رواج عمل زیبایی نرمه و لاله گوش در ایران + عکس

ایران وایر , ملودی خاچاطوریان
در سال های گذشته و از زمانی که عمل جراحی بینی در ایران باب شد، هر روز بر شمار افرادی که دماغ خود را به دست جراحان زیبایی می سپارند، افزوده می شود به طوری که این روزها عمل زیبایی بینی دیگر متعلق به بالاشهرنشین های تهرانی نیست و نه تنها کل تهران بلکه به کل ایران هم رسیده است. اما حالا بعد از عمل زیبایی بینی، در یکی دو سال اخیر نوبت به جراحی زیبایی گوش رسیده است.
 
من برای اولین بار وقتی با این موضوع آشنا شدم که آرایش‎گر حین ور رفتن با موهایم، داشت درباره یکی از مشتری‎هایش صحبت می کرد که گوش‎هایش را برای زیبایی و تغییر شکل عمل کرده بود. او توضیح داد که پس از آن، مشتری وی دچار مشکل شد زیرا تغییر در شکل و فرم گوش هایش منجر به بروز درد در ناحیه حلقش شده و همین مساله کار را به شکایت از پزشک جراح کشانده بود.
 
طبق پرس و جوهایی که من در روزهای اخیر کردم، عمل جراحی زیبایی روی گوش در ایران بیش تر بین پسرها و مردها محبوب است چرا که خانم ها به دلیل حجاب و یا داشتن موهای بلند می توانند به راحتی گوش‌های خود را پنهان کنند. اما مردهایی که به هر دلیل از شکل یا اندازه گوش های خود ناراضی هستند، دست به عمل زیبایی روی این قسمت از بدن خود می زنند.
 
بخش دیگری از مشتریان پزشکان جراحی زیبایی گوش، کودکان و نوجوانان کم سن و سالی هستند که والدین‌شان آن ها را به تیغ جراح می سپارند. گوش‌های این بچه ها به عقیده والدینشان، بزرگ هستند و همین موضوع منجر به تمسخر فرزندانشان در مدرسه و یا بین هم سن و سال هایشان شده است.
 
در روزهای اخیر نرخ رایج عمل زیبایی گوش را از مطب چندین پزشک فعال در این زمینه پرسیده‌ام، آن ها می گویند به نسبت منطقه ای که مطب دکتر در آن قرار گرفته و میزان معروفیت پزشک، متفاوت است. یک پزشک برای عمل زیبایی کوچک کردن گوش و نزدیک کردن لاله های گوش به سر، 15 میلیون تومان می گیرد و پزشکی دیگر همین عمل را با چهار میلیون تومان انجام می دهد.
 
عکس های این گزارش را مطب های تعدادی از این پزشکان به عنوان نمونه کارهای خود برای من فرستادند.
 
عمل های رایج در زمینه جراحی زیبایی گوش هم بر چند نوع هستند؛ برخی می خواهند لاله گوش خود را کوچک کنند چون لاله بزرگ یکی از رایج ترین مشکلات در این زمینه است. برخی دیگر اما می خواهند نرمه گوش (قسمت پایین گوش) را کوچک کنند.
برخی از متقاضیان این عمل ها اما خواسته دیگری دارند؛ مشکل این دسته، اندازه و کوچک و بزرگی گوش‌شان نیست بلکه از شکل و فرم آن راضی نیستند و می خواهند به آن شکلی متفاوت بدهند.
 
این پدیده که مانند روزهای اولیه همه گیرشدنِ عمل های زیبایی بینی که از نگاه برخی عجیب و شوک برانگیز به نظر می آمد، حالا با وجود غیرعادی بودن برخی از مدل های آن، دارد میان برخی پول‌دارها و جوانان جا باز می کند تا کم کم در سراسر کشور باب شود و به جز قشر مرفه و پول‌دارهای پایتخت نشین، به بقیه اقشار جامعه سرایت کند.
 
گوش‌ها هم مانند بینی، بخشی از اعضای بدن هستند که برخی از شکل و ظاهر این عضو بدن خود راضی نیستند و برای همین به سراغ جراحان اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش می روند. تا پیش از این، افرادی که از اندازه، ظاهر یا برآمدگی گوش‌های خود که به دلیل نارسایی‌های مادرزادی و یا بر اثر سوانح و حوادث از حالت استاندارد خارج شده بودند، رضایت نداشتند، با استفاده از این عمل جراحی سرپایی، ظاهر گوش خود را تغییر داده و به مدل مورد نظر خود تبدیل می کردند. اما این روزها که دیگر عمل های زیبایی به یک تفریح برای پول‌دارها تبدیل شده است، جراحی های عجیب و غریب زیبایی گوش در بورس عمل های زیبایی قرار گرفته و به جدیدترین مد دنیای جراحی های زیبایی تبدیل شده است.
 
عمل زیبایی گوش با سه روش بی‌حسی موضعی، نیمه‌بی‌هوشی و بی‌هوشی انجام می شود. هزینه های این جراحی نیز از آن جایی که غیراورژانسی است و برخی بیمه ها آن را پوشش نمی دهند، بالاتر از دیگر عمل ها است. به گفته افرادی که تجربه انجام این نوع عمل ها را دارند، هزینه یک جراحی برای عمل گوش ممکن است براساس میزان تجربه و معروف بودن جراح، نوع عمل، مکانی که جراحی در آن انجام می شود و حتی موقعیت جغرافیایی این مکان متغیر باشد.
 
هزینه های این عمل شامل موارد زیر است: دستمزد جراح، هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی، دستمزد بی هوشی، داروها، پوشش های پس از عمل و آزمایش های پزشکی.
 
اغلب افراد ترجیح می‌دهند گوش‌هایشان نزدیک به سرشان باشد و از حد ابرو تا قاعده بینی ادامه یابند. توجه به ظاهر و زیبایی های صورت تا حدی اهمیت یافته است که حتی افرادی با چهره های قابل قبول و بی نقص هم به فکر تغییر ترکیب چهره خود با انواع و اقسام جراحی ها هستند. همین امر موجب شده است که عمل جراحی پلاستیک به یک تجارت پر رونق در ایران تبدیل شود. به طوری که براساس آمارهای غیر رسمی، ایران در حال حاضر یکی از کشورهای با بالاترین تعداد عمل جراحی های زیبایی در جهان به شمار می رود.
 
آن طور که برخی کارشناسان و جراحان زیبایی می گویند، 50 درصد مراجعان برای انجام جراحی زیبایی به طور واقعی نیازی به این عمل ندارند و برخی از متقاضیان این گونه اعمال جراحی، ظاهری متناسب دارند اما دچار اختلال روان‎شناختی «بدریختی بدن» هستند.
 
به گفته روان شناسان، این افراد اگر بینی یا گوش خود را عمل کنند، به رضایت نمی رسند چراکه مشکل آن ها یک مشکل فکری و ذهنی است و توهم خود زشت پنداری می تواند باعث بروز ناهنجاری های رفتاری قبل و بعد از جراحی شود که ساده ترین آن ها، افسردگی و اختلالات خانوادگی است.
+72
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Pezhman - وین، اتریش

  برخی زیاده روی میکنند.در صورتیکه نیازی به جراحی ندارند. البته برای بعضی ها خوب و لازم است. مثلآ کسانی که مشکل تنفسی و گرفتگی بینی دارند یا واقعن گوششان بسیار بزرگ و غیر عادیست و روح و روانشان در عذاب است.
  6
  99
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹
  ۴۲
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  خوب این بیچاره‌ها که همه آینه بغل تریلی داشتن خوب باید ردیفش میکردن دیگه ; ). تیتر به این سنگینی‌ و آب و تاب نمی‌خواست دیگه!!!
  6
  107
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  خداییش خیلی هم عمل گوششون بیربط نبوده.. از بین بردن نقص با عمل زیبایی و مد فرق میکنه!
  7
  108
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
  - ،

  100
  11
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.