پیوند اجباری شیر و ببر در باغ وحش مشهد

یک دامپزشک حیات وحش باانتقادازهم قفس کردن ببر و شیر در باغ وحش مشهد برای تولید تایگون گفت:تکثیرتایگون که تهدید ژنتیکی جدی برای گربه سانان است در باغ وحش های استاندارد ممنوع و باآن برخوردقانونی می شود.
به گزارش پارسینه، دکتر ایمان معماریان در حال حاضر در باغ وحش هایی که تحت نظر سازمان های بین المللی هستند براساس برنامه های مدون ، اقدام به تکثیر گونه های در خطر انقراض کرده و از گونه ها و زیرگونه های خاص نگهداری می کنند تا ژن اصلی گونه که در طبیعت وجود دارد حفظ شود.

به گفته وی، اما بر خلاف این رویه که در باغ وحش های استاندارد اجرا می شود در باغ وحشهای کشورهایی مانند ایران توجهی به حفاظت از ژن اصلی گونه ها نمی شود.

معماریان اظهار داشت: به عنوان مثال، شیرهای آفریقایی موجود در ایران، در اثر آمیزش زیرگونه های مختلفی از شیر آفریقایی  که از کشورهای مختلف با یکدیگر مخلوط شده اند تولید و دارای ژن خالص طبیعی نیستند. بنا براین تکثیر این گونه ها نه تنها کمکی به حفظ گونه شیر آفریقایی نمی کند که به ژن زیر گونه های شیر آفریقایی هم آسیب می رساند.

این دامپزشک حیات وحش تصریح کرد: اما این تهدید ها و آسیبهای ژنتیکی زمانی جدی تر می شود که دو گونه متفاوت آمیخته شوند. این اختلاط گونه ها در گربه سانان بیشتر ناشی از جفتگیری ببر بنگال و شیر آفریقایی است که به تولد تایگون (ببر نر و شیر ماده) و لایگر (شیر نر و ببر ماده) منجر می شود.

وی با بیان اینکه در حقیقت تایگون و لایگر موجوداتی با ژنی کاملا معیوب هستند که به وضعیت ژنتیکی دو گونه مهم از گربه سانان آسیب جدی وارد می کند افزود: این آمیزش گونه ها در صورتیکه در کشورهای پیشرفته و باغ وحشهای استاندارد انجام شود بطور جدی مورد برخورد قانونی قرار خواهد گرفت و مجموعه را از زنجیره باغ وحشهای بین المللی خارج کرده و از چرخه کمکهای بین المللی و برنامه های بین المللی تکثیر گونه های در خطر انقراض محروم می کند.

معماریان با بیان اینکه در حال حاضر باغ وحش مشهد اقدام به نگهداری ببر و شیر در قفس های مشترک و درنتیجه تولید و تکثیر تایگونو لایگر می کند تأکید کرد: گذشته از آسیب ژنتیکی، با توجه به جثه بزرگ تایگون و لایگر، برای توله های حاصل از آمیزش دو گونه باید شرایط و جایگاه مناسب مهیا باشد در حالیکه در باغ وحشی مانند مشهد حتی والدین هم از شرایط نگهداری مطلوبی برخوردار نیستند.

این دامپزشک حیات وحش اظهار داشت: از نارساییهای عمده در تایگونها و لایگرها به طول عمر کوتاه، ناباروری و مهمتر از همه نارساییهای قلبی از قبیل مرتبط بودن دهلیزها و بطنها میتوان اشاره کرد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه تکثیر تایگون به نسبت لایگر امکان پذیرتر است، باغ وحش داران به تکثیر آن تمایل بیشتری دارند که این تکثیر به علت جثه بزرگتر ببر نر نسبت به شیر ماده، تلفات زیاد و آسیبهای جدی برای شیر ماده به همراه دارد که درگیری ها و آسیبهای پیش از بارداری و آسیبهای هنگام زایمان به دلیل جثه بزرگ توله ها از جمله این تلفات به شمار می روند.

معماریان تصریح کرد: متاسفانه در برخی موارد باغ وحشداران پا را فراتر نهاده و برای کسب افتخار کاذب بیشتر برای مجموعه تحت مدریتشان، مقدمات جفتگیری را برای تایگون/لایگر با شیر یا ببر فراهم می کنند تا توله هایی اصطلاحا دو نسلی حاصل شوند که نظر ژنتیکی تهدیدی دو چندان محسوب می شوند.

وی افزود: در ایران تنها باغ وحش تهران و مشهد از ببر نگهداری می کنند و باغ وحش مشهد تنها باغ وحشی است که در آن نه تنها ببر و شیر برای تولید تایگون هم قفس هستند که تایگون و شیر نیز هم قفس شده اند تا توله هایی دونسلی تولید شود و این باغ وحش به یکی از جدی ترین تهدیدات و مراکز آسیب ژنتیکی در جهان برای دو گونه مهم از گربه سانان که اتفاقا هر دو در معرض انقراض هستند تبدیل شود.

+56
رأی دهید
-27

alimoradi0098 - بیرمنگهام - انگلستان
چه جالب.من که خوشم امد از این خبر.
شنبه 6 دي 1393 - 01:50
paksan - آمریکا - آمریکا
باغ وحش مشهد مثل یک شکنجه گاه حیوانات هستش. رفتم اونجا دیدم حدود 8-7 شیر نر و ماده رو در یک قفس کوچک انداختند و چون زمینش سیمان هستش و در زمستان سرد هستش همه یک گوشه جمع شده بودند و باد شدیدی هم می آمد. یا گرگی رو دیدم که در یک قفس سه در سه متر انداخته بودند که این بدبخت از سرما دور همین قفس راه میرفت تصور کنید یک عمر باید انقدر این قفس کوچک رو دور بزنه تا بمیره یا یک خرس رو دیدم که در یک قفس بود و عصبی بود و واقعاً انگار طاقتش تمام شده بود و دور خودش می چرخید و وقتی خودم رو جای او میگذاشتم که مثلاً شاید سه ساله تو همین قفس دور خودش میچرخیده و همه چیز تکراری واقعاً از انسان بودن خودم متنفر می شدم. برای شیرها میوه ریخته بودند سیب !؟ و بدبختها گازهایی زده بودند ولی .. پرنده ها که اوضاعشون افتضاح تر بود. در کوچکترین فضایی که میشه آنها رو انداخته بودند طوری که حتی پرواز کردن هم داشت یادشون میرفت؟! گربه ها و سگ ها هم در یک قفس تاریک و سرد و بسیار کوچک.. این بدبختها در جای کوچکی هستند برای اینکه بازدیدکننده ها بتونند اینها رو از نزدیکتر ببینند!!
شنبه 6 دي 1393 - 02:14
paksan - آمریکا - آمریکا
من باغ وحش سانفرانسیسکو رفتم همه چیز مطابق محیط اصلی زندگیشون طراحی شده و نهایت تلاششون رو کرده بودن که محیطش تکراری نباشه و حیوان بتونه در شرایط آب و هوایی مختلف در محلهای مختلفی آرامش داشته باشه و اصلاً مهم نیست که بازدیدکننده ها چطور میخوان ببینند. برای میمون ها وسایل کافی برای بالا و پایین رفتن مثل جنگل درست کرده بودند. شیرها و ببرها چندین مکان مختلف که درخت و علف و یا قسمتی غار مانند و برکه ای کوچک تعبیه شده بود که حیوان در وقت سرما یا گرما می تونست خودش انتخاب کنه کجا باشه.پرنده ها قفسشون طوری بود که بتوانند حداقل ده یا بیست متر پرواز کنند و درختها و محلهای نشستن متفاوت. سایر حیوانات هم تقریبا نهایت تلاش شده بود محیط یا قفس طوری باشه که فقط محافظ آنها باشه و شدیدا شبیه محیط زندگی آنها در محیط آزاد بود. هیچکدام از قفسها بجز محل خرسهای قطبی کفش سیمان یکدست نبود آنها چون محیط خنک و سرد دوست دارند طوری بود که لیز نخورن و استخر مناسب برای انواع شناها رو داشتند و همه حیوانات از زمین معمولی با علف و گیاهان طبیعی پوشیده بود. واقعاً باید خون گریست برای این زندانهای حیوانات در ایران.
شنبه 6 دي 1393 - 02:22
paksan - آمریکا - آمریکا
در ایران باغ وحش نداریم . دقیقاً زندان حیوانات هستش. کدوم باغ رو دیدید که کفش سیمان باشه؟ قفسهای سه در سه متر با میله های قطور مثل زندان دقیقاً زندان . واقعاً فکرش رو بکنید سالها این حیوانات زبون بسته رو آنجا شکنجه میکنند و تو چشم هر کدوم از آنها که نگاه میکنی یه چیز رو میشه فهمید! همه شون آرزوی مرگ دارند و اسیر و حبس هستند برای سودجویی یک عده. با این همه درآمدی که دارند حداقل چهار نفر رو نمیارن تحقیق کنند حداقل محیط زندگی آنها رو درست کنند. زندان حیوانات زندان حیوانات. همه باید بگیم زندان حیوانات .من رفتم این زندان رو در مشهد دیدم که صحبت میکنم درباره اش حقیقتاً زندانی های مفلوکی که توان دفاع از خودشون رو ندارند و هیچ وکیل و دادرسی هم وجود نداره . ننگ به انسان و با دیدن هر قسمت از این زندان حیوانات نفرین دادم به انسان و متنفر شدم از خودم که اینطور این موجودات که به اندازه ما حق حیات دارند رو اینطور به صلابه کشیدم فقط برای دیدن؟!
شنبه 6 دي 1393 - 02:28
perser68 - فلوریدا - آمریکا
مملکته اسلامی آخوندی چه چیزش بر اساسه عقلو علمه که این باشه؟؟؟ اینا به آدما رحم نمیکنن به این حیوونای به قولی زبون بسته رحم کنن؟؟؟ خوبه این اعتراضارو یه متخصص میکنه و نه یه آدمه عادی!
جمعه 5 دي 1393 - 22:41
perser68 - فلوریدا - آمریکا
مطمئن باشید همین دمو دستگاهای تولید اتم تو اون مملکتم همون بلاییو سر مردم میاره که تو ژاپنو چرنوبیل آورد!!! همین الآنش میلیاردها تومن بر نگه داری زباله هاش به حسابه چند نسله آینده ایرانی نوشته شده!!! تازه برای نگهداریه زباله نه نابود کردنش!!! آلمان هنوز گرفتار زباله های اتمیشه!!! الآن یه شتر میاد میگه چه ربطی به این خبر داره؟ به این حکومته ضد انسانو حیوان سر سوزن نمی شه اعتماد کرد! از ایرانیای خارج برای محاجرت به داخل دعوت میکنن ، اما مثله آبه خوردن دانشجوی فیزیکو به جرمه دروغ ۶سال حکمه زندان میدن!
جمعه 5 دي 1393 - 22:48
داریوش پرویزی - شیراز - ایران
در کشوری که به انسان هایش رحمی و شفقتی اعمال نمیشود و مشت آهنین حاکمیت دینی و چماق اسلام مدام بر سر مردم میکوبد،صد البته که به نوع حیوان و ببر و شیر و سگ و یوزش رحمی نمیکنند.رحمی نمیکنند به هیچ جنبنده ای فقط اسلام عزیز باشد و آقا امام زمان و الله و محمدش و آقا ابوعبدلله راضی باشد.همه دنیا فدای 5 تن اصلا دنیا برای علی و اولادش خلق شده
شنبه 6 دي 1393 - 07:48
سرسره - اهواز - ایران
خدایا !! ظلمی نیست که درایران نسبت به حیوانات روا داشته نشه به دولت که امیدی نیست سازمانهای مردم نهاد باید کاری بکنند باغ وحش درایران باید تعطیل بشه - وقتیکه کشور به چنگال وحوش واقعی افتاده به انسانها رحم نمیکنند چه برسه به حیوانات بدبخت که زبان هم ندارند
شنبه 6 دي 1393 - 10:12
kasra persia - لندن - انگلیس
ای بابا اینا تو این کشور اهمیتی به زندگی مردم نمیدن حیوونها که دیگه جای خود دارند
شنبه 6 دي 1393 - 12:02
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
یک انسان باید به کجا برسد که چنین ظلمی را به دیگرِ موجودات روا داشته باشد، آخر‌ ای از خدا بیخبران این حیوانات به چه جرم باید در سلول‌های زندان اسیرِ دستِ شماها باشند، دیر زمانیست انسانیت در وجودتان مرده دیوهایِ آدم نما.
یکشنبه 7 دي 1393 - 00:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.