اعتراض یکی از مراجع شیعه به برگزاری مراسم بزرگداشت کورش

آیت‌الله همدانی از مسئولان پرسیده چرا اجازه دادند مراسم روز کورش برگزار شود آیت‌الله حسین نوری همدانی، از مراجع شیعه در ایران، از تجمع هزاران نفر در پاسارگاد استان فارس و برگزاری مراسمی به نام "روز کورش" انتقاد کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، او درباره شرکت‌کنندگان مراسم "روز کورش" گفته است: "این افراد ضد انقلاب هستند، تعجب می‌کنم چه طور می‌توانند در مزار کورش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کورش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم."
 
جمعه هفتم آبان ماه، شمار زیادی برای بزرگداشت روزی که "روز کورش" می‌نامند در پاسارگاد، آرامگاه بنیانگذار سلسله هخامنشی در چند کیلومتری شیراز در استان فارس جمع شدند.
 
در این مراسم شعارهای مختلف و گاهی متضاد داده می‌شد. عده‌ای علیه اعراب شعار می‌دادند در حالی که شماری دیگر به زبان عربی از اقوام مختلف ایران دفاع می‌کردند. همچنین شعارهایی در حمایت از خاندان پهلوی شنیده می‌شد.
 
آیت‌الله نوری همدانی در حاشیه مراسمی از مسئولان ایران انتقاد کرده و گفته "کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شدند."
 
بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های امنیتی پیش از برگزاری مراسم تلاش‌هایی برای برگزارنشدن آن انجام داده بودند، از جمله آن‌که تورهای مسافرتی به سمت پاسارگاد لغو شده بود.
گفته شده هزاران نفر روز جمعه هفتم آبان ماه در پاسارگاد جمع شدند همچنین گزارش شده که محمدرضا عالی‌پیام، شاعر طنزپرداز متخلص به "هالو" در حاشیه مراسم دستگیر شده است.
 
در سال‌های پس از انقلاب حکومت ایران به برگزاری مراسم ملی‌گرایانه مربوط به پیش از اسلام روی خوش نشان نداده است.
 
در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، اسفندیار رحیم‌مشایی چهره سیاسی نزدیک به او تلاش داشت تا از این نمادهای باستانی استفاده کند که با مخالفت شدید شخصیت‌های مذهبی ایران روبه‌رو شد.
 
این مراسم که گفته می‌شود مناسبت آن ورود کورش به بابل است، هر سال در هفتم آبان برگزار می‌شود. اما امسال شبکه‌های اجتماعی ابعاد آن را گسترش داده‎اند.
این مراسم نشانه چیست؟
تحلیل حسین قاضیان، جامعه شناس، در گفت‌وگو با برنامه شصت دقیقه:
 
اساس موضوع به نیاز به هویت باز می‌گردد. هویتی که تازه باشد و در گذشته هم ریشه داشته باشد. هویتی که بشود به آن افتخار کرد. هویت اسلامی که هویت غالب بوده برای مدتی نه تنها آن دلبری را از دست داده، بلکه برای عده زیادی طردکننده هم شده است. بنابر این افراد هویت جدید خود را در هویت ایران باستان جست‌وجو می‌کنند. چیزی که بتوانند به آن افتخار کنند.
 
مسلما همه شرکت‌کنندگان در مراسم یک‌دست نیستند اما چیزی که پررنگ است، نوعی از هویت برجسته است که خود را در ملی‌گرایی باستانی نشان می‌دهد. و همچنین خود را در قیاس با غیر یا دیگری تعریف می‌کند. افراد وقتی می‌توانند هویت تازه برای خود بسازند که آن را در نقطه مقابل هویت اسلامی قرار دهند. این هویت اسلامی با اعراب و کشورهای عربی هم پیوند خورده است. شاید بخشی از آن هم ناشی از احساس ناکامی در مقابل کشورهای عربی باشد. این تصور که آنها پیشرفت کرده‌اند و "ما عقب مانده‌ایم."
+19
رأی دهید
-175

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  قیافه رو پوشک عوض نشده ! :o
  11
  131
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  یک آخوند بد یک آخوند زنده است.
  11
  133
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  DenaOslo - اسلو ، نروژ

  این مرجع عزیز تقبیح و تحمیق چیز زیادی میخورد. مردک پوفیوز و فرومایه . این جور بی شعور ها را باید دم در طویله بست و ناهار و شام اشان را با چهار پایان در یک ساعت داد تا با چشم خودشان ببینند که هیچ خبری نیست و قدر و منزلت اشان بیشتر از یک قاطر یا الاغ نیست .
  10
  139
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  روبرتو - میدلرزبرو، انگلستان

  کور شود هر آنکس که نتواند دید!
  11
  136
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Negah* - فرانکفورت، آلمان

  واه واه جناب فسیل ترس گرفتش از دیدن این جمعیت لرزی که بر اندام رژیم افتاد بدتر از عمل جنایتکارانه شیخ طوسی بود حاجی سرت را بزار وبمیر مغز پوسیده دیوانه ,از هشتاد میلیون شاید ده میلیون خودی که نان را به نرخ روز وبا شما میخورند وتقسیم میکنند راضی به بودن شما هستند هفتاد میلیون اگر میتوانستند شما ها را تیکه تیکه میکردند خیالت راحت باشد .
  11
  121
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  sankari - هلسینکی، فنلاند

  این نشون دهنده اینه که ، این حکومت و سرانش اصلا هویت ایرانی‌ رو به رسمیت نمیشناسند و دشمن ایران و ایرانی‌ هستند. برید به جهنم آخوندهای بیمصرف....
  11
  136
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  بردیا ارانی - کلن، آلمان

  مثال معرف که میگوید میهمان صاحب خانه میشود همین است .!!! البته دزدان صاحب خانه شده اند واین از بی غیرتی مردم است !!
  11
  123
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  تو بمیر زالوی کثیف
  8
  108
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  سوسیالیسم راه رهاییست - واشنگتن، ایالات متحده امریکا

  پس برای شما آیات توالت بزرگداشت بگیرن؟؟ کم بی حیایی کردید تو این 37 سال؟ کم بی ناموسی کردید؟ کم چریدید؟ قبل انقلاب مرده میشستید 2 زار الان حقوق میگیرید نجومی. همتون تو شپش غرق بودید الان ماشینهای آنچنانی سوار میشید و دربارهای آنچنانی به هم زدید. تف به چهره بی نور همتون.
  6
  67
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  محسن احمد علی - دبی، امارات متحده عربی

  حالا دیگه تمام این فسیل ها سر از گور در میارن و با حسادتی آتشین،به این حرکت نمادین مردم اعتراض میکنند که چرا این توجه بما نمیشود و به کورشی که از سالیانی دراز و دور آرمیده، ابراز احترام و ارادت میکنند. لعن و نفرین ابدی نثار شما اجنبی ها..
  6
  56
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  همه جان و تنم وطنم - تهران ، ایران

  فرزندان ایت الله نوری همدانی با تغیر نام خانوادگی خود به ( انواری ) سالها هست به بیزینس نفت و خرید و فروش محموله های نفتی و هم چنین ساخت و ساز در دبی مشغول هستند . پسر ایشان که دارای مدرک تغلبی زبان انگلیسی از دانشگاه ازاد هم هست یکی از بزرگترین دلالان نفتی از زمان احمدی نژاد تا کنون هست که مانند بابک زنجانی قربانی نشده و بواسطه رانت پدر مصون از هر تعرضی هست . سالهاست که از نزدیک می شناسمش و افراد زیادی هم مانند من می دانند که اقای انواری پسر نوری همدانی هست که البته ایشان منکر این موضوع نیستند ولی همیشه همه جا عنوان می کنند پدرشان در تبدیل شدن ایشان به یکی از ثروتمند ترین ایرانی های حال حاضر نقشی نداشته اند !!!
  7
  64
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  تیتو تیتو - تهران، ایران

  حاج اقا به جای حرف مفت و اضافه برو برای خودت دنبال شغل باش دوره مفتخوری تموم شد
  4
  57
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  یه ایرونی - تهران، ایران

  آخه به توچه مرتیکه مفنکی! شما بهتره برید تو عربستان اینجا ایرانه و واسه ایرانیها. بعدش خیلی هم خوش گذشت به یاد کوروش پدرمون.البته جمعیت زیاد بود شعارهای در مورد کوروش همه میدادیم بعضیام چندتایی یه گروه درست میکردن شعارای مختلف میدادن و فیلم میگرفتن.مثلن این شعار پهلوی که تو خبره یه ده بیست نفری بودن که میگفتن و فیلم میگرفتن که بهشون تذکر میدادیم کوروش ربطی به پهلوی نداره جمش کنین!. کلن خوش گذشت.ایران وطن ماست کوروش پدر ماست.بترکه چشم حسود مخصوصن عربا و مغولها :))
  5
  45
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  یک خاطره ازاین آخوند : این ملا درسال 59 دریکی از جاده های غرب کشور باتفاق راننده و محافظش دچار تصادفی وحشتناک شد و درنتیجه راننده ومحافظش کشته شدند . درآنزمان من برحسب شغلم جز تیم پزشکی بربالین نامبرده حضور داشتم .و امیدی به زنده بودنش بر اثر جراحات شدیدنبود. و ایشان آنزمان بر اساس مدارک 60 ساله بود اکنون 37- 38 سال از آن اتفاق میگذرد. حال با توجه به جسم ناقصش چطور 9-98 سال هنوز در حیات است.؟
  7
  54
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اونوقت این اسلامیست ها میان زر میزنن که چرا به عقائد احترام نمیذارین. فضله احترام نداره.
  9
  45
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مرتیکه! تو اختیار ادرارت رو نداری، اونوقت أسمت مرجع تقلیده! همون بهتر یه عده میمون ازت تقلید کنن!
  7
  48
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  یک مشت اخوند رافضی از جبل امل لبنان اومدن به ایران و قصد دارن مردم هویت گذشتشون رو فراموش کنن. هرچند که با تعصب بی دلیل و این گونه تجمعات احساسی مخالف هستم اما حقیقتش اینه که بخدا قسم ای مردم عزیز ایران ، اخوندها هیچ وجه اشتراکی با اسلام ندارن و ایمان داشته باشید که پروردگار و دین مبین اسلام در کتاب مقدسش ذوالقرنین رو ستوده و زیباست که ما این مرد بزرگ رو کشف کنیم و بشناسیم همینطور که قران فرموده ؛ پس بروید و در زمین سیر کنید و احوال امتهای قبل از خود را بررسی کنید. بنابر این اسلام هیچ وقت مخالف هویت و تاریخ و فرهنگ گذشتگان نبوده بلکه در خود قران از تمدنهای گذشته و عوامل پیشرفت و پس رفت اونها سخن گفته و تاریخ میتواند راه کار اینده ما باشد
  12
  52
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Pasargad2 - شیراز، ایران

  ح ... اینا که میبینی ضد عربن, ضد توی عربزاده نجس هستن, کور شو ببین که جات تو ایران نیست, برو همون عرب خونت, برو که میایم همونجا ....
  6
  39
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  مرگ بر هرکس که دشمن ایران و تاریخ ایران است. اخوندهای کلاش همه دشمن ایران بخصوص دشمن تاریخ ایران , پیش از پیدایش محمد عرب هستند
  10
  39
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - تهران، ایران

  به این آخوند مفت خور بگویید اولا تقلید در اسلام مبنا و پایه ای ندارد. دوم اینکه کوروش همان ذوالقرنین قرآن است. این آخوند که سواد و معرفت ندارد چگونه راجع به کوروش صحبت می کند.
  0
  27
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Austra - مورلی، استرالیا

  به قولی . خاک بر سر تو و انقلابت کنند، حسابی سوختید از کار قشنگ مردم ایران بر مزار کوروش ولی بدانید که آخره خط هستید و بزودی به دست همین مردم به درک واصل میشوید کثافتها ی بچه بازها...
  0
  34
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  بیدار58 - بابلسر، ایران
  فکر میکنم موقع ساختن این خدا دششوویی واجب شده بوده و تند تند سرهمش کرده خخخ جون من قیافه رو شبیه پیشآبه شتر نا بالغه خخخخخخ
  0
  13
  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.