دانشگاه ماساچوست در مورد نپذیرفتن دانشجویان ایرانی تجدیدنظر کرد

دانشگاه ماساچوست که پیشتر اعلام کرده بود برای رعایت قوانین مرتبط با تحریم ایران، دانشجویان ایرانی را در بعضی رشته‌های مهندسی و علوم پایه نمی پذیرد، در تصمیم خود تجدیدنظر کرده است.
 
این دانشگاه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که پس از مشورت با وزارت امور خارجه آمریکا و دیگران، تصمیم گرفته برای دانشجویان ایرانی برنامه های آموزشی مخصوص طراحی کند که ضمن رعایت الزامات قانونی، آنها بتوانند در رشته های مهندسی و علوم در این دانشگاه تحصیل کنند.
 
بر اساس قانون "کاهش تهدید ایران"، مصوب سال ۲۰۱۲، وزارت امور خارجه آمریکا از دادن ویزا به ایرانیانی منع شده است که قصد دارند در کالج ها و دانشگاه های آمریکایی در بعضی رشته های مرتبط با انرژی، علوم هسته ای، مهندسی هسته ای یا زمینه های مرتبط با آنها تحصیل کنند.
 
پیشتر، دانشگاه ماساچوست گفته بود که به شهروندان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته‌هایی در دانشکده مهندسی (شامل مهندسی شیمی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک و صنایع) و دانشکده علوم (شامل فیزیک، شیمی، میکروبیولوژی و مهندسی و علوم پولیمر) پذیرش نخواهد داد. این تصمیم از اول ماه فوریه سال ٢٠١۵ به اجرا گذاشته شده بود.
 
اکنون مایکل مالون، معاون تحقیقات دانشگاه می گوید که مقامات دانشگاه پس از مشورت به این نتیجه رسیده اند که می توانند سختگیری کمتری اعمال کنند.
 
وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم اولیه دانشگاه ماساچوست گفته بود که تغییری در سیاست این کشور داده نشده و دستورالعملی تازه برای عدم پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ایالات متحده صادر نشده است و وزارت خارجه آمریکا "همچنان متعهد است که سفر متقاضیان واجد شرایط را تسهیل کند".
 
تصمیم دانشگاه مذکور برای عدم پذیرش دانشجویان ایرانی اعتراضات گسترده ای در میان ایرانیان برانگیخته بود.
+21
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  سرخلوتیان - لندن، انگلستان
  جرات دارن فقط نپذیرن..گوششون را میکشیم
  0
  1
  جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.