اتهام مقام ارشد فیفا: ۶.۶ میلیون پوند رشوه برای میزبانی جام جهانی

 یکی از مسئولان بلندپابه فدراسیون جهانی فوتبال از سوی پلیس فدرال آمریکا (FBI) متهم به دریافت ۶.۶ میلیون پوند رشوه برای رای دادن به میزبانی آفریقای جنوبی در جام جهانی ۲۰۱۰ شده است.
 
در دادخواست جدید وزارت دادگستری آمریکا از این فرد به عنوان "همدست تبانی ۱۷" یاد شده و اسم او ذکر نشده است. در این دادخواست آمده است که او سه پرداخت به جک وارنر نایب‌رئیس پیشین فیفا داشته است.
 
این دادخواست یک روز پس از دادخواست دادگستری آمریکا علیه ۱۶ مقام فیفا منتشر شد. این افراد به مدت ۹۰ روز از انجام کلیه فعالیت‌های فوتبالی تعلیق شدند.
 
در میان این افراد نام دو مقام ارشد فیفا که پیش‌تر دستگیر شدند هم به چشم می‌خورد. آلفردو هاویت، رئیس کنفدراسیون اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب (کونکاکاف) و خوان آنخل ناپوت، رئیس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی (کونمبول) پس از انجام عملیات تجسس در هتل مجلل 'بور او لک' در زوریخ، سوئیس، بازداشت شدند.
 
دادخواست جدید می‌گوید که این ۶.۶ میلیون پوند به جک وارنر و جانشین او چاک بلیزر در ازای رای دادن به میزبانی آفریقای‌جنوبی پرداخت شده است. سپتامبر گذشته جک وارنر از سوی کمیته اخلاق فیفا برای تمام عمر از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد.
 
فیفا همچنین اعلام کرد که از ۱۶ دسامبر، سپ بلاتر رئیس و میشل پلاتینی نایب‌رئیس این سازمان به طور جداگانه به سخنان کمیته اخلاق فیفا گوش خواهند کرد. هر دوی این افراد به مدت ۹۰ روز از فعالیت‌های فوتبالی محروم شده‌اند و برای اعاده حیثیت و بازگشت به دنیای فوتبال تلاش می‌کنند.
 
این دو نفر متهم به رد و بدل کردن غیر قانونی ۱.۳ میلیون پوند در سال ۲۰۱۱ هستند. هر دو نفر این اتهام را رد کرده‌اند و گفتند پرداخت پول از سوی بلاتر به پلاتینی با توافقی شفاهی انجام شده است.
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.