آزار جنسی زنان، تجربه هایی در ایران و آمریکا

آلکس رینولد، دختر جوانی که به همراه دوست‌پسر خود جهان‌گردی می‌کند، در پی سفرش به ایران از آزار جنسی که دیده‌ بود، نوشت. ایران وایر , آیدا قجر
در روزهای پایانی ماه سپتامبر، آلکس رینولد، دختر جوانی که به همراه دوست‌پسر خود جهان‌گردی می‌کند، در پی سفرش به ایران از آزار جنسی که دیده‌ بود، نوشت. گزارشی که خصوصا میان ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و احساس همدردی، شرم و گاه ناباوری را با خود به همراه داشت. رینولد نوشته بود احساس بازیگر فیلم‌های پورن بودن به او دست داده بود.
 
رینولد در یادداشت خود نوشته بود به مغازه‌ای وارد شده بود و دوستان صاحب مغازه از او فیلمبرداری می‌کردند، تلفن از صورت او تا پاهایش بالا و پایین می‌شد و مغازه‌دار هم به سینه‌هایش نگاه می‌کرد. مردی در نبود دوست‌پسرش به  او پیشنهاد سکس داده و سعی کرده بود او را ببوسد. رینولد نوشته برای جلب توجه کمتر، خنده را از صورتش محو کرد تا از خود مقابل این آزارهای جنسی محافظت کند.
 
رینولد در گفت و گو با ایران وایر از یک حس آزاردهنده دیگر می گوید: « ایران که بودم چندباری پیش آمد که پسرها عکس دوست‌دخترهای‌شان را در موبایل‌شان به من نشان دادند. در هر عکسی با یک دختر بودند و جلوی دوربین ژست گرفته بودند. یکی دو موردی هم با دخترهای غیر ایرانی بودند. از کجا معلوم الان همین کار را با عکس من نکنند؟»
 
حس «آزاردهنده‌ای» که رینولد از آن صحبت می‌کند، شاید در ظاهر ضرری نداشته باشد و به کسی آسیب نزند اما «نمی‌دانید وقتی دارند عکس‌ها را نشان می‌دهند، چه چیزهایی را به چه کسانی می‌گویند.»
 
به گفته رینولد دلیلی که باعث نوشتن تجربه‌های او شده بود ماجراهایی بود که دیگران از سر گذرانده بودند و برای او تعریف کرده بودند: «دختری را به دیوار چسبانده بودند و آن قدر محکم فشارش داده بودند که کبود شده بود. در عرض چهار روز، این چهارمین تجربه آزار جنسی او بود؛ یعنی دقیقا در همان چهار روز اولی که آمده بود ایران.»
 
رینولد یک مثال دیگر می زند، دختری هنگ‌کنگی که برای اقامت در ایران از "کوچ سرفینگ" که یک شبکه اجتماعی «مهمان‌نوازی رایگان» است، استفاده کرده بود، نزد خانواده‌ای اقامت می‌گزیند: «همسر مردِ خانواده باید می‌رفت سر کار. به محض این‌که از خانه خارج شد، مرد به این دختر پیشنهاد سکس می‌دهد. و جالب این‌که مادر این آقا در خانه بود.» در حالی‌که تصور می‌شود زندگی در کنار یک خانواده، محیط امن‌تری است.
 
رینولد که کشورهای مختلفی را زیر پا گذاشته، می‌گوید تجربه‌های مشابهی دارد اما اگرچه «ایران بدترین تجربه من نبود ولی در عین‌حال آزار و اذیت‌های جنسی نسبت به کشورهای دیگر، بیشتر از همه در ایران اتفاق میفتد. شاید چون مردهای ایرانی اعتماد به نفس بیشتری دارند. خیلی زیاد پیش آمد که جلو آمدند و سلام کردند و سوال‌هایی پرسیدند.»
 
از جمله عکس های آلکس از سفرش به ایراناو تعریف می‌کند وقتی در کشورهای آفریقایی جلوی دوربین ایستاده بود چندین مرد جلو آمده و سینه‌های او را گرفتند. مردهای برمه‌ای برای جلب توجه رینولد برایش سوت می‌کشیدند یا متلک می‌گفتند. او در پاکستان هم تجربه‌ مشابهی از دست زدن به سینه‌ها و باسن‌اش دارد. البته آمریکا، محل تولد و زندگی‌اش هم از این آزارها به دور نیست: «عمیقا باور دارم که آمریکا از این نظر، یکی از بدترین کشورهای دنیا است. بارها شده که دنبالم راه افتاده‌اند، خودشان را به من چسبانده‌اند، سرم داد کشیده‌اند و برای این‌که توجه من را به خودشان جلب کنند، چیزی به سمتم پرت کرده‌اند.»
 
به روایت رینولد، دوست‌پسرش سباستین با دیدن و شنیدن این روایت‌ها «احساس شرم» می‌کند که مردها «به این راحتی» بدون آن‌که مجازات شوند، مایه آزار و اذیت زنان می‌شوند. رینولد می‌گوید سباستین تا آن‌جا که به سفر مربوط است، به این نتیجه رسیده که «مرد بودن بهتر از زن بودن است». اغلب این آزارها زمانی برای رینولد اتفاق افتاد که سباستین او را همراهی نکرده بود.
 
رینولد در بخشی از یادداشت خود نوشته اگرچه نمی‌داند دلیل آزار و اذیت‌های جنسی که از سوی مردهای ایرانی مواجه شده، چیست اما حدس می‌زند به خاطر «خارجی» بودن اوست و مردان فکر می‌کنند همه دختران غیرایرانی به راحتی وارد رابطه جنسی می‌شوند. اما آیا فقط خارجی بودن رینولد در میان هست؟
 
سیما چهار سال است که در فرانسه زندگی می‌کند. درس می‌خواند و هنر نیز آموزش می‌دهد. هر سال در سفر به ایران، دو ماه را در کشور خودش اقامت می‌کند. اما روایت‌های او از آزار و اذیت‌های جنسی مشابه همان‌ رفتار‌هایی است که بر سر رینولد آمده. سیما می‌گوید که آزار و اذیت جنسی در خیابان و دست کشیدن به بدن زنان هر روز از سوی قشرهای مختلف اتفاق میفتد، فقط شکل آن تغییر می کند.
 
او به "ایران‌وایر" می‌گوید در آخرین سفری که به ایران داشت هم‌دانشگاهی قدیمی‌اش از او خواسته بود که بر آثار هنری‌اش نقدی کند: «دفعه اول رفتم و کارهایش را نقد کردم. بار دیگر دعوت کردم. دوباره رفتم اما ناگهان گفت چقدر عینکت به تو می‌آید، بگذار یک لب از تو بگیرم، شوکه شده بودم و نمی‌دانستم چطور باید از آن مخمصه فرار کنم.»
 
او که تجربه زندگی در خارج از ایران را دارد، در مقایسه دو فرهنگ می‌گوید: «در ایران مردها انتخاب می‌کنند به چه کسی هجوم ببرند و انگار تو به عنوان یک زن اجازه بله یا نه گفتن هم نداری. مجوز با زن نیست و حتی انگار به تو افتخار می‌دهند که ناگهان حریم شخصی‌ات را می‌درند. در اروپا طرف مقابل اول دو کلام حرف می‌زند و اگر فهمید مشکلی نداری، کنارت می‌نشیند، از تو اجازه می‌گیرد دستت را بگیرد. تجربه‌هایی که در ایران داشتم، باعث شد مدت‌ها طول بکشد قبول کنم جلو آمدن مردان فقط برای پاسخ‌گویی به تمناهای جنسی‌شان نیست. اما به محض این‌که مرد ایرانی به من نزدیک می‌شود، می‌فهمم نوع نگاهش انگار برگرفته از نوع هورمون‌ تهاجمی‌اش است.»
 
از جمله عکس های آلکس از سفرش به ایرانسیما هم مثل رینولد برای محافظت خود از آزارهای جنسی روش‌هایی مثل نخندیدن را انتخاب کرده. او روایت می‌کند هربار به ایران می‌رود رفتار «مرد مآبانه» در پیش می‌گیرد و مثلا صدایش را کلفت می‌کند حتی «لذت لحظه‌ای» هم به دیگران ندهد: «اگر صدای زنانه داشته باشم احساس می‌کنم که جدی گرفته نمی‌شوم یا نگاه جنسی جنسیتی را روی خود حس می‌کنم. وقتی از خانه بیرون می‌روم آرایش غلیظ نمی‌کنم یا مواظب راه رفتنم هستم که جلب توجه نکنم.»
 
مهتاب، دختر دیگری‌ است که تا به حال از ایران خارج نشده، مجرد است و در مقطع فوق لیسانس تحصیل می‌کند. وقتی از او درباره تجربه‌هایش از آزار جنسی پرسیدم، گفت: «دستمالی کردن‌ها و متلک‌ انداختن‌ها که برای‌مان عادی شده. بخشی از حضور روزانه ما در خیابان‌هاست، حتی در دانشگاه و از جانب استاد.»
 
مهتاب هم مثل سیما می‌گوید نسبت به مردان و رابطه جنسی موضع «تدافعی» دارد و احساس می‌کند نمی‌تواند وارد رابطه‌ای شود. او این حرف‌ها را با استاد خودش هم به عنوان «درد و دل» در میان گذاشته بود. اما این استاد بعد از شنیدن صحبت‌هایش به او گفته بود می‌خواهد برای رفع این مشکل به او کمک کند.
 
به روایت مهتاب، کمک استاد اما قرار دادن او در موقعیت تجاوز جنسی بود: «من را به اتاق کوچکی برد و دستم را روی آلت‌اش گذاشت و بعد مجبورم کرد آلت‌اش را بخورم. گفت این کار باعث می‌شود من با بدنم و رابطه جنسی آشتی کنم. حالا من گیج مانده‌ام که چه اتفاقی افتاد، شب و روزم شده گریه.»
 
از سیما و مهتاب پرسیدیم آیا تا به حال به پلیس مراجعه کرده‌اند؟ پاسخ‌شان اگرچه متفاوت بود اما از یک خاستگاه برمی‌آمد. سیما گفت به هیچ پلیسی اعتماد ندارد و حتی خیال می‌کند مراجعه به پلیس هم او را در معرض همین مساله قرار خواهد داد. مهتاب اما تعریف کرد وقتی در خیابان مردی به بدنش دست کشید، پلیسی در آن اطراف بود که در پاسخ اعتراض مهتاب گفته بود: «من که چیزی ندیدم.»
+65
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  لوله ی تا بیا تحویل بگیر! این ها همه از برکت فرهنگ اسلامی و شرقی است که زن رو مثل یک کالایی معرفی می کنه که باید در پنهان و در پوشش مخصوص متعلق به مالکش و در مکانی دور از دسترس دیگران باشه و اگر کالایی چنین نباشه پی محکوم به دزدیده شدن و دستبرده! ارزش های کثیف شما هیچ فهم درستی از حریم یک زن و معنی هرزگی و پاکی ارائه نمی کنه و جامعه ای رو تحویل داده با یک مشت آدم های خشن با عقده ای های جنسی !
  20
  30
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲
  ۶۲
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  به این میگن فرهنگ و تمدن پر افتخار ٢٥٠٠ ساله. هنر نزد ایرانیان است و بس این هم هنرشون
  34
  53
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳
  ۴۲
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  مهتاب خانم طوری گفته آلت استاد را خوردم انگار بستی قیفی خورده. بابا کرم از خود درخت است
  34
  32
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  نه فقط ایران اکثر کشورهای مسلمان نشین فقیر و کنگ مذهب همین شرایط را دارند. شما نمی توانید فرقی بین این رفتار مردان ایرانی با پاکستانی و افغانی و غیره بگذاری چون همگی در خفقان سکسی به سر میبرند و جایی برای تخلیه ندارند. اینبار هم مجبورم مثال از مالزی بزنم که چرا در مالزی مردان مسلمان حریص نیستند؟ اینها که حتی حجاب زنانشون از ایرانیان هم پوشیده تر است. دلیل اینجا است که اگر نیاز جنسی داشته باشند به راحتی می توانند رفع کنند، چشم و گوششان بسته و ندیده نیست که با دیدن یک دختر سکسی افسار پاره کنند. در ایران هم می توان این دو دستگی را دید. چرا دختران چنین رفتاری را از مردم بالا شهر و متمول نمیبینند؟ جوابش ساده است، چون آنها چشم و دلشان حریص نیست. ربطی هم به فرهنگ ندارد چون هممون خوب می دانیم 70 درصد متمولین کشور ما بی سواد و بازاری هستند که اگر مدرکی هم داشته باشند خریده اند. دخالت بنده هم در این خبر بخاطر وسط کشیده شدن بحث فرهنگ بود. در فرهنگ ایرانی ما چنین چیزی نداشته و نداریم و خواهشا بی صلاحیتی و مدیریت غلط کشور داری را گردن فرهنگ مردم نیاندازید.
  17
  33
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  فرهنگ مردم یک کشور حاصل یک سال و دو سال نیست که به راحتی هر اتفاقی میافته آن را به فرهنگ ربط بدهیم. قبل از انقلاب هم مردم ایرانی بودند و با فرهنگ ایرانی، چطور آن زمان دختر بعد از 12 شب هم با مینی ژوب به راحتی و بدون مشکلی رفت و آمد میکرد و خبری از تجاوز نبود؟ این بلایی است که حکومت بی لیاقت ایران سر مردان آورد و بنام دین مردان را به چنین روزی انداخته. در وهله ای هم خواستند معضل تجاوز را با ازدواج های موقت بهبود ببخشند(یعنی خودشان معترف شده اند که بیش از حد جامعه را بسته نگه داشته اند) که بازهم بخاطر کوته فکریشان به در بسته خوردند.
  19
  31
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹
  ۴۲
  amirir - تهران، ایران
  همینکه نخوردنت خیلی شانس آوردی. از این جونورها در این سایت هم زیاد میان نظر میدن.
  24
  11
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱
  ۴۲
  amirir - تهران، ایران
  استادها که ماشالا. به گربه های ماده دانشگاه هم نظر دارن. یارو کل عمرشو مثل الاغ درس خونده و یه مدرکی گرفته بعد از شهرستانشون راهی تهران یا خارج شده و میخواد ترتیب همه رو بده. حیوون اون موقع که جوون بودی در کنار درست دوس دختر هم میگرفتی که الان عقده ای نشی.
  30
  16
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
  ۵۲
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  باور کنید نه تنها در ایران حتی در خارج از ایران ..ایرانی های دیدم که زن شوهر دار را جلوی چشم شوهرش بطور خیلی زشت و رذل نگاه میکنند ...حالا خوب بوزینه هم هستند ..وای بحال داخل ایران ..الاغ تپه 5 ستاره
  19
  19
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
  ۸۸
  amirrashti - رشت، ایران
  [::amirir - تهران، ایران::]. از این جونورا همه جا هست.چرا فقط به شهرستانی ها ربطش میدی؟!شمام بدون شک زمانی اجدادت راهی تهران شدن پس چیزهای که در مورد شهرستانی ها میگید شامل اسلاف خودتم میشه
  17
  20
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۹
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  دوست عزیز اجداد ایشان جز ترکهای بربر مهاجر به ایران زمین هستند ! که در سایت همواره به اقوام اصیل ایرانی از فارس ، کرد ، لر ، گیلک و مازنی توهین می کنند و عقده تهرانی و شهرستانی هستند . شما نباید از این أشخاص کینه به دل بگیرید چون معمولا کسانی که در زندگی اجتماعی خود به موفقیت نرسیدند یعنی می کنند با ملی گرایی ، دین گرایی ، قوم گرایی و . خود را مطرح کنند . ایشان هم سعی می کند خود را با تهرانی و ترک بودن مطرح کند چون در زندگی عادی موفقیت خاصی ندارد . از این ادم ها کینه به دل نگیرید بلکه باید برای انها دل سوخت . [::amirrashti - رشت، ایران::].
  16
  15
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی::]. شما درک درستی از ماهیت "فرهنگ" ندارید وقتی یک امری در یک جامعه در بین مردم عمومیت پیدا می کنه به نحوی که همه جا به چشم می خوره و در قالب یک تفکر منسجم در در اندیشه و نهاد اون جامعه جا می گیره این مساله علاوه بر این که برخاسته از شرایط فرهنگی اون جامعه است خودش هم به جزیی از فرهنگ اون جامعه تبدیل می شه و افراد جامعه اون تفکر و رفتار رو به هرجای دنیا هم که برن با خودشون می برند حتی اگر در ظاهر ضد ارزش باشه!
  13
  8
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۸
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. من نمیدونم این بار فنی از کجای شماها یکدفعه در میاد که سعی می کنید با کلمات قلمبه سلمبه باورهای غلط خودتون را به خورد بقیه بدهید. نه عزیزم فرهنگ چیزی نیست که در طی چندسال در مردم شکل بگیرد و به سرعت آن را به فرهنگ ربط بدهند. فرهنگ ایرانی اتفاقا احترام به بانوان است که آن را هم در قصه ها و اشعار میشه جستجو کرد و هم در شاهنامه و افسانه های اساطیری. متاسفم که به این راحتی میتونی فرهنگ یک ملت را که ریشه چندین هزار ساله دارد را بخاطر چندسال لجن مال کنی. شما که اینقدر حس میکنی مطلع هستی یک سرچ ساده در ارتباط با فرهنگ ملل های مختلف بکن و ببین عرف های غلط باب شده در چندسال اخیر هم در آنها ذکر میشه؟ همانطوری که بار قبل هم گفتم شما یک دیده فوق العاده بسته داری و تصور میکنی تمام آن چیزی است که لازم است را میدانی. سکس که همانند یک غریزه حیوانی در انسانها است را به اشتباه توصیف میکنی. شکل گیری غلط عرف های اجتماعی که علت و معلول هستند را معکوس عنوان میکنی. حالا هم که چند وقتی است با تصورات غلط به فرهنگ یک ملت تاخت و تاز میکنی.
  17
  0
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۳
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  برادر ارجمند و عزیز که واقعا نمیدونم هدف اصلی تو چیست! ایرانیان و علی الخصوص مردان ایرانی فرهنگ غلطی ندارند بلکه بستر غلطی دارند که آنها را به سمت عرف و عادات غلط می کشاند. اینهمه مثال برات زدم اما دریغ از درک آنها. چرا در محله های بالاشهر چنین درد شهوتی دیده نمیشه؟ چرا اکثرا در اماکن مذهبی و در خانواده های گنگ مذهب این اتفاق میافتد؟ اینها فرهنگ نیست! اینها جوامع بسته ای است که باعث لغزش میشه، باعث حریص شدن میشه. مثلا تو سربازی به همه کافور میدن میدونی چرا؟ چون یک فصای بسته است که همه عطش پیدا می کنند. کسی فرهنگشون را قلقلک نمیده! من از هر مدلی که قادر بودم سعی کردم این مدت مثال ساده بزنم که اصل مطلب را بگیری. در آخر هم افتخار میکنم به فرهنگ مملکت و مردمم که فرهنگ آنها آریایی است. فرهنگ برتر. درست است که بخاطر شرایط محیطی و عدم لیاقت صاحب منصبان تغییر کرده اند اما فرهنگ از رگ و ریشه و خون ما است که هیچ احدی نمی تواند آن را بگیرد.
  15
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۲
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  امیدوارم شما هم یک روز راه خودت را پیدا کنی و دست از این تحقیر ملت برداری. بار قبل که گفتی این فرهنگ ایرانی شما است و خودت را از ایرانیان و فرهنگ ایرانیان جدا کردی. هر فرهنگی را که پذیرفتی ما را هم خبر کن تا ثابت کنم چه فرهنگ غنی ای را به چه فرهنگ حقیری فروختی و الحق که خلایق هرچه لایق!
  14
  1
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۴
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. برای اینکه بی جهت فلسفه جدید از خودت بیرون ندی و دیگران را هم متهم به ندانستن نکنی بهت میگم فرهنگ یعنی چی؟ فرهنگ چیزی است که می شود به اکثر جامعه مدنظر تعمیم داد نه فقط به یک قشر قلیل و گروه خاصی. فرهنگ باید سالیان سال در جمع مدنظر شکل گرفته باشد و خواسته آنها باشد نه اینکه فقط در برهه ای خاص از زمان و بر حسب جبر زمان شکل گرفته باشد. پس شما نمیتوانی رویه غلط 5درصد مردان ایران را که بخاطر جامعه بسته و مذهب گنگ شکل گرفته به فرهنگ یک سرزمین ربط بدهی. زمانی میشه گفت فرهنگ مردان است که آمار بگه اکثر مردان ایرانی متجاوز هستند و دائما هم در ایران به زنان تجاوز میشه. یک فرهنگ غلط جا افتاده در ایرانیان فضولی است که اکثریت دارد و همیشه در حال و احوال کردن هم وارد حریم شخصی افراد می شویم. مثل کارت چیه؟ کجا زندگی میکنی؟ حقوقت چقدره؟ و غیره. یا مالایی ها که اینجا عاروق زدن تو فرهنگشونه و همگی عاروق میزنن و پشت بندش هم میگن الحمدالله.
  14
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۹
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  اما در ارتباط با دید مردان ایران نسبت به زنان شما نگاهی به داستان ها و اشعار و افسانه هایی که داریم و احترامی که برای آنها قائل هستیم بیانداز. اتفاقا فرهنگ ما در این مورد از خیلی کشورهای متمدن هم جلوتر هست. فقط امیدوارم هدف خاصی از به لجن کشیدن فرهنگ ایرانی نداشته باشی و همه اینها یک برداشت اشتباه از درک فرهنگ از سوی شما باشد.
  14
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۳:۱۴
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی::]. ببین عزیزم همونطور که بالاتر نوشتم شما درک درستی از ماهیت "فرهنگ" ندارید این همه قلمفرسایی کردی همه شعار و سخن بیهوده! نگاه کن ببین چی نوشتی: ///فرهنگ ایرانی اتفاقا احترام به بانوان است که آن را هم در قصه ها و اشعار میشه جستجو کرد و هم در شاهنامه و افسانه های اساطیری/// بله مگر این که در همان قصه و شعر و اسطوره جستجو کنی نه در جامعه ی امروز! اولا قصه و شعر اسطوره بازتاب بخشی از فرهنگ باستانی یک جامعه است نه آینه ی فرهنگی که در حال حاضر در جامعه جاری است در ثانی در همون بخش هم زن به طور کلی و به عنوان یک هویت اجتماعی مستقل از مرد نه آزاد بوده نه احترام داشته نه حقوق اجتماعی بلکه ملک طلق مرد بوده و در اندرونی! همون فردوسی هم در جایی نقل می کنه: ///زن و اژدها هر دو در خاک به///جهان پاک زین هر دو ناپاک به!.
  11
  6
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۸
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  رفتارهای مردم در یک جامعه، امور و ارزش ها و ضد ارزش هایی که رواج پیدا کرده و عمومی شده و همه ی این ها وقتی در اون جامعه قرار می گیری بازتاب و بازخورد اون بر شما کاملا حس می شه و عیانه این ها همه برخاسته از همون فرهنگ جامعه است! عرف های اجتماعی برخاسته از فرهنگ و جزیی از فرهنگ اون جامعه است نمی دونم چطور تو این رو نمی خوای درک کنی! زن در ایران همیشه جنس دوم بوده، ضعیفه بوده ملک مرد بوده از حقوق برابر محروم بوده این ها رو که دیگه نمی شه با شعار الکی انکار کرد اون جوامع بسته ای که طوطی وار ازش حرف می زنی و خودت هم معنی اش رو نمی دونی که باعث لغزش میشه، باعث حریص شدن میشه جامعه ی بسته حاصل شیوه ی تفکر و فرهنگ یک ملته جامعه ی ایران از ابتدا تا به حال جامعه یی بسته بوده. این نگاه نسبت به زن حتی فراتر از دینه یک نگاه کهن شرقی است! در محله های بالاشهر هم چنین درد شهوتی دیده می شه پسر و دختر دوست می شن پسره دختره رو با وعده و وعید فریب می ده توی ماشین و رختخواب بعد هم می ره دنبال بعدی!
  12
  2
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  اون فضای بسته ای که به قول تو همه عطش پیدا می کنند و در سربازی از ترس این که مردها ترتیب همدیگه رو ندهند کافور توی غذا می ریزند اون فضای بسته ریشه در فرهنگ جامعه داره و میوه ی همون فرهنگه! حاصل تفکر عمومی و ارزش های عمومی و ریشه دار اون جامعه است! تابو بودن سکس فرهنگ این جامعه است محروم نگه داشتن از سکس فرهنگ ریشه دار این جامعه است جاصلش هم لواط و بچه بازی وقتی زن در دسترس نباشه مردها روی هم می پرن نگاه کن به همون ادبیات فارسی به مثنوی مولانا و به گفتارهای شمس تبریزی به اشعار حافظ مشحون است از بازتاب ابراز علاقه ی و عشق جامعه ی اون روز به بچه و جنس مذکر! شمس می گه زمانه بد است مردم طمع می کنند در پسر! اصلا شاهدبازی یک فصل جدا در ادب پارسی است! (شاهد بازی در ادبیات فارسی، دکتر سیروس شمیسا، انتشارات فردوس، 1381) می خوام بگم بر خلاف خیالات باطل تو این مثالی هم که زدی فرهنگ ماست و خیلی هم ریشه داره!
  11
  2
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۹
  ۴۲
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  تو این چیزی رو که توی جامعه هست جاری و ساریه رو نمی خوای ببینی و اون خیال و اون چیزی که نیست رو به عنوان فرهنگ پیش می کشی! خیر این ها خواب و خیالات شماست فرهنگ جامعه ی ما زمانی اصلاح خواهد شد که ما تعصب بی جا رو کنار بگذاریم فهم و درک مون رو گسترش بدیم خودمون و باورهامون و رفتارهامون رو از بیرون بنگریم و نقد کنیم و طرز تفکرمون رو اصلاح کنیم تا فرهنگمون اصلاح بشه!
  10
  2
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. بی تعارف بهت بگم که بحث با شما به هیچ عنوان فایده ای ندارد چون شما بنا به دلایلی خودت را زدی به خواب و کسی که خودش را زده به خواب رو هم نمیشه بیدار کرد. هرچند همچنان هم بر این عقیده پافشاری میکنم که هدفی پشت گفته های شما وجود دارد. والا این همه مثال به بچه دوساله هم میزدی میفهمید فرهنگ یک جامعه مربوط به اکثریت اون جامعه است و نمیشه رویه غلط اقلیت را به فرهنگ یک ملت بسط داد. باز حالا برو ماله بگیر دستت که خزعبلاتت برای لجن مال کردن فرهنگ ایرانی را توجیه کنی. مثل کودکانی بحث میکنی که وقتی میبینه جواب نداره چنان از گوشه و کنار کامنت انتخاب میکنه که اصل موضوع را در فرع موضوع گم بکنه. پسر بازی فرهنگ غلطی بوده که در منطقه هم فراگیر بوده و اکثر کشورهای منطقه هم درگیر آن بودند، اما چه ربطی به موضوع داشت؟ پسر بازی نشون میده فرهنگ مردان ایران تجاوز به زنان است؟ عدم استقلال زن در تمامی کشورهای دنیا به یک شکل بوده و تنها استقلال پیدا کردنشون از لحاظ زمانی متفاوت بوده، پس باز این نمیشه فرهنگ مختص ایران.
  15
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  بارها و بارها سوال کردم که پس چرا قبل از انقلاب مردم با دیدن زن در خیابان تحریک نمیشدند، چرا تجاوز به این شکل و تعدد نبود؟ جوابی نداری! میگم فرهنگ نیاز گذر زمان و قالب شدن بر اکثریت جامعه مدنظر است اما باز میای پرت و پلا میگی که عرف برگرفته از فرهنگ است و غیره. قربونت برم نیازی نیست برای توجیه اشتباهت پنجه به در و دیوار بکشی و هر جمله قصاری که دم دستت بود بعنوان جواب بکار ببری. فقط بپذیر تو حتی نمیدونی فرهنگ چیه و از کجا میاد و نشانگر چیست که براش نسخه هم تجویز میکنی. غلط 50هزارنفر در اجتماع چند ده میلیونی نشانگر فرهنگ یک ملت نیست. تنها فرهنگ غلط مردان ایران در ارتباط با این موضوع تیکه و متلک پرانی به زنان است که از قدیم باب بوده و هنوز هم دیده میشه. باز این هم در بیشتر کشورهای جهان بوده و همچنان هم هست، پس باز هم فرهنگ مختص ملت ایران نیست! دیگر هم بحثی با شما ندارم و هرجور راحتی به خودت با دوتا مثبت و دوتا منفی بقبولان که درست میگی! اما خدا را شکر فرهنگ ملتی که من در آن بزرگ شدم آنقدر ریشه دار و غنی است که با حرف های شما که هیچ هزارتا مثل شما آخ هم نمیگه!
  14
  0
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  من ایرانی به تک تک زنان و مردان کشورم افتخار میکنم و اگر نقصی هم در رفتارشان باشد آن را درک میکنم چون میدانم در چه خفقانی زندگی می کنند. میدانم که درد نداشتن آزادی یعنی چه چون خودم هم روزی کنار آنها همین درد را تحمل می کردم. میدونم به سیم آخر زدن در اون مملکت یعنی چه. حقوق و جرم شناسی خواندم و میدونم علل وقوع جرم و ناهنجاری چیست و گودرزی و شقایقی را به هم ربط نمی دهم که بگم من میفهمم. من به تاریخ و فرهنگ ملتم افتخار میکنم چون همچنان در همین خفقان هم قادر هستیم بهترین ها و شایسته ترین ها را به جهان معرفی کنیم. خدا را شکر که شما خودت را از این ملت و فرهنگ نمیدانی و امیدوارم هرچه سریعتر هم فرهنگ ما را رها کنی و به فرهنگ مورد علاقه ات بچسبی! هرچند همانطوری که گفتم هر زمانی نام ملت و فرهنگ مورد علاقه ات را ببری به سرعت بهت اثبات میکنم که چه فرهنگی را به چه فرهنگی فروختی!
  17
  0
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
  ۴۲
  amirir - تهران، ایران

  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. ای بی نوا دنبال من راه افتادی در هر بحثی بدون ربط عقده هات رو به من تخلیه کنی؟! دیپلم ردی بدبخت :) . از زندگی میوفتیها. خیلی باهوشی فهمیدی من هیچی نیستم و به هیچ جا نرسیدما. ولی باور کن دیپلم دارم. ببین تو چی هستی که هنوز دیپلم نداری. تو که دشمن ملت بزرگ و کهن تورک این سرزمین هستی بی جا میکنی از واژه های تورکی مثل *قاراش میش= قاریشمیش= بهم خورده و مخلوط شده* در کامنتای دیگت استفاده کردی. میخوای از این به بعد لغات تورکی و عربی رو از جملاتت بکشم بیرون تا بفهمی بدون اونها لال مونی میگیری..ایران بدون ملت بزرگ و کهنش یعنی تورکها هیچ و پوچه. لذا اگر تورکها جدا هم بشن جایی که اونها هستن ایران نامیده میشه. جایی که شماها هستین عراق و افغانستان و پاکستان نامیده میشه. مطمئنم فقط واقعیت رو گفتن و چون نمیخواهید بپذیرید حرفای منو توهین حساب میکنید.
  23
  3
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۷
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  [::amirir - تهران، ایران::]. اینکه با کسی مشکل شخصی داری یک چیز هست و اینکه تاریخ ایران و ترک ها را تحریف میکنی چیز دیگری. دوست عزیزم ترک ها توسط ایرانیان پذیرفته شدند. ارامنه و ایرانیان به ترک ها پناه دادند و آنها را بین خودشان پذیرفتند حالا چطور ترک ها کهن تر از ایرانیان شدند؟ چطور شما جدا بشین میشین ایران و ما جدا بشیم میشیم عراق و افغانستان و پاکستان؟ لااقل یکمقدار نسبت به محبت ایرانیان به آبا و اجدادتان قدرشناس باشین! من نگران این هستم که 50 سال دیگه ترک ها ادعا کنند که ایرانیان در حال فرار از دست مغول ها بودند و به ترک ها پناه آوردند. ایرانیان بودند که کشور ارمنستان را تصرف کردند و آن نسل کشی را راه انداختند! پان ایرانی ها هستند که گهگداری می خواهند سرزمین ترک ها را تکه تکه کنند و به افغانستان اضافه شوند!
  15
  8
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۱
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  حتما دیپلم ردی داری اخه تاریخ ایران در حد یک بچه سوم دبستانی نیز بلد نیستی !!! 😂 از بچه پایین شهر تهران که ..... با پای پیاده از دهات شوروی به ایران امدند بیش از این انتظار نیست ! نه تنها بی سوادی بلکه ای کیوت هم پایین است 😂 استفاده از بعضی از کلمات ترکی در بحث با .... برای تحقیر بیشتر شما است به این معنی شما زبان.... و ما مجبوریم به زبان خزرها با شما حرف بزنیم اما از انجایی که جیگر تشریف داری از چهار راه ولیعصر بیشتر تا به حال ندیدی چنین چیزهایی را نمی دانی ! این دفعه زیر هر نظرم یک یادداشت با توضیحات میذارم تا کمی بیشتر بفهمی ! هر چند می دانم امیدی نیست ! اگر کلمات پارسی و عربی از زبان ترکی جدا کنیم شکا ترکها جز چند کلمه برای عرعر چیزی ندارید ! اما اگر کلمات عربی و ترکی را از پارسی جدا کنید می شود حماسه شاهنامه که در جهان مانند حماسه هومر میدرخشد ! اگر ترکها بتوانند جدا شوند جایی که انها هستند بی سواد توران نامیده می شود و جایی که ما هستیم ایران نامیده میشود ! البته شاید تو باز دوباره مانند اجدادت مجبور به پیاده روی به [::amirir - تهران، ایران::]
  15
  10
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۳
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  با پای پیاده به سمت بیابان های اسیای مرکزی بشوی ! مولانا جلال الدین بلخی شاعر پارسی زبان می گوید : هرکسی که دور ماند از اصل خویش روزگار بازجوید وصل خویش
  17
  10
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۹
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  بعد تو فکر می کنی چه ادم مهمی هستی که من دنبال تو بچه شهرستانی افتاده باشم ! ؟ هر جا و هر مکان که هر کس به ایران و ایرانی توهین کند من از کشور و مردم م دفاع می کنم ! چون من یک ایرانی ناسیونالیست ملی گرا هستم.... ! [::amirir - تهران، ایران::].
  18
  11
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷
  ۴۲
  amirir - تهران، ایران
  مشکل تو اینه که همش حرفای منو قرقره میکنی. اسکی نرو ای عراقی زاده یا افغانی زاده یا هر موجود دیگه اسکی نرو. شما جماعت مافنگی عددی نیستی در مقابل ملت بزرگ و کهن تورک ایران قفقاز و تروکیه. هیچی نیستید و نبودید. اون مولانای بلخی هم تورک بوده و ابیات تورکی هم داره و خودشو تورک نامیده و شماها رو هندی زبان. هیچی نیستید مهاجران مدعی.
  7
  7
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۸
  ۴۲
  amirir - تهران، ایران
  [::مرغ آمین - تهران، ایران::]. مورچه چیه کله پاچش چی بشه؟!! تو ناسیونالیست هم باشی قد ... اهمیت نداری. بشین تو خونت کهنه شوییتو بکن بابا غربتی...
  4
  4
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۱
  ۴۲
  amirir - تهران، ایران
  [::sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی::]. خود گویی و خود خندی. این تاریخهایی که فرت فرت بلغور میکنید دورش تموم شده. این توهمات ساخته ذهن خودتونو که خودتون هم هنوز باورش نکردین. شماها همون چیزی بودین که الان هستین. هیچی عوض نشده. اگر الان بیابون نشین هستید مطمئن باش اجدادت هم بیابون نشین بوده البته بعد از مهاجرت. اگر آواره کوه هستین بدون اجدادت هم بعد مهاجرت آواره کوه بودن. چیزی نداشتین و حالا تازه تازه مدعی شدین.
  4
  3
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۹
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  همه جای دنیا مولانا جلال الدین بلخی پارس می دانند بغیر از منگولا ! همینکه تو اواره غربتی پان . مغول مجبوری یک شاعر پارسی زبان را ترک معرفی کنی نشون میدی شما چقدر ملت حقیری هستید که مجبورید از بزرگان ملل همسایه را بدزدید ! منقلی انقدر پای وافور و روضه سید علی گدا نشین همه جای دنیا مولانا جلال الدین بلخی یک شاعر پارسی زبان از بلخ می دانند ! الکی هم اطلاعات گوناز تی وی این جا تکرار نکن ! مولا نا هیچ شعری ندارد که بگوید من ترک هستم و پارسی زبان ها هندی هستند ! من بهتر از تو از شعر های شعرای پارسی زبان خبر دارم تو بهتر است به جای مولانا بروی دده قورت بخوری ! 😂 تو بچه شهرستانی.. چه برسه مولانا [::amirir - تهران، ایران::].
  2
  0
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  ببین شعرای پارسی زبان از خاقانی ، نظامی و مولانا درباره رفتار شما ترک ها چه گفتند !!! در ادبیات پارسی رفتار و خو شما ترک ها به بدترین شکل تعریف شده است . اینجا مولانا از رفتار اجداد بربرت میگه که چطور به خراسان هجوم اوردند و عرفا ان را کشتند و او مجبور به کوچ به اناتولی شده بود . هر چند بیچاره خبر نداشت شما ترکها ی بربر به صورت گله ای به همه جا هجوم می اورید . آن غُزان ترک خون‌ریز آمدند ------- بهر یغما بر دهی ناگه زدند. دو کس از اعیان آن ده یافتند -------- در هلاک آن یکی بشتافتند. در این بیت هم مولانا می گوید من ترک نیستم :. تو ماه ترکی و من اگر ترک نیستم --------- دانم من این قدر که به ترکی است آب "سو". ایران مورچه نیست حرف دهنت ببند پان . مغول !!! این تو هستی که بهتر بروی منقل سید علی گدا رو اتیش کنی تا کمتر به ملت ایران نیش بزند .
  3
  0
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۱
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  [::amirir - تهران، ایران::]. نحوه جواب دادنت ثابت میکنه که اتفاقا خودت و اجدادت از نسل چه پاپتی هایی بودید. مرغ آمین هم اشتباه میکنه جوابت را میده، باید اجازه بده هرچقدر دوست داری وق وق کنی چون مطمئنا تاریخ با وق وق تو تغییر نمیکنه. تو ترک ها انسانهای باشرف زیاد هست، سعی کن دو تا انسان با شرف تر از خودت پیدا کنی و در مورد تاریخ اجدادت ازشون سوال کنی. این تعداد منفی ها برای اخبار آرشیو شده هم نشون میده که چندتا آیدی داری و مشخصا چه مدل شخصیتی داری.
  0
  1
  شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.