دو زن ایزدی برنده جایزه ساخاروف شدند

نادیا مراد یکی از برندگان جایزه ساخاروف دو زن ایزدی که در اسارت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بودند، برنده جایزه ساخاروف یکی از معتبرترین جوایز حقوق بشر اروپا شدند.
 
نادیا مراد باسه و لامیا اج بشر، دو زنی هستند که به همراه هزاران دختر و زن ایزدی در سال ۲۰۱۴ به عنوان برده جنسی به اسارت داعش درآمدند.
 
این دو نفر در حال حاضر از جامعه ایزدی حمایت و برای احقاق حقوق آنها تلاش می‌کنند.
 
داعش در نخستین ماه‌های تصرف بخش‌هایی از عراق، هزاران نفر از ایزدی‌ها را به اسارت درآورد. بسیاری از آنان آواره شدند و گزارش‌ها حاکی از خشونت گسترده داعش علیه ایزدی‌ها، از جمله کشتار شماری از آنان بود.
 
پیکارجویان گروه دولت اسلامی صدها و حتی شاید هزاران نفر از زنان و دختران ایزدی را به بردگی جنسی کشیدند.
 
این جایزه برای یادبود از آندری ساخاروف، از مخالفان مشهور حکومت اتحاد جماهیر شوروی به این نام خوانده می شود.
+69
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین

  امیدوارم جنگ و خونریزی در کره زمین متوقف بشه و همه جانداران در صلح و آرامش زندگی کنند! البته واقفم که این آرزو محالست.
  1
  52
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳
  ۵۴
  seaboy - کلن ، آلمان
  [::فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین::]. جنگ و خونریزی هرگز پایانی ندارد، چرا که خداوند اینگونه خوا سته است. خداوند هر آن بخوا هد خونریزی پایان می‌یابد، اما او همه جانداران روی کره زمین را اینگونه خونخوا ر افریده است، کافیست نگاهی‌ به اطراف خویش بکنی‌ پسر جان..!!!
  7
  12
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶
  ۴۲
  behran - کردستان، ایران
  مسعود بارزانی مزخرف گوی استقلال کردستان و سردمدار مافیای نفتی با خاندان اردوغان فاشیسم و ماشین کشتار کُردها تحویل بگیرد!
  23
  35
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷
  ۴۲
  behran - کردستان، ایران
  [::فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین::]. نفس آفرینش و یا تولید موجودات زنده در کُره زمین بر مبنای نقائص، کمبودها،نابرابری ها و در نهایت از هم دریدن این جانداران برای تنازع بقاء است و سلطان این وحشیگریها هم انسان است، که هر از چند گاهی در برهه ای از تاریخ به جهشی مجهول از نظر ساختار زندگی و ابزار تولید و اقتصاد و صنعت و تکنولوژی دست می یابد تا این برتری کذایی و موهوم را در جهت تخریب کلیه ساختارهای طبیعی و مصنوعی پیشتر از زمان حال امتداد دهد!
  17
  27
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین::]. تا دین و ایدئولوژی و مکتب و جهان بینی در جهان است، جنگ و خونریزی کم نمی آید !
  4
  18
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
  ۴۳
  Herzl - امستردام، هلند
  behran - کردستان، ایران. اگر مسعود بارزانی مزخرف گوی استقلال کردستان هست پس خودت مرخرفتر هستی اسم کردستان برای کامنتت انتخاب کردی ولی مطمئن هستم شما کورد نیستی و این اسم انتخاب کردی برای خودت میخواهی بگوی من کوردم و از این وضعیت راضی نیستم حالا راضی باشی یا نباشی چه ارزشی داری برای قوم و نژاد خودت.
  23
  13
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۶
  ۶۰
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  [::seaboy - کلن ، آلمان::]. دوست عزیزم دورود بر شما و تمامی دوستان،یکبار دیگه کامنت حقیر را تا انتها بخون!پدر جان!
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش
  [::behran - کردستان، ایران::] دوست و برادر عزیز بهران!! من باید از شما انتقاد بزرگی بکنم .شما حق خیلی ها را ضایع کردی ! شما قسمت بزرگی را برداشتی و قسمت کمی را برای دیگران گذاشتی .برادر عزیز شما شعور و درک و تحلیل و میهن پرستی و عشق به شیرمردان زنان کرد را برداشتی و یک مثقال شرف برای امثال این دژمن الله که ادعا کرد بودن دارد نگذاشتی .برادر درست نیست این آدم مزدور و مزخرف گویی و نوکر بی جیره و مواجب پوتین غرق در خیانت و مظهر پستی !!!و تو مرد بزرگ عاشق کرد و کردستان و ایران.تو مظهر شرافت که خاک پایت به اندازه این ازگل بزرگ بارزانی میارزد.درست نیست برادر .
  7
  8
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۰
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. قرص هات رو خوردی عامو!؟ زیادی پرت و پلا می گی!
  3
  4
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۱
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Herzl - امستردام، هلند::] بیچاره دم تکان دادن برای کسی که اول نوکر صدام بود و بعد نوکر خمینی بود و حالا نوکر اردوغان است افتخار نیست.افتخار عشق به میهن و مردم شرافتمند کرد است.بیچاره نوکر هویچ؟! طویله خمینی با طویله بارزانی فرقی ندارد! بدبخت اقلا صفت یک شرافتمند را داشته باش و برای اداره سوسیال کشور هلند که ماهیانه بهت پول میدهد و کامپیوتر برات خریده و اجاره خانه ات را میدهد و تلفن شلوار و پیژامه ات را میدهد هورا بکش .والا اگر امثال خمینی و اردوغان و بارزانی و بقیه حیوانات مشابه دنیا را هم بگیرند تف هم کف دست من و تو نمی اندازند .برای یکی بمیر که اقلا برات تب کند.همان سوسیال را بگیر و حال کن .
  6
  7
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۳
  ۴۱
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::Herzl - امستردام، هلند::]. خانم جان نمیدونم چند وقت هست در این ساعت حضور دارید ولی نوشته هایتان را اخیرا میبینم. اتفاقا جناب بهران از معدود کاربرانی هستند که نظراتشان برپایه ی اندیشه و خرد میباشد و نوشته هایشان باعث بالارفتن ارزش کیفی تبادل نظر در این سایت میباشد. و معتقدم همراهی اسم کردستان در کنار نام کاربری ایشان، اعتباری بر مردان غیور کردستان میباشد. قلمشان سبز و اندیشه شان پایدار باد!
  9
  13
  جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷
  ۴۲
  behran - کردستان، ایران
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. [::iran2015 - وین، اتریش::]. با تشکر از شما دوستان گرامی و حُسن نظرتان نسبت به من، متأسفانه بدلیل کمبود وقت کافی، فرصت پاسخگویی به این خانم را نداشتم ولی در زمانی مناسب صدمات سیاسی،اقتصادی،اجتماعی،نظامی و آسیب هایی که مسعود بارزانی بدلیل عدم درک شرایط داخلی،منطقه ای و فرامنطقه ای و به تبع آن عدم چینش صحیح با این مناسبات، ضربات جبران ناپذیری بر اقلیم نوپای کُردستان وارد کرده است؛ پس تجزیه و تحلیل آنرا موکول به زمانی مناسب میکنم!
  9
  2
  یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.