کارزاری علیه «ربات در خدمت رابطه جنسی»

جمینوئید-اف، یک روبات هومانوئیداگر ایده رابطه جنسی با روبات‌ها روزگاری فقط در داستان‌های علمی تخیلی وجود داشت، حالا سرعت شیوع آن به حدی شده، که کارزاری برای مقابله با گسترش آن شکل گرفته است.
 
فعالان این کارزارمعتقدند که «در دهه‌های گذشته تلاش‌های زیادی از سوی جامعه علمی و صنعتی در جهت ساخت روبات‌های جنسی انجام شده که قصد دارد ماشین را، در شکل زنان و کودکان به عنوان دستاویز جنسی، جایگزین همزیستی انسانی کند.»
 
این کمپین بر این باور است که گسترش این فن‌آوری به نابرابری‌های اجتماعی در جوامع دامن می‌زند و اثرات مخربی برای بشر به بار خواهد آورد.
 
دکتر ریچاردسون، از دانشگاه لیستسر انگلستان به بخش فناوری شبکه خبری بی‌بی‌سی می‌گوید که به نظر می‌رسد صنعت روبات‌سازی توجه ویژه‌ای به روبات‌های جنسی دارد چرا که به استفاده از این فن آوری جلوه تازه‌ای می‌بخشد. آنها بر روی اینکه روبات‌ها چطور به نظر برسند و چه نقش‌هایی را (در رابطه جنسی) بازی کنند فعالیت می کنند.
 
به عقیده این متخصص امور اخلاق رباتیک، این روبات‌ها تحکیم‌کننده نقش‌های سنتی تعریف‌شده برای زنان در یک رابطه‌اند، که آنها را فقط یک ابزار برای رابطه جنسی به شمار می‌آورد.
 
به نوشته «روزنامه هافینگتن‌پست» دکتر نیل مک آرتور، استاد فلسفه و اخلاق دانشگاه منی‌توبا در کانادا نیز پیش‌بینی می‌کند که در ده تا پانزده سال آینده تقاضاهای جدی برای این سکس-روبات‌ها در بازار وجود خواهد داشت.
 
اما در مقابل افرادی مانند دیوید لوی، متخصص هوش مصنوعی که در زمینه ساخت سکس‌بات (سکس-روبات) ها کار می‌کند به هافینگتون پست می‌گوید که دلیل این مخالفت‌ها را متوجه نمی‌شود.
 
او می‌گوید مردم از من می‌پرسند چرا فکر می‌کنم رابطه جنسی با یک روبات بهتر از رابطه با یک انسان است. آنها اصلا متوجه نیستند که برای بسیاری از مردم داشتن رابطه با انسان‌های دیگر بسیار سخت و حتی ناممکن است. برای آنها سوال این نیست که رابطه با انسان بهتر است یا رابطه با یک روبات. برای آنها مسئله این است که آیا باید با یک روبات رابطه داشته باشند یا اصلا هیچ رابطه‌ای نداشته باشند.
+83
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  یعنی در بعضی نقاط جهان اینقدر روابط مصنوعی شده است که یک رُبات را جایگزین ِ روابط خود با دیگران کرده اند ?!?! البته در این دنیای که من مشاهده می کنم هیچ چیز از سیستم سرمایه داری - که در ان همه چیز فدای فقط سرمایه می شود-بعید نیست !در اصل در دنیا این قانون نانوشته ُ - دانستن یا ندانستن- پایدار و برقرار است !معدود کسانی که می دانند و آن را همانند کمپانی های بزرگ قطره قطره - مانند علومی که می دانند- به ما و دیگران انتقال می دهند و عامه ُ مردمی که چیزی نمی دانند و گُمان می برند که می دانند !به هر حال در مسیر فرود بهمن غلطان از کوه اگر قرار می گیری یا باید از سر راهش کنار بروی و یا باید همراه با آن بروی و فرو افتی و یا باید از رفتن -ورسیدن به قلهُ -کوه خودداری کنی !
  38
  23
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  روبات در قبل و بعد از رابطه جنسی هیج انتظاری از شخص ندارد و این مسئله مهمی است
  27
  121
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
  ۴۵
  Cocoo - تورنتو، کانادا

  این فمنیستا معلوم نیست از زندگی‌ چی‌ میخوان. اول میگن همه مردا بدن بعد که مردا می‌رن به طرف رباتها یدفعه احساس خطر می‌کنن میگن رابطه جنسی‌ با ربات بده. اتفاقا خیلی‌ هم خوبه ربات را میتونی‌ هر سال عوض کنی‌ بدون اینکه احساس بدی داشته باشی‌، ربات توقعی نداره و باها ت جرو بحث نمیکنه. ربات حسودی نیمیکنه، چاق نمی‌شه، بچه دار نمی‌شه عزت شکایت نمی‌کنه و خلاصه من یک ربات و با صد تا زن پر حرف چسان فیسا نی عوض نمیکنم.
  55
  116
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۶
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان

  هر پدیده ایی که بطور صحیح ازش استفاده بشه خوب و استفاده نادرست اش مخرب مثلا این روبات برای افرادی که مشکلات خاصی دارند و ضمنا نیازها جنسی خیلی هم خوب ولی متاسفانه همیشه کسانی هستند از پدیده‌ای خوب سو استفاده میکنند
  2
  45
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۸
  ۵۲
  payamak - منچستر، انگلستان

  مخصوصا برای ایرانی‌‌ها خوبه چون خانمهای ایرانی‌ بعد از ۳۵ سالگی از رابطه فرار میکنند،حتا با وجود داشتن شوهر
  18
  49
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴
  ۵۵
  سلام لبخند - تهران، ایران

  [::Cocoo - تورنتو، کانادا::]. تا حدی حرف شما را قبول دارم .حتی چیزی شبیه به ارضای جنسی بصورت دستی است . اما شیک تر و با تکنولوژی جدید !!! شاید هم امار ازار جنسی کاهش پیدا کنه .ولی ممکن است اثرات منفی همانند تلفن ها و تبلت ها را داشته بشه - از وقتی تلفن ها و تبلت و غیره وارد زندگی ما شد . بسیار از همدیگر و حتی خانواده خودمان دور شده ایم . وای به وقتی که روبو خانوم هم وارد زندگیمان بشه .
  9
  36
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۳
  ۵۵
  سلام لبخند - تهران، ایران
  [::دایره مینا - کراکف، لهستان::]. با تمام احترامی که برای شما و پیامهایتان قائل هستم . ایا شما نمیدانید که : ** در بعضی نقاط جهان اینقدر روابط مصنوعی شده است ؟ ** در پیامهایتان همیشه روشنفکرانه برخورد میکنید چطور در این مورد شک دارید ؟ ضمنا چون موضوع مقاله جنسی هست . صد درصد دوست ارجمندمان * فدای ..* و یا * سرباز . * تشریف میاورند و نظر میدهند . باید ببینیم چه حکمی صادر میشه !!.
  7
  21
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۸
  ۴۷
  Behroozuk - بریستول، انگلستان

  چیزه خوبی نیست ولی حدیث داریم که از ...
  10
  45
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۶
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  [::سلام لبخند - تهران، ایران::]. نظر لطف تان است !اما بنده کلی گویی نکرده و نمی کنم و این را پرسیدم تا بدانم کجاها این چنین است و کجاها اینچنین نیست و قصد و غرضم فقط پُرسش بود و بس ! البته خود بنده در پیِ آن آورده ام که در جهان سرمایه داری چنین چیزهایی بعید نیست و در ضمن خود بنده آشکارا چنین چیزی را تاکنون نه شاهد بوده ام و نه چنین رُبات هایی را از کسی شنیده ام -که دارد یا خیر- ! یعنی تا تکنولوژی اش جا بیفتد هنوز خیلی -ظاهرا- کار دارد !در ضمن بنده از یک استادی در دانشکده یاد گرفته ام که :"تا شک نداشته باشی به کشف چیز مهم علمی نمی رسی "و سعی می کنم شکاکانه-و نه روشنفکرانه- به برخی قضایا نگاه کنم و لاغیر ! سعی ام بر این است که از نقطه نظرات آگاه شوم و اما دیدگاه خودم راکماکان برای خودم نگاه می دارم ! در ضمن همانطوری که چند روز پیش نیز نوشته بودم مهربانی کردن از میان ما رخت بربسته است اما دلیل اش را سپردم که کسی بیان کند اما کسی چیزی ننوشت و من فهمیدم که "ماها هنوز خیلی کار داریم تا به سر منزل مقصود برسیم" !
  10
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۶
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  [::سلام لبخند - تهران، ایران::]. در ضمن بنده از هر چیزی در زندگی بگذرم از مطالعه روزانه ام نمی گذرم و کنجکاوهستم تا در اموری -امور جنسی -که سایرین صاحب نظر بیشتری در آن هستند کمی بیشتر بدانم !البته به صورت طنز می توانم خیلی چیزها در این مورد بنویسم ولی نه به آنصورتی که متخصصین این امر !می نویسند .
  10
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۰
  ۳۰
  amirrashti - رشت، ایران

  جل الخالق!سکس با روبات دیگه چه مدلشه!پس در صورت زیاد شدنش باید منتظر خبرهای تجاوز به روباتهای مردم هم باشیم!
  6
  26
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۵
  ۴۵
  دایره مینا - کراکف ، لهستان
  [::سلام لبخند - تهران، ایران::]. در انتها -چون دوست ندارم حرفهایم حالت شعاری پیدا کند-باید عرض کنم که :چون ما-البته این ما یعنی یک عده بسیار زیادی از مردم در اکثر کشورهای دنیا- همه چیز را در دنیا به داشتن و یا نداشتن پول ربط داده ایم ,داشتن دوست و رفیق و یا پارتنر جنسی ما هم منوط به داشتن پول و پله شده است !کافیست که شما پولدار باشید تا دوروبرتان پُر از به ظاهر دوستان شوندو کافیست تا آهی در بساط نداشته باشید تا کسی هم حالی از شما نگیرد و این حال شما - و خیلی ها - را هم می فهمم اما زنجیر محبت چیزی ست که ناگُسستنی است و اگر شما به عمد -یا سهوا -آن را روزی گُسسته باشید این زنجیر از آنسوی هم به روی شما بسته نمی شود و منظورم این بود که شما همانند اسم کاربریتان لبخند بر لب و نیک اندیش و مهربان- این را هزار بار خودم تجربه کرده ام - باشید-گرچه هستید- تا درهای محبت ونیکی برروی شما باز شوند گرچه شما از من بزرگتر هستید و نیازی به گفتن این چیزها از من نخواهید داشت بنده به عنوان یک برادر کوچکتر خدمتتان عرض نمودم !
  10
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۱
  ۲۵
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  بازهم کاسه داغتر ازآش شدن و فضولی بیجا و تجاوز به حق انتخاب و آزادیهای شخصی توسط یک مشت مشنگ خل وچل.آخه به شما چه،شاید یک عده دوست داشته باشن با روبات سکس کنن،شما بیجا میکنی کارزار تشکیل میدی و میخوای برای دیگران تعیین تکلیف کنی!
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۷
  ۴۲
  mabahamim - منچستر، انگلستان
  خوب اینطوری بشه ایرانیهای مبتکر..میخرن برنامشوعوض میکنند یه مانتو شیشه ایی میپوشونن میفرستن بیرو توخیابون فاطی کمانده زنی ...
  3
  13
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۹
  ۴۳
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  تکنولوژی بسیار خوبی است. چون باعث میشه زنها مردها را با بدنشان استثمار نکنند. مخصوصا برای کشورهای اسلامی خوبه که دیگر مهریه پاشنه آشیل مردها قرار نخواهد گرفت.
  6
  23
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۵
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، نیو
  اخبار سال آینده در ایران اسلامی : بومی سازی تکنولوژی ساخت روبات دستاورد دانشمندان هسته ای ُ قوانین صیغه روبات ُدر اسلام قانون سنگسار و شلاق و مجازات و حد شرعی برای روباتهای بد حجاب و خیانت کار از موضوعاتی مهمی خواهد بود که در مجلس شورای اسلامی به بحث و مذاکره گذاشته خواهد شد. ظریف جهت رفع تحریم های روبات ها وارد ژنو می شود.
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۳
  ۵۵
  سلام لبخند - تهران، ایران
  [::دایره مینا - کراکف، لهستان::]. با سپاس از شما . ولی با توجه به چند منفی تعدادی از هموطنان !! متاسفانه راه زیادی داریم تا بعضی از دوستان معنی این حرفها را متوجه شوند . به امید انروز.
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۴
  ۳۲
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  حرام است (آیت‌الله ...)
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.