پروازهای «ایرفرانس» به ایران از فروردین ماه از سر گرفته می‌شود

شرکت هواپیمایی «ایرفرانس- کی ال‌ام» روز سه‌شنبه ۱۷ آذر اعلام کرد که قرار است از آوریل سال ۲۰۱۶- فروردین ۹۵- پرواز‌هایش به ایران را پس از هشت سال از سر گیرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، اعلام این خبر نشانه تازه‌ای از بهبود مناسبات ایران و فرانسه پنج ماه پس از امضای توافق هسته‌ای میان تهران و شش قدرت جهانی در وین است.
 
شرکت «ایرفرانس- کی ال‌ام» می‌گوید که قرار است از ماه آوریل سه پرواز در هفته به تهران داشته باشد. پروازهای ایرفرانس به تهران از سال ۱۹۶۴ تا اکتبر ۲۰۰۸ جریان داشت. پروازهای یاد شده از آن زمان به دلایل اقتصادی متوقف شده است.
 
در بیانیه این شرکت آمده است: «ایرفرانس به دنبال توسعه برنامه‌های خود در کشوری با رشدی پویاست و اینکه اتحادیه اروپا چهارمین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود».
 
فرانسه دارای تاریخ طولانی از پیوندهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با ایران است و در سال ۱۳۵۷ نیز آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، به مدت چندین ماه در نوفل لوشاتو در نزدیکی پاریس اقامت داشت.
 
با این حال در مذاکرات گروه پنج به علاوه یک که فرانسه نیز یکی از اعضای آن است، پاریس یکی از سخت‌ترین مواضع را در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرد. لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، پس از موفقیت مذاکرات وین اعلام کرد که مواضع کشورش تاثیری بر روابط تجاری با ایران نخواهد گذاشت.
 
انتظار می‌رود که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از ابتدای سال جاری میلادی برداشته شوند و مقام‌های فرانسوی انتظار دارند که مناسبات اقتصادی دو کشور در بخش‌های هوایی و خودرو سریعا به بار بنشیند.
مناسبات تجاری ایران و فرانسه در سال ۲۰۰۴ بالغ بر چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود که این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۵۰۰ میلیون دلار کاهش یافت.
 
یک هیات فرانسوی شامل دو وزیر دولت و ۱۵۰ نفر از صاحبان تجارت شهریورماه امسال به ایران سفر کردند تا زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی دو کشور را پس از لغو تحریم‌ها آماده سازند.
+46
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Azad_UK - لندن، انگلستان
  خدارو شکر، خدا کنه بریتیش ایرویز هم بزودی شروع کنه که مردم کمی‌ راحت بشن.
  1
  16
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  همین هواپیمای ایرفرانس . خمینی را بابادیگار مخصوص به فرودگاه مهراباد نشست . حالا بعد از37 سال .3 بارپرواز بایران دارد..ایرفرانس . خواهشن گندی که زدی . خودت هم ببر ..
  9
  9
  ‌سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  شاید هم مجددا با آوردن یک رهبر جدید الظهور ! تشریف بیاورند ! :)
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  البته اگر خمینی به فرانسه رفت این کار با نظر مساعد شاه بود به نقل از ویکی پدیا : در اویل دهه پنجاه شمسی خمینی توانست حامیانی در میان روشنفکران سکولار بیابد. جلال آل احمد و علی شریعتی از مهمترین افرادی بودند که با نوشته‌ها و سخنرانی هایشان زمینه را برای پذیرش داخلی خمینی بعنوان رهبر جنبش دمکراتیک بر ضد شاه هموار نمودند.[۶۶] تبعید خمینی به فرانسه با نظر مساعد شاه انجام شد. شاه چنین می‌پنداشت که ژورنالیسم شفاف غرب به روشن شدن مواضع خمینی و به حاشیه رانده شدن او منجر می‌شود. به نوشته عباس میلانی محاسبات شاه در این مورد اشتباه از کار درآمد. خمینی در پاریس ردای یک لیبرال پوشید. او اعلام کرد که در بازگشت به ایران به قم خواهد رفت و نقشی در قدرت نخواهد داشت. او اعلام کرد که تنها قصد دارد در قم در کسوت یک روحانی به امور معنوی مقلدان خود بپردازد.[۱۱] در آن زمان کتاب‌های خمینی برای دو دهه در ایران ممنوع بود و به همین دلیل هم برای مردم مشکل بود که ایدئولوژی واقعی خمینی را درک کنند.
  6
  2
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  در دوران اولیه مبارزه، خمینی هیچ تلاشی برای پنهان کردن ایده‌های خلاف دمکراسی خود نکرد. اما در چند ماه پیش از انقلاب خمینی کوچکترین اشاره‌ای به مواضع مخالف پیشین خود در قبال اصلاح اراضی، حق رای زنان و ولایت فقیه ننمود.[۶۷] با وجود توصیه مشاورانش خمینی در پاریس از هرگونه مصالحه با شاه خوداری نمود و جز به سقوط شاه رضایت نداد. این امر در کوتاه زمانی صورت پذیرفت. بعد از رفتن شاه، خمینی به مانند قهرمانی به ایران بازگشت. چند روز بعد و در زمانی که ارتش شاه اعلام بی طرفی نمود او به این هدف خود دست یافت.[۱۱]
  6
  2
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه --باز شما ازخودت حرف دراوردید . کجا رفتن خمینی به فرانسه با نظر " مساعد" شاه بود وباز میگوئی تبعید خمینی بفرانسه با نظر " مساعد" شاه بود ...خمینی میخواست از نجف کربلا و از راه کویت به فرانسه برود که کویت .قبول نکرد و خمینی وارد فرانسه " پاریس" شد .وتاانزمان . اصلا شاه فقید برفتن خمینی نه اهمیت داد ونه حرفی زد . زیرا هیچکس فکر نمیکرد خمینی رهبر ایران شود . وحتی وقتی خمینی درپاریس و اعلامیه بایران میفرستاد .ژیسکاردستن رئیس جمهوروقت فرانسه تلفنی ازشاه سئوال کرد .میخواهید خمینی راازپاریس رد کنم ..شاه گفت ." مهم نیست ." . همین .انوقت چطور شما چنین میگوئید بانظرمساعد شاه بود. و شاه نظر مساعد داشت . بالاخره در روسیه وافکارروس با ترقندی و اشاره به ویکی پدیا و بازی با کلمات . خب درست رایاد گرفتی ..اما بدان ماهستیم .. خمینی دست پرورده انگلیس . وانگشت گذاشتن روی مذهب اسلام که ملت ایران مسلمان هستند وطرح گوادلوپ 2 و کارتلهای نفتی و هدف شاه باید برود بود . وگرنه خمینی کسی نبود که بخواهد رهبرایران شود
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه -- بقیه کامنت بالای خودم . سولیوان سفیرامریکا درایران درزمان شاه فقید پشت خمینی درنوفل لوشاتوی پاریس نشسته بود . او میگفت ودکتر ابراهیم یزدی ترجمه و خمینی میگفت ..وازدرون کشور . خائنینی چون حزب توده که همیشه همراه مذهبیون بودند وهستند و جبهه ملی و نهضت ازادی و بخصوص مجاهدین خلق و چریکهای اکثریت بودند که راهپیمائی راه انداختند ومردم دیدند که روشنفکران باصطلاح انروز به پا و تظاهرات راه انداختند ..مردم هم بانها پیوستند .وبا چک 150 میلیون دلاری جیمی کارتر به خمینی . اوباشان لبنانی و فلسطینی و افغانی هم سرازیر بایران کردند .وچندی قبل هم مردم داغدیده از اتش زدن سینمارکس ابادان که بدستور خامنه ای درانزمان بود وبگردن ساواک انداختند همراه شدند . ومسائل دیگر ودسیسه های سفیرانگلیس وامریکا درایران وملاقاتها باشاه و جلوگیری از کودتای ارتش شاهنشاهی ......خمینی یک عروسک خیمه شب باز غرب وشرق بود . عددی نبود که شاه فقید فکرش راهم نمیکرد که بخواهد نظری درمورد خمینی بدهد ..
  3
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::*بی همتا* - برلین، آلمان::]. البته اینها تفکرات ذهنی شماست که کاملا هم قابل احترامه آن چیزی که من نوشتم عینا مطالب ویکی پدیا بود و اسناد هم کاملا روشنه
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه :: خیر قربان . تفکرات ذهنی من نیست .بلکه کاملا صحیح برمبنای اخبارهای صحیح ومطالعات نوشتم . شما هستید که هرچیزی را رجوع به ویکی پدیا وانهم با ترقندی ویا غیرعمد تفکرات ذهنی خودرا مرقوم میدارید . هرگز و هرگز شاه درهیچ جا نظر مساعد خمینی از کربلا تا پاریس چیزی گفته نشده وورود خمینی و تلفن ژیسکاردستن به شاه که گفت میخواهید خمینی راازپاریس رد کنم . شاه گفت . خمینی مهم نیست ..وهیچ کس هم فکر نمیکرد رهبر انقلاب شود .
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.