رئیس انجمن آسیب های اجتماعی : تشکیل ۵۲۰۰ پرونده رابطه جنسی پدر با دختر و برادر با خواهر

تجاوز به محارم که کارشناسان با عنوان «شاه آسیب» از آن یاد می کنند، پدیده ای است که نه تنها در ایران،بلکه در تمام دنیا روی می دهد و قربانیان خود را به کام آسیب های جدی می کشاند.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران، آزار جنسی کودکان در دنیا پیشینه ای بسیار طولانی دارد که در تمام کشورها و فرهنگ های مختلف کام زندگی را به کودکان تلخ کرده است، اما دردناک تر هنگامی است که این آزار جنسی از سوی افرادی صورت می گیرد که قربانی، آن ها را حامی خود قلمداد می کرده است؛ تجاوزهایی که در حریم خانواده، یعنی امن ترین مامن بشر شکل می گیرد.
تشکیل 5200 پرونده تجاوز
اگر چه هیچ گاه آماری در ارتباط با پرونده های زنای با محارم در کشور منتشر نشده، اما رییس انجمن آسیب های اجتماعی در آخرین اظهارات خود درباره این موضوع، از تشکیل ۵۲۰۰ پرونده قضایی در کشور در مورد رابطه جنسی برادر با خواهر و پدر با دختر خبر داده است که البته این آمار غیر از تجاوزهای سایر محارم مانند دایی و عمو، پدرشوهر بوده و بسیاری از سوءاستفاده های جنسی نیز اساسا گزارش نمی شوند.
 
در سوم آبان سال 82 گزارشی تکان دهنده ای از قتل های ناموسی و تجاوز محارم در خوزستان را منتشر شد که بر اساس آن، مشاور وقت استاندار خوزستان با اشاره به مواردی از تجاوز محارم به دختران در استان گفته بود: در این زمینه از میان تنها ۱۸ دختر بین ۱۲ تا ۱۴ سال که به دلیل تجاوز پدر و برادرشان به دفتر امور بانوان استانداری مراجعه کرده اند، ۱۲ مورد آن ها دختران زیر ۱۴ سال بوده اند.
تجاوز پدران به دختران بیشتر از تجاوز برادران به خواهران گزارش می شود
 با این حال پژوهشگرانی که در این حوزه فعالیت می کنند، معتقدند که نباید هتک حرمت پسربچه ها را نیز از حیطه تجاوز جنسی خانگی خط زد، چراکه تجاوز به هر جنسیتی و به هر سنی ممکن است.
 
همچنین آن ها معتقدند که میزان رخداد تجاوز جنسی برادر به خواهر بیشتر از تجاوز پدر به دختر است، ولی میزان گزارش دهی تجاوز جنسی پدر به دختر، بیشتر از تجاوز برادر به خواهر است، چراکه معمولا رابطه خواهر و برادر در سنین نوجوانی و بلوغ شکل می گیرد، خواهر و برادر همسن و سال هستند، رابطه ممتد و همیشگی نیست و رابطه به خاطر کنجکاوی ها و محدودیت های جنسی به وجود می آید و به همین دلیل هم معمولا راحت تر فراموش می شود و شاید مورد بخشش قرار می گیرد. در ضمن در صورت اطلاع خانواده از چنین رابطه ای، به دلیل ترس از مجازات فرزندان، می کوشند که قضیه را در درون خانواده حل و فصل کنند.
 
قربانیانی که از سوی پدر مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند، معمولا از حدود سنی ۱۰ تا ۱۲ سال و خواهرانی که از سوی برادر خود مورد تجاوز قرار می گیرند، از حدود سنی ۱۵ تا ۱۶ سال آزار جنسی شان آغاز می شود.
 
هر چند که تجاوز به محارم به خصوص تجاوز برادر و پدر به خواهر و دختر در تمام طبقات اجتماعی دیده شده، اما بر اساس تجربیات حاصل از مطالعه بر روی این دست از پرونده ها، کارشناسان می گویند که احتمال گزارش دهی تجاوز در گروه های فرودست جامعه بیشتر است، چرا که در طبقات بالای جامعه، آبرو تابوی قوی تری وجود دارد. همچنین به دلیل این که در خانواده های سطح بالا، افراد با محرومیت جنسی کمتری مواجه هستند، احتمال وقوع تجاوز به محارم در این قشر کمتر است.
 
بررسی های صورت گرفته بر روی این پرونده ها نشان می دهد که قربانیانی که از سوی پدر مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند، معمولا از حدود سنی ۱۰ تا ۱۲ سال و خواهرانی که از سوی برادر خود مورد تجاوز قرار می گیرند، از حدود سنی ۱۵ تا ۱۶ سال آزار جنسی شان آغاز می شود.
تجاوز جنسی توسط پدر، فرآیندی مرحله به مرحله است
تجاوز جنسی توسط پدر، فرآیندی مرحله به مرحله است. در اکثر مواقع به دلیل سکوت و ترس دختر، معمولا فاعل جسور تر می شود و آزار جنسی به شکل تجاوز تغییر شکل پیدا می کند.
 
ریشه یابی علل وقوع این «شاه آسیب» نشان می دهد که تحمل پایین در برابر ناکامی، مشکل در کنترل خشم، مشکل در توانایی برقراری رابطه عاطفی با اعضای خانواده، پرخاشگری کلامی و جسمی، سوء مصرف مواد مخدر و الکل، احساس اضطراب برای برقراری رابطه جنسی با بزرگسالان و پدوفیلیا یا تمایل به رابطه جنسی با کودکان از مشخصه های مشترک متجاوزان است و از همه مهم تر این که خیلی از این افراد در کودکی از سوی پدربزرگ، صاحب کار و یا پدر خود مورد تجاوز قرار گرفته اند و در واقع خود نیز قربانی آزارهای جنسی بوده اند.
 
البته صاحب نظران بر این باورند که علت اصلی وقوع این آسیب تنها عوامل روانی نیست، بلکه مسائل اجتماعی نیز در شکل گیری آن به شدت تاثیرگذار است، به طوری که هر چه از ساختار خانواده ها از دموکرات و مساوات طلب به سوی ساختار خانواده خودکامه و بی بندبار و نابسامان پیش می رود، امکان تجاوز جنسی به کودکان بیشتر می شود.
بیشتر خانواده های مردسالار درگیر این آسیب هستند
در واقع تجاوز جنسی پدر به دختر، بیشتر در خانواده هایی اتفاق می افتد که دارای انزوای اجتماعی هستند؛ ساختاری سنتی مبتنی بر «مرد نان آور و زن خانه دار» دارند. میزان ارتباط اعضای خانواده و روابط عاطفی بین آنان کمترین میزان اهمیت را دارد. مشاجره و خشونت های خانگی میان والدین همیشه وجود داشته، اما برای تربیت فرزندان هیچ منطق و تعادلی وجود ندارد. به طور کلی مردسالاری در این خانواده ها حرف اول را می زند و تصمیم گیری در آن کاملا یکجانبه و از سوی پدر است.
 
در واقع تجاوز جنسی پدر به دختر، بیشتر در خانواده هایی اتفاق می افتد که دارای انزوای اجتماعی هستند؛ ساختاری سنتی مبتنی بر «مرد نان آور و زن خانه دار» دارند .
 
از طرف دیگر نتایج تحقیقاتی نشان می دهد که در خانواده هایی که مادر دارای استقلال مالی و منبع درآمد است، تجاوز مخصوصا پدر به دختر کم اتفاق می افتد و در صورت وقوع نیز به دلیل عکس العمل فوری مادر، دختر مورد بزه مجدد قرار نمی گیرد. این در حالیست که در خانواده هایی که مادر به لحاظ مالی به شوهر وابسته است، حتی در صورت اطلاع از تجاوز همسر به دخترش نیز، یا مجبور است که این موضوع را کتمان کند و یا بالاجبار موضوع را بپذیرد.
 
البته در بسیاری از مواقع فرد قربانی هیچگاه تعرض صورت گرفته را بیان نمی کند که سردرگمی قربانی در نحوه برخورد با رفتار پدر یا برادر، شرم و خجالت، تهدیدات فرد متجاوز، ترس از پاشیدن شیرازه زندگی خانوادگی و حتی ترس از عقوبت قضایی از موانع بازگو کردن تجاورز هستند.
نقش قوانین و دستگاه های حمایتگر چیست؟
اما در این میان نقش قوانین و دستگاه های حمایتگر چیست؟ کارشناسان معتقدند سازمان های متولی با توجه به امکانات و قدرتی که دارند، می توانند امکان وقوع و یا وقوع مجدد آسیب های اجتماعی را کاهش دهند و امکان وقوع مجدد تجاوز را کم کنند، اما متاسفانه در این ارتباط مشکلاتی وجود دارد. همچنین مراجع دولتی در برخورد با پرونده های تجاوز جنسی دچار چالش های فراوانی هستند، چون از یک سو غالبا با روسا و مدیران مرد مواجه هستیم که اعتقاد راسخی به عدم دخالت در حریم خصوصی خانواده دارند و از سوی دیگر، در مواردی که واکنش نشان می دهند، این اقدام آن قدر محتاطانه صورت می گیرد که غالبا موجب پشیمانی مراجعه کننده می شود.
قربانیان امروز، روسپیان فردا
در نهایت این مسائل و مشکلات باعث شده که صاحبنظران، زنانی که مورد تجاوز جنسی محارم خود قرار گرفتند را «افراد ناتوانمند نابرخوردار» بنامند ، افرادی که تجربه های تلخ تجاوز را به دوش می کشند و در صورت عدم حمایت نهادهای مسوول و خانواده، خود به پتانسیلی برای ایجاد فحشا در جامعه تبدیل می شوند، به طوری که نتایج یک تحقیق در تهران نشان داده که 22.5 درصد از زنان روسپی مورد مطالعه در سنین کودکی مورد تجاوز محارم خود قرار گرفته اند.
+111
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Herzl - امستردام، هلند

  واللة چه بگم چشم مراجع عظام و مقامهای نظام روشن بعد 37 سال هروز سر صف مدرسه خدایا خدایا تا انقلاب مهدی از نهضت خمینی محافظت بفرما نتیجه اینه.انقلاب مهدی فکر کنم زن از دختر دیگه نمیشه تشخیص داد
  19
  136
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸
  ۵۴
  من منم - سایتاما ، ژاپن

  و اینها همه از برکت اسلام است .
  38
  133
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۲
  ۴۹
  اریوبرزن - تبریز، ایران

  پدیده رابطه جنسی داخل خانواده از ابتدای ظهور انسان بر روی کره زمین وجود داشته هنوز هم وجود دارد و بعد از این نیز وجود خواهد داشت حتی اگر به دلیل ترس انسانها از گفتگو در مورد آن ادامه داشته باشدو یا ادیان و مذاهب از آن به عنوان بدترین نوع گونه و یا خطا از آن یاد کنند! آماری که داده شده تقریبا یک هزارم یا یک ده هزارم آمار واقعی می‌باشد چون فاعل و مفعول این پدیده از برملا شدن آن بسیار می‌ترسند و معمولاً این راز را با خود به گور میبرند!آیا زمان آن نرسیده که به آن نیز از طریق علمی‌ نگاه کنیم و اگر نیازی هست با آن به عنوان یک معضل برخورد کنیم و چاره بیاندیشیم؟
  11
  93
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶
  ۴۱
  afshin.briji - اهواز، ایران

  گزارش بد نبود ولى این ١ صدم آمار واقعى هم نیست مخصوصا ....
  7
  69
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۲
  ۳۹
  be_pa.khaste - هارلم، هلند

  البته یکی‌ از مواردی هم که می‌تونه تاثیر گذر به عمل باشه اینکی‌ خیانت زن به شوهر که در این صورت این شک ممکن به وجود بید که این دختر من نیست. و صرفاً با این فکر که با یه غریبه این کارو می‌کنم انجام بشه
  125
  4
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۷
  ۵۰
  Pezhman - وین، اتریش

  این معضل اجتماعی دلیل فراگیر بودنش بخاطر آن است که در ایران امکان سکس با غریبه ها وجود ندارد. راه جلوگیری از این روند شعار دادن و تهدید و وعده جهنم و شلاق نیست. در زمان قبل از انقلاب مراسم نامزدی گونه ای عقد موقت بود و جامعه هم آنرا شرعی میدانست و اکثرآ به ازدواج منتهی و ختم میشد.بهتر است قبل از بدتر شدن وضع جامعه فکر منطقی کنیم و به جوانان سخت نگیریم.و بگذارید دختر پسرهای غریبه باهم باشند تا خواهر و برادران بچه هایی درست نکنند که با پدر و مادرخود خواهر و برادر هستند. ما افغانها را مسخره میکنیم که چرا فرهنگشان با معظل بچه بازی و لواطکاری آلوده شده؟. و خوب میدانیم افغانها مردمی باغیرت و ناموس پرست هستند. اما متاسفانه جلوگیری از ارتباط دختران و پسران باعث ازدیاد روابط جنسی بین مردان و ترویج لواطکاری و سقوط فرهنگی افغانستان شده است.درست مثل ایران.
  13
  63
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷
  ۴۴
  ایریانا۲۰۱۴ - بوستن، ایالات متحده امریکا

  دوستان بیکار از اروپا اینقدر نظرات شما تکراری شده که حال به هم زن شده، هر جا اتفاقی میفته زود به اسلام و اخوندا ربط میدن ، باشه بابا همه متوجه شدن شما مخالفین، البته اگر بیکار نبودین اینقدر حس فهم نمیکردین؛ مثل این موضوع از پیدایش انسان وجود داشته، برای اطلاع شما دوستان جو گیر بیکار در اروپا این موضوع در اروپا و امریکا که مسلمان هم نیستن خیلی بیشتر پیش میاد
  83
  105
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸
  ۳۷
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  چقدر یک انسان مریض و سادیسم میتونہ داشتہ با شہ کہ بہ دختر یا خواہر خودش یا بچہ زیر سن احساسی داشتہ باشہ !!
  4
  54
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  نمونه بارز گسترش عمیق فرهنگ اسلامى، مگر اینکه معتقد باشیم اعلیحضرت فقید از داخل گور خود در مصر کارهایى میکنند که نتیجاتا این اتفاقات بین محارم رخ میدهد. نگفتم هنوز باید گفت مرگ بر شاه؟
  67
  21
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۴
  ۴۱
  behran - کردستان، ایران

  پیدایش موجودی بنام انسان بر روی زمین، بسیار مجهول و ناشناخته است و از یک طرف بر مبنای موهومات و افسانه های دینی و اساطیری و از طرف دیگر بر مبنای فرضیه های مشکوک علمی است؛ کلیه بزرگان دینی و اساطیری و فلاسفه و حکما و ادبا و غیره نیز اگرچه مصلح اندیش در زندگی اجتماعی، اما بدون استثناء دارای حفره های عمیق اخلاقی و عقلی در بخشهایی از زندگی شخصی خود بوده اند. چون ذات و جوهره این موجود بر مبنای نقائص بزرگ مادی و ماهوی است و هرگز بطور کامل یا مطلق در چهارچوب مبانی ذات یک موجود کامل و بی نقص قرار نخواهد گرفت!
  16
  53
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::behran - کردستان، ایران::]. یعنى شما میفرمائید که اعمه اطهار معصوم نبوده، بلکه یکى از دیگرى پدر سوخته تر بودند؟
  48
  20
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳
  ۳۹
  be_pa.khaste - هارلم، هلند
  دوستان ررررررررررشن فکر اصلا متوجه مطلب من نشدن و منفی‌ دادن
  11
  3
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۳
  ۴۱
  behran - کردستان، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. بهمین دلیل پیامبران و امامان و بزرگان دینی را منتسب به ناکجا آبادی موهوم ویا دارای توانایی های محیرالعقول و یا معصوم و غیره میدانند؛ چون بخوبی میدانند چنین خزعبلات دروغینی در ساختار هیچ انسانی جای ندارد
  5
  13
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۷
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  از سایه سر اخوندها در ایران هیچ همجنس باز نداریم محرم متجاوز هم در خانواده ها به هیچ عنوان وجود ندارد. ;)
  8
  7
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.