد تقلب در اون موسسه بودم علی الخصوص در مشهدی ها. همشون از دم سوالات را از قبل میدونستند. حالا شما با این گسترش فساد چه انتظاری دارید؟ انتظار احترام؟ این وکلای مهاجرت هم که بهت گفتم شک نکن واقعیت داره و بخاطر زد و بند با کارمندان سفارت هرکسی مستقل بره سنگ قلابش می کنند. چون این موسسات امپراطوری خودشون را دارند و باید از طریق اونها اقدام بشه.
  17
  16
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid reza - ملبورن، استرالیا
  این روایت همه ایرانی ها در طی این ۳۷ سال بعد از انقلابه..دوستانی که قبل از این اقدام کردن یادشون هست ..می رفتی سفارت تو خیابان تخت طاووس در خواست میدادی و تمام.این دقیقا داستان نزدیک ترین شخص فامیل بود . تازه دیپلم گرفته بود از یک خانواده تقریبا متوسط. بدون هیچگونه سند و قباله و ضامن و گواهی کار و نامه بانک و و و .....اما حالا.. این مردم ما چقدر باید تاوان یک اشتباه رو بدن
  2
  18
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid reza - ملبورن، استرالیا
  ولی خودمونیم. متن آنقدر تحریری نوشته شده ، آدم شک میکنه یک نویسنده رمان با یک اشاراتی از روایت مردم ، داستان رو پرداخت کرده . نوشته بسیار سلیس و قابل فهم. راست یا دروغ برای خیلی ها شکل مشابه این اتفاق افتاده..
  4
  7
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  [::Evergreen - گرین لند، گرینلند::]. این حرف مال قدیما بود و فیلم های اوایل انقلاب بود، الان همه وطن همه جاست به جز ایران!!! اون قدمی شده که طرف تو خارج برا نون سنگگ و دور هم بودن و آبگوشت و دیزی و آقاجونش دلش تنگ میشد! همه وقتی یاد نکبت خفقان ، آلودگی و بیعدالتی و بیقانونیهای ایران می افتند، خوشحالن که تو اون خراب شده نیستند و عطای نون سنگگ سمی رو به لقایش میبخشند!!!
  15
  28
  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  داد از این بیداد - ایران، ایران
  الان مسیله اینجاست که اصلا میخواهید فریاد بکشید یا نه، ما مردم سالهاست که فریاد کشیدن بر سر ظالم را فراموش کردیم، فریادمان فقط در اینترنت و فضائ مجازی هست، همین شما وقتی نرگس محمدی برای حقوق شهروندی ما و شمای ایرانی فریاد کشید همراهش بودید؟
  6
  21
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  majid-kh - اسلو، نروژ
  شما تنها یک راه دارید و آن سازماندهی منسجم جوانان است. همزمان مطالعه و شناخت دشمن به همراه مسلح شدن در دراز مدت. یعنی‌ سازمانی با عنوان فدائیان ایران. ولی‌ فراموش نکنید که مخفیکاری و احتیاط شرط اول مبارزه است و دست کم نگرفتن دشمن. یعنی‌ شما در هیچ شرایطی وارد جنگی نمیشوید مگر از پیروزی خود در یک نبرد نهایی مطمئن باشید. این سازمان باید بخش اطلاعات و ضد اطلاعات داشته باشید و تمام مراکز سرکوب و همینطور مراکز فرماندهی و سیاسی کشور باید شناسایی شود. آموزش کادرها، عضو گیری از ضعیف‌ترین و له‌ و لورده شده‌ترین طبقات جامعه و کلا کسانی‌ که قربانی داده اند وفاداری به سازمان را بیمه‌ می‌کند. شناسایی شهر و شیوهای مبارزه با پلیس ضد شورش باید جزو دروس و وظایف روزانه فدائیان باشد. آموزش هنر‌های رزمی از هر عضوی یک نظامی در لباس شخصی‌ می‌سازد و تمرینات دیگر نظیر نظامی، اگر لازم شد میتواند در خارج از کشور برقرار شود. برای برقرای و ادامه راه، این سازمان باید به لحاظ اقتصادی خود کفا باشد.....
  3
  3
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  majid-kh - اسلو، نروژ
  یعنی‌ همه باید حق عضویت دهند و سازمان نیز باید بیزینیس‌هایی‌ داشته باشد که با درآمد کهن بتوان مکان‌های خوب در اختیار گرفت. از آنجائیکه به نظر میاید انسان باهوش، مصمم، بردبار و با پشتکاری می‌باشید و اینکه میتوانید سیستمتیسک کار کنید، مطمئنا احتیاجی به زیاده گویی از طرف بنده نیست. به وقتش میتوانید یک پیغام در زیر اخبار ایران در همین سایت برایم بگذارید.اون
  1
  3
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  فریادتون را سر خودتون بکشید که اینقدر احمقید که اینهمه آمریکا بخاطر جیب مردمش پدر تمام دنیا از جمله مملکتتون را درآورد هنوز فکر می کنید این کشور کعبهء آمال و مدینهء فاضله است و دولتمردان و مردمش بهترین آدمهای دنیا هستند. خلایق هرچه لایق.
  4
  3
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید....امام گور بر گور .....پس بفما این شما و این امریکاتون
  0
  2
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.