آبروی بر باد رفته سحر قریشی

ایران وایر , حسین نوش آذر
برنامه «دید در شب» که در شبکه اینترنت با اجرای رضا رشیدپور به شکل «هاردتاک» و در یک فرمت ارزان‌قیمت پخش می‌شود، گفت‌و‌گویی را هم به سحر قریشی، بازیگر پر سر و صدای ایرانی اختصاص داد. این برنامه نه تنها بسیار پربازتاب بود، بلکه سحر قریشی نشان داد که تقریباً در هیچ زمینه‌ای به عنوان یک هنرمند صلاحیت ندارد و با این‌حال زندگی و رفاه و تجدد را دوست می‌دارد و دقیقاً به دلیل آنکه محصول دوران احمدی‌نژادیسم، ناسیونالیسم ایرانی – مذهبی و «پاکسازی» فرهنگی و فرهنگ‌زدایی از ایران است، فقط در حد یک نمونه از این دوران قابل تأمل است. در یک کلام: «دید در شب» آبرویی برای این بازیگر ایرانی باقی نگذاشت.
آبروی بر باد رفته کاتارینا و سحر
یکی از رمان‌های خوش‌اقبال هاینریش بل، نویسنده فقید آلمانی و برنده نوبل ادبی «آبروی از دست رفته کاتارینا بلوم» نام دارد. این رمان  یک عنوان دیگر هم دارد: «خشونت چگونه شکل می‌گیرد و به کجاها می‌انجامد». این کتاب نشان‌دهنده پیامدهای ویرانگر روزنامه‌نگاری زرد و رویکردهای عوام‌فریبانه در رسانه‌هاست.
بل در این رمان روش‌های کسب خبر در رسانه‌های زرد را به چالش می‌کشد و نشان می‌دهد که چگونه چنین رسانه‌هایی انسان را بی‌حرمت و بی‌حیثیت می‌کنند. بل اعتقاد داشت که نویسندگی یک کنش سیاسی و مدنی ا‌ست. او می‌نویسد بی‌جهت نیست که هر جا یک حاکم ستمگر حکومت می‌کند، پیش از هر کار کتاب‌سوزان راه می‌اندازد و اداره سانسور دایر می‌کند.
سحر قریشی هم مانند کاتارینا بلوم یک دختر ساده‌دل ایرانی‌ست که به گفته خودش در اثر یک تصادف پای او را به سریال تلویزیونی «دل‌نوازان» و بعدش هم به سینما باز کردند. طلاق او از همسرش، مردی به نام مهران اخوان ذاکری، نام سحر را بر سر زبان‌ها انداخت. اخوان ذاکری بعد از مشهور شدن سحر قریشی اعلام کرد که رفتار و منش او در زندگی زناشویی تغییر کرده و حالا او به دادگاه تقاضای طلاق داده است، زیرا راضی نیست که همسرش کار کند و مستقل باشد. او این نامه را با این عبارت شرم‌آور اما افشاگر به پایان برده بود: «پروانه‌ها فراموش می‌کنند که روزی کرم بوده‌اند.»
نه پروانه و نه کرم: یک انسان ایرانی
در برنامه «دید در شب» ما نه با یک «کرم» آشنا می‌شویم و نه با یک «پروانه» خوش آب و رنگ. ما با یک زن جوان ایرانی آشنا می‌شویم که در زندگی جهت و هدف مشخصی ندارد. ذهن‌اش درگیر شبکه‌های اجتماعی، تعداد مخاطبانش در اینستاگرام و نظرات تخریبی آنان است. برای آموزش زبان انگلیسی معلم سرخانه دارد و ترجیع‌بند گفته‌های او «تایم زندگی»‌ست. مثل این است که می‌خواهد بگوید در پی فرصتی‌ست برای زندگی و تعجب می‌کند که چگونه دیگران این فرصت را با انتقادهای تخریبی از او از دست می‌دهند. مهران اخوان ذاکری، همسر سابق این خانم ادعا کرده بود که سحر دیپلم ندارد. او اما نام و نشان مدرسه‌ای را که از آن دیپلم گرفته اعلام می‌کند، آن هم در کشوری که خرید و فروش مدرک دانشگاهی از زمان احمدی‌نژاد به این سو به یک کسب پررونق تبدیل شده. (من خودم کسی را می‌شناسم که دیپلم دبیرستان ندارد و نام او در پایگاه سفیدپوشان به عنوان طبیب ثبت شده و یک کلینیک زیبایی خصوصی در تهران را مدیریت می‌کند.)
سحر قریشی هم آرزوهایی دارد: او مایل است به عنوان یک بازیگر سرشناس از نام و ننگش برای کمک‌رسانی به دختران معتاد استفاده کند و تلویحاً از مسئولان می‌خواهد که مدیریت یک کلینیک را به عهده او بگذارند. از بازیگری چیزی نمی‌داند، بازیگران سرشناس سینمای جهان را نمی‌شناسد، سیاستمداران را هم نمی‌شناسد، اما سر سفره افطار احمدی‌نژاد نشسته و به نظرش رییس دولت پیشین یک شخصیت کاریزماتیک است. محمد سرافراز، رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی را هم که او را ممنوع از کار کرده است، به جا نمی‌آورد. او اصولاً یک آدم غیرسیاسی، بی‌سواد اما بی‌اندازه جاه‌طلب است.
دوران سبک‌مغزها و وراج‌ها
«رعنا»، یکی از کاربران در فیسبوک در واکنش به این گفت‌و‌گو سحر قریشی را با وصفی که محمد علی اسلامی ندوشن (شاعر ایرانی) از تهران به دست داده، مقایسه کرده بود:
تهران مانند زنی است که پا‌هایش را با لوندی روی هم می‌اندازد،
عطرهای فرانسوی می‌زند،
سیگار کنت می‌کشد،
عینک دودی می‌زند و ودکای لایم می‌خورد
بیکینی می‌پوشد و حمام آفتاب می‌گیرد.
اما وقتی پای صحبتش بنشینید، از بلاهت و املی و سبک مغزی و وراجی و پرادعایی و شلختگی او تا سر حد مرگ ملول می‌شوید‌!
مهندس میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸ پرسیده بود: آیا ممکن است ملتی باشد که به چیزی کمتر از بهترین قناعت کند یا در محقق کردن چشم‌اندازی از بهروزی که در پیش رویش قرار می‌گیرد، سستی به خرج دهد؟
باید به او پاسخ داد: بله. جناب مهندس موسوی. اگر زندانبانتان، یا به قول جعفر پناهی اگر جناب سروان اجازه داد گفت‌و‌گو با خانم قریشی را ببینید.  
دست‌کم بیست سالی هست که فرهنگ شده عرصه حرف‌های بزرگ اما توخالی. منتها در این هفت هشت سال اخیر، در دوران احمدی‌نژادیسم و پسااحمدی‌نژادیسم گنده‌گویی‌ها و بی‌اطلاعی‌ها وسعت پیدا کرده. اگر خوب دقت کنیم، به غیر از علوم پایه در همه زمینه‌ها همین بساط است. یکی را برمی‌کشند، بعد تا طرف بخواهد جان بگیرد و مسلط شود زیرآبش را می‌زنند یا به قول آخوندها اصلاً حمد و سوره‌اش را می‌خوانند که بیزنیسشان و کلاهبرداریشان و همه آن معرکه‌ها با نهادهایی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان تبلیغات اسلامی باقی بماند.
حتی سحر هم فرهنگ‌ساز است
در فرازی از برنامه «دید در شب» سحر قریشی می‌گوید: آرزو دارد فرهنگ‌ساز بشود. وقتی یکی مثل احمدی‌نژاد هشت سال آزگار یک بند می‌گوید می‌خواهد جهان را مدیریت کند، بدیهی و حتی لازم است که یکی مثل سحر قریشی بخواهد فرهنگ‌ساز باشد. اگر احمدی‌نژاد می‌رفت دنبال یک کسب و کار محترم و شرافتمندانه، این خانم هم الان شاید در دوره آرایشگری با موفقیت شرکت کرده بود و به جای آنکه یک بازیگر پرت و کم‌اطلاع اما زیرک و حاضر جواب باشد، ممکن بود آرایشگر خوبی می‌شد. آقای میرحسین موسوی هم آنگاه احتمالاً در حصر و در بند نبود.  ‌   
 
سحر قریشی یک پدیده است. او محصول دوران احمدی‌نژادیسم و تورم فرهنگی‌ست. او بی‌مایه نیست. بی‌مایگی تقدیری‌ست که برای او و امثال او رقم زده‌اند. پیام او این بود: مرا دریابید، با من مهربان باشید و اجازه بدهید که در تلویزیون بازی کنم و همچنان مشهور بمانم. چه بسا روزی مدیر یک کلینیک تخصصی شدم. قول می‌دهم تا آن موقع حجابم بر سرم باشد و انگلیسی هم یاد بگیرم. این «تایم زندگی» من است.
 
+248
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اصولا این مطلب ارزش خبری نداره که حالا دارین اونو سبک سنگین هم می کنین! :o
  31
  143
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  be_pa.khaste - هارلم، هلند

  ائ‌ بابا دیگه ولن کن نیستن این مردم عجب غلطی کرد رفت واسه مباحثه.کسی‌ گیر به این همه بدبختی جامعه نمیدی فقط چسپیندن به این اونم خدا میدون کی‌ کوتاه بیان
  46
  91
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  payamak - منچستر، انگلستان

  کیه بابا اینقدر بزرگش کردین،
  17
  109
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  از قدیم گفتن اگر می‌خوای آبرویِ کسی‌ را ببری ، لازم نیست بر علیه او مدرک بیاوری ! فقط کافیست اجازه دهی‌ او حرف بزند. خودش آبرویِ خودش را خواهد برد. درست مثل سحر " خورشتی " مثل مموتی و مثل فداییِ چیز که با اون کامنت‌های شهوتناک در مطالبی که به زنها مربوط است . تا حالا دقت کردید ؟ ;)
  17
  155
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا

  خیلی با حال نوشته
  12
  101
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  majidb712 - تهران، ایران

  تو همون مسابقه ثانیه‌ها قسمت داریوش کاردان به خوبی دیدیم آشی که این نظام سالهاست برای جوانان ایران بالاخص زنان و دختران ایرانی پخته بود . نتیجه این همه فقط دم از اسلام و قرآن و پیامبر و امام حسین زدن چیزی بیش از این نیست . تا حالا دیدین یه بار یه نشستی برنامه ای چیزی راجع به علوم مختلف دنیا برای مردم عادی تو این کشور برگذار بشه فقط و فقط برنامه های قرآنی و مذهبی و ماهها عزاداری . من نمیگم این برنامه ها خوبه یا بده بلکه میگم هر چی بکاری همون درو میکنی . جوانان رو همینطور تهی بار آوردن نتیجش هم همین میشه . خانم قریشی صرفا یه محصول از محصولات ناب آخوندی هستند من به ایشون ایرادی نمیبینم بلکه اگر در کشور دیگری بزرگ میشدند اینقدر تهی نمیشدند .
  13
  89
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kshamillan - مونترال ، کانادا

  از این آدم ها زیادن ...احمدی نژاد که از تو لوپ لوپ (تخم مرغ شانس ) که در نیومده ..یک مشت آدم این جوری بهش رای دادن ...که زیادم هستن .....کلا خیالتون را راحت کنم هر کسی که تو مدیا ایران داره کار میکنه ..یک سرش وصله به رژیم ...تو ایران الکی کسی نمیتونه ستاره سینما تلویزیون ...بشه ...این و چرخنده و بهنوش بختیاری شریفی نیا و امین حیایی ..و دیگران .همه برای بقا شون باید مجیز بگن ...شما کوتاه بیاید ..روحانی و خاتمی و موسوی هم چیز بیشتر و کمتر از احمدی نژاد نیستن....این نظام کلان ایراد و اشکال داره ...و تولیداتش هم آدم های دورو و یک بوم و هوا هستن مثل ایشون
  13
  86
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  امثال قریشی ها را در رده های شغلی متفاوت و بعضا"پسستهای مهم اداری و فرهنگی میتوان بکرات مشاهده کرد . که محصول تولیدی دوران احمدی نژاد بی سواد است. و در دوره گذشته در پستهای بالا و مهم دست اندر کار بودند . ولی خوشبختانه تعداد آنها در دوره آقای روحانی بسیار کم و بی اثر میباشند. یعنی در تصمیم گیریها ی دولت وزنه ای بحساب نمی آیند.
  16
  54
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  چرا باید حسادت کنیم ؟ مگه در کشورهای دیگه هم با هنرمنداشون اینجوری رفتار میکنن ؟مگر خانوم گوگوش و خیلی از چهره های سرشناسه موسیقی سواده موسیقی داشتن ولی میبینیم که محبوبن و دوست داشتنی . حمایت کنیم نه حسادت
  82
  38
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  هروقت عکس این مردک را میبینم تا دو روز از اشتها می افتم
  7
  79
  ‌سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  مهندس میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸ پرسیده بود: آیا ممکن است ملتی باشد که به چیزی کمتر از بهترین قناعت کند یا در محقق کردن چشم‌اندازی از بهروزی که در پیش رویش قرار می‌گیرد، سستی به خرج دهد؟. باید به او پاسخ داد: بله. جناب مهندس موسوی. اگر زندانبانتان، یا به قول جعفر پناهی اگر جناب سروان اجازه داد گفت‌و‌گو با خانم قریشی را ببینید.
  5
  16
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  brother25 - لندن، انگلستان
  نویسنده یه مشت مزخرف سیاسی که به دوران احمدینژاد نسبت دهد ان هم از معلومات کم نویسنده که سحر قریشی یک پدیده استیعنی .او محصول دوران احمدی‌نژادیسم و تورم فرهنگی‌ست . خودش میگه هیجوقت به مطالعه و تماشای فیلم ندارد . گ. چه ربط به شقیقه دارد
  15
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  freedom of the press - تهران، ایران
  آقاى حسین نوش آذر چرا مطلب براى بى سوادى و ابلهى احمدى نژاد ننوشتى که یکى از ضایع ترین سوتیهاش این بود که انگلستان جزیره اى کوچکیست در شرق قاره آفریقا!!!! و کم سوادى کفاشیان که به عنوان رییس فدراسیون فوتبال ایران حتى نام یک باشگاه فوتبال خارجى یا یک فوتبالیست خارجى و یا حتى نام یک مربى خارجى را نمیدانست را براش مقاله ننوشتند !! چرا!؟ ما دولتمردان زیادى داریم که بیسواد بودند و لایق مقاله نوشتن علیه انها ولى هیچکدام از شما ننوشتید جرا !! چون بزدل و ترسو هستید و نان به نرخ روز خور
  9
  27
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  asal30 - بندرعباس، ایران
  نویسنده این مطلب یکی از طرفداران سف و سخت موسوی بوده...برای من احمدی نژاد با روحانی و یا موسوی و قبلی ها هیچ تفاوتی ندارند .چرا که تا وقتی خامنه ایی رآس حکومته عوض شدن رئیس جمهور هیچ اهمیتی به حال مردم نداره .. دوم اینکه سحر قریشی تقصیری نداره وقتی کارگردان های ایران فقط دنبال چهره جدید و زیبا برای سینما هستند که نه دانش این کار رو داره و نه مطالعه ایی داشته خوب نتیجه اش همین میشه .. در ضمن مطالعه ربطی به نوع حکومت نداره ...دوره ما که موبایل و اینترنت نبود بیاد دارم که برادرم تمام کتاب های کتابخانه خونه رو یکی یکی میخوند اونم چند دور ولی برادر کوچکترم که مال نسل جدیده اصلآ یک کتاب هم نخوانده فقط فیلم می بینه یا بازی های کامپیوتری .. مطالعه بستگی به علاقه ذاتی فرد داره حتی با پیشرفت تکنولوژی کتاب های اینترنتی هم میشه خوند . من دفعه پیش یک کامنتی گذاشتم مبنی بر اینکه اگر من بخوام فیلمی بسازم فقط بخاطر علاقه صرف یک فرد اونو نمیارم که توی فیلمم بازی کنه و خیلی ها به نوشته من منفی دادند ..بعد اینجا وقتی مشخص شده خانوم قریشی اطلاعات سینمایی ندارند کلی بهش توپیدن
  7
  24
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  asal30 - بندرعباس، ایران
  من اگر جای خانوم قریشی بودم در چنین برنامه ایی شرکت نمی کردم . مردم ما هم که همیشه به بازیگران توهین میکنند چه خوب چه بد باشند. خودم به شخصه یکی از دلایلم که دوست ندارم بازیگر بشم همین دیدن توهین ها و فحش های رکیک مردمه که زیر پست های بازیگران می نویسند .
  26
  18
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mahdi_n130 - منچستر، انگلستان
  حالا مگه این سحر قریشی کی هست؟! من یکی که حتی نمیدونم چه شکلیه و دام فیلم رو بازی کرده، احتمالا ایشون هم مثل اونیکه که زمان بازیگریش کسی نمیشناختش و تا لباس هاش رو کند و معروف شد یک ماه در خدمت کارگردان بوده، چند سال پیش مصاحبه ای از بی بی سی گوش کردم با یکی از دخترهای ایرانی ساکن دبی که تن فروشی میکرد، مال جنوب ایران بود، گفت ایران مجانی با دوست پسرام سکس میکردم گفتم بیام اینجا که پولی هم در بیارم، اینها هم اینجوری بازیگر شدن تمام. متاسفانه فرهنگ پایین ما ایرانی ها هر روز داره پایینتر میره با این شبکه های اجتماعی چون همه چیز شده ظاهری و در باطن خبری نیست. به قول سینا در چندشنبه با سینا از شبکه فارسی 1، زمانی تمام سرگرمی مردم دیدن چندساعت تلویزیون و خواندن روزنامه ، مجلات و کتاب بود ولی الان شده تعداد فالور و لایک. آخوندا یکچیزی میدونستند که دست مردم ایران رو از جهان کوتاه کرده بودن، این فقط مخصوص کسایی نیست که ایران زندگی می‌کنند، خیلی از ایرانی های بزرگ شده در خارج رو میشناسم که فقط دنبال ظاهر و مد هستند، کسایی که اگر از دولت یک هفته پول نگیرن از گرسنگی میمیرن ولی انگار دختر خدان.
  10
  27
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  نه اینکه تمامی مثلا هنرمندان کشورمون همگی دارای تحصیلات بالا در رشته هاشون هستن خوب این هم یکی از اونها !! کم نیستند از این پاپ استارها و ستاره ها در دنیا که هیج سوادی در رشته خودشون نداشته اند و ندارند و بسیار موفق هستند !! جماعت همیشه مخالف ایرونی چرا از دولتمردانتون که یک مشت بیسواد چاله میدونی هستند انتقاد نمیکنید ؟؟!!
  13
  15
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا
  وقتی ارزش ها عوض میشن عوضی ها با ارزش میشن! هیچ فرقی هم نمیکنه، حالا میخواد سحر قریشی باشه یا شریفی نیا، چرخنده یا احمقی نژاد! این رژیمِ مموتی پرور شجریان رو جلوی پای علیرضا افتخاری «ذبح اسلامی» میکنه !
  10
  19
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  به قول برتولت برشت امروز فقط حرفهای احمقانه بی خطر است
  5
  27
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان
  مجوز خانمها برای کار کردن با رژیم اسلامی آزاد کردن پائین تنه است آقایان ولی‌ چندین چیز است دستمال یا چاپلوس بودن چاقوکش و بد دهن بودن متظاهر بودن ریش و بد لباس و کثیف بودن و بالاخره ببیسواد بودن است.
  5
  18
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *پسر شجاع* - تهران، ایران
  کل مقاله در از شعر .ور بود فکر کنم نویسنده مقاله حتما باید به یه دکتر مراجعه کنه چون حالش بد جور خرابه
  4
  2
  شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.