۱۰ نسل کشی وحشتناک در تاریخ

یک کرد عراقی در قبرستان قربانیان حمله شیمیایی سال ۱۹۸۸ یا کشتار انفالهرچند در تعریف نسل کشی اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما بطور کلی به نابودی عمدی یک نژاد اشاره دارد که در جوامع قدیمی و مدرن به دلایل متفاوت صورت گرفته است.
 
به نوشته "لیست ورس" ده مورد دهشتناک نسل کشی در تاریخ بشر، از این قرار است:
۱- هالوکاست
از زمان های قدیم، یهودیان توسط مصریان، رومن ها و مسیحیان هدف آزار قرار گرفته اند. اما کمتر یک نسل کشی به فراگیری هالوکاست نازی ها بوده است: "راه حل نهایی" آدولف هیتلر برای مساله یهودیان.
مهم است وضعیت اقتصادی و اجتماعی آلمان در سال های پس از جنگ جهانی اول را فهمید. در معرکه هرج و مرج برآمده از آن، هیتلر پیام نفرت خود را تبلیغ می کرد و از یهودیان به عنوان سپر بلای از دست دادن شکوه آلمان استفاده می کرد.
بقیه در تاریخ ثبت شده است. یهودیان دسته دسته به محله های محاصره شده "گتو ها" رانده می شدند و سپس با قطار به "اردوگاه ها" برده می شدند و در آنجا شکنجه و کشته می شدند. تا ۱۹۴۵، وقتی اردوگاه ها آزاد شدند، دست کم شش میلیون یهودی کشته شده بودند.
۲- نسل کشی بوسنی
فروپاشی اتحاد شوروی پیامدهای سیاسی و اجتماعی گسترده ای داشت، هیچکدام ویران کننده تر از آنچه در یوگوسلاوی سابق اتفاق افتاد نبود. از آغاز ۱۹۹۰، کشور به جمهوری هایی تقسیم شد، و تنش های قومی شدید و دربدری مردم را به دنبال آورد.
بدترین جنایت ها در بوسنی اتفاق افتاد، در آنجا ژنرال راتکو ملادیچ، رهبری اعدام هزاران مسلمان بوسنیایی و صرب را در کوشش برای "پاکسازی قومی" منطقه بر عهده گرفت.
۳- نسل کشی ارامنه
امپراتوری عثمانی مسئول بسیاری از موارد بزرگ نقض حقوق بشر بود، اما هیچکدام وحشیانه تر از نسل کشی ارامنه نبود. از آغاز ۱۹۱۵، در حالی که بقیه جهان مشغول جنگ جهانی اول بود، عثمانی ها ارامنه را هدف گرفتند.
این نسل کشی، هر چند به اندازه هالوکاست شناخته شده نیست، اما بسیار دهشتناک بود. مردان قصابی می شدند، و زنان و کودکان را به راه پیمایی های مرگ با عبور از صحرای سوریه مجبور می کردند. تمامی روستاها با ساکنانشان به آتش کشیده می شدند، و قایق های پر از ارامنه به دریای سیاه برده می شوند و غرق می شدند.
۴- "نسل های به سرقت رفته" ابوریجینال ( ساکنان بومی استرالیا)
ابوریجینال ها از جمله قدیمی ترین نژادها در سراسر جهان هستند. آزمایش های اخیر "دی ان ای" حاکی است آنها ریشه ای آسیایی دارند، که ۵۰ هزار سال پیش یا بیشتر وارد استرالیا شدند. از آغاز ۱۹۰۹ ( که تا دهه ۱۹۷۰ ادامه یافت) دولت استرالیا سیاست دور کردن اطفال ابوریجینال از پدران و مادرانشان را به اجرا گذاشت.
 انگیزه دقیق این عمل هنوز مورد بحث است، برخی ادعا می کنند برای "حفاظت" از آنها در برابر شیوه های بدوی والدینشان بود. دیگران معتقدند بچه ها یا برای جلوگیری از ازدواج با سفید پوستان، یا ترغیب به آن، برده می شدند. مورخان در این باره که آیا این اقدام به معنای نسل کشی بود یانه بحث می کنند، اما در ۲۰۰۸، دولت استرالیا رسما از "نسل به سرقت رفته" عذر خواهی کرد.
۵- نسل کشی آمریکاییان بومی
تعیین تعداد آمریکاییان بومی پیش از ورود کریستوفر کلمبوس غیر ممکن است، اما تخمین های محافظه کارانه معمولا این رقم را حداقل یک میلیون نفر می داند. در سال های بعد ۱۴۹۲ میلادی اروپاییان وارد شدند، هر موجی برای کنترل منابع طبیعی دنیای جدید از گروه قبلی مصمم تر بود. مردم بومی تنها مانع در برابر آنها بودند.
در آمریکای جنوبی، فرانسیسکو پیزارو، مردم "اینکا" را قصابی کرد. در مکزیک، هرنان کورتز آزتک ها را نابود کرد. اما ویران کننده ترین از همه برای مردم بومی بیماری بود – بویژه آبله - که هیچ مصونیتی در برابر آن نداشتند.
میلیون ها بومی نابود شدند، تا جایی که گرگ ها آنها را در حالی که در روستاهایشان سرگردان بودند می بلعیدند. امروز جمعیت آمریکاییان بومی پراکنده هستند، و بسیاری از قبایل و سنت های قدیمی برای همیشه از بین رفته است.
۶- نسل کشی پیگمی
قبایل پیگمی در آفریقای مرکزی یافت می شوند. آنها که اکثرا بدوی و جنگل نشین هستند، در جریان جنگ های داخلی کنگو در منطقه به شدت آسیب دیدند.
نمایندگان پیگمی به سازمان ملل متحد متوسل شدند و ادعا کردند که جناح های شورشی، مانند جنبش برای آزادی کنگو، مردم آنها را شکار می کنند و می خورند. فقط ۵۰۰ هزار پیگمی باقی مانده است، و تعداد آنها در برابر کشتار و جنگ زدایی به شدت رو به کاهش می رود.
۷- قحطی سیب زمینی ایرلند
در حالی که بریتانیا نمی تواند مستقیما مسئول بلایی که قحطی سیب زمینی ایرلند موجب شد شناخته شود، اما مورخان گفته اند قصور بریتانیا از اقدام مناسب می تواند به معنای نسل کشی باشد. برای قرن ها، خونریزی بین بریتانیایی های پروتستان و ایرلندی های کاتولیک در جریان بوده است، و تا امروز با اقدامات گروه های جدایی خواه مانند "ارتش جمهوریخواه ایرلند" ادامه دارد.
بین ۱۸۵۲-۱۸۴۶ هزاران نفر در اثر بیماری و گرسنگی جان سپردند. زمینداران ثروتمند بریتانیایی کشاورزان را وقتی قادر به پرداخت اجاره نبودند، از زمین هایشان بیرون می کردند. در نتیجه، یک میلیون ایرلندی مردند، و یک میلیون دیگر ناچار به مهاجرت شدند.
۸- نسل کشی رواندا
مانند مائوری و موریوری، هوتوها و توتسی ها احتمالا اجداد مشترک دارند. در حقیقت بین آنها تا پیش از ورود امپریالیست های بلژیکی و آلمانی اختلاف زیادی وجود نداشت. اروپایی ها دو گروه را اکثر بر زمینه های اقتصادی تقسیم کردند و توتسی ها ثروتمندتر شدند.
توتسی ها سال ها طبقه حاکم در رواندا بودند، و احکام و مقررات خود را در برخی موارد با خشونت علیه مردم هوتو اجرا می کردند. اما در اوائل دهه ۱۹۹۰ قیام آغاز شد و هوتی ها در کشتار جمعی توتسی ها درگیر شدند. صدها هزار نفر کشته شدند – شیوه ترجیحی اعدام استفاده از قمه بود، زیرا مهمات بسیار گران و تهیه آن دشوار بود.
۹ - نسل کشی موریوری
 مائوری ها مردم بومی جزایر پلینزی نیوزلند هستند، که حدود ۸۰۰ سال در منطقه زندگی می کردند. حدود ۵۰۰ سال پیش،گروهی از مائوری ها به جزایر چاتام مهاجرت کردند و جامعه ای را که بر زندگی صلحجویانه متمرکز بود بنا نهادند و خود را "موریوری" نامیدند.
بقیه، قبایل جنگجوی مائوری بزودی با آمریکایی ها و اروپایی ها تماس برقرار کردند، در حالی که جلسات اولیه گاهی با خوردن خارجیان پایان می یافت. در آغاز ۱۸۳۵، مائوری های بسیار مسلح وارد جزایر چاتام شدند و به کشتن و خوردن خویشاوندان بی دفاع خود پرداختند. آنهایی که جان بدر بردند، برده می شدند و ناچار بودندبا مائوری ها ازدواج کنند. در کمتر از ۳۰ سال فقط ۱۰۱ موریوری باقی ماندند. آخرین نفر با خون خالص موریوری در سال ۱۹۳۵ مرد.
۱۰ - نسل کشی انفال
"لیست ورس" می نویسد کردها یک قوم باستانی ایرانی هستند که در چندین کشور در خاورمیانه پراکنده اند. تخمین زده می شود کمتر از بیست درصد جمعیت عراق کرد هستند و اکثرا در شمال کشور بسر می بردند همیشه با دولت در تقابل بوده اند، تنش ها در جریان جنگ ایران و عراق اوج گرفت و رژیم صدام حسین آنچه را پیکار انفال نامیده شد، در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد.
رهبری پیکار را علی حسین المجید پسر عموی صدام برعهده داشت که با استفاده از مواد شیمیایی از جمله گار خردل، سارین، و گاز ضد اعصاب وی اکس، به "علی شیمیایی" مشهور شد. تخمین زده می شود بیش از ۱۸۰ هزار کرد کشته شدند. او توسط ارتش آمریکا دستگیر و به جرم ارتکاب جنایات جنگی اعدام شد.
+99
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۹۱
  mountainman - استکهلم، سوئد

  و نسل کشی هزاره های افغانستان . مستند معتبر دست نوشته های کاردارهای انگلیس و روزنامه های هندوستانی. ان زمان پاکستان و هند یکجا بودن و تحت استعمار انگلیس . روزنامه هایی که مینوشتن قبایل پشتون نشین افغان هزاره ها را برای فروش به هندوستان می اورند و همچنین ثبت این وقایع و ستم این قبایل پشتون نشین بر علیه هزاره ها به دست کارکنان و افسران انگلیسی. اون زمان کلمه ی افغان فقط به قبایل پشتون نشین اطلاق میشد و دیگر اقوام افغانستان مثل تاجیک و هزاره و ازبک به اسم افغان شناخته نمیشدن و تقریبا شصت هفتاد سال بیشتر نیست که کلمه ی افغان به همه ی اقوام افغانستان اطلاق میشه. به عبارتی شصت درصد قوم هزاره به خاطر کوچ اجباری و قتل از بین رفتن.
  8
  84
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴
  ۵۱
  Pezhman - وین، اتریش

  در اثر قحطی ساختگی و کاذب توسط انگلیس میلیونها ایرانی مانند ارامنه از گرسنگی مردند. میلیونها ایرانی توسط چنگیزخان مغول قتل عام شدند. میلیونها ایرانی زرتشتی توسط مسلمانان داعشی در صدر اسلام سربریده و زنان و کودکانشان به بردگی برده شدند. پس چرا هیچ اشاره ای به این جنایات نمیشود؟؟؟؟
  20
  138
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۹
  ۳۲
  Raymondweb - ایران، ایران

  درود...ایران چی پس؟ 9 میلیون ایرانی توسط انگلیسی ها در جریان قحطی و خشکسالی و غارت مواد غذایی و غیره قتل و عام شده. :
  11
  115
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
  ۴۸
  hamidla - هامبورگ، آلمان

  دلیل نفرتی که ایرلندیها از اینگلیسها دارند اینجا مشخص می شود.
  2
  62
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۸
  ۳۵
  Imod.barbekan - منامه، بحرین
  و نسل کشی هایی که هنوز در بلوچستان و کردستان توسط قجرها،ترکها و پاکستانیهای هندو اصل ادامه دارد
  40
  58
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۲
  ۳۵
  hossein+87+ - ایران، ایران
  تمام قتل عام کنندگان ، دولت های مضحک سردم دار حقوق بشر هستن! آیا ایران ، چه در زمان شاه ، و چه بعد از اونها به کشوری حمله کرده یا از این غلطا کرده؟! نشون میده که تمام این بازیا فقط بهونه س واسه به ثمر نشوندن اهداف دیگه. متاسفانه حکومت فعلی هم عکس العمل نشون میده و این وسط دودش تو چشم مردم بینوا میره. احمد شهید هم این وسط مترسک ابلهی بیش نیست. وگرنه بیخ گوش ما چرا نمیره سراغ اعراب وحشی؟
  13
  18
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۶
  ۱۰۵
  pars40 - فرایبورگ، سوییس

  [::Imod.barbekan - منامه، بحرین::] درسته حتی در هند هم سی میلیون نفر رو با همین روش انگلیسی ها از بین بردند . جالب اینه که در بیشتر این جنایتها اروپایی ها دست داشتن همین الان هم اگر قانون نبود داشتن ما رو کباب میکردن یا خام خام میخوردن .
  8
  36
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۰
  ۲۳
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  [::Raymondweb - ایران، ایران::] آفرین، با شما کاملا موافقم، باید در این مورد بیشتر افشاگری کرد تا معلوم بشه . لقب -پل پیروزی- دادن به ما در جنگ جهانی دوم، چه هزینه وحشتناکی بجای گذاشت.
  9
  28
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۱
  ۴۳
  saman190 - سن دیگو، ایالات متحده امریکا
  [::Raymondweb - ایران، ایران::]. در کدوم زمان 9 میلیون ایرانی‌ قتل‌عام شدن ؟ باز دوباره جو گرفتتون؟جمعیت ایران تا ساله 1320 کلا 16 میلیون نفر بوده می‌خوای بگی‌ 9 میلیون نفر هم قبلش کشته شدن ؟
  32
  37
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۰
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران

  اسمی از بمومیان سرخپوست کانادا برده نشد.زمانیکه انگلیسها نتوانستند بر سرخپوستان کانادائی پیروز شوند,از در حیله با آنها صلح کردند و برای اثبات دوستی,مابین آنها بعلت سردی هوای کانادا هزاران هزار پتوی آغشته میکرب وبا بین آنها پخش کردند واکثرشان را از بین بردند.اگر آماردقیق از عملکرد انگلیس در400سال اخیرگرفته شود,جنایات بشری او صدهابرابر هیتلر است و آنوقت مظلمیت هیتلربیشتر نمایان میشود.ضمنا هیتلر قبل ازکشتاریهودیان,بآنان اعلام کرده بود خاک آلمان را ترک کنند.
  2
  27
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۸
  ۳۲
  Raymondweb - ایران، ایران
  [::saman190 - سن دیگو، ایالات متحده امریکا::]. درود...قحطی بزرگ ۱۲۹۶- ۱۲۹۸ هجری شمسی در ایران افتاده که نقش انگلیس در قتل و عام ایرانیان پررنگ بود...بهتره کتاب به نام قحطی بزرگ توسط نویسنده ﻣﺤﻤﺪﻗﻠﻲ ﻣﺠﺪ و همچون سایت های خبرگزاری ایرانی و خارجی نیز مطالعه کنید...منبع زیادی در اینترنت داریم که پیشنهاد می کنم یه سری به آن بزن و مطالعه کن. :)
  4
  20
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۳
  ۳۵
  Masterweb - تهران، ایران
  [::saman190 - سن دیگو، ایالات متحده امریکا::]. منم بی اطلاع بودم سرچ کردم در گوگل شمام بهتره همین کارو بکنی جالبه که راجع بهش صحبت نشده تا الان
  5
  13
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۶
  ۵۱
  uk.ali - لیورپول، انگلستان

  نسل کشی 21 آذر 1325 توسط ارتش پهلویدر ازربایجان که به بهانه سر کشی به انتخابات آذربایجان فدرال 25 هزار انسان بی دفاع را بخاطر دفاع از حقوق ابتدایی اعدام کردند و حتی بی شرمنده یک فرد از اردبیل را جلو شاه سر بریدند!
  47
  20
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۹
  ۳۵
  Masterweb - تهران، ایران
  این قسمتی از ویکی پدیا: از دیدگاه مجد در این قحطی نزدیک به ۴۰٪ (در برخی دیگر از منابع ۲۵ درصد) از جمعیت ایران به سبب گرسنگی و سوءتغذیه و بیماری‌های ناشی از آن نابود شدند و مجد دولت بریتانیا را به دلیل خرید گسترده غله و مواد غذایی در ایران، وارد نکردن غذا از هند و بین‌النهرین، ممانعت از ورود غذا از ایالات متحده و اتخاذ سیاست‌های مالی -از جمله نپرداختن درآمدهای نفت به ایران، مسبب اصلی میداند.
  4
  22
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۰
  ۳۶
  sahandd11 - کلن، آلمان
  والبته نسل کشی فرهنگی ترک ها در ایران طی صد ساله
  36
  24
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷
  ۵۳
  bsman - بوردو، فرانسه
  [::sahandd11 - کلن، آلمان::]. [::uk.ali - لیورپول، انگلستان::].، شما .. ید طولایی در نسل کشی دارید و احتمالا بررسی دی ان‌ای شما در آینده نشان خواهد داد که چقدر به سمت خونخواری و کشتار جهش ژنیتیکی داشتین که تو ذاتتون ماندگار شده. این چیزی که شما میگید همینیه که الان تو تورکیه در برابر کردها اجرا می‌شه و شما اون رو تحسین کرده و لذت میبرید.
  14
  29
  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۷
  ۴۳
  saman190 - سن دیگو، ایالات متحده امریکا
  [::Masterweb - تهران، ایران::]. [::Raymondweb - ایران، ایران::]. اخه بابا یکم تحقیق کردن بد نیست .شما میگین در طول ساله 1296 تا 1298 نزدیک به 9 میلیون ایرانی‌ مردن بعدش سند از ویکیپدیا میارین نزدیک 25 درصد از جمعیت ایران 25 درصد 9 میلیون میشه 36 میلیون نفر بنظر شما جمعیت ایران در ساله 1298 نزدیک به 36 میلیون نفر بوده نخیر قربان جمعیت ایران در ساله 1298 نزدیک به 10.5میلیون نفر بوده حتا اگر 40 سال بریم عقب یعنی‌ ساله 1258 نزدیک به 6 میلیون نفر بوده
  8
  12
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۹
  ۳۸
  کفتر باز - بلکبرن، انگلستان
  بزرگترن نسل کسی‌ تاریخ بشریت را اعراب انجام دادند ....زمانی‌ که به ایران بزرگ حمل کردن , اینو از خودم نمیگم کافی‌ کتاب تاریخ تبری را یه مطالعه بفرمایین .
  7
  14
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۵
  ۵۳
  bsman - بوردو، فرانسه
  در قرن اخیر یک پوست پاره درنواحی سلیمانیه به خط پهلوی و به زبان کردی هورامی بدست آمده است که درآن چند بیت شعر به صورت مرثیه نوشته شده است. در این اشعار حمله اعراب را به خاک کردستان به تصویر می کشد که شهرها و روستاها را تا نواحی شهر زور ویران می کنند. متن اشعار:. هورمزگان رمان آتران کژان ……. هوشان شاردوه گوره گورگان. زور کار ارب کردند خاپور ……. گنانی پاله هتا شاره زور. ژن و کینکان بدیل فشینا میرد …… آزاتلی ره روی هونیا. روشت زردشتره ماند بیکس …… بزیکانیکا هورمزد هیوجکس. معنی اشعار چنین است:. 1.(هرمزگان) معابد ویران شدند، آتش ها خاموش گشتند. بزرگ بزرگان خود را پنهان نمودند. 2.عرب ستمکار دهات وشهرها را تا شهرزور خاپور و ویران نمودند. 3.زنان ودختران را به اسیری گرفتند و دلیران به خون خود غلطیدند. 4.روش و آیین زردشت بیکس ماند و هرمزد به هیچ کس رحم نمیکند.
  7
  14
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۷
  ۳۶
  sahandd11 - کلن، آلمان
  [::bsman - بوردو، فرانسه::]. برخی دیگران را مثل خود میپندارند
  6
  0
  یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.