چرا در اسلام ازدواج موقت و تعدد زوجات تجویز شده است؟!

پارسینه: آیت الله مصباح یزدی، در جزوه حقوق و سیاست در قرآن، درس 209 می نویسد:

((چرا در اسلام ازدواج موقت و تعدد زوجات تجویز شده است؟ آیا این احکام تبعیض و خلاف حقوق زن نیست؟

همان طور که مى‌دانید، ازدواج شرعى در اسلام دو صورت دارد:
 
أ. ازدواج دائم و مادام العمر: یعنى زن و مرد تصمیم گرفته باشند تا زمانى که در قید حیاتند، زندگى مشترک داشته باشند که البته اصل در ازداوج هم دوام است.
ب. ازدواج موقت و محدود به زمانى خاص: مصالح ازدواج موقت بسیار است که به برخى از آن ه مى‌توان پى برد؛ از جمله:
1. زن در ایام قاعدگى که در هر ماه، چندین روز را در بر مى‌گیرد، به کلى فاقد آمادگى براى مقاربت است؛ حال آن که مرد دائم این آمادگى را دارد.
2. زن در دوران باردارى و حتى اغلب در دوران شیردهى نمى‌تواند آبستن شود؛ در صورتى که مرد، چه بسا خواهان فرزند دیگرى باشد؛ افزون بر این که زن در این مدت میل جنسى چندانى هم ندارد.
3. زن یا مرد ممکن است براى تحصیل علم، تجارت یا هر مقصود دیگرى، مدتى در شهر یا کشورى غیر از محل اقامت دائم خود مجبور به زندگى باشد. در این حال، شوهرى که زنش به مسافرت رفته است یا مردى که خود در شهر یا کشور بیگانه زندگى مى‌کند، نیاز به همسر دارد.
4. در ازدواج دائم، هزینه زندگى زن به عهده شوهر است و ممکن است مردى توان مالى براى پرداخت مخارج همسر را نداشته باشد.
5. ممکن است قوتِ غریزه جنسى در مردى چنان باشد که با یک زن ارضا نشود؛ پس ازدواج موقت، مصالح فراوانى دارد و هرگاه مرد یا زنى به هر دلیلى نتواند ازدواج دائم کند و فشار غریزه جنسى او نیز به حدى باشد که عدم ارضاى آن سبب ناهنجارى هاى جسمى یا روحى یا معصیت شود، ازدواج منقطع، یگانه راه چاره است.
6. در برهه اى از زمان، مصالح اجتماعى یا فردىِ جامعه یا شخص ایجاب کند که تکثیر نفوس، آهنگ سریع ترى بگیرد در این صورت، اگر هر مردى به یک همسر بسنده کند، غرض پیشین حاصل نخواهد شد.
7. امکان دارد در بعضى مقاطع تاریخى، تعداد دختران و زنانِ آماده ازدواج جامعه بیش از تعداد مردان باشد. در چنین مواردى، منع تعدد زوج ها نتیجه اى جز رواج فحشا و دیگر مفاسد اجتماعى مترتب بر آن نخواهد داشت و در حقیقت، حق ازدواج برخى از زنان پایمال خواهد شد. با این حال، در اسلام هیچ گاه به مردى تکلیف نمى‌کنند که بیش از یک زن بگیرد و در عمل نیز از ظهور اسلام تا کنون، در همه جوامع، اکثریت قریب به اتفاق مردان (چه مسلمان و چه غیر مسلمان) تک همسر بوده اند و هستند؛ ولى به هرحال، واقع بینى، انصاف و تفاوت هاى زن و مرد اقتض مى‌کند که براى اوضاع و احوال خاص نیز چاره اى اندیشیده شود. در ضمن روشن شد که در این احکام، مسأله تبعیض جنسى و نفى حقوق زنان در میان است.
با توجه به مصالح ذکر شده (غیر از بند 4) و بعضى دیگر از فواید، ازدواج دائم به یک بار محدود نشده است؛ بلکه به مرد اجازه داده شده است که با قیود و شرایط خاصى از جمله رعایت عدالت، در یک زمان تا چهار زنِ دائم هم داشته باشد.
یادآورى این نکته بى فایده نیست که ما مدعى نیستیم تمام حکمت هاى ازدواج موقت و تعدد زوجات (یا دیگر احکام الاهى) همین مواردى است که مى‌فهمیم. چه بسا ده ها حکمت دیگر در این حکم باشد که ما از آن ها آگاهى نداریم. ))

ر.ک: آیت الله مصباح یزدى، جزوه حقوق و سیاست در قرآن، درس 209.
+38
رأی دهید
-182

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  ekman - شیراز، ایران

  این مردی که تمساح یزدی به آن اشاره نموده و همیشه به مقاربت فکر میکند ،حیوانی بیش نیست.کجای انصاف داری گفتند که اگر همسرت عادت ماهانه بود و تو نیاز جنسی داشتی ،میتوانی عقد موقت انجام دهی؟!پس فرق یک انسان و حیوان چیست؟
  12
  151
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  برای اینکه این دین ضد زنه و سعی میکنن چرت و پرت تحویل مردم بدن.شروعش پیامبرشون بوده و این نهضت هنوز هم ادامه داره.
  17
  110
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  برجعلی - کلن، آلمان

  در عمرم کریه تر و منحوس تر از این مصباح یزیدی ندیدم . جنتی پیش این آلن دلونه .
  4
  130
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  از صادق هدایت :. این مذهب برای یک وجب پائین تنه از عقب و جلو ساخته و پرداخته شده. انگار که پیش از ظهور اسلام نه کسی تولید مثل میکرد و نه سر قدم میرفت ، خدا آخرین فرستاده خود را مامور اصلاح این امور کرده!. تمام فلسفه اسلام روی نجاسات بنا شده اگر پائین تنه را از آن حدف کنیم اسلام روی هم میغلتد و دیگر مفهومی ندارد. بعد هم علمای این دین مجبورند از صبح تا شام با زبان ساختگی عربی سرو کله بزنند سجع و قافیه های بی معنی و پر طمطرق برای اغفال مردم بسازند ویا تحویل بدهند.
  19
  117
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  اصحاب کهف - کلن، آلمان

  چون واسه کسانیست که عقل ندارن و همه چیز واسشون زیر شکم خلاصه می‌شه
  13
  85
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  بانوى پارسى - ریچمند، ایالات متحده امریکا

  خَر بودن به علف خوردن نیست. راستى طبق ای بیانات گه هربار براى زنان شیعه هم فکرى کردید؟ لعنت به تحجر و نفهمى
  15
  83
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  oshtoleshang - شتوتگارت، آلمان

  خب در خیلی موارد عکس قضیه هم صادقه. مثل میل جنسی خانوما، تکلیف چیه اونوقت؟ با اگر آقا تشریف بردن سفر تکلیف خانوم؟
  12
  109
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Dara20 - تهران، ایران

  چون مخترع این دین فقط به سکس و آدمکشی فکر می‌‌کرد. ازدواج موقت کلاه شرعی گذاشتن بر سر فاحشگی در جامعه است و تعدد زوجات هم نتیجه شهوت رانی‌ بنیانگذار این توحش عربی‌ است. اگر دقت کنید طرف برای شستشوی مغزی دادن مخاطبین و گوشت قربانی درست کردن از آنان، وعده ۷ حوری چشم آبی‌ در مکانی کذائی بنام بهشت با جوئی پر از شراب و عسل بهشان میداد.
  16
  88
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  arash*eindhoven - آیندهوون، هلند

  واسه همین بود که اسم فامیلی برادر خمینی آیات الله پسندیده بود،گور به گوری ۴ تا داداش با اسم فامیلی‌های متفاوت داشت. هاجر زمان مشغول اثبات فرضیه ۴ مرد برای هر زن بود.
  13
  69
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  درد اصلی اینجاست که خود این یارو با همه خریتش می فهمه که نتیجه این عمل در نهایت به تبعیض فردی و پایمال شدن حق زن منجر میشه و از تمام مفاد و بند های این درس بروشنی معلوم میشه که زن در اسلام فقط یه متاع جنسی است و بس! ولی با تمام احوال این مرتیکه مفتخور و هرزه گو سعی میکنه برای هر بندی یه دلیل آبدوغ خیاری سر هم وصل کنه :o :o
  14
  83
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Negah* - فرانکفورت، آلمان

  اقای تمساح یزدی به غیر از اخوندهای مفت خور وبیکار که حقوق انان از خون ملت است مردهای دیگر اینقدر شعور وفهم دارند که بتوانند در تمام مواردی که عنوان کردید غرایض خود را تحت کنترل داشته باشند فقط وفقط شما حیوانات وحشی وکثیف غرایضتان غیر قابل کنترل است
  12
  85
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  در فرقه ضاله شیعه تنها چیزی که اهمیت داره از کمربند به پایین است،ان اندازه که از پایین تنه مرد و زن حدیث دادند و چرند گفتن که میشود مثنوی چهل من کاغذ را برایش نوشت،چیزی که اصلا اهمیت نداره انسانیت است،اگر این فرقه گمراه بجای تحقیق در مورد پایین تنه دنبال علم میرفت،الان ازمنضومه خورشدی هم گذشته بودن.مرده شور تو و فرقه گمراه شیعه را ببرد
  26
  63
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  azadeh11 - آمستردام، هلند

  اسلام و پأیین تنه مردان ..سرب بریزه تو دهان کثیفت که بوش همه را داره خفه می‌کنند
  15
  66
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  forogh - اصفهان، ایران

  تواین احکام که این اخوند توضیح میده مرد فقط باید کارش این باشه که با یک کیسه قرص تقویتی ازاین خانه به ان خانه سردربیاره ویک لحظه هم به خودش استراحت نده که مبادا حقی ازکسی ضایع بشه وجامعه به فساد کشیده بشه خاک برسرت حاج اقا همه مشکلات حل شد.
  12
  53
  شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  skylone - تورونتو، کانادا

  یه دفعه بگو مرد حیوانی ست لجام گسیخته و خطرناک که اگر به موقع ارضا نشود واویلا می شود ...مگر مرد حیوونه آخه؟ هفت روز قاعدگی رو هم نمی تونه دووم بیاره ؟
  12
  65
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سیدنی20تمام - سیدنی، استرالیا

  خوب خیلی از این موارد در مورد خانمها هم صدق میکنه پس انشاالله جاج آقا به وابستگان مونث خودشودن بسم الله رو میگن. چون دلایلشون برای خودشون محکم و محترمه میگم
  11
  51
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  siavashomaha - ماربیا، اسپانیا

  نبود بد هر دین و آیین که بر خلاف فهمه بشری دستور صادر کنه،
  2
  37
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  سئوال : در مقابل حقی که درموارد مختلف بمردان داده شده. برا ی زنی که شوهرش در مأموریت اداری یا برحسب کاری و شغلی در شهر یا کشوری دیگر برای مدت طولانی اقامت کرده . اسلام یا شریعت چه حقی قائل شده ؟ آیا زن بفحشا کشیده نمی شود ؟ یا اینکه داشتن غریزه جنسی فقط اختصاص بمردان دارد؟
  11
  32
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  ازدواج موقت یا صیغه در اسلام حرام اندر حرام است. ولی آخوندهای شهوت پرست آن را حلال کرده اند تا به ناموس مردم دست اندازی کنند. حتی بیشتر شیعیان هم آن را قبول ندارند و به دید منفی نگاه می کنند. کسی حاضر نمی شود دختر و خواهر خودش را به صیغه کسی در بیاورد. اگر ثواب داره چه خود آخوند ها هم خونشون به جوش می آد وقتی ازشون می خواهی خواهرت را صیغه من کن؟ شعور آخوندها از حیوان هم پایین تر رفته است.
  13
  20
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  منوچهری - کرمان، ایران

  ۱. یعنی مسلمونا ۳۰ روز ماه باید عملیات داشته باشن؟ مگه چی میخورن که اینقدر انرژی دارن؟ . ۲. تربیت بچه به مرد ربطی نداره , فقط پس بندازه ؟. ۳. این نیاز دوطرفه هست, زن هم میتونه ازدواج موقت کنه؟. ۴.اگر زنی پول دار بود میتونه چند تا همسر داشته باشه؟. ۵. اگر قوتِ غریزه جنسى در زن چنان باشد, میشود با همسایه بعله؟. ۶. مگه ماشین جوجه کشیه مرتیکه؟. ۷. اگر تعداد مردها بیشتر شد میشه چند تا شوهر کرد؟. در آخر زنت چند بار صیغه شده ؟
  11
  35
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  طیاره ساز - سیاتل ، ایالات متحده امریکا
  . یک سئوال: خدائیش جواب بدین، در عرض این سی و شیش هفت سال یه آدم خوشرو، خوش صحبت، دلپذیر، مهربون، خندان، تو مسئولین این نظام دیدین؟ یکی از یکی عنق تر، زشت تر، گوشت تلخ تر، بیریخت تر، منحوس تر! بخدا اگر بواسطهء این رژیم منحوس نبود محال بود کسی بتونه اینهمه آدم قراضه و کلنگی رو یکجا جمع کنه! این تنها معجزهء این دینه که من واقعاً بهش اعتقاد دارم!
  10
  24
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  در مورد شماره ۲، پس باید نتیجه گرفت که اگر مردی هم باشه که تمایل جنسی‌ نداشته باشه، یا به قولی‌ طبیعت ‌اش بهوت افسرده باشه، زن هم اجازه داره شوهر دوم بگیره. در مورد شماره ۳، اگر مردی که رفته مسافرت و زنش پیشش نیست حق داره زن دیگه بگیره، پس زنش هم که شوهرش پهلوش نیست حق داره شوهر دیگه بگیره. در مورد شماره ۴، خیلی‌ خانمها الان خودشون کار میکننن و خرج خونه میدن پس اونها هم به همون مقدار حق دارن که شوهر دیگه بگیرن. در مورد شماره ۵، خانومهایی هم هستن که غریزه جنسی‌ قوی دارن و با یک مرد راضی‌ نیستن پس اونها هم حق دارن شوهر دیگه بگیرن. در مورد شماره ۷، در خیلی‌ از کشورها (مثل چین و هند) تعداد زنها بیشتر از مردهاست، پس خانمها هم حق دارن شوهر دیگه بگیرن. . یعنی‌ این مثلا مجتهد عالم هست و عاقل‌ترین آخوند؟؟ این که به این راحتی‌ میشه اشتباه بودن نظریاتش رو گوشزد کرد پیرو هم داره؟
  12
  22
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  طیاره ساز - سیاتل ، ایالات متحده امریکا
  ...........«4. در ازدواج دائم، هزینه زندگى زن به عهده شوهر است و ممکن است مردى توان مالى براى پرداخت مخارج همسر را نداشته باشد.»!!!!!!!!!!!!!!!! . یعنی اگر مردى توان مالى براى پرداخت مخارج همسر اولش را نداشته باشد برود و صیغه نماید و یا زنهای بیشتری اختیار نماید؟؟حاجی.......این زیر یکیش زائیده حالا بره چند تا دیگه م بگیره؟؟؟! اصلاً معلوم هست شما این خزعبلات رو از کجاتون درمیارین؟ یا امام جمعهء موقت رشت و توابع!!!!
  10
  21
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان
  بخدا آقایون من متاسفم که این مردک اینقدر به شما ها توهین میکنه یعنی یه مرتبه بگو مردا ن یک عده وحشی روانی جنسی بدون ذره ایی اراده فقط دایم در افکار جنسی غرق اند . البته کافر همه را به کیش خود پندارد
  14
  27
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۲
  mountainman - استکهلم، سوئد
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. کلا تو تموم دینها زن یه الت دست بوده. تو یهودیت که الانم هنوز زن الت دست ارتودوکسها هستن. تو اسلام که وضع معلومه. تو مسیحیت هم تا همین صد سال پیش وضع همین بود حتی کمتر زنی بود که تا صد سال پیش مدرسه میرفت .
  14
  18
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  وقتی‌ اجتماعی فراری از هر گونه مطالعه...فقط به فکر مادیات..و صد البته زیر شکم مردان‌این میشود!!!!-تثبیت ننگین‌ترین ایده ی تاریخ بشر این دین!!! و این بود که غرب با شناخت نکات تهوع آور این دین این حکومت را در سال ۱۳۵۷ برای این ملت تجویز کرد..وقتی‌ مارکسیست لنینیست این کشور پیغمبر چپیها -گل سرخی- عدالت را از --علی‌ و حسین آموخته بود حال بقیه معلوم!!! بکشید که این حکومت حق شماست!!
  21
  22
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  masaf - برلین، آلمان

  تو این سایت ضاله فقت اسم کریح و منحوس ابن ملجم ګوشت شګ خور نبود که اونم اومد دیګه وقتشه درش تخته بشه ابن ملجم این سایتم بره سراغ ....
  29
  7
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  عقب افتاده‌ها ی این دین می‌‌گویند---شهوت زن ۹ برابر مرد است!!!!!!!!!!پس چرا صیغه---کنیز-تعدد زوجات برای مرد تجویز شده به جای زن؟؟؟؟؟جواب ندارید؟؟خبر مرگتان خاموش!!!
  29
  23
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::masaf - برلین، آلمان::]. کی‌ نظر تو عقب افتاده را در سا یت خواست؟؟؟ برو سفارت حکومتت در آلمان جیره را بگیر..که آنقدر هل شده یی که مینویسی----ابن ملجم-گوشت--------شگ-میخورد!!!!! ملایان تو قبل از اعدام دختران باکره--- چند نفری به او تجاوز میکردندتا باکره به بهشت نرود!!!! کدام زشت تر است بینوای فکری؟؟؟؟؟؟
  31
  16
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اگر اطلاعی از اسلام ندارید لطفا ننویسید-وقتی‌ در صدر اسلام به کشور‌ها حمله می‌بردند و حتی زنان شوهر دار پس از کشتن مردانشان عقد می‌شدند!!!!!!! ایران ۱۴۰۰ سال پیش مصر و و و!!! سوره ای‌ میخواندند تا حلال شود همین طور با هزاران کنیز---فرق آن با صیغه چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  29
  16
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران

  در سریال اسپارتاکوس نحوه برخورد زنان و مردان در اروپا کاملا مشهود است زن به عنوان یک وسیله برای رسیدن به آمال در طول تاریخ این گونه بوده است و این تنها ربط به اسلام یا ادیان دیگر ندارد در حال حاضر هم میلیونها فیلم پورن ساخته میشود کسی نیست که اعتراض کند چرا؟؟؟؟ باید روابط خصوصی یک زن و مردباید فیلم شده در کل دنیا پخش گردد؟ آیا سازندگان این فیلمها مانند این مرتیکه سوسمار مشمیز نیستند؟!!!در حال حاضر میلیونها فیلم در حال ساخت و پخش هستند که روابط زنان با مردان مختلف را نشان میدهند اینها یعنی چه آیا دین مسیح گفته است این گونه باشد یا دین اسلام یا یهود یا هر دین دیگری؟؟؟ من میگویم هیچ دینی نگفته که فساد و محشا باشد . آیا فحشا خوب است؟؟؟.
  9
  33
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  ادامه::: اگر خوب نیست چرا این همه فیلم و سریال با مزمون ارتباط جنسی و نمایش آن ساخته می شود؟؟؟ انسان با شهوت زاده شده و شهوت گناه نیست اگر در راه صحیح باشد هرچه از چارچوب قانون خارج شود به خطا میرود غیر از این است ؟؟. دکتر شریعتی می گوید: در جنگ جهانی دوم هشتصدهزار مرد کشته شد هشتصدهزار زن بیوه تنها دینی که راه کار گذاشته است اسلام است. برخی می گویند تامین زندگی این زنان باید با تامین اجتماعی هر کشور باشد .بسیار عالی!؟!؟ حال باید پرسید شهوت این زنان را چگونه باید مرتفع ساخت ؟ آیا مردی که توانایی چرخاندن چهار زندگی را داشته باشد (هم مالی هم معنوی هم جسمانی) و برخی زنان از روی ناچاری مجبور به تن فروشی شوند آیا صبر این مرد با یک زن دوری از وظیفه نیست؟. حضرت علی ع می فرماید هرچه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند و هرچه برای خود نمیپسندی برای دیگران هم نپسند اگر این گونه عمل گردد جهان بهشت خواهد شد اگر دور از وسوسه و دور از سواستفاده هر کسی عمل کند آنگاه این ارتباط در چهارچوب قانونی خواهد بود نه هم چون ایران در سواستفاده و نه چون اروپا و آمریکا در فحشا.
  16
  34
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  ازدواج کوتاه مدت در راستای ازدواج بلند مدت گذاشته شده است و رای خداوند در ادامه و بلند مدت بودن آن است نه در سواستفاده . اگر قهرمان هزار و یک شب سر از خاک بردارد و امکانات وسیع عیش و عشرت و ارزانی و رایگانی زن امروز را ببیند، به هیچ وجه حاضر به تشکیل حرمسرا با آنهمه خرج و زحمت نخواهد شد و از مردم مغرب زمین که او را از زحمت حرمسراداری معاف کرده اند، تشکر خواهد کرد و بی درنگ اعلام خواهد کرد تعدد زوجات و ازدواج موقت ملغی، زیرا اینها برای مردان در برابر زنان تکلیف و مسؤولیت ایجاد می کند.
  15
  33
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  (آیا ازدواج موقت نمیتواند پیش زمینه ازدواج دایم گردد؟. صدرصد میتواندبا علاقه ای که بوجود می آید زمینه عقد دایم را فراهم سازد مگر در انسانهای مریض و سو استفاده گر که نام انسانیت را به لجن می کشند. این گونه آدمها هر قانون و پایبندی که گذاشته شود راه شیطانی را برای خود انتخاب می نمایند و تنها راه اصلاح این گونه افراد تربیت صحیح است تا از شرع و سنت و قوانین خدایی درست پیروی نمایند ).
  15
  31
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  ازدواج موقت از آن جهت تشریع شده است که ازدواج دایم به تنهایی قادر نبوده است که در همه شرایط و احوال رفع احتیاجات بشر را بکند و انحصار به ازدواج دایم مستلزم این بوده است که افراد یا به رهبانیت موقت مکلف گردند و یا در ورطه کمونیسم جنسی غرق شوند. بدیهی است که هیچ پسر یا دختری آنجا که برایش زمینه یک زناشویی دایم و همیشگی فراهم است خود را با یک امر موقتی سرگرم نمی کند.(با توجه به اینکه چشیدن طعم لذت و بی مسئولیتی برای جوانانی که مجرد بوده(اعم از دختریا پسر) وتاکنون ازدواج نکرده اند می تواند مخرب باشد قرآن به مجردان دستور به ازدواج داده ولی فرموده در صورتی که شرایط ازدواج ندارید صبر پیشه کنید در واقع بررسی ریشه ای ازدواج موقت در اسلام ما را به این نقطه می رساند که ازدواج موقت شرطی برای رسیدن به ازدواج دایم است و مخصوص کسانی است. • اول از همه شرایط مالی تامین همسر دوم یا سوم تاچهارم را داشته باشنداسلام اجازه 4 همسر دائم و مابقی موقت داده است. • دوم توانایی جسمی لازم. • سوم شرط بیوه بودن زن یا مطلقه ، اسلام اجازه به دختری که پدر دارد اجازه موقت نداده است.
  13
  28
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
   چهارم از بین رفتن فساد جامعه. یکی از دلایل اینکه رضایت خداوند در ادامه دار بودن موقت و وصل آن به دائم در این است که عده برای زن در نظر گرفته شده است که از فلسفه های آن حرمت زن و کنار آمدن زن با مرد است تا این موقت ادامه دار باشد تا بعلت محرومیت در مدت عده برای رفعش به همسر خود برگشت کند و برای زندگی از توقعاتش کوتاه بیاید یعنی با سختیها بسازد و همسر خود را درک نماید تا زندگی ادامه دار باشد. در داستان اسما که بعد از صیغه های متعدد به ازدواج پیامبر درامد چه بود؟ یعنی ای انسان این ازدواجهای موقت اگر با یک فرد بوده و زندگی با او ادامه دار باشد رضایت خداوند در آن است می دانیم زنان پیامبر حق ازدواج بعد از جدایی یا وفات پیامبر نداشتند پس خداوند این سنت را به پیامبرش امر می کند تا بگوید ای انسان جلوی هوس بازیت را بگیر هر امری حدی دارد و بیشتر از آن جایز نیست ).
  12
  31
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  همین امروز یکی روی شبکه که به خاطر اینکه شوهرش زن گرفته بود از ایشان طلاق گرفته بود داشت با یک مرد زن دار دوست میشد که رابطه داشته باشد این را چگونه میشود توجیه کرد؟؟؟؟؟ اسلام راه برای همه گذاشته است زنی که مردش نمیتواند ارضایش کند میتواند طلاق گرفته با مرد هم سنخش ازدواج کند . پاکدامنی از ابتدای تاریخ در گران بهای زن بوده است آلودن این جواهر با فساد چگونه تعریف میشود؟؟؟؟؟؟؟؟
  15
  32
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::shahramareia - تهران، ایران::]. آقا با این آی‌ دی‌ مکش مرگ ما---- ماله ی درست حسابی‌ بر روی این دین خون و شهوت کشیدی فکر کردی با بچه طرفی‌----در باره ی ۱۷ زن عقدی رهبر دینت و ازدواج با کودک ۹ ساله که از ۶ سالگی تا ۹ سالگی بازی بازی بعد در ۹ سالگی قسمت اصلی‌ چه؟؟؟ خودت قبول میکنی‌ همسرت با ۳ مرد دیگر ازدواج کند؟؟؟ که این برای شما تجویز شده ????بس کنید تحمیق ملت را ---ننگ برتو
  31
  22
  یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. دین شما چیست آیا دین دارید؟؟! اگر دین ندارید آزاده مرد باشید . متن صریح قران میگه به دین دیگران توهین نکنید تا به دینتان توهین نکنند اولا ننگ بر خود شما شما که دم از روشنفکری میزنی چرا با توهین کردن نشانه های شخصیتیت را بروز میدهی ثانیا شما جواب سوالات مرا ندادید چطور ارتباط یواشکی زن و مرد غربی ها خوب است اما قانونمند که شود بد؟؟!! خیلی از ازدواج های شاهان جهان بر اساس موقعیت ها و مسایل سیاسی بوده ازدواج پیامبر هم همین گونه 1400 سال پیش که نه ماهواره ای بود نه تلفنی نه تکنولوژی امروزی قویترین ارتباط بین اقوام برای اتحادشان ازدواج بود همانطور که الان جامعه رو بسمت ازدواج سفید میرود دیگر مسئولیت زن را مرد نمی پذیرد اگر تمایل داشتند با هم سکس میکنند نداشتند با یکی دیگر این است صفات پسندیده انسانیت ؟؟!! چند سال بعد ازدواج فرزند دار شدن را باید افسانه خواند و نسل آدمی رو به زوال خواهد رفت شما این گونه میخواهید؟. آیا در آفرینش زن و مرد مساوات وجود داشته؟ برای مثال موجودات با هم برابرند؟گوسفند و بز از یک خانواده اند هر دو مفید ایا با هم مساویند؟.
  8
  32
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. چرا خداوند در آفرینش ابتدا مرد را آفرید سپس زن را ؟ آیا قدرت آفرینش هم زمان را نداشت؟. چرا از گل مانده آدم حوا ساخته شد؟چرا برعکس نشد؟. چرا خداوند میفرماید: زن را برای آرامش مرد آفریدم؟. هر دو جنس محترمند و باید از حقوق اجتماعی مساوی برخودار باشند اما حقوق فقهی انان متفاوت است آفرینش انان متفاوت است وظیفه آنان متفاوت است. پاسخ سوالاتم را منطقی بده تا بحث کنیم نه تو هین جدل؟ خداوند در متن صریح قران میفرمایند رسم و رسوم شما پسندیده نیست و رسم خداوند باید جاری گردد .
  8
  29
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران

  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. به قول مولانا:.... دیدی و کدو را ندیدی؟؟. شهوت 9 برابر هنگام سکس است نه در حالت عادی!!! . حمله عرب توسط عمر بود نه پیامبر ربطی به اسلام ندارد کینه دیرینه عرب و عجم است. در حمله روس به ایران چه وضعی گذشت بهتر از دوره عمر بود؟؟ در حمله مغول چطور؟؟؟. جنگ یعنی وحشیگری کدام یکی از امامان تخاصم داشتند با مردم جهان؟جنگهای پیامبر کدام حمله بود همه دفاع بودند. عرب از ابتدا کینه عجم را بخاطر پیشرفت ایران داشته و دارد این عقده درونی انهاست
  8
  32
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::shahramareia - تهران، ایران::]. اگر دین ندارید آزاده باش آره ارواح ...-----‌قو م بنی‌ قریظه یهودی قتل عام-----جز اسلام دینی پذیرفته نیست!!! مرتد کسی‌ که نمیخواهد این دین کثیف را داشته باشد مجازات مرگ----تمام مخالفان رهبر پدوفیل و قاتل دینت به فرمان او کشته شدند از زنی‌ جوان در حال شیر دادن تا پیر مرد ۷۰ ساله!!! بی‌ سواد لمپن برو وطن اصلی خودت عربستان تبلیغ کن..همین اسلام دختران ایرانی‌ را برده کرد----
  25
  6
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. اول شخصیت شما از صحبت های شما مشخصه طفره رفتن از پاسخ به سوالات من نشان میده که اطلاعات شما صفره یک چیزایی از اینو اون شنیدید بدون تحقیق دوم همین یهود که سنگشو به سینه میزنی در دوره خشایار شاه 200000ایرانی را سر بریدند مراجعه کنید به جشن یهوه یهودی ها و علت 13 بدر ایرانیان که هر کسی در خانه بوده کشته شده است. سوم من ایرانیم نژاد آرایایی و مثل تو فرار نکردم از مملکت وایستادم با آخوندیسم مبارزه میکنم چهارم بی سواد زنی مثل توئه که بی شخصیتی و دنبال 4 تا شوهر پنجم اگر وجودشو داشتی کمونیست که باعث آغاز آخونیسم شدی تو ایران خودتم نمیدونستی چی میخای و چیکار داری میکنی برای رسیدن به هدفت دست به هر دریوزگی زدی وایمیستادی تو این مملکت مثل من زندون و بجون میخریدی ولی ساکت نمیموندی که آخوند همه ... من خونمو میدم تا ایرانم همیشه آباد باشه اما .....
  7
  21
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. سوره قمر در قران را شاید تکانی خورد هیکل و فکر پوچت
  6
  20
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::shahramareia - تهران، ایران::]. بی‌ سواد ???مولانا به زبان فرهیختگان از وحشت اسلامیون در پرده نوشت که مغز... نمی‌فهمد---مشهورترین آن!!!از جمادی مردم و...نامی‌ شدم=گیاه------از نما مردم به حیوان سر زدم------مردم از حیوانی‌ و آدم شدم!!! و سرانجام را ........نیروانا....می‌داند!!!! آنچه در وهم ناید آن شوم!!! مغز عربستانی تو نخواهد فهمید که این عود ارواح بودیسم است نه دین پر از خونت!!! کم فضل اسلامی تراوش کن که خودتی!!
  20
  11
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  parvin55 - مادرید، اسپانیا
  [::shahramareia - تهران، ایران::]. تو ننگین ---آن اسم ایرانی‌ شهرام را بردار بنویس--- ال بغدادی ی ایران --مزد امروزت را از بابا جان ملا گرفتی‌ دیگر جواب تو خیانتکار را نخواهم داد--- بسوز
  19
  9
  دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  [::shahramareia - تهران، ایران::]. اینجا سایت ایرانیانه،،سایت عربی‌ نیست که تبلیغ دین و مذهب عرب با مردم عرب را می‌کنی!! ما سی‌وچند ساله گوشمون ازاین حدیث‌ها و آیه‌ها و لغات و شرو ور‌های عربی پر شده،،جون هرکی‌ میپرستی اینجا دیگه روضه و سلام صلوات را بی‌ خیال شو که اصن حوصله شو نداریم :o بابا ما اگر این دین پر ازخون وحشت و تحمیلی عرب را نخواهیم باید چیکار کنیم،?،ما دوس داریم هر ساعت در جهنم بسوزیم،،ولمون کن با حسن و حسین و علی‌ اسلام که هر بدبختی داریم از همین اسلام عزیز کوفتی هست،،مردم را مسموم کردید با این خرافات و چرندیات یک دین عقب افتاده ۱۴۰۰ سال پیش :(
  14
  5
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. اول اینکه اسم من به خودم مربوطه من زاده ایرانم جونمم برا وطنم میدم از آخوندوملاهم نمیترسم توخیلی ازاین بحثهاملاهای زیادی مثل توکه مغزخشک ... توش باره را با بحث جایی رساندم که کم آوردن مثل تو فقط فحش دادن این نشانه شخصیتتونه حالا فرق نمیکنه تو حوزه پاهاشوبده بالا یا تو اسپانیا. باور نمیکنم که مولانا را حتی قبول داشته باشی،شعر و همیشه کامل میخونن و معنی میکنن نه سفسطه. از جمادی مردم و نامی شدم. وز نما مردم به حیوان سرزدم. مردم از حیوانی و آدم شدم. پس چه ترسم کی ز مردن کم شدم. جمله دیگر بمیرم از بشر. تا برآرم از ملائک بال وپر. وز ملک هم بایدم جستن زجو. کل شی هالک الا وجهه. بار دیگر از ملک قربان شوم. آنچه اندر وهم ناید آن شوم. پس عدم گردم، عدم چون ارغنون. گویدم که انا الیه راجعون. حضرت مولانا در این ابیات به تحول انسانی به سوی تکامل اشاره می کند.مردن از جمادی به معنی تبدیل اسیدهای آمینه به سلولهای جنسی است .نامی شدن یعنی ورود به مرحله جنینی ومرحله حیوانی همان دوران نوزادی و قبل از شکل گرفتن نفس انسانی است ومردن از مرحله حیوانی و آدم شدن رسیدن به بلوغ است
  4
  13
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  حضرت مولانا می فرماید که در تمام این تحولات آدمی رو به تکامل داشته ومرگ در هر مرحله ای ،ورود به دنیای جدید با وجود کاملتری است و وقتی که انسان ازاین زندگی هم بمیرد به مرتبه بالاتری از وجود می رسد وجالب اینجاست که او پس از مرگ هم تکامل را متوقف نمی داند وتا رسیدن به ذات حق این سیر را نه تنها ممکن که بلکه ضروری می داند و مانند قطره ای که به دریا می پیوندد در انتظار لحظه ای است که خود را در آغوش دریا فنا سازد.با توجه به این موارد کوزه گرهستی ،کوزه وجود ما را نمی سازد که برزمین بزند و رهایش کند. او از این شکستن قصد دیگر دارد که همانا تحول به سوی تکاملی بی نهایت است. راستی توبیتها نگاه کن مولاناهم بعضی مصرعهاشوعربی نوشته احتمالااوهم ال بغدادی است به گمان توبیسواد،صادقانه جواب بده توزندگیت باچندمردسکس داشتی به وجدانت مراجعه کن جواب بده تا بگم براچی پرسیدم جواب بدی یا ندی هم برام مهم نیست ولی خیلی چیزها روشن میشه
  3
  12
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. اول من ایرانیم نوشته هام هم برای تو نیست تو دوست داری بری جهنم خوب برو به جهنم!. اسلام چیزی که این آخوندها تو مغزت کردن نیست چیزی متفاوته که متاسفانه هیچیشو نمیدونی چون مطالعه نداری دین جهانی است همانطور که مسحیت برای همه دنیاست یهود، زرتشت یا هر دینی که از سوی خدا آمده پاک و مطهر است این آدمی است که دین را هم به لجن میکشد چون ذاتش ساخته نشده انسان نشده گیر کرده در حیوانیت خود بدبختی تو از اسلام نیست بدبختی تو خام شدن به حرفهای یک آخوند است که دم از دین میزند و آدم میکشد لاف میزند بدبختی تو از بی عرضگی توست که سر در برف کرده هر کاری را اجازه میدهی به نام اسلام انجام دهند و تو فقط نظاره گر باشی چطور سکس پارتی که تشکیل میدهید چند مرد با یک زن همزمان سکس میکنید میشود پیشرفت میشود تمدن!! اسم قانون که می اید میشود وحشی میشود 1400 سال پیش ؟؟؟؟؟؟؟. وجدان چیز خوبی است که خیلی ها بویی از آن نبرده اند
  4
  13
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::parvin55 - مادرید، اسپانیا::]. پروفسور آنه ماری شیمل ادیب و مستشرق‏ شناخته شده در شب قاره هند،خاورمیانه،اروپا و آمریکاست.عشق او به زبان و ادبیات فارسی و عرفان غنی مشرق زمین غیر قابل انکار است.او رهرو طریقت عشق است و در طول زندگی پربار خود همانند دیگر مریدان طریقت عشق همواره در کشف مجهولات بوده است:. یا حبیب‏الله،رسول خالق یکتا تویی‏ برگزین ذوالجلال پاک و بی‏همتا تویی. این آغاز«نعت شریف»است،مدح و ستایش‏ دراویش مولویه در ابتدای مراسم سماع‏ می‏خوانند.این شعر را عطری،آهنگساز بزرگ‏ ترکیه نیز برای اجرا با موسیقی تنظیم کرده است و در آن شاعر پیامبر را با چنین عباراتی تحسین‏ می‏کند:پیامبری که نور چشم انبیاست و در سفر آسمانی‏اش پا بر نه فلک سبز می‏گذارد و درخت‏ سرو باغ رسالت است،سرچشمه رازهای‏ روحانی عرفانی و گلبن بستان شریعت الهی و همچنین بلبل عالی مقامی است. هرچند این نعت برای هرکسی که با اندیشه‏ها و تعالی مولوی آشنا باشد پدیدهء غریبی نیست،اما در مورد جایگاه پیامبر اسلام در آثار رومی بندرت‏ مطالعهء عمیقی صورت گرفته است.
  4
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  یشتر محققان ترجیح داده‏اند تا به تجارب عرفانی‏ متعالی او بپردازند که وی را فراتر از زمان و مکان و خورشید و ماه برده است(همانند بررسی‏هایی که جوزف فن‏هامر،یکی ازشرق‏شناسان اتریش،در سال 1818 انجام داده‏ است.محققان و تحسین‏کنندگان این شاعر بیشتر به رابطهء او با شمس‏الدین تبریزی می‏پردازند که‏ عشق به او،مولوی را نه تنها شاعر،بلکه‏ بزرگترین شاعر عرفانی جهان اسلام کرد.اما بنظر من نحوهء تفسیر مولوی رومی از جایگاه پیامبر و پیام او برای درک حقیقی آسان مولانا اهمیت دارد. وی در یکی از غزلیاتش مستمعین را نصیحت‏ می‏کند که به آثار محمد(ص)بنگرد«که همچنان‏ پس از 650 سال محکم و ریشه‏ دار باقی است. گفت بوی بلعجب آمد به من همچنان که مصطفی را از یمن. تا پیمبر گفت بر دست صبا از یمن می‌آیدم بوی خدا. از اویس و از قرن بوی عجب مصطفی را مست کرد و پر طرب. مولانا معتقد است برای شناخت خداوند باید حضرت محمد (ص) را بشناسیم؛ چرا که خداوند عاشق پیامبر(ص) بوده و خلقت جهان به دلیل وجود مبارک ایشان صورت گرفته است
  4
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  مولانا معتقد است برای شناخت خداوند باید حضرت محمد (ص) را بشناسیم؛ چرا که خداوند عاشق پیامبر (ص) بوده و خلقت جهان به دلیل وجود مبارک ایشان صورت گرفته است. مولانا در بیت «از احمد تا احد یک میم فرق است / دو عالم در همین یک میم غرق است» و در بسیاری از اشعار خود ارادت خود را به پیامبر اکرم (ص) نشان داده است. فکر کنم این پروین بانو هرچی مثنوی تو اسپانیا پیدا کنه را امروز به آتش بکشه
  4
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  [::shahramareia - تهران، ایران::]. بالا بری پایین بیای،،طومار نامه و مصیبت نامه بنویسی‌ ننویسی،،این دین ومذهب محمد ,,, عربی‌ و غیرایرانیه و دوس داشته باشی‌ یا نه اول و آخر به همون صحرای حجاز و بیابانها و شترگردی سوسمارخوری بر میگرده،،مولانا هم اگر الان بود پشیزی واسه این دین پر از خون و وحشت خورد نمیکرد،،والله من که جهنم را به کشوری با قانون اسلام ترجیح میدم،شما هم تو بهست خیالی و هم آغوشی با حوری‌ها و غلمان‌ها خوش باشید :) فقط تبلیغ بی‌ تبلیغ،ما خسته شدیم از این دین وحشت و ترور خونریز من و امثال من که زاییده بعد از انقلاب بی‌ شرف خمینی بودیم از اسلام و مذهب ... فقط و فقط انسانیت درستکاری آدم بودن و عشق ورزیدن را دوس داریم, که با این تبلیغ‌های حکومت و یکی‌ مثل تو آنرا هم نمیتونیم انجام بدیم :o
  6
  1
  ‌سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. حرف حق از دهان کافر هم براید حق است. اینکه خمینی آدم بی شرفی بوده من هم قبول دارم ولی این ربطی به اسلام نداره. در اسلام ولایت و تشکیل حکومت اسلامی تنها و تنها مخصوص امام معصوم است نه هر آخوند که قدرت باعث شود دیکتاتور شود مثل حال امروز ایران در زمان غیبیت امام معصوم بر اساس گفته آقا امام زمان عج تنها در مسائل شرعی به کسانی که تفسیر حدیث میکنند مراجعه شود فقیه فقط و فقط باید نظارت کند اگر خطایی دید متذکر شود نه اینکه حکومت کند شیعه 1400 زجر کشیده تا بگوید حکومت از آن امام معصوم است نه آخوند بنابراین کشور را باید نخبگان هر کشور اداره نمایند تا ظهور آقا امام زمان این را اسلام میگه آیا آخوند قبولش داره بخدا اگر قبول داشت وضع ایران این نبود در جریانات انقلاب آیت الله شریعتمداری و بروجردی رحمت الله از مخالفان خمینی بوده میگفتند حکومت شاه بماند و فقط کارها بر اساس اسلام انجام شود اما خمینی طالب قدرت بود که شد اینی که هست نوشته های من تبلیغ حکومت دجال خمینی و خامنه ای نیست واقعیت اسلام است و نظر هر شخص محترم شما با دلیل خلافش را ثابت کنید نه با فحاشی
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  دین آمده انسان بسازد دین نیامده حکومت کند وقتی انسان ساخته شد به خودی خود حکومت سالم خواهد بود دین مسئله ای شخصی است تا انسان بتواند خویشتن را ساخته و الهی گردد نه مادی حال یک تعداد به اسم کلیسا دوره رنسانس راه میاندازند تا عده ای به اسم اسلام رنسانس اسلامی راه میاندازند مشکل دین نیست . با آتش هم میتوان خوراک لذیذی درست کرد و هم میتوان خانه ای را آتش زد استفاده صحیح انسان را به اهداف انسانی و الهی می رساند
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  shahramareia - تهران، ایران
  [::عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران::]. کار هر بز نیست خرمن کوفتن گاو نر میخواهد و مرد کهن . توی سختیها ان که مرد است خودشو نشان میده و گرنه تو حرف و آسایش که همه انسانند و فداکار و با گذشت آنوقتی انسانی که تو سختی دست دیگران را بتونی بگیری حالا چه مسلمان باشی چه گبر فرقی نداره . لااکراه فددین در پذیرش دین هیچ زوری نیست کافیست خدا را بشناسی و یکتا پرست باشی شما که دین عربی نمیخواهید به دین ایرانی زرتشت عمل کرده اید؟ پندار نیک-گفتار نیک-کردار نیک اگر این سه اصل توسط هر ایرانی یا حتی نصف جمعیت ایران عمل شود ایران بهشت میشود کلاه خودتو قاضی کن این سه اصل را در اعمالت انجام میدی؟؟. قانون ایران کنونی قانون دانمارک است که درآن دست برده شده شده این چیزی که حضرات ساخته اند من شخصه گفته مولایم علی ع را آویزه گوشم کرده ام که فرمود هر چه را برخود دوست داری بر دیگران هم دوست داشته باش و آنچه نمی پسندی بر دیگران هم مپسند سعی کرده ام کار هر بنده خدایی که چه مسلمان باشد چه نباشد فارغ از دین انجام دهم و دعایم همیشه دعای مولایم بوده قوعلی خدمتک جوارحی خدمت به خدا هم خدمت به خلق است
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.