وزارت خزانه‌داری آمریکا: دولت بشار اسد از داعش نفت می‌خرد

شهر حمص در سوریهمعاون وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته که بخش زیادی از درآمد گروه حکومت اسلامی، به دلیل فروش نفت به دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه است.
 
آدام زوبین، معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در امور مربوط به تروریسم و اطلاعات اقتصادی، روز پنجشنبه ۱۹ آذر گفته که حکومت اسلامی یا داعش ماهانه حدود ۴۰ میلیون دلار از فروش نفت درآمد دارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای زوبین افزوده که بخش قابل توجهی از این نفت به دولت بشار اسد فروخته می‌شود و بخش دیگر آن به ترکیه و مناطق کردنشین می‌رود.
 
معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده است: «دو طرف همدیگر را قصابی می‌کنند اما همزمان میلیون‌ها و میلیون‌ها دلار با هم تجارت دارند».
 
این سخنان آدام زوبین در شرایطی بیان شده که به دنبال تنش بی‌سابقه میان دولت‌های روسیه و ترکیه، ابتدا مسکو، آنکارا را به خرید نفت از داعش متهم کرد و سپس آنکارا با رد این اتهام، متقابلا مسکو را متهم کرد که با حکومت اسلامی دادوستد دارد.
آمریکا نیز این اتهام علیه ترکیه را رد کرده است.
 
پیش‌تر وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، یک تاجر سوری به نام جرج حسوانی را به علت واسطه‌گری خرید نفت از حکومت اسلامی برای سوریه، تحریم کرده بود.
 
در اطلاعیه‌ای که این وزارتخانه روز ۲۵ نوامبر منتشر کرد، تاکید شده بود که آقای حسوانی از شرکت مهندسی و ساختمانی خود به نام حسکو (HESCO) برای تسهیل معاملات نفتی میان رژیم اسد و داعش استفاده کرده است.
 
به اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تاجر «از طرف دولت سوریه» در این حوزه فعالیت می‌کند.
جرج حسوانی در اسفند ۱۳۹۳ نیز با همین اتهام در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته بود.
معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور مرتبط با تروریسم و اطلاعات اقتصادی، تاکید کرده که حکومت اسلامی تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از فروش نفت در بازار سیاه و یک میلیارد دلار از غارت بانک‌ها در سوریه و عراق درآمد کسب کرده است.
 
این گروه بر بخش‌های زیادی از این دو کشور حکمرانی می‌کند.
+21
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  liberté - مونترال، کانادا

  عجب یعنی ترکیه این وسط مظلوم واقع شده. خدایا مارو ببخش. (این خبر از نظر ساختار منطقی معادل وجود مربع سه ضلعی بود!)
  5
  33
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۸
  ۵۶
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  چاه‌های نفتی که در اختیار داعش هست بمبباران کنید تا خیال همه راحت بشه مگه نمیگید جان انسانها براتون بیشتر ارزش داره. پس همه دارن از این چشمه آب میخورن که کسی‌ آسیبی بهش وارد نمیکنه.
  1
  60
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۹
  ۳۴
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  گروه ستیزگر داعش . معلوم شد دقیقا 40 میلیون دلار ازفروش نفت به بشاراسد است و کلا داعش 80 میلیون دلار خرج گروه میکند ..بقیه اش هم معلو م است از چه طروقی ....
  11
  9
  ‌پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۲
  ۳۳
  farahnoush - ساری، ایران
  دولت امریکا شریک دزد و رفیق قافله است ! هیچ کس گزارش های دولت امریکا قبول ندارد چون بی طرف نیست ! حتی امریکا دروغگو هم نتوانست نقش ترکیه در خرید نفت داعش را در این گزارش إنکار کند ! مهم این است که گزارشگران بی طرف از نمایندگان پارلمان بریتانیا و دانشگاه کلمبیا ترکیه را خریدار نفت داعش میداند حتی رادیو اسرائیل ! امریکا نقش عربستان در ١١ سپتامبر را نیز إنکار کرد ! بن لادن در کشور دوست خود پاکستان پیدا کرد ! امریکا با دوستان عجیب غریب و تروریست در خاورمیانه محور شرارت در خاورمیانه است ! امریکا به بهانه تروریست میلیونها شهروند بی گناه خاورمیانه را کشته است ! تنها کشور تروریستی جهان امریکا است ! ان خمینی گور به گور شده تنها حرف درستی که زِد این است ! امریکا شیطان بزرگ است !
  3
  16
  جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.