اژه‌ای دفاع از عمل دست دادن با اوباما را جاسوسی دانست

معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه ایران ضمن انتقاد از دست دادن وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری آمریکا، گفت که کسانی که «بستری برای حضور دشمن در کشور» فراهم می‌کنند، اقدام به «جاسوسی» کرده‌اند.
 
​در همین حال حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان در سرمقاله روز چهارشنبه این روزنامه تلویحا نطق حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را «اهانت به ملت ایران و متهم کردن آنان به جنگ‌افروزی و تنش‌آفرینی» خواند و نوشت که این نطق «در شأن و تراز نظام اسلامی» نبود.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه روز چهارشنبه ۸ مهر با اشاره به دو روش برای به گفته او «نفوذ دشمن در کشور»، روش اول را جاسوسی برای آمریکا، اسرائیل و بریتانیا خواند.
 
وی اضافه کرد: «همه جاسوسی‌ها به این طریق نیست، ما جاسوسی دیگری هم داریم که... زمینه و بستر را برای دشمن فراهم می‌کند».
آقای اژه‌ای تاکید کرد: «این افراد دشمنی دشمن را کمتر می‌کنند، مثلاً می‌گویند شیطان بزرگ دیگر وجود ندارد و آمریکا سر عقل آمده است و آمریکا آنگونه که ما فکر می‌کردیم با اسلام و انقلاب و نظام دشمنی ندارد».
 
معاون اول قوه قضائیه گفت: «می‌گویند چرا اجازه نمی‌دهید با دشمن دست دوستی داده شود؟ چه ایرادی دارد که با اوباما دست داده شود؟ چه اشکالی دارد که انسان با آنها بنشیند گپی بزند و هم‌ پیاله شود؟»
 
آقای اژه‌ای گفت که «این افراد این حرف‌ها را به الفاظ مختلف در جامعه القا می‌کنند تا دشمن را از دشمنی خود کم ‌رنگ‌تر و کم‌خطر‌تر نشان دهند».
 
ساعاتی پیش از گفته‌های آقای محسنی اژه‌ای تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی مجلس در اعتراض به دست دادن وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری آمریکا، «شعار مرگ برآمریکا» سر داده بودند.
 
با این حال علی مطهری نماینده تهران در مجلس روز چهارشنبه گفت که دست دادن محمد جواد ظریف با باراک اوباما «نمی‌تواند اهمیت داشته باشد و مهم این است که ما از آرمان‌های خود نظیر مسأله فلسطین کوتاه نیاییم».
 
همزمان با انتقاد‌ها از دست دادن محمد جواد ظریف با باراک اوباما برخی از چهره‌های اصولگرا از نطق حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل انتقاد کرده‌اند اما غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز این نطق را «متین، شفاف و موجب مباهات» خوانده است.
انتقاد شدید شریعتمداری از روحانی
با این حال حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان در سرمقاله روز چهارشنبه این روزنامه نوشت که اگر بخش مربوط به توافق اتمی وین از سخنان حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل حذف می‌شد، سخنان او از سخنان سران کشورهایی چون پاکستان، عربستان، مصر و اردن «به سختی قابل تشخیص بود.»
 
وی با اشاره به این گفته‌های آقای روحانی که ملت ایران با رای خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ خواستار «تحکیم صلح» و «تعامل سازنده با جهان» بوده است، این پرسش را مطرح کرد که آیا این سخنان «اهانت به ملت ایران و متهم کردن آنان به جنگ‌افروزی و تنش‌آفرینی نیست؟».
 
آقای شریعتمداری همچنین با اشاره به گفته‌های رئیس جمهوری ایران درباره توافق اتمی وین خطاب به او نوشت که «با کدام مجوز قانونی و از کدام جایگاه تعریف شده در نظام اسلامی، توافقی را که هنوز به تصویب نرسیده - و ده‌ها بند و ماده آن در صورت اجرا، فاجعه‌آفرین خواهد بود- را تصویب شده تلقی فرموده‌اید؟»
 
حسن روحانی، ‌ رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که توافق اتمی وین توانسته «سایه تخاصم و حتی جنگی دیگر و تنشی دامنه‌دار» را از سر خاورمیانه دور کند.
 
با این حال آقای شریعتمداری تاکید کرد که این توافق «نه فقط سایه جنگ را از سر ایران اسلامی دور نکرده است» بلکه «ایران را به کشوری ضعیف و ناتوان در عرصه‌های نظامی و اقتصادی تبدیل می‌کند به گونه‌ای که در آن حالت حتی از تعرض کشورهای فکسنی مثل امارات و عربستان و... نیز در امان نخواهد بود.»
 
درحالیکه برخی از شخصیت های سیاسی اصولگرا در ایران از توافق اتمی وین حمایت کرده‌اند، برخی نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از جمله مدیر مسئول روزنامه کیهان از منتقدان جدی این توافق هستند.
+7
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  baba bekheyal - اسپارت شهرستان باران، ایران
  بلهههههههه اوباما غلط بکنه دست بده، فقط دست دادن مشکل ه ، نده دادا ، ایران تعصب داره رو دست دادن، چیز دگه بده `؛-)
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  92ارشام - لندن، انگلستان
  حسین با جو اگر مواد نزده باشد وخمار باشد،اخلاق تندی پیدا میکندوجالب رهبر گفته تیم هسته ای موردتائید است.اما پاچه خواری مانند حسین با جو ار رئیسش خطی نمیخواندومانند مموتی ،اعتنایی به حرف مسئولین ندارد
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  DenaOslo - اسلو ، نروژ
  دیوانه شده اند این امت تندرو و رادیکال در جمهوری اسلامی و نگران از دوستی امریکا و ایران هستند . امریکا قدرتمند ترین کشور روی کره زمین است و مطمئنا جمهوری اسلامی برای بقا خود مجبور به اطاعت و امتیاز دادن به امریکا است چرا که پایگاه مردمی در ایران ندارند در غیر این صورت هرگز امتیازات اتمی را به غرب نمیداد.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  مترلینگ - منچستر، انگلستان
  تو برو فقط مردم رو گاز بگیر
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  رسم است که در جمهورى اسلامى هر ننه قمرى که مصدر کار است در مطلبى دخالت مى کند که هیچ ارتباطى با حرفه اش ندارد.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بدبختهای آخوند زده! مستعربین نا عزیز!. فقط ببینین کار مملکت رو به کجا رسوندین که دست دادن وزیر خارجه با یه آدم (حالا کافرترین(!) یا هر صفتی که خودتون بهش میدید) شده جاسوسی و خاک تو سری! . عین ستون دینتون که به باد بنده، سیاستتون هم به یه دست بنده!! سر تا پاتون به هم میاد. از اون جای لگد الاغ وسط پیشونیتون تا این جر دادن جاهای نامربوط جهت یک دست!
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  محسن احمد علی - دبی، امارات متحده عربی
  همش حرفای مفت و بیهوده . تا حالا از خودتون پرسیدید که پس 37 سال ، این دشمن همیشه غایب کی بوده که مردم را از آنها ترسانده اید؟ آیا دشمنی شماها برای مملکت و مردم ، هنوز ثابت نشده؟ آیا وجود شما متعصبان بیشعور ، لطمه بیشتری به ایران نزده؟؟؟....امیدوارم که هر چه زودتر وجود منحوس همه شماها با اون اصالت کثیف عقب مانده تان، از ایران عزیز پاک بشه.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  سگال توماک - دوبی، امارات متحده عربی
  ای مرد چقدر تو تفرت انگیزی ! دستانت آغشته به خون و دندانت آغشته به گوش بسیاری هست، از کمدی تراژدی های زمانه هست که تو عربده کش زندانها و قاتل انسانها شدی دادستان آن مملکت. از خدا برایت عمری دراز آرزو میکنم تا زنده بمانی و تقاص جنایتهایی رو که کردی به بدترین وجه بپردازی.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  AA2015 - کاراکاس، ونزوئلا
  . با دشمن خود مصافحه کن (دست بده) ، حتی اگر او مایل نباشد؛. زیرا این کار ، کاری‌ست که خداوند دستور داده ، آنجا که می فرماید :. «بدی را با نیکی دفع کن، ناگاه (خواهی دید) گویی همان کسی که میان تو و او . دشمنی است ، دوستی گرم و صمیمی است ، اما جز کسانی که صبر و شکیبایی و بهره عظیمی (از ایمان وتقوا) دارند ، به این مقام نمی رسند». ‌. منبع : فصلت / 34و 35؛ خصال، ج2، ص632و633؛ بحار الانوار، ج73، ص20
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران بر باد رفته - برلین، آلمان
  شرم آور و زشت ! تا این حد متحجر! حکومت ورشکسته ضد انسان به این جور پدیده ها نیاز داره برای پوشوندن بیماریهای خودش! بیماری شاخو دم نداره!ننگ بر آخوند!
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::AA2015 - کاراکاس، ونزوئلا::]. شما هم با این پروژه ی جا انداختن دگماتیسم این دین-- ایران بر با د ده-در خط ملایان هستی‌--مگر دینت اسلحه ی ملایان نیست؟؟؟ برای هر جنایت و کثافتی که در ایران به وجود آوردند؟؟پس تحکیم این دگماتیسم دینی-تقویت استثمار ملت!!!!
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.