نگاهی صریح به فیلم پیامبر :چگونه ممکن است مجیدی چنین فیلمی ساخته باشد؟

رضا بابایی
پارسینه : فیلم «محمد رسول الله» ساخته مجید مجیدی، مصداق رعد و برق بی‌باران است. در تمام مدتی که فیلم را می‌دیدم، از خودم می‌پرسیدم چگونه ممکن است مجیدی چنین فیلم بی‌محتوایی ساخته باشد.
اگر فیلم‌برداری ماهرانه و جلوه‌های بصری و چند بازی خوب(خصوصا بازی خانم ساره بیات در نقش حلیمه سعدیه که انصافا مستحق جایزه بین المللی است) نبود، از این فیلم که گران‌ترین و پرهزینه‌ترین فیلم در تاریخ سینمای ایران است، چه باقی می‌ماند؟
 دیالوگ‌ها هیچ تناسبی با سطح کار ندارد؛ اکثر بازی‌ها(خصوصا بازی نوجوانی که نقش پیامبر را در دوازده سالگی بازی می‌کند) ضعیف و دچار اغراق‌های ناشیانه است؛ به‌رغم کوشش فراوان سازندگان فیلم برای هیجانی کردن بیننده، جز در جلوه‌های بصری فیلم، تأثیری در صحنه‌ها و دیالوگ‌ها نیست و از همه مهم‌تر اینکه این فیلم در خدمت هیچ ایده و طرحی نیست، مگر ایده فیلم برای فیلم.
فیلمی که برای آن شهرک ساخته‌اند و آهنگ‌ساز اسکاری و فیلم‌بردار ممتاز جهانی را به خدمت گرفته‌اند، هیچ طرحی ندارد جز نمایش پرهزینه چند معجزه از پیامبر در دوران کودکی و نوجوانی. اکثر این معجزه‌ها حتی یک سند معتبر ندارد. گیرم که معتبر باشد، مگر اهمیت و رسالت پیامبران در معجزه آنان خلاصه می‌شود که ما پس از 1400 سال فیلم معجزه‌محور بسازیم؟
120میلیارد تومان خرج کرده‌اید که چند معجزه را به تصویر بکشید؟ مگر این مردم به معجزه نیاز دارند؟ معجزه برای این بود که کفار قریش ایمان بیاورند که آوردند. بهتر نبود از این فرصت استفاده می‌کردید و مرهمی برای یکی از زخم‌های امروز جهان اسلام می‌ساختید؟ چرا از معجزه اصلی اسلام که قرآن است، در این فیلم استفاده نکردید؟ یک‌بار هم که سراغ قرآن رفتید، برای نشان دادن حمله مرغان ابابیل به سپاه ابرهه بود!
آنچه بیش از همه بیننده آگاه را آزار می‌دهد، یهودی‌ستیزی مجیدی در این فیلم است. او بر پایه برخی اخبار سست و خیال‌پردازانه، بخشی مهم از فیلم را به کوشش‌های یهودیان برای قتل یا دزدیدن محمد نوجوان اختصاص داده است و این، نهایت سادگی و بی‌اطلاعی و تعصب عوامانه مجیدی است. من در هنگام نوشتن کتاب «محمد، برگزیده خدا»(قم، انتشارات دلیل ما، 1393) تقریبا اکثر منابع معتبر و کهن را دیدم و گواهی می‌دهم که اکثر این تعقیب و گریزها، نه مستند به هیچ کتاب مهمی است و نه فایده‌ای بر آن مترتب است. فیلم «محمد رسول الله»، به نظرم فیلمی است برای سرگرمی بچه‌ها یا بزرگ‌هایی که از پیامبران(ع) چیزی بیش از معجزه و کارهای عجیب و غریب نمی‌خواهند و از تعقیب و گریز هم لذت می‌برند.
فیلم مجیدی را که دیدم، بیشتر به ارزش‌های فیلم «محمد رسول الله» ساخته مصطفی عقاد پی بردم. به‌ جرئت می‌گویم که یک پلان از سینمایی عقاد که هزینه چندانی هم روی دست مردم نگذاشت، به سرتاسر فیلم مجیدی می‌‌ارزد. محصول سینمایی عقاد، صدای هیچ‌کس را هم درنیاورد. عقاد سنی، هوای شیعیان را هم داشت؛ ولی فیلم مجیدی، نفت روی آتش جنگ‌های خاورمیانه می‌ریزد؛ بدون اینکه از این آتش، استفاده‌ای بکند.
آقای مجیدی، بپذیرید که وقتی فرهنگ و اندیشه و دانایی نباشد، از پول و شهرک و همکاران اسکاری هم کاری ساخته نیست. آرزو می‌کنم در قسمت‌های دوم و سوم که وعده‌اش را داده‌اید، پول این مردم بیچاره را دور نریزید یا دست‌کم اثری برازنده بسازید. شما قرار بود فیلم بسازید، نه اینکه ما را فیلم کنید.
+330
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Avidd - دوسلدورف، آلمان

  اون معجزه همبستر شدن با عایشه ۷ سال هم توش هست؟
  75
  276
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۲
  ۳۹
  botparast - میلان، ایتالیا

  کاش یکی پیدا بشه از داستان محمد و عایشه هم یه فیلم بسازه!
  74
  238
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
  ۵۳
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حاجی شما و همه ایران الان 37 ساله که فیلم شده و بارها در سراسر جهان اکران شده اید!
  26
  189
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
  ۴۰
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  حالا بالفرض هم بهترین فیلم بود چه دستاوردی داشت؟ مثلا دونستن اینکه پیغمبر یهودیان بنی قریضرو گردن زد یا مثلا شبیخون انصار به قریش و یا ازدواج پیامبر با عایشه 8 ساله دختر ابوبکر و یا مثلا قتل و غارت کاروانیان قریش چه دستاوردی برای بشر داره؟ نزول قران که کلا جز الهامات خیالی پیغمبر چیز خاصی نبوده و اصلا وحی در کار نبوده جز تخیلات پیامبر. در کل جز هدر دادن پول و فریب ملت چرتی ایران هیچ دستاوردی نداشته این فیلم.
  39
  203
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
  ۲۹
  masaf - برلین، آلمان

  تا کور شود هر آنکه نتواند دید شما بدبخت های از خدا برگشته حالا حالا ها مونده تا معجزات پیغمبر و ایلام را بفهمید مخصوصا اون عقب افتاده هایی که فکر میکنن دختر هشت ساله 1400 سال پیش با دخترای تیتیشه 8 ساله الان یکی بودند
  295
  53
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
  ۷۴
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  همه مسلمانها دارند از دست مسلمین فرار میکنند و به کفار پناهنده می‌شوند این کفار هستند که عاقبت مسلمانها را نجات میدهند و الاه بدست مسلمین تیکه پاره می‌شوند
  24
  191
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۰
  ۵۲
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  خاک صد عالم به سرتان که با این فیلمهای چرند در نهادینه شدن این دین خون و جنایت می‌‌کوشید.ننگگگگگ
  84
  148
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲
  ۴۳
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  این که جمهوری اسلامی درباره محمد و علی و رضا و حربن ریاحی و مختار ثقفی فیلم می سازه هوشمندی آنها را نشان می ده آنها سعی می کنند مفاهیم ایدئولوژی خود را به شکل فیلمهای پرهیجان و پر خرج به مردم قالب کنند ولی آن چیزی که باعث درده اینه که در دوران شاه که انقدر فرد ملی و علاقمند به ایران باستان بود چرا یک فیلم راجع به کوروش یا داریوش ساخته نشد ؟ تمام سینمای ایران شده بود مزخرفات ناموس پرستی و جاهل بازی
  67
  89
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۳
  ۵۲
  parvin55 - مادرید، اسپانیا

  خیلی‌ مردید نشان دهید چگونه یک کودک ۹ ساله به بستر یک مرد ۵۳ ساله کشیده شد‌چه گونه امام اول سر ۷۰۰ تان را برید که نمی‌‌خواستند مسلمان باشند و جنایات دیگر!
  91
  165
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۵
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  خوب باید قبول کنیم که به قول استاد پرویز صیاد، سینما ی ما یک سینمای دولتی هست. حالا چرا مجیدی که یک کارگردان صاحب سبکی هست که فیلمش تا مرحله جایزه اسکار بهتری فیلم خارجی‌ هم پیش رفت، اینطور قبول کرده باشد که این سناریو بهش دیکته شده باشه. برای آقای مجیدی خیلی‌ متاسفم.
  19
  96
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
  ۵۹
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  کارگردان اصلى جمهورى اسلامى است نه مجیدى فیلمى که مطابق میل و خیالبافى هاى حکومت ساخته شده نه بر اساس واقعیت هاى تاریخى چرا که اگر بر اساس واقعیت ساخته مى شد تنها داعش از آن استقبال مى کرد
  32
  114
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۱
  ۳۱
  aseman abi_1 - نیویورک ، ایالات متحده امریکا

  عزیزان هیچ سند معتبری از قبل بعثت پیامبر وجود نداره چون اصلا نمیدونسته که قرار پیغمبر بشه و کسی هم به یک بچه یتیم که پیش عموی خود روزگار میگذرونه ارزشی نداشت که بخواد زندگیشو دنبال کنه//وبعد اینکه حضرت هیچ معجزه ای چه کوچیک چه بزرگ نداره اینو تو قران هم بیش از 10 بیست بار گفته همه این ها داستان هست و بس
  25
  86
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴
  ۲۰
  Mammal - لندن، انگلستان

  محمد تازه در سن ۴۰ سالگی رسول شد، دوران بچگیش کاملا بی‌ارتباط هست، آن موسی و مسیح بودند که از بچگی‌ رسول بودند نه این که معلوم نیست چطوری مخ مردم را کار توانست بگیر. حتا در بچگی‌ مدرسه نرفته بود و سواد خواندن و نوشتن هم نداشت
  35
  74
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۸
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::masaf - برلین، آلمان::]. والله اونی که کوره شمایی که هنوز فکر میکنی معجزه وجود داره! در ضمن فرق دخترهای امروزی با اون روزی چیه؟! بنده الله مدینه! کلاهت رو بنداز هوا که پیرو یه بیمار پدوفیلی هستی که تو ٢٥ سالگی دنبال زن چهل ساله بوده، سر پنجاه سالگی هوس تجاوز به بچه ٧ ساله به سرش میزنه.
  43
  107
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۷
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران

  دخترای 8ساله اونموقع عربا 175 قد و 75کیلو وزن و چارتا بچه رو بزرگ میکردن، (معتقدان به حضرت آدم 5متری)حالا این دخترا اگه 25 ساله میشدن چه ابعاد و شخصیتی پیدا میکردن،زئوس میدونه!
  42
  84
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۸
  ۱۰۰
  منوچهری - کرمان، ایران

  فیلم بی ارزشی که فقط برای مقابله با فیلم ارزان قیمتی که در یوتیوب برعلیه محمد پخش شد, ساخته شده!!
  7
  50
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۹
  ۴۹
  bulgaria - اندن، بلژیک

  خدا لعنت کند سلمان فارسی را
  19
  68
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۷
  ۳۹
  mabahamim - منچستر، انگلستان

  [. [::masaf - برلین، آلمان::]..لا خودت کور و شل بشی ...دوما شما لطف کن تو کامنت بزن چندتا معجزه محمد ماکه نفهمییم چی !!! محمد درطو ل زندگیش تبحرخاصی درازدیاد زن داشته.( ایه های زیادی راجبش هست)...و تبحرخاصی درفرمان دادن به کشتار( باز در قران موجود) این حضرتم علت مرگشم بیماری تناسلی گرفته بوده که فوت کرده..و ضمنا ای کیو بچه ۷ساله درجهان ۷سالست. .این حرفت خیلی مسخره بود ...ضمنا من معلوم نیست کجای ایران هستی!!::rahjoo - بابل، ایران::]..شما هم مشکل ذهنی داری پسر این حرفومیزنی..کمی تاریخ واقعی و بخون ماشالا باسکولم داشتن اون موقع !!گرمم میدادی بابا ..راستی پسرای ۸ساله اون موقع باید ۲۰۰ کیلو بودن!!!خخخ ببین لااقل یه کم کتاب باستان شناسی بخون ذهنت بازبشه به چرندیات اخوند مسجد دهاتتون توجه نکن اصلاافرین پسره خوبی باش
  16
  42
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۹
  ۵۹
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  الحمدلله که انسانی فهیم و متشخص از برادران تشیع بر گفته ها و تحریم این فیلم مزخرف از سوی جامعه اهل سنت جهان صحه گذاشت و اثبات کرد که در این فیلم جز دروغ بافی و تحریف کار دیگری صورت نپذیرفته ، برای انسانهای فحاشی که اینچنین اشکارا به پیامبر و همسرش (که جانم فدایشان شود)توهین میکنند متأسف هستم و باید گفت این که حوادث و جنگهای را که پیامبر انجام داد را اگر با وجدانی پاک مورد بررسی قرار میدادند در میافتید علت جنگها و ازدواجها و همچنین وضع کردن قوانین شرعی چه حکمتی داشت ، اما کوردلانی مانند شما از اسلام چه میداند؟ ایا به یاد دارید شخصی را که بر علیه پیامبر کاریکاتور کشید و توهین کرد امروز با تحقیق در مورد اسلام به این نتیجه رسید که این دین برحق است و اسلام اورد؟ کافی است که فیلم ان را در یوتیوپ ببینید ، ولی متأسفانه خداوند روافض و همچنین مجوسیان را از رحمتش دور کرده و نمیتوانند روشنایی رو ببینند
  68
  21
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۵
  ۵۱
  کیوان م - تهران، ایران

  چرا هر چی‌ معجزه بوده برای ۱۴۰۰ سال پیش بوده،چرا در حال حاضر یکی‌ با خر نمیپره بره ماه یا کرات دیگه ؟؟؟؟
  9
  64
  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۸
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران

  [::mabahamim -زبل خان!تو که هنوز فرق نیش و کنایه و جمله راست و درست رو نمیدونی چرا میپری وسط!!!چی میگی واسه خودت؟!!! من میگم دختر 8 ساله نمیتونه شبیه یه دختر 17 18 ساله باشه چه الآن چه هزار سال قبل چه سی هزار سال قبل(اسکلت دختر یافت شده کنار رود راین آناتومی کامل بچه های الان رو داشته)!واقعا شوتیا ،برو یکم ادبیات بخون از کنایه و استعاره .. سردربیار بعد .
  5
  35
  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۸
  ۲۸
  adamkoki - تهران - هفت چنار، ایران

  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی. masaf - برلین، آلمان. برادران من! بنده الان بیشتر از ۷ ساله کاربر این سایتم. پس از سالها بحث و جدل با کاربران مختلف، به شما برادران عزیز توصیه میکنم وقت گرانبهای خودتان رو صرف مجادله با جماعت زندیق و بی دین این سایت نکنید. نهایتا چندتا فحش بهتون میدن و خلاص. وحدت شیعه و سنی همینجاست. میبینید که چطور وقیحانه به یک شخصی که برای خیلی از مردم خودشون محترمه! توهین میکنند. آدم حق داره سوال کنه، انتقاد کنه. ولی کسی که توهین میکنه فقط اوج حقارت خودش رو نشون میده. مشکل اینجاست که سوادشون در حد کتاب های استاد روشنگر!، سایت زندیق و. ایناست، حتی حضرات وقت نکردن یه دور قرآنو بخونن. ولی ماشاا. فحش زیاد بلدن، ماشاالله چشم نخورید ایشالله
  29
  6
  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۶
  ۱۰۰
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::adamkoki - تهران - هفت چنار، ایران::]. سوالی از شما دارم. شما چقدر از آدولف هیتلر و یا چنگیز مغول و یا . خبر دارید؟ آیا کتاب نبرد من نوشته هیتلر رو خوندید؟ آیا شما میتونید به چنگیز یا هیتلر و یا هر دیکتاتور دیگه ای توهین کنید؟ البته تاثیرات خونآشام های گذشته مثل هیتلر و بقیه تمام شده, ولی آثار دین شما هر روز ما رو عذاب میده!! ما به دین شما کاری نداریم, اگر دین شما هم با ما کاری نداشته باشه.
  4
  23
  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۰
  ۳۴
  farbod_usa - اينجا، ایالات متحده امریکا

  ما را فیلم کنید رو خوب اومدى ! اصلا جهان اسلام سراسر فیلمهاى وحشیانه است لزومى به فیلم ساختن نداره داریم دنیاى اسلام رو میبینیم
  1
  21
  ‌سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۸
  ۴۸
  agh mirza - رشت، ایران
  اقا من یه سئوال دارم چرا نظرات مخالف با اکثریتو کمرنگ میکنید؟هر کی نظری داره انصاف نیست نظر مخالفینو کمرنگ میکنید تا جایی که اصلا خونده نمیشه.
  14
  8
  ‌چهارشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۶
  ۳۷
  rahjoo - بابل، ایران
  [::mabahamim - منچستر-البته منظور از کامنت آخریم بیشتر شخص شخیص انسان تکامل یافته ای(!!!!)چون تو بوده مبهم یا توهم خان! .
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۸
  ۳۲
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::adamkoki - تهران - هفت چنار، ایران::]. [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. البته دوستان در اینجا صرف نظر از بعضی طعنه ها یا بقول شما ها توهین ها اشاره به یک سری فاکتهای پشت صحنه و خاموشی کردند که به زندگی یک " پیامبر" که رهبر سیاسی یک فرقه ی جنگجو در ۱۴۰۰۰ سال پیش بود, مربوط می شد و شما بهتر بود به این فاکتها در کامنتها توجه می کردید و جوابی برای آنها می یافتید . در ضمن من فکر می کنم که جهان به سمت دموکراسی پیش می رود ودر پایان قرن ۲۱ دیگر خبری از حکومتهای فیودالی متکی بر مذهب نباشد ۰ سرعت اطلاعات و انقلاب انفورماتیک که واکنش سخت شما را پدید آورده است , پشتوانه ی محکم مسیر ی است که بشریت در آن گام نهاده است و حکومتهای مذهبی محکوم به زوال هستند ولی مذهب به عنوان یک امر شخصی خواهد ماند۰ امیدوارم که دلخور نشده باشید!
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۳
  ۳۰
  *پسر شجاع* - تهران، ایران
  خیلی دوست دارم ببینم تو قسمتهای 2و3 چطور میخوان ازدواج پیامبر با عایشه رو ماست مالی کنن..
  4
  8
  جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳
  نظر شما چیست؟