اعتراض و انتقاد؛ این‌بار پای 'کوروش' در میان است

 
خیلی‌ها منتظر بودند که چند قسمتی از مجموعه جدید مهران مدیری به نام عطسه که در شبکه خانگی توزیع می‌شود، بگذرد تا جذاب‌تر و دیدنی‌تر شود، چون معتقد بودند کارهای مهران مدیری هرچه جلوتر برود بهتر می‌شود.
 
فقط چهار قسمت از این مجموعه دیده شده بود که به‌خاطر اقبالی که بعضی آیتم‌ها داشت، توجه بسیاری را جلب کرد اما این توجه، نتایج دیگری هم به دنیال داشت.
 
در یکی از آیتم‌های این مجموعه شیوه‌ای به کار گرفته شده که قبلا هم در کارهای مهران مدیری دیده شده؛ دو نفر در حالیکه به نظر می‌رسد تحت تاثیر مصرف مواد مخدر هستند، به هم می‌رسند، مکالمه‌ای شکل می‌گیرد که بیشتر ساختار‌ محور است، کمتر مفهوم مشخصی دارد و کلمات انتهایی جملات اولی می‌شود کلمه ابتدایی جملات دومی، آن هم بدون این‎که ضرورتا به مفاهیم دقیق کلمات یا حتی جمله‌ها توجه شود. دو پرسوناژ این آیتم سیامک انصاری و نیما فلاح هستند. در بخشی از این قسمت به هم می‌گویند:
نیما فلاح: ئه مرد؟ روحش شاد. کوروش پسر گلی چتی بود. آخی. کوروش از دم در خونه ما جم نمی‌خورد. خیلی باوفا بود.
 
سیامک انصاری: خیلی بچه وفاداری بود. خیلی بچه وفاداری بود. نگهبان خیلی خوبی بود. من دوبرمن مثل این ندیده بودم. همه‌اش یاد تو می‌افتادم؛ چه نوستالژی، چه شباهتی...
 
این مکالمه به دلیل نامی که در آن به کار برده شده یعنی "کوروش" و اینکه بلافاصله بعد از آن درباره "دوبرمن" صحبت می‌شود حساسیت عده‌ای را بر انگیخته و اعتراضاتی از همان جنس که تا به‌حال بارها در موارد مختلفی مانند، فیتیله و خندوانه و ...شکل گرفته بود، باز پا گرفته است.
 
شبکه‌های اجتماعی و صفحات فیس‌بوکی منسوب به مهران مدیری و سایر عوامل و دست‌اندرکاران این مجموعه باز پر شد از اعتراضاتی که عمدتا از جنس دشنام است.
 
در شبکه‌های اجتماعی مانند موارد مشابه هش‌تگ معلوم و ثابتی به این موضوع تعلق نگرفته ولی کسانی که در این مورد می‌نویسند از هش‌تگ‌های مهران_مدیری، عطسه و یا کوروش استفاده می‌کنند.
 
کسانی که از این آیتم برآشفته شده‌اند و و به آن انتقاد دارند، عمدتا از این‌که نام پادشاه حامی حقوق بشر و خوش‌نام ایران را روی سگ گذاشته‌ شده ابراز نارضایتی می‌کنند و آن را بی احترامی به کوروش و ایران، تاریخ کهن آن و نژاد آریایی می‌دانند، این افراد این کار را یا حاصل سهل‌انگاری سازندگان و به‌ویژه مهران مدیری می‌دانند یا آنگونه که نویسنده این آیتم هم اشاره کرده تصور می‌کنند تعمدی در کار بوده و این کار جهت کم‌رنگ کردن وابستگی‌های ملی و نژاد آریایی و در جهت منافع جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
کاربران دیگری به ماجراهای برنامه تلویزیونی "فیتیله" اشاره کرده‌اند و آن را به کوروش نامیدن یک سگ در برنامه طنز مهران مدیری مقایسه کرده‌اند . مثلا کاربری در این مورد نوشته: عاریایی‌های (آریایی‌های) باجنبه‌ای که در ماجرای فیتیله به ترک‌ها گفتند بی‌جنبه؛ سلام! نظرتون درباره مهران مدیری چیه؟ یا آن دیگری که توییت کرده: اونایی که سوسک خطاب کردن ترک‌ها یا توهین فتیله به ترک‌ها رو شوخی و طنز دونستن، نمی‌تونن به کوروش بودن اسم سگ در سریال عطسه اعتراض کنند.
 نمایی از آیتمی که جنجال‌ساز شدیک کاربر توییتر نوشته: به دلیل توهین مهران مدیری به کوروش بزرگ، تمام آثار این مزدور را تحریم می‌کنیم. کاربر منتقد دیگری هم نوشته: می‌خوام یه سگ بخرم اسمش رو بذارم مهران مدیری. عکسی هم در اعتراض به این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که روی آن کنار عکس مهران مدیری (که سروته چاپ شده) نوشته شده: مهران مدیری به جای سریال، خود را فروخت.
عطسه‌ای‌ها چه می‌گویند؟
به گزارش سایت کافه سینما، سعید هوشیار، نویسنده این آیتم جنجالی، گفته نام کوروش را فقط به این خاطر انتخاب کرده که نمی‌خواسته از اسامی تکراری استفاده کند و نه قصد و نیتی وجود داشته، نه از عربستان سفارش گرفته برای این کار و نه عمدی بوده برای توهین.
 
آقای هوشیار می‌گوید به نظرش بعضی کسانی که معترضند اصلا این آیتم را ندیده‌اند. او در توضیح می‌گوید: "دوتا سوپر نشئه که کلا اراجیف می‌گویند به هم می‌رسند و هرکسی چیزی می‌گوید و دیگری از یک بخشی از آن استفاده می‌کند و سوییچ می‌کند روی یک سوژه دیگر. آنها به همین شکل می‌روند تا می‌رسند به موضوع کودک درون اما این میان یکی از این افراد می‌گوید، کوروش، رفیقش بچه باوفایی بوده است. دیگری از واژه باوفا استفاده می‌کند و سوییچ می‌کند روی دوبرمن‌ها که سگ‌های باوفایی هستند."
آقای هوشیار می‌گوید که متوجه نمی‌شود که توهین به "کوروش کبیر" که یک عده از آن ناراحتند، کجای کار اتفاق افتاده است. او می‌گوید تحلیل‌های مختلفی در بیان سوء‌نیت دست‌اندرکاران به‌ویژه مهران مدیری شنیده است و بعضی منتقدان می‌خواهند ثابت کنند که آقای مدیری و همکارانش این کار را تعمدا انجام داده‌اند.
 
بزرگمهر حسین‌پور طراح و کارتونیست هم که وله‌های میان آیتم‌های این برنامه را نیز طراحی می‌کند از روحیه برخی مردم و این‌که "از صبح تا شب اخبار را چک می‌کنند تا ببیند کی و چطور به آنها توهین کرده" انتقاد کرد.
خبرآنلاین به نقل از آقای حسین‌پور می‌نویسد: "نهایت توهین به قول دوستان این بوده که یک بنگی به صورت مبهم اسم کوروش را روی یک سگ گذاشته. خب چه ایرادی دارد؟ این فرهنگ سگ‌ستیزی را فراموش کنید. سگ یکی از بهترین موجودات خداست. از خیلی از انسان‌های روی زمین رفتارش مهربان‌تر، وفادارانه‌تر و متعهدانه‌تر است. برزگمهر حسین‌پوردر ادامه پیشنهاد می‌کند:" اسم سگ‌هایتان را بزرگمهر بگذارید."
 
زیر همین مطلب خبرآنلاین کاربران نظرات مختلفی را ثبت کرده‎اند از جمله اینکه به آقای حسین‌پور گفته‌اند صاحب نام بزرگمهر تو نیستی که آن را بذل و بخشش می‌کنی و اگر ما ایرانی‌ها تاریخ خودمان را خراب کنیم از سایرین چه انتظاری می‌رود. برخی دیگر به افراط و تفریط هموطنانشان اشاره کرده‌اند بعضی یه وطن‌پرستی، برخی هم گفته‌اند این پیشنهادخوبی است اما ما نام سگ‌هایمان را مهران می‌گذاریم.
در این میان عده‌ای به سوابق آقای مدیری هم اشاره کرده‌اند مثلا کاربری نوشته : در این سکانس با توجه به نمادهایی که در آن وجود دارد پیداست که استفاده از این نام تصادفی نیست ضمن اینکه آقای مدیری اصرار عجیبی دارد که وطن‌پرستی و ایران‌دوستی را به لودگی بکشاند، در سری قبل کارهایش هم این موضوع مشخص است؛ آنجا که آب و خاک ایران به فروش می‌رفت یا آنجا که پیج کوروش کبیر توسط رادش به قیمت پنجاه‌هزار تومان معامله می‌شد.
 
برخی دیگر اما به سوابق آقای مدیری در طنز و خنداندن مردم اشاره می‌کنند و از سایرین می‌خواهند که حساسیت‌های غلط را کنار بگذارند مانند کاربر دیگری که زیر همان گفتگوی خبرآنلاین با آقای حسین‌پور نوشته: من نامم داریوش است. از این پس همه می توانید اسم الاغ و خر و سگتان را داریوش بگذارید و شوخی کنید و اصلا مسخره کنید. بابا کمی جنبه داشته باشید. مهران مدیری شوخی کرده، یادتان هست که چقدر با شب‌های برره حال کردید؟ چرا جنبه شوخی ندارید؟ اینها توهین نیست، شوخی است.
بعد از اعتراض به برنامه "فیتیله" هم عده‌ای در شبکه‌های اجتماعی در حرکتی مشابه آقای حسین‌پور، از مردم خواستند که " با آنها شوخی کنند"
آستانه تحمل طنز کجاست؟
طناز رستمی، جامعه‌شناس در این مورد می‌گوید که عجیب نیست که برخی اقلیت‌ها حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر از سایر مردم باشند، اینکه صدای اعتراضشان را بلند کنند لزوما بد نیست اما اگر کار فرهنگی درست صورت نگیرد این خطر وجود دارد که آستانه تحمل انتقاد و طنز پایین بیاید و در نتیجه آن، محدودیت، سانسور و خوسانسوری ایجاد شود.
 
او می‌گوید این برخوردها که این‌روزها علیه مهران مدیری جریان دارد، برخوردهای صحیحی به نظر نمی‌آید. برخی ایرانی‌ها نژاد پرستند و این را در بزنگاه‌های مختلف عیان می‌کنند. این‌که برخی نژاد آریایی و ایرانی را نژاد برتر با قابلیت‌های ویژه می‌دانند مال امروز نیست. مقدس دانستن هر چیزی باعث می‌شود کوچکترین انتقاد به آن، واکنش و خشم به دنبال داشته باشد.
 
خانم رستمی می‌گوید طنز در ایران تعریف معلوم و درستی ندارد، ضمن این‌که مردم ایران به دلیل محدودیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کمتر تجربه این را دارند که به مفهومی که در سایر کشورها جا افتاده، مخاطب برنامه‌های طنز باشند. این جامعه‌شناس معتقد است که جامعه ایران در حال گذار است و پستی و بلندی‎های راه، ناگزیر است.
+16
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک
  این تعصب های بیخودی به اسم کورش فقط از ارزش او کم میکند. این رفتارهای تقدس سازی های افراطی جایی در یک جامعه متمدن ندارد و برای همان افراطیهای مذهبی و قوم پرست خوب است. در ضمن سگ آنقدر دوست خوبی برای انسانهاست که همه نامها روی آنها برازنده است.
  17
  15
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این مهران مدیری، همون الهام چرخنده نیست که هی‌ با گریم ظاهر عوض میکنه؟
  11
  31
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  forogh - اصفهان، ایران

  مردم اگر از توهین ناراحت میشوند و واکنش نشان میدهند چرا نسبت به جمهوری آخوندی که ۳۷ سال است داره به شعور مردم توهین می‌کنه عکس‌العملی نشان نمی‌دهند.؟ چرا گذاشتند احمدی‌ که رئیس جمهور شد با تقلب و با وقاحت آمد به مردم گفت خاشاک گذاشتند رئیس جمهور بماند چرا تا آخر ایستادگی نکردنند.؟!!
  3
  42
  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  یک مقاله در راستای تفکر شونیست پان ترکی از بی بی سی فارسی !!! خانم طناز رستمی می گویند إیرادی ندارد اگر اقلیت ها بخاطر طنز اعتراض کنند اما اگر اکثر مردم ایران بخاطر توهین به فرهنگ و بزرگان ایران اعتراض کنند ، شونیست و نژادپرست اریایی هستند ! بسیاری از اثار ایران قبل اسلام ساسانی و هخامنشی بخاطر شونیست ترکی و اسلامی در ایران تخریب و قاچاق شده است ! . از روی عمد در فیلم ها و سریال ها نام های اصیل ایرانی و پارسی را تخریب می کنند ! وقتی خدعه انان نمی گیرد به خانواده ها اجازه استفاده از اسم های اصیل ایرانی را نیز نمی دهند ! حالا اینجا چه کسانی شونیست هستند ؟! مردم ایران یا امثال این خانم !!! که اگر به قوم ایشان توهین کنند زمین و زمان را به هم می زنند و انتظار دارند به فرهنگ و بزرگان قوم و کشور دیگر توهین کنند و کسی به انها حرفی نزند !!! .
  4
  16
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  به طور کلی انسانهایی که حیوان خانگی دارند ! برای انها حیوان خانگی عزیزترین موجود زندگیشان است ! این چیز عجیبی نیست که اسم مورد علاقه خود را روی حیوان خانگی خود بگذارند !!! اما در ج ا که سگ نماد تمام بدی هاست و حیوانی نجس است و ما حتی برای داشتن سگ در اپارتمان باید شلاق بخوریم ! در نتیجه گذاشتن نام کوروش بر روی سگ در رسانه ج ا فقط برای توهین به کوروش کبیر و فرهنگ ایرانی است ! و هدف ان سگ خطاب کردن کورش کبیر و فارس ها هستند ! این توهین در بسیاری از پیج های پارسی زبان نژادپرستان ترک در فیس بوک به وفور دیده می شود ! اگر هم نویسنده عزیز ادعا می کند یک فرد شیره کش نام کوروش را بر روی سگ قرار داده است ! این توهین دیگر به مردم ایران است !!! که مردم بد و دارای رفتار های ناهنجار نام های اصیل ایرانی را بر روی فرزندان و حیوانات خانگی خود می گذارم ! باز تاکید می کنم کسی که یک حیوان خانگی دارد ان را مانند فرزند خود دوست دارد !
  4
  16
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  البته این کامنت ربط به این مقاله ندارد فقط میخواستم درباره رسانه ای که چنین مقاله توهین أمیزی منتشر می کند و مردم وطن پرست ایران نژادپرست میداند نظر بدهم ! من کلا اعتقاد دارم به جای گوینده باید به سخن توجه کرد !!! اما ایا توجه کرده اید بی بی سی فارسی بسیار رسانه ای ضد ایران و پارسی زبان ها است ؟! این رسانه متعلق به پارسی زبان ها مثلا است اما شما تا به حال حرف و سخنی در راستای شونیست تَرک های أزبک بر مردم پارسی زبان تاجیک ازبکستان از این رسانه شنیده اید !!! میدانید تعداد تاجیک ها در ازبکستان بیشتر از تاجیکستان است درست مانند اذری ها در ایران که تعداد انها از جمهوری اذربایجان بیشتر است ! اما بی بی سی فارسی که برای زبان مادری ترک زبانان و عرب زبانان در ایران أشک تمساح می ریزد ، ایا تا به حال از رفتار شونیست أزبک ها به پارسی زبان ها گزارش تهیه کرده است که هزاران برابر بدتر از رفتار ج ا و شاه با اقلیت های قومی است !؟ ایا تا به حال یک مقاله از بی بی سی فارسی بر علیه ایران ستیزی و پارسی ستیزی توسط پشتون ها در افغانستان دیده اید !؟ در صورتی که این رسانه پر شده است از مقالات راسیستی پان ترکی از
  3
  14
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  گوناز تی وی و الاحواز !!! . دستمال کشیدن بی بی سی فارسی برای پان عرب ها چیز عجیبی نیست !!! بریتانیا بخاطر اشغال سرزمین های حاشیه أطراف خلیج فارس با اعراب رابطه تاریخی و نزدیک دارد ! و برای استمرار استعمار خاک اعراب برای اختلاف بین اعراب و ایران تلاش زیادی کرده است ! اولین بار نیز تحریف نام خلیج فارس و سرزمین های ایرانی جنوبی خلیج فارس توسط بریتانیا انجام شد ! بسیاری از سرزمین های عربی جنوبی حاشیه خلیج فارس مانند امارات ( جلفا) و بحرین وزایر ایرانی که متعلق به ایران بود را از ما جدا کرد ! با قیام شیخ خز عَل سعی در جدایی خوزستان هم داشت ، که موفق نشد ! یادمان نرفته است که در أوایل انقلاب پان عرب ها برای جدایی خوزستان سفارت ایران در بریتانیا با کمک و مشاوره sis اشغال کرده بودند ! همواره کارشناسان بریتانیایی در سایت سوروس مقالاتی را در راستای حمایت از پان عرب ها در خوزستان می نویسند ! . انقلاب مشروطة ، کودتا ٢٨ مرداد و انقلاب ننگین اسلامی ٥٧ !!! ایا کسی دروغ های بی بی سی فارسی در ارقام زندانیان شاه و کشته شدگان تظاهرات را بخاطر می اورد ! . چطور با این دروغ ها از مارکسیست ها و مجاهدین خلق
  2
  15
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  و اسلامگرا ها از إحساسات انسان دوستان و وطن پرستانه ملت ایران سو استفاده کردند !!! فقط یک سری به ارشیو قبل انقلاب بی بی سی فارسی بزنید تا ببینید بسیاری از دروغ های انها در مورد رقم زندانیان و إعدامیان شاه بعد انقلاب توسط خود ج ا زیر سوال رفت ! اما دلیل دستمال زدن بی بی سی فارسی برای پان ترکها را نمی فهمم ! ایا همه اینها در راستای طرح برنارد لوییس برای تجزیه ایران و خاورمیانه است برای حمایت از اسرائیل ! پس غیر ممکن بریتانیا و غرب به پان ترکها و عربها اجازه احیائ امپراطوری ترکی و عربی بدهند !!! هر دو این امپراطوری برای اسرائیل در اینده خطرناک است ! پس هدف ایجاد خاورمیانه به کشورک های قومی است که اقوام ان بعد سر اشتراکات تاریخی ، فرهنگی و منابع ( اب و خاک و مواد طبیعی و معدنی ) و امکانات خاورمیانه با هم بجنگند ! برای ایجاد این کشورک های قومی نیز نیاز به اسلحه و سرمایه است که از طرف غرب در اینده فراهم میشود و چرخ اقتصاد غرب را می چرخاند ! سخن اخر به جای دیدن مو ، پیچش مو را ببینید ! و مثل روشنفکر نماهای قبل انقلاب ( ملی گرا ، قوم گرا ، کمونیست ، مجاهد و اسلامگرا ) گوسپند نباشید که
  4
  14
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  و اسلامگرا ها از إحساسات انسان دوستان و وطن پرستانه ملت ایران سو استفاده کردند !!! فقط یک سری به ارشیو قبل انقلاب بی بی سی فارسی بزنید تا ببینید بسیاری از دروغ های انها در مورد رقم زندانیان و إعدامیان شاه بعد انقلاب توسط خود ج ا زیر سوال رفت ! اما دلیل دستمال زدن بی بی سی فارسی برای پان ترکها را نمی فهمم ! ایا همه اینها در راستای طرح برنارد لوییس برای تجزیه ایران و خاورمیانه است برای حمایت از اسرائیل ! پس غیر ممکن بریتانیا و غرب به پان ترکها و عربها اجازه احیائ امپراطوری ترکی و عربی بدهند !!! هر دو این امپراطوری برای اسرائیل در اینده خطرناک است ! پس هدف ایجاد خاورمیانه به کشورک های قومی است که اقوام ان بعد سر اشتراکات تاریخی ، فرهنگی و منابع ( اب و خاک و مواد طبیعی و معدنی ) و امکانات خاورمیانه با هم بجنگند ! برای ایجاد این کشورک های قومی نیز نیاز به اسلحه و سرمایه است که از طرف غرب در اینده فراهم میشود و چرخ اقتصاد غرب را می چرخاند ! سخن اخر به جای دیدن مو ، پیچش مو را ببینید ! و مثل روشنفکر نماهای قبل انقلاب ( ملی گرا ، قوم گرا ، کمونیست ، مجاهد و اسلامگرا ) گوسپند نباشید که
  5
  12
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  farahnoush - ساری، ایران
  بِع بِع کنان دنبال یک عکس روی ماه راه افتادند ! . خمینی قبل انقلاب ٥٧ کتاب های بسیاری درباره حکومت داری به شیوه اسلامی نوشت اما هیچ کدام از روشنفکر نما ها به خودشان زحمت خواندن ندادند !!! یا خواندند اما بخاطر بوی کباب از ان صرف نظر کردند ، همه بغیر شاملو مثل گوسپند به ج ا اری دادند یا انتخابات تحریم کردند ! در خیال انکه بعد انکه شاه رفت خود به جای خمینی به تخت می نشینند ! در صورتی که خمینی خوب جواب تک تک خیانت ان روشنفکر نماها را داد ! هرگز یادتان نرود که اکثر قوانین تبعیض امیز ضد زن و مذهبی ج ا نه در زمان ج ا بلکه در دولت موقت بازرگان تصویب شد ! .
  4
  13
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  آنهائی که با وقاحت می‌گویند سگ حیوان با وفایی است ----که هست!! و اشکالی ندارد نام کوروش به رویش باشد..خوب میتوانید اول نام پدر و مادر-سپس از این نام‌ها استفاده کنید---سگ نر---محمد---علی‌--حسین سگ ماده-زینب فاطمه..
  0
  6
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  aseman abi_1 - نیویورک ، ایالات متحده امریکا
  خوب این عزیزانی که میگن روشن بین باشید اگه اسم کوروش جاش علی یا محمد بود هم همین نظر ذاشتن//یا ما رو سگمون اسم عباس بزاریم چی یا حسین//اره بابا روشن بین باش ولی بدون جای دیگت هم روشن میشه
  0
  4
  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.