بعضی مردهای ایرانی «دختر عملی» بیشتر دوست دارند

ایران وایر , فیروزه رمضان زاده
«نگار» ۲۴ ساله، مجرد، دانشجوی رشته کامپیو‌تر ساکن مهرشهر کرج، دو سال پیش سینه‌های خود را به یک فوق تخصص جراح زیبایی سپرد تا سایز آن را تغییر دهد: «من واقعا سینه نداشتم. تخت تخت بودند. اگر می‌خواستم پیراهن‌های مدل باز مثل دکلته بپوشم، اذیت می‌شدم. به نظر خودم قشنگ نبود. اصلا سینه هام را دوست نداشتم، خیلی کوچک و کاملا پسرونه بودند. فکر می‌کنم اندام زن باید یک ذره توی چشم باشه.»
 
«انجمن پزشکی ایران» در سال ۱۳۹۰ آمار قابل تاملی از عمل‌های زیبایی منتشر کرد. برپایه این آمار، میزان عمل زیبایی در ایران از سال ۸۴ روندی رو به افزایش داشته است. به گفته «کمال سید فروتن»، رییس انجمن جراحی پلاستیک ایران، فقط 230 فوق تخصص جراحی پلاستیک در کشور وجود دارد اما حدود هفت هزار پزشک در سراسر کشور بدون آن که مجوز جراحی پلاستیک و زیبایی داشته باشند، مشغول فعالیت هستند.
 
او کماکان جراحی بینی را پرمشتری تر از دیگر موارد برشمرده است: «در کشور ما یک فوق تخصص روزانه تا چهار عمل جراحی بینی هم انجام می‌دهد.»
 
پس از جراحی بینی، انجام جراحی زیبایی پستان، باسن، پلک، لیفت ابرو، پروتزهای لب، گونه و چانه، برطرف کردن چروک‌های روی پوست و لیپوساکشن محبوبیت بیش تری دارند.
 
نگار روزهای قبل از جراحی را سخت توصیف می کند: «همیشه باید یک سوتین کاپ دار پیدا می‌کردم. الان ماشاالله همه جا کاپ دار پر شده. اون موقع ۷۵ فول کاپ استفاده می‌کردم، بعد از عمل شدم۸۵. فرم سینه و باسن برای یک زن قشنگه اما نه بیش از اندازه. من خودم می‌خواستم بزرگ ترشون کنم اما دکترم گفت پوستت ترک می‌خوره. نمی‌خواستم زشت باشه یا به من نیاد. بعد از عمل البته چاق شدم؛ سایز کمرم ۴۰-۳۸ و شونه هام پهنه. پروتز هم بیش تر پهنی داره.»
 
به گفته نگار، تماشای فیلم‌های پورن در گرایش زنان و دختران به انجام عمل‌های زیبایی بی تاثیر نیستند: «جامعه هم تغییر کرده و همه دارند سعی می‌کنند خودشون رو بهتر نشان بدن. بالاخره مرد‌ها هم تنوع طلب هستند و زن‌ها هم برشون همه کار می‌کنند.»
 
«سارا»، پرستار شاغل در یکی از بیمارستان‌های خصوصی تهران در گفت و گو با «ایران وایر»، از مشکلات متعدد افراد در روزهای بعد از عمل جراحی زیبایی سینه می گوید: «کسی نمی‌تواند به محل عمل زیاد دست بزند چون درد دارد و خطر. موقع خواب هم اذیت می شوند؛ تا چند ماه نمی‌توانند روی سینه‌ها بخوابند، فقط باید روی پشت بخوابند. بعد از عمل تا چند روز حتی نمی توانند دست های خود را باز کنند و بدون کمک اطرافیان به دست‌شویی بروند. حس سکس آن ها هم کم تر می شود.»
 
نگار اما این مساله را رد می کند: «حس پوست از بین نمی‌ره. حس لامسه مثل گذشته است. اگر پوستی رو بیش تر بکشی، وقتی دست بخوره زود‌تر تحریک می‌شه چون پوست، کِش اومده و نازک‌تر شده. برای من که این جوری بود. روزی که عمل کردم، یک ساعت هم زود‌تر ترخیص شدم به این خاطر که زود‌تر می‌خواستم بیام بیرون. شبش دور همی بودم و از فرداش هم پشت فرمون نشستم. حالا بعد از دو سال تغییری نکردن چون سینه‌های افتاده‌ای نداشتم.»
 
هزینه عمل جراحی در ایران نوسان بالایی دارد. نگار می گوید: «دو سال پیش یه فوق تخصص من رو عمل کرد، شد چهار میلیون و 500 هزارتومن. این کم ترین مبلغی بود که اون موقع پرداخت کردم. چون آدم ترسویی هستم، پیش خیلی از دکترا رفتم. مادر بزرگم سرطان سینه داشت، مامانم خیلی تاکید داشت که نکن این کار رو، سرطان می‌گیری. قیمت های متنوع زیاد شنیدم؛ ۱۰میلیون و ۱۵ میلیون بود. هر سال دکتر‌ا نرخ ها رو گرون‌تر می‌کنند، بعضی هاشون می‌گن بسته به نوع پروتز، قیمت‌ها فرق می‌کنه. مسلما کسی که می‌خواد این کار و بکنه، گرون تره رو انتخاب می‌کنه. خودش یه بیزینسه.»
 
او در مورد تاثیر عمل زیبایی سینه در روابطش با دوست پسرش می گوید: «دوست پسرم قبل از عمل می‌گفت با اندامت مشکلی ندارم. حالا اگر یک ذره سنتی‌تر بود، شاید بدش می‌اومد اما دوستام و اطرافیام می‌گفتن عمل کن.»
نگار اما یک زن معلم ۴۴ ساله ساکن مراغه را می‌شناخت که پس از جراحی سینه و بزرگ کردن آن ها، شوهرش او را طلاق داد.
 
سارا در این زمینه معتقد است: «دخترانی که تن به جراحی سینه و باسن می‌دند، معمولا به خاطر این عمل می‌کنند که مردهای بیش تری را جذب کنند. آن ها اعتماد به نفس کمی دارند و با عمل سینه و باسن اعتماد به نفس‎شان بیش تر می‌شود. مرد‌ها هم در ایران به دخترهای عملی علاقه بیش تری پیدا کرده اند.»
 
او به خواهرزاده خودش اشاره کرد که سال گذشته در ۳۵ سالگی با جراحی زیبایی، اندازه پستان‌هایش را از ۹۰ به ۷۵ رساند: «البته همیشه می‌گفت بزرگ بودن سینه هایم یکی از دلایل آرتروز گردنش است. به همین دلیل، حدود پنج میلیون تومان خرج کرد، شش ساعت زیر عمل رفت تا آن ها را کوچک کرد.»
 
یکی دیگر از اقوام سارا در 50 سالگی به خاطر وزن بالا، درد زانو‌ها، کمردرد، دیسک کمر و فاصله دو مهره کمر، عمل جراحی زیبایی سینه همراه با کوچک کردن شکم انجام داد با هزینه‌ای در حدود ۲۲ میلیون تومان. او پس از عمل، از ۱۰۰ کیلو به ۷۷ کیلو رسید: «الان این خانم خیلی راضی است. عمل سینه چهار ساعت و عمل شکم سه ساعت طول کشید. پیش از عمل، هر موقع راه می‌رفت، باید هر نیم ساعت استراحت می‌کرد و هیچ قادر به پیاده روی نبود. الان بهتر شده، پیاده روی طولانی مدت بدون استراحت انجام می‌دهد و دیگر کمر درد ندارد.»
 
در چند سال اخیر تزریق پروتز لب هم بین زنان و دختران ایرانی طرف‎داران بسیاری دارد. نگار می‌گوید: «دوستم تزریق ژل لب داشت، نمی‌دونم زیاد تزریق کرده بود یا ارتدونسی داشت، به من دلیلش رو نگفت اما یک روز لبش پاره شد. ژل ها مدام می‌اومدن بیرون و همون زخم عفونت کرد. بعد هم کل ژل رو با سرنگ تخلیه کردند. چند وقت پیش دوباره رفت ژل زد.»
 
اشتباه‌های پزشکی برخی از جراحان غیرمتخصص، آسیب‌های جسمی و روانی شدید و ‌گاه غیرقابل بازگشتی در زندگی فرد و خانواده وی ایجاد می‌کند. به گفته «مسعود قادی پاشا»، مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران، شکایت از جراحی‌های زیبایی در رتبه نخست شکایت‌های قصور پزشکی در استان تهران قرار دارد.
 
نگار در این زمینه می‌گوید: «عفونت سینه خیلی کم‎تره. بین دوستای خودم خیلی دیدم از ۱۰ نفرشون که عمل زیبایی باسن داشتن، پنج نفرشون دچار عفونت شدند چون بخیه می‌زنند. به هر حال، آلودگی زیاده. دو ماهی تو خونه بستری هستند اما من برای پروتز سینه اذیت نشدم.»
 
«مهین» ۴۵ ساله، کارمند یکی از ادارت دولتی ساکن تهران است که سال گذشته به دلیل شکایت از اشتباه در عمل جراحی دستانش، به پزشکی قانونی تهران مراجعه کرده است: «وقتی برای شکایت از عمل دستم به پزشکی قانون رفتم، دیدم که بیش ترین شکایت‌ها و پرونده‌ها برای خطاهای پزشکی در جراحی‌های زیبایی بود؛ مثلا دختر جوانی سینه هایش را عمل کرده بود اما بالا و پایین شده و جای بخیه هایش عفونت کرده بودند. می‌گفت می‌خواسته خودکشی کند. یک خانم دیگر پلک هایش را عمل کرده بود ولی پزشکش آن قدر پشت چشم او را بد عمل کرده بود که وقتی می‌خواست بخوابد، چشم هایش بسته نمی‌شدند.»
 
بسیاری از شکایت ها به جایی نمی رسند؛ نهایت این که پزشک جریمه می شود یا حتی زندان می رود و دختران و زنان می مانند و زیبایی از دست رفته.
+58
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۶
  pars40 - فرایبورگ، سوییس

  تن آدم شریف است به جان آدمیت نه همین لباس زیباست نشان آدمیت وووو الی آخر . دیگه تقریبا همه جا همینه ظاهر مهمه و جیب بقیه چیزا ارزش نداره .
  3
  53
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  setayeshz565 - وین، اتریش

  بهتره بکیم مردهای ایرانی از زنان جلف و تابلو بیشتر خوششون میاد،بر خلاف قدیما که مردها روی همسرانشون حساس بودن،در حال حاضر بیشتر دوست دارن زناشون دیده بشن و مرکز توجه مردای دیکه باشن،بالاخره معیارها عوض میشه دیکه
  7
  70
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  aarian - تهران، ایران

  البته بدن هر کسی‌ متعلق به خودش و تصمیم گیری هم مال خودش، من نظر خودم رو میگم. غم انگیز..
  4
  44
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  فرشاد() - کیف، اوکراین

  اکثر دخترها تو ایران شبیه هنر پیشه های فیلم های پورنو شدند....
  14
  55
  ‌پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  kasra persia - لندن، انگلستان

  ای ایهاالناس به پیر و به پیغمبر مردم اینورتر آب اینجوری نیستند. آخه مگه یه زن و یه مرد چند نفر رو باید داشته باشند این روابط فاسد ، پوشیدنها، آرایش ها، رانندگی وحشیانه .....مال تو فیلمها هست این چرندیات رو واسه خودتان الگو نکنید.
  2
  22
  جمعه ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.