واکنش ایرانی ها به وزیر افغانستانی کانادا

ایران وایر , شیما شهرابی
مثل همیشه روسری‌اش را با بلوز بلندش ست کرده بود. چشمش که به من می‌افتد، جلو می‌آید و بعد از سلام علیک همیشگی می‌گوید: «خبر را شنیدی؟» بعد لبخند بزرگی کل صورتش را می پوشاند و می‌گوید: «زن افغانستانی که به دولت کانادا رفت، هم ولایتی ما است. دیدی چقدر مقبول است.» تهمینه را از دو سال پیش می‌شناسم، با موبایلم در فروشگاه زنجیره‌ای مارشال شهر هیوستن صحبت می‌کردم که دیدم دارد با لبخند نگاهم می‌کند. تلفنم که تمام شد، با ذوق و شوق جلو آمد و گفت: «سلام، شما ایرانی هستی؟» بعد بدون معطلی ادامه داد: «من لهجه شما را می‌دانم.» هیچ وقت ایران نبوده اما همان روز اول گفت: «شما چر ا امدید اینجا؟ ایران که خوب است.»
 
تعریف ایران را از خویشاوندانش که به ایران مهاجرت کرده بودند، شنیده: «پدرها دوست دارند، برگردند ولایت خودمان اما بچه‌ها می‌گویند ایران خوب است.آن‌ها با لهجه شما حرف می‌زنند و ما هم یاد گرفتیم.»
 
هم درفروشگاه مارشال کار می‌کند وهم درس می‌خواند: «ما در افغانستان کار نمی‌کردیم اما پدرم می‌گوید اینجا همه باید کار کنند. کورس هم می‌رویم که انگلیسی‌مان خوب شود.» تهمینه حالا موبایلش را دراورده و عکس مریم منصف را نشانم می‌دهد. تصویری که این روزها بارها در رسانه‌های مختلف دیده‌ام. دختری با چشمان کشیده و لبخندی معصومانه که مثل بقیه اعضای کابینه دولت کانادا لباس مشکی به تن دارد وگل رز کوچکی به سینه زده است.
 
مریم منصف جوان‌ترین عضو کابینه جاستین ترودو؛ نخست وزیر جدید کانادا است. دختری افغانستانی که وقتی یازده ساله بوده همراه مادر و دو خواهرش به کانادا پناهنده شده و حالا در سی سالگی به مقام وزارت نهادهای دموکراتیک کانادا رسیده است. این اولین بار است که یک افغان تبار در کانادا به چنین مقامی می‌رسد.
 
او دو روز پیش اولین توئیتش را پس ازرسیدن به این مقام نوشت: « افتخار می‌کنم که به عنوان وزیر نهادهای دموکراتیک قرار است با یک گروه عالی به کانادایی‌ها خدمت کنم. از اعتمادی که به من شد، سپاسگذارم.»
او در شهر هرات به دنیا آمده او در مصاحبه با روزنامه هافینگتن پست گفته است که پس از حمله شوروی به افغانستان همراه خانواده‌اش به ایران پناه برده‌اند و مدتی بعد در سال 1996 به کانادا مهاجرت می‌کند. او می‌گوید: «وقتی کمتر از دو سال داشتم پدرم را از دست دادم و هیچ وقت معلوم نشد که دقیقا چه بر سر او آمد. بیشترین چیزی که از او می‌دانند این است که در مرز ایران و افغانستان دستگیر شده است.»
 
مریم منصف در مراسم سوگند وزارت از مادرش تشکر کرد. او با اشاره به این‌که همراه مادر  و دو خواهرش مینه و مهر انگیز از افغانستان گریخته‌اند، می‌گوید: «این برای یک خانم جوان و بیوه خیلی مشکل بود که با دخترانش از چنگ طالبان فرار کند و زندگی جدیدی را آغاز کند اما مادرم این کار را انجام داد.»
 
انتخاب مریم منصف به عنوان وزیر کابینه جدید کانادا، این روزها تبدیل به یکی از بحث برانگیز ترین خبرها میان مردم ایران و افغانستان شده است. پس از این که مریم منصف در مصاحبه‌اش اعلام کرد که مدتی را در کودکی همراه خانواده‌اش به ایران پناهنده شده‌اند. سوال‌های زیادی توسط کاربران شبکه‌های مجازی مطرح شد. اصلی ترین سوال مطرح شده این است؛ اگر مریم منصف در ایران می‌ماند الان در چه موقعیتی قرار داشت ؟
 
بسیاری از مهاجران افغان در ایران وضعیت دشواری دارند، خیلی‌هایشان از مرز به ایران گریخته‌اند، کارت اقامت و مدارک قانونی ندارند. خیلی ‌هایشان یک شبه دار و ندارشان را جمع کرده و از شهر و دیارشان بیرون زده‌اند. کودکان افغانستانی بدون کارت اقامت در ایران، تا امسال  اجازه تحصیل نداشتند اما مرداد ماه گذشته و بعد از دستور ایت الله خامنه‌ای مبنی بر این که «همه کودکان افغانستانی، چه آنها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی حضور در ایران را ندارند باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند.» اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور یک فرصت پنج روزه برای افرادی که بدون کارت اقامت در ایران زندگی می‌کنند، در نظر گرفت تا برای فرزندانشان معرفی‌نامه صدور کند و آن‌ها هم در مدارس دولتی ثبت نام شوند. این فرصت پنج روزه کوتاه بود و هنوزهم بسیاری از خانواده‌ها افغان نتوانسته‌اند، فرزندانشان را ثبت‌ نام کنند. برخی دیر متوجه خبر شده‌اند، برخی نتوانسته‌اند در این مهلت پنج روزه نوبت بگیرند و ...
 
از سوی دیگر آن‌ها نمی‌توانند فرزندانشان را در هر مدرسه‌ای ثبت نام کنند. مشکل هم فقط دولت نیست. مردم برخی مناطق به صراحت با پارچه نوشته‌هایی از مدیر و مسئولان مدارس خواسته بودند که از ثبت نام کودکان افغان جلوگیری کنند.  بعضی والدین توصیه می‌کنند که کودکانشان در کنار کودکان افغان ننشینند و ...
در کشورهای اروپایی و کانادا و امریکا اما فرزندان مهاجران غیر قانونی هم از حق تحصیل برخوردار هستند و هیچ کودکی از رفتن به مدرسه منع نمی‌شود. مریم منصف هم در کانادابه مدرسه و سپس دانشگاه می‌رود. او پس از دانشگاه فعالیت‌های خیر خواهانه‌ای را آغاز می‌کند و از سوی دیگر به عضویت حزب لیبرال کانادا در می‌اید. او حتی اگر به صورت قانونی تابعیت ایرانی را کسب می‌کرد و به راحتی در ایران ادامه تحصیل می‌داد، هر گز نمی‌توانست به مقام وزارت برسد.
 
ماده 982 قانون مدنی ایران می‌گوید: «شخاصی که تحصیل تابعیت ایرانی نموده یا بنمایند از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است بهره‌مند می‌شوند لیکن نمی ‌توانند به مقامات ذیل نائل گردند: ۱- ریاست جمهوری و معاونین او. ۲- عضویت در شورای نگهبان و ریاست قوه قضائیه. ۳- وزارت و کفالت وزارت و استانداری و فرمانداری. ۴- عضویت در مجلس شورای اسلامی. ۵- عضویت در شوراهای استان و شهرستان و شهر. ۶- ستخدام در وزارت امور خارجه و نیز احراز هرگونه پست و یا ماموریت سیاسی . ۷- قضاوت. ۸- عالی ‌ترین رده فرماندهی در ارتش و سپاه و نیروی انتظامی. ۹- تصدی پست‌های مهم اطلاعاتی و امنیتی.»
 
کامنت‌های زیادی از سوی ایرانیان و مردم افغان در کنار ویدئوی سوگندیاد کردن مریم منصف نوشته شده است. کاربران زیادی به او تبریک گفته‌اند. افغان‌ها از وضعیت بد مهاجران افغان در ایران گلایه کرده‌اند و برخی ایرانی‌ها از حضور افغانی‌ها در کشورشان. برخی از کاربران افغان‌ها تصاویر پارچه‌های خطی مردم را که برای عدم ثبت نام دانش اموزان افغانستانی نوشته شده، منتشر کرده‌اند و توضیح داده‌اند که اگر مریم منصف در ایران می‌ماند، نمی‌توانست به مدرسه برود و برخی کاربران ایرانی‌هم فیلم سنگسار دختری نوزده ساله را در افغانستان بازنشر کرده‌اند و نوشته‌اند مریم منصف اگر در افغانستان می‌ماند، به این وضعیت گرفتار می‌شد.
 
محمد یکی از کسانی است که از وضعیت بد مردم افغان در ایران به شدت گلایه کرده است. او می‌گوید: «در ایران  زندگی کردن برای ما افغانی‌ها بسیار مشکل است. نمی توانیم خانه موتور سیکلت و یا هیچ چیز دیگر به نام خود بخریم. فرزندان ما را در مدرسه نمی‌گیرند. شناسنامه نداریم، بچه‌هایمان هم ندارند، حتی اگر عیال ایرانی بگیریم. »
 
او مدتی را در منطقه افسریه تهران در یک کارگاه خیاطی گذرانده و می‌گوید: «ما که فقط از دست دولت ایران خون جگر نشدیم، مردم هم افغانستانی‌ها را ادم حساب نمی‌کنند. به ما می‌گفتند افغانی کثافت... من فقط جمعه‌ها از کارخانه خیاطی بیرون می آمدم  و آن روز هم بدون کتک خوردن بر نمی‌گشتم.»
او حالا در آلمان زندگی می‌کند و می‌گوید : «پنج سال است در آلمان زندگی می‌کنم و مشکلی ندارن. خدا را شکر هیچ‌کس به من نمی‌گوید کثافت.»
 
صادق اما یکی از کاربران ایرانی است که از وضعیت پناهنده‌های افغان در ایران دفاع کرده است. او می‌گوید: « افغان‌ها در ایران زیر سایه فرهنگ و مردم ایرانی بطور نسبی موفق و راحت هستند. در حالی که همین مردم در پاکستان گرفتار فقر و فحشا و یا تبدیل به مهره‌های تروریست‌ها می‌شوند.» یکی دیگر از کاربران ایرانی به نام مریم نوشته است: «موافقم که اگر خانم منصف در ایران می‌ماند، از نظر اجتماعی نمی‌توانست این‌قدر موفق باشد. ولی واقعا مگر ما خودمان در ایران چه اینده‌‌ای داریم که انتظار داشته باشیم مهاجرینی که به اجبار به یک کشور در حال توسعه آمده‌اند، داشته باشند.»
 
قصه کامنت ها ادامه دارد. تمام مدتی که این بحث‌ها را دنبال می‌کنم . صورت تهمینه جلوی چشمم می‌آید و یاد آخرین جمله‌اش می‌افتم: «پدرم می‌گوید، شما هم می‌توانید.»
+154
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آسمان ایران - اسلو، نروژ

  درود برتو ای شیر زن
  22
  87
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  najar - گلاسکو، انگلستان

  آفرین :) :)
  19
  90
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  عموعقلی - پاریس، فرانسه

  این حکومت اسلامی آخوندی آبروی ما ایرانیها را همه جا برند خدا لعنتشون کنه
  22
  79
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  شاهنشاه روحت شاد - تهران، ایران

  اگر در ایران بود یا افسرده بود یا معتاد یا که به بدبختى و فلاکت زندگى میکرد . اگر هم در افغانستان بود که یه وضیعتى بدتر از ایران داشت . باید ملت ایران و افغانستان دست بدست هم بدهند ونسل آخوندها را از روى زمین بردارند . به همین زودیها موفق میشویم به نسل کشى آخوندها.
  22
  82
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  forogh - اصفهان، ایران

  چه مقایسه بی‌ ربطی‌ اگر تو ایران می‌ماند به کجا می‌رسید،!!!! آخه ایران برای شهروندی که جد اندر جدش ایرانی‌ است در ایران درس خواند ه است چه می‌کند که برای شهروند افغان انجام دهد چه چیز ایران روی حساب است که این یکی‌ نیست.؟؟!!!
  20
  112
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  vahid_ - گلاسگو، انگلستان

  کامنت آخری از همه جالبتر بود . مگه ایرانیا داخل چه آیندیی دارند که افغانیها انتظار دارن داشته باشن . مردم خاورمیانه کم و بیش در یک سطح فکری و فرهنگی هستن و نباید با یک اروپایی یا آمریکایی از نظر فرهنگی و اجتماعی و فکری مقایسه شوند , بسیاری از اقوام ایرانی حق نمایندگی مجلس هم ندارند اگر نوکر و نوچه ولایت وقیح نباشند . ما جهان سومی ها هنوز یاد نگرفتیم همه چیز باهم قاطی نکنیم . درک ما از مسائل خیلی کم هست .ما سطحی نگر هستیم و نظر میدیم .
  13
  77
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  botparast - میلان، ایتالیا

  مریم جان تبریک!افتخار میکنم که به عنوان یک افغان به تو و حزب لیبرال رای دادم!موفق باشی!
  40
  60
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  تیتو تیتو - تهران، ایران

  مگه ما که تابعیت ایران رو داریم چه موقعیت خاصی داریم ؟ موقعیت برای اقازاده هاست یا اونهایی که وابستگی دارند یا توانایی بلعیدن رانت را دارند .
  13
  76
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  بلاخره باید یک روزی این نفرت از افغانها که واقعا حیرت آوره در ایران تمام بشه در تمام دنیا مردمی که از یک تاریخ و نژدند نسبت به هم وابستگی دارند مثلا تو روسیه مردم آنجا همواره با مردم بالکان نزدیکی نژادی و مذهبی احساس می کنند همین حالت تو کشورهای اسکاندیناوی یا تو کشورهای لاتین وجود داره ولی عجیبه با این تاریخ طولانی و نزدیک چنین حس بدی نسبت به افغانها در ایران وجود داره انی احساسی نیست که طی سالیان اخیر به وجود آمده باشه یادمه بچه که بودم وقتی تو صف نانوایی می ایستادیم کافی بود یک افغانی هم وارد صف شود چنان نگاه غضبناکی مردم به او می انداختند که انگار نوه چنگیز را دیدند نمی دانم ولی باید کار فرهنگی زیادی روی این موضوع انجام بشه
  12
  32
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  شهروندان ۱۰۰ پشت ایرانی خودشون چه عاقبتی دارنند که این خانوم میخواست داشته باشه !! ایرونی ها خودشون امنیت جانی و کاری ندارند با داشتن لیسانس و فوق لیسانس بی کارند نه بیمه ای نه چیزی !! خدا رو شکر رفت و موفق شد و به خواسته اش رسید و باید مادر فداکارش رو بذاره رو سرش و قدرش رو بدونه
  6
  26
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  botparast - میلان، ایتالیا
  من موندم چه دلیلی برای این همه منفی به کامنتم وجود داره؟؟!!من هم به عنوان شهروند کانادا حق رای دارم و ترجیح دادم به حزب لیبرال رای بدم..این کجاش بده؟؟
  10
  13
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  من هم مانند خیلی از ایرانی های دیگر، از بعضی از رفتارهای زشت و ناروا که با افغانهای پناهجودر ایران میشده و یا میشود، ناخرسند و شرمگین هستم!. اما بعضی از دوستان افغان نباید خیلی بی انصاف باشند و فقط جنبه های منفی اقامتشان در ایران را منعکس کنند، خود من زمانی که در ایران بودم چند دوست افغان داشتم یکی اشان سیگار فروشی بود که هربار برای خرید سیگار میرفتم گاهی تا چند ساعت با هم مثل دو دوست قدیمی با هم درد و دل میکردیم! وقتی از او میپرسیدم حالا که جنگ کمتر شده چرا به نزد خانواده اش به شهرشان برنمیگردد میگفت که در آمدی که در ایران دارد را هیچگاه در افغانستان نمیتواند داشته باشد!. به هر حال دوستان افغان پیش از اینکه لب به شکایت از رفتارحکومت و یا بعضی از ایرانیان بکنند، کلاه خود را قاضی کنند و قضاوت کنند اگر وضعیت به عکس میشد و ایرانیان برای پناهندگی به افغانستان میرفتند آیا افغانهای عزیز رفتار در خور تری به مهمانهای ناخوانده ایرانی نشان میدادند؟
  4
  26
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  nejaat2006 - منچستر، انگلستان
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. درود بر شما دوست فرهیخته و با مطالعه. هر کجا هستی سلامت باشی. کاش همه مثل شما فرهیخته و دانا بودن.
  12
  13
  شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Compatriot - تورنتو، کانادا
  با تبریک و ارزی موفقیتهای پی‌ در پی‌. مایه سر افرازی برای هر دو ملت هستی‌.
  1
  5
  یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.