آمریکا تایید مدارک فارغ‌التحصیلان پزشکی در ایران را متوقف کرده است

کمیسیون آموزشی فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی در آمریکا مسئول تایید مدارک پزشکی خارج از این کشور استکمیسیون آموزشی فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی در آمریکا (ECFMG) اعلام کرده است که روند تایید مدارک دانش‌آموختگان رشته‌های پزشکی در ایران را متوقف کرده است.
 
این کمیسیون دلیل توقف این روند را محدودیت‌هایی اعلام کرده که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت داریی آمریکا در ارتباط با تحریم‌های ایران وضع کرده است.
 
اطلاعیه‌ای که دیروز جمعه ۲۹ مه (۸ خرداد) در سایت ECFMG منتشر شد، می‌گوید این کمیسیون در حال "شفاف‌سازی محدوده مجاز برای ارتباط با نهادهای صدور مدارک و مجوزهای آموزشی، درمانی و پزشکی در ایران با هدف تایید مدارک صادرشده توسط این نهادهاست".
 
به گفته کمیسیون آموزشی فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی در آمریکا در طی این دوره 'شفاف‌سازی' درخواست‌های مربوط به تایید مدارک پزشکی صادره در ایران بررسی نخواهد شد.
 
پیش از این ECFMG برای تایید مدارک تحصیلی مستقیما با موسسات آموزشی ایران ارتباط برقرار می‌کرد.
معترضان به توقف روند تایید مدارک پزشکی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران، در طوماری اینترنتی خواهان پایان دادن به "سیاست‌های تبعیض آمیز" در این زمینه شده‌اند.
 
تا کنون صدها نفر این طومار را امضا کرده‌اند.
این کمیسیون گفته از تاثیری که این وضعیت بر متقاضیان خواهد گذاشت آگاه است و "به صورت فعال" در حال تلاش برای پیدا کردن راه حلی برای این مشکل است.
 
شورای پزشکی کانادا هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تایید مدارک دانش‌آموختگان پزشکی در ایران را متوقف کرده است.
این شورا دلیل این توقف را تصمیم نهاد مرجع تایید مدارک پزشکی در کانادا، یعنی همان ECFMG آمریکا اعلام کرده است.
هر دوی این نهادها گفته‌اند که به دنبال راه حل جایگزینی برای ازسرگیری روند تایید مدارک پزشکی فارغ‌التحصیلان ایرانی هستند.
+63
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Humans win - فرایبورگ، سوییس
  با این همه ادعای حقوق بشر واقعا شرم آوره که چشم دیدن تحصیل کرده های ایران رو هم ندارین . گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری . اینها همه چیز رو با هم قاطی میکنن اما اگر یه سگشون در یک کشور خارجی بمیره میشه تیتر اخبار روز دنیا . شرم آوره
  31
  31
  شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۸
  ۵۱
  کارمن مهوش کش - تهران، ایران

  تو ایت چهار پنج سال اکثر پزشک هایی که فارغ التحصیل شدن از نظر بار علمی و میزان تحصیل و نه مدرک واقعا ضعیفن چون هم با پارتی وارد شدن و هم با پارتی خارج و چون میدونستن که اینده ای هم ندارن انگیزه هم نداشتن. وقتی به اورژانس ها مراجعه کنید و اینترن ها و پزشک های اک بند رو که میبینی وحشت میکنی ! یه چیزی یاد گرفتن عین همون عمل میکنن ! انگار از رو کتاب اشپزی بخوای قرمه سبزی درست کنی...اوخ اوخ اون دندونساز ها که بخودشون هم دکتر دکتر میبندن که واقعا تعطیلن !3 روز تو یه سولوقون یه دوره ایمپلنت میبینن همشون هم مدعی میان تو مطب ها شروع میکنن به کاشت و چه کاشتنی؟!! فقط پول میگیرن ! دیگه کار ندارن گرفت ...لق شد . کاشت استخوان لازم بود ...شماره ایمپلنت مناسب فک بود یا نه ؟ ...جنس کره ای بدرد میخوره اصن ؟..نظام پزشکی الان واقعا تو ایران نیازمند یه بازنگری کلیه ! از داروساز ها با اون داروخونه زدن هاشون بگیر که توش رنگ مو وکرم مو بر میفروشن یا گن لاغری ...
  4
  37
  شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۲
  ۴۴
  bineshaan - لندن، انگلستان

  نباید هم تایید میکردند و تایید کنند. بعنوان فارغ التحصیل شاگرد ۵ یک سال تحصیلی از یه دانشگاه خوب و معتبر در تهران و بعد از چندین سال تحصیل در انگلیس تازه متوجه شدم که برخی اصول که پایه و لازمه یه رشته هست اطلا در ایران تدریس نمیشه. اختلاف سطح دانش فارغ التحصیل هم مثل مقایسه لیگ فوتبال انگلیس با ایرانه. البته این فقط در مورد دانشگاه های معتبر رده ۲۰-۱ اینجا صدق میکنه. جون یک انسان رو که در کشورهای غربی با یک اشتباه باعث استیضاح یک وزیر یا غرامت چند ده میلیون پوندی میشه بدی دست دکتر فارغ التحصیل خارجی. اون هم از ایران با این سیستم آموزشیش.
  3
  27
  شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۹
  ۴۴
  bineshaan - لندن، انگلستان
  خوشبختانه سال قبل بیشترافرادی که مدرک طبابطشون بعلت اشتباه در تشخیص یا معالجه در اینجا باطل شد از مصر٬ کشور های اروپای شرق و چند کشور عربی بودند نه از ایران.
  11
  11
  شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.