پنج نکته آماری در مورد جمعیت مسلمان اروپا

«حملات تروریستی» اخیر در پاریس و موج گسترده ورود پناهجویان به اروپا در ماه‌های اخیر، یک بار دیگر مسئله مسلمانان ساکن اروپا را برجسته کرده است.
 
در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، بلژیک، آلمان، بریتانیا و هلند نگرانی در مورد افزایش شمار مسلمانان باعث شده که برخی از گروه‌های سیاسی و بخشی از مردم این کشورها خواستار جلوگیری از ورود مهاجران مسلمان و کنترل این تغییر در بافت جمعیتی اروپا شوند.
 
اما جمیعت مسلمان ساکن اروپا در چه حدی است و با چه سرعتی در حال رشد است؟
 
این پنج نکته آماری مهم در مورد جمعیت مسلمانان کشورهای اروپایی و نرخ رشد این جمعیت براساس نتایج جدیدترین آمارگیری و پژوهش مؤسسه پژوهشی پیو تهیه شد است.
 
۱) آلمان و فرانسه در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشترین جمعیت مسلمان را دارند. طبق آمارهای سال ۲۰۱۰ حدود ۴.۸ میلیون مسلمان در آلمان زندگی می‌کنند که معادل ۵.۸ درصد جمعیت کشور است. در فرانسه تعداد مسلمانان حدود ۴.۷ میلیون و معادل ۷.۵ درصد جمعیت کشور است. اما در کل قاره اروپا، روسیه با حدود ۱۴ میلیون مسلمان و معادل ۱۰ درصد از جمعیت کشور در رتبه اول قرار دارد.
 
۲) درصد جمعیت مسلمانان ساکن اروپا طی چند دهه اخیر بدون وقفه در حال افزایش بوده است. به عنوان نمونه در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ جمعیت مسلمان اروپا حدود یک درصد افزایش یافته و به چهار درصد رسیده است. انتظار می‌رود روند رو به افزایش درصد مسلمانان در جمعیت کشورهای اروپایی تا سال ۲۰۳۰ ادامه یافته و به حدود هشت درصد برسد.
 
۳) مسلمانان از سایر جمعیت اروپا جوان‌ترند. طبق آمارهای سال ۲۰۱۰ سن متوسط مسلمانان ساکن اروپا حدود ۳۲ سال و از سن متوسط کل جمعیت اروپا که ۴۰ سال است، هشت سال جوان‌تر بود. سن متوسط آن بخش از جمعیت اروپا که خود را خداناباور، بی‌دین و یا شکاک می‌دانند، حدود ۳۸ سال و سن متوسط اروپاییان مسیحی حدود ۴۲ سال است.
 
۴) دیدگاه اروپائیان نسبت به مسلمانان در کشورهای مختلف گوناگون است. مؤسسه پژوهشی پیو در نتایج نظرسنجی بهار سال گذشته اعلام کرد که اکثریت جمعیت کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه نسبت به مسلمانان نگاه مثبتی دارند. در اسپانیا دیدگاه مثبت و منفی نسبت به مسلمانان تقریباً برابر است و در کشورهای ایتالیا، لهستان و یونان اکثریت جمعیت به مسلمانان نگاه منفی داشتند.
 
دیدگاه مردم اروپا نسبت به مسلمانان تا حد زیادی به نگرش‌های سیاسی آنها بستگی دارد. به عنوان مثال در آلمان حدود ۴۷ درصد از راستگرایان نسبت به مسلمانان نگاه منفی دارند در صورتی که این میزان در میان چپ‌گرایان حدود ۲۰ درصد است. در کشورهای دیگر مثل ایتالیا، فرانسه و یونان نیز نگاه منفی دست‌راستی‌ها به مسلمانان ۲۰ درصد از چپ‌گراها بیشتر است. در کشورهای بریتانیا و اسپانیا نیز این تفاوت بین چپ‌گرایان و دست راستی‌ها بسیار مشهود است.
 
۵) طبق آمارهای سال ۲۰۱۰ حدود ۱۳ میلیون مسلمان مهاجر در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند. در آلمان بخش اعظم مسلمانانی که در این کشور متولد نشده‌اند ترکیه‌ای تبار و درصدی هم از اهالی کشورهای کوسوو، عراق، بوسنی و مراکش هستند. در فرانسه اکثریت سه میلیون نفر مسلمانی که متولد این کشور نیستند، اتباع مستعمرات سابق این کشور به خصوص الجزایر، مراکش و تونس هستند.
 
مرکز تحقیق پیو که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد و در واشنگتن مستقر است، یک اندیشکده آمریکایی غیرحزبی است که اطلاعاتی در زمینه روند مسائل اجتماعی، افکار عمومی و آمار جمعیتی ارائه می‌دهد.
نظرسنجی، تحقیقات جمعیت‌شناسی و بررسی محتوای رسانه‌‌ها و تحقیقات تجربی دیگر علوم اجتماعی از کارهای دیگر این مؤسسه غیرانتفاعی و وابسته به بنیاد خیریه پیو است.
+27
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  ایرانیهای خارج از کشور اکثرا با غیر مسلمانان قاتی میشن و انگار نه انگار که مسلمونند و خودشان را پایبند این دین پلید نمیکنند .دمشون گرم
  31
  179
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  زن و مرد پیر و جونشون همیشه اخم الود و ترشرو !! انگاری که پدراشون رو کشتی و ارث نداشته باباهاشون رو خوردی !!!
  50
  138
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  Liberte - تهران، ایران
  اروپا اگه می خواد جلوی تحرکات مسلمانان را بگیره و یا مهاجرت اونا رو خنثی کنه ، باید در مواضع غیر دینی خود تجدید نظر کنه، نقش مذهب مسیحیت یا خدا پرستی و کلیسا در خانواده و آموزش و پرورش پررنگ تر شه.سیاستمدارانی که از لحاظ اخلاقی مثل برلسکونی و گیدو وستروله وزیر خارجه سابق آلمان مشکل دارند رو به عالم سیاست راه نده.و برخی چیزای دیگه.
  38
  27
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  nimaaa - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  جالبه که مسلمانها دین و دمکراسی رو یکجا میخان در حالی که این دو اصلا با هم همخوانی ندارند ولی بالاخره یک روزی مسلمانها با پدیده آسیمیلاسیون اروپا رو تسخیر خواهند کرد
  5
  66
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  متاسفانه هر چی‌ جوامع غربی آزادتر مسلمونها افراطی تر و تندرو تر جوری که انگار ارث پدریشون رو طلب دارند. آزادی بیان و دموکراسی در غرب رو که حاصل قرنها مبارزه هست رو هم میخوان به گند بکشند. بقول معروف به معهمون که رو بدی صابخونه می‌شه!
  7
  88
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  فدای آقا - اودنسه، دانمارک

  [::Iranemaa - قم، ایران::]. آمار شما دقیق نیست. در همین محله‌ای که من زندگی میکنم؛ با بسیاری از مشرکان قاطی؛ آنها را با تعلیمات مدنی اسلام آشنا و الحَمدُ لِلَهِ رَبِ العَالَمِینَ بسیاری از آنان به دین شریف اسلام مشرف و به شهادتین اقرار کردند. چرا ادعای نادرست میکنی؟!
  126
  48
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  درالمان سال 2015 . فقط نزدیک 5 میلیون ترک ترکیه است . واغلب شیعه مذهب وسنی مذهب هستند . اماردقیق . از افغانها و ایرانیها و عربها و افریقائی های مسلمان در المان که زیاد هستند . ندارم ..
  61
  25
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  اینهائی که حقیقت را نوشتم ومنفی دادند ایا درالمان زندگی کردن ..ومیکنند . هزارتای دیگه منفی بدید .واقعیت همین است که نوشتم . اگاهی که نیست جون درعذاب است
  20
  17
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  در ١٩٦٠ حدود ٦٠٠٠ ترک در اون کشور زندکی میکردند، ١٩٧٣ تعداد به یک میلیون رسید ، ١٩٨٣ حدود ١٠٠٠ مارک به ترک هایی که مایل به بازکشت به کشورشان بودند داده میشد، فقط ١٣٠٠٠ نفر قبول کردند و اکثرا دوباره برکشتند، اکنون رقم ترک ها باز جند برابر شده، تا ٥٠ سال دیکه ؟؟؟؟؟؟؟
  1
  18
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  فراموش نکنیم که اینهایی که امروز عملیات تروریستی انجام می دهند از نسل سوم مهاجران به اروپا هستند .عده ای فاشیست می خواهند همه چیز را به مذهب مردم ربط بدهند ولی مگر نسل اول و دوم مسلمانانی که به اروپا رفتند مسلمان نبودند ؟ پس چرا آنها عملیات تروریستی انجام نمی دادند ؟ مشکل از باور وتفکر مریضی است که در خاورمیانه رشد کرده : بازگشت به دوران طلای خلفا !
  25
  17
  جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  83hamid - میامی، ایالات متحده امریکا

  ۳۷ ساله پیش شاه ایران را کنار گذاشتند حالا تازه فیلم داره شروع می‌شه
  5
  34
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  منوچهری - کرمان، ایران

  [::فدای آقا - اودنسه، دانمارک::]. به شهادتین اقرار کردند؟؟ بازجو شون ماهر بوده!! حالا با شکنجه؟ یا بی شکنجه؟
  2
  26
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  دنیا داره کم کم میفهمه که این دین اسلام ضد بشری و ضد صلح وهمزیستی است و اگر این دین به فعالیت و بقا ادامه بده نابودی تدریجی جهان رو نتیجه میده.اون ها هیچ اطلاعی از ذات اسلام نداشتند.متن اصیل این آییم اهریمنی رو ما ایرانی ها میدونیم که تاریخ اسلام و طبری رو خوندیم و دیدیم این پلیدان تاریخ چه به روز این مملکت اهورایی اوردند.مرگ بر اهریمنی اندیشان
  2
  17
  شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.