دانشگاه آمریکایی به دانشجویان ایرانی پذیرش نمی‌دهد

یک دانشگاه آمریکایی اعلام کرده که به دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در برخی رشته‌ها پذیرش نمی‌دهد.
 
دانشگاه ماساچوست در امهرست، ایالت ماساچوست، در اطلاعیه‌ای با عنوان "رویه پذیرش دانشجویان ایرانی" گفته است که به شهروندان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته‌هایی در دانشکده مهندسی (شامل مهندسی شیمی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک و صنایع) و دانشکده علوم (شامل فیزیک، شیمی، میکروبیولوژی و مهندسی و علوم پولیمر) پذیرش نخواهد داد. این تصمیم از اول ماه فوریه سال ٢٠١٥ به اجرا گذاشته شده است.
 
در این اطلاعیه آمده است که اگرچه دانشگاه ماساچوست به فراهم آوردن فرصت تحصیل و تحقیق در زمینه‌های مختلف متعهد است اما خود را ناگزیر به اجرای قوانین و مقرراتی می‌داند که از جمله در مورد تحریم ایران تصویب شده است زیرا عمل نکردن به این قوانین، می‌تواند مجازات‌های کیفری و حقوقی را در پی آورد و هزینه سنگینی را به دانشگاه تحمیل کند و امکانات آن در ارائه خدمات به دانشجویان را کاهش دهد.
 
این اطلاعیه با اشاره به "قانون کاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه مصوب اوت ٢٠١٢" یادآور می‌شود که در ژوئیه سال ٢٠١٣، وزارت امنیت داخلی ایالات متحده در تفسیر اجرایی این قانون، که با هدف تشدید تحریم اقتصادی جمهوری اسلامی به تصویب رسیده بود، گفت که برای شهروندان ایرانی که با هدف تحصیل در موسسات آموزش عالی در رشته‌های نفت، گاز طبیعی، انرژی هسته‌ای، علوم هسته‌ای یا مهندسی هسته‌ای در صدد ورود به آمریکا هستند روادید صادر نخواهد شد.
 
علاوه بر این، برای متقاضیان ایرانی تحصیل در بعضی رشته‌های غیر فنی، مانند مدیریت و علوم کامپیوتری هم در صورتی که هدف دانشجو استفاده از مهارت‌های علمی خود در صنایع نفت، گاز طبیعی یا هسته‌ای باشد امکان دریافت روادید ورود وجود ندارند.
 
دانشگاه ماساچوست در مورد ممنوعیت پذیرش شهروندان ایران بر اساس مصوبه تحریم ایران افزوده است که این محدودیت‌ها در مورد دانشجویان ایرانی که پس از سال ٢٠١٢ در صدد ثبت نام بر می‌آیند لازم الاجرا است. تا آنجا که به ثبت نام شوندگان قبل از این سال مربوط می‌شود، اگرچه آنان از اصل عدم عطف به ماسبق برخوردارند اما ممکن است اجرای این قانون توسط وزارت خارجه ایالات متحده بر وضعیت دانشجویانی هم تاثیر بگذارد که در صدد بازگشت به آمریکا از سفر خارج هستند یا موعد تمدید روادید آنان فرا رسیده است.
 
در اطلاعیه این دانشگاه تاکید شده است که دانشجویان ایرانی هنگام ثبت نام در رشته‌های مجاز هم باید آگاهی خود از محتوای قانون سال ٢٠١٢ را تایید کرده و کتبا متعهد شوند که به این قانون عمل خواهند کرد.
دانشگاه ماساچوست با ابراز تاسف از دشواری‌هایی که اجرای این قانون برای دانشجویان ایرانی این دانشگاه ایجاد می‌کند و ضمن تاکید بر اینکه "محرومیت گروهی از دانشجویان از پذیرش، مستقیما با ارزش‌ها و اصول سازمانی ما در تعارض است" می‌افزاید که دانشگاه ملزم به تبعیت از قوانین و انطباق رویه و روش‌های خود با آنهاست.
+40
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  پرشین اسپایدر را به خاطر بسپار - مشهد، ایران
  اشکالی نداره ، علمی‌ کاربردی واحد کازرون هست . رشته ی پشگل شناسی‌ محض .
  20
  21
  جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۰
  ۱۰۵
  biparva-jan - تهران، ایران
  [::پرشین اسپایدر را به خاطر بسپار - مشهد، ایران::]. خودتو مسخره کن.
  6
  16
  جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۷
  ۵۲
  آقای امام - هلسینکی، فنلاند

  کار درستی‌ می‌کنن، هیچ کدوم نباید بدن چون همه دیدیم که طبق گفته خودشون بالای ۴۰۰۰ هزار نفر از آقا زاده‌ها رو زمان احمدی‌نژاد بورسیه کردن و فرستادن خارج از کشور. اکثرشونم فامیل مجلسیها بودن و برای همین وزیر علوم قبلی‌ رو استیضاح کردن. اینا میا‌‌ن اینجا دنبال جاسوسی و فوضولی فقط.
  3
  24
  جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۸
  ۳۹
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  [::پرشین اسپایدر را به خاطر بسپار - مشهد، ایران::]. عنکبوت مشهدی خودت هم فارغ التحصیل دانشگاه کازرون و رتبه اول در رشته مورد علاقه اونم با اشتیاق محض بودی که :)
  1
  12
  جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۸
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران
  علوم و فنون را ولش کن ,دانشجویان ما برای فردای بهتر ایران باید در رشته انسان دوستی , معرفت و ادب و وطن پرستنی ,تحصیل کنند.تخصص هائیکه اجتماع ایران امروز]شدیدا بآن نیاز دارد.نقل آن پدر و پسر هست که پدر به پسرش گفت تو آدم نمیشی> پسر رفت و با سعی و تلاش دکتر شد . به پدرش گفت دیدی دکترشدم, پدر گفت من نگفتم تو دکتر نمیشی,دکتر شدی ولی آدم نشدی.{آدم}چیزی که اجتماع ما از نداشتن آن شدیدا رنج میبرد.
  0
  8
  جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۸
  ۴۲
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  بهتر تر چون فقط احتمال زیاد آقازاده هاشون و قشر مرفه پولدار میتونن برن اونجا تحصیل.البته نگرانی هم نداره برا آقازاده ها همیشه راهی هست نشد میرن انگلیس آلمان....
  0
  4
  شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.