خواهرم ازدواج نمی‌کرد، او را کشتم

متهم در حال بازسازی صحنه جرم

فرهیختگان: برادر غیرتی که خواهر میانسالش را کشته و جنازه او را در حاشیه جاده رها کرده بود، با اعلام رضایت اولیای‌دم از جنبه عمومی جرم محاکمه شد.
این مرد گفت: «خواهر مطلقه‌ام حاضر به ازدواج با خواستگارانش نبود به همین خاطر او را کشتم.» بیست‌وپنجم فروردین 93 ماموران کلانتری 166 لواسانات هنگام گشت‌زنی در حوزه استحفاظی‌شان با جنازه یک زن میانسال روبه‌رو شدند که در حاشیه جاده تلو رها شده بود.
بررسی‌ها نشان می‌داد زن ناشناس با پیچیده‌شدن طناب به دور گردنش خفه شده است. جنازه با هماهنگی قضایی به پزشکی‌قانونی فرستاده شد و تلاش برای مشخص‌شدن هویت جنازه آغاز شد. دو روز از این ماجرا گذشته بود که مردی میانسال به نام سیروس به اداره آگاهی رفت و از ناپدیدشدن خواهر 54 ساله‌اش به نام سکینه خبر داد. این مرد گفت: «خواهرم پس از جدایی از همسرش به تنهایی زندگی می‌کند.چند روزی است از او خبری ندارم. وقتی مقابل خانه‌اش در تهرانپارس رفتم همسایه‌ها گفتند دو روز است که او را ندیده‌اند. حالا می‌ترسم بلایی سرش آمده باشد.»
اطلاعاتی که این مرد از خواهرش ارائه داد با جنازه زن ناشناس مطابقت داشت. به این ترتیب مرد میانسال به پزشکی‌قانونی رفت و جنازه خواهرش را شناسایی کرد.
در حالی که تلاش برای فاش‌شدن راز قتل زن میانسال ادامه داشت برادرزاده این زن به اداره آگاهی رفت و اطلاعات تازه‌ای به پلیس داد.این پسر گفت: «روز پنجشنبه 28 فروردین، به همراه دایی‌ام عطا به مراسم ختم یکی از بستگان می‌رفتیم.در میان راه من از ماشین دایی‌ام پیاده شدم و به بانک رفتم.همان موقع از پشت شیشه بانک متوجه شدم دایی‌ام چیزی را زیر صندلی سمت شاگرد راننده پنهان کرد. در راه بازگشت به خانه در فرصتی مناسب زیر صندلی را وارسی کردم و کارت شناسایی و طلاهای عمه‌ام را دیدم.»
به دنبال اظهارات پسر جوان، عطا 46 ساله بازداشت شد. او که سعی می‌کرد خودش را غم‌زده نشان دهد به ناچار لب به اعتراف گشود و گفت: «خواهرم پس از جدایی از همسرش، تنها زندگی می‌کرد. بارها به او گفته بودم بهتر است با من و خانواده‌ام زندگی کند، اما گوشش بدهکار نبود. آخرین‌بار وقتی شنیدم همسایه‌ها پشت سر خواهرم حرف می‌زنند، عصبانی شدم و تصمیم به قتل او گرفتم. ساعت 11 شب به بهانه صحبت کردن، او را سوار ماشینم کردم.پس از طی مسافتی نوشابه مسمومی را که از قبل تهیه کرده بودم به او تعارف کردم.خواهرم چند دقیقه بعد از خوردن ساندویچ و نوشابه بیهوش شد.من هم با طناب او را خفه کردم. بعد جنازه‌اش را در جاده تلو انداختم و برای گمراه‌کردن پلیس طلاهایش را برداشتم.»
 به دنبال بازسازی صحنه جرم، کیفرخواست پرونده صادر و به شعبه 113 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. این در حالی بود که اولیای‌دم با مراجعه به دادسرا اعلام کردند از برادرشان هیچ شکایتی ندارند و از خون خواهرشان گذشت می‌کنند. با اعلام گذشت اولیای‌دم عطا دیروز به ریاست قاضی باقری و با حضور چهار قاضی مستشار از جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه ایستاد.
 این مرد گفت: «خواهرم خواستگاران زیادی داشت اما حاضر به ازدواج با آنها نبود.من و برادر بزرگم به او گفته بودیم بهتر است با ما زندگی کند اما قبول نمی‌کرد.از حرف‌های مردم خسته شده بودم. خواهرم هم قبول نمی‌کرد که با ما زندگی کند به همین خاطر تصمیم به قتل او گرفتم. بعد از قتل، جنازه‌اش را در حاشیه جاده انداختم تا پلیس او را پیدا کند.» او حالا مدعی شد که از کشتن خواهرش پشیمان است. در پایان این جلسه هیات قضایی وارد شور شد تا رای صادر کند. عطا با توجه به رضایت اولیای‌دم و مطابق ماده 612 قانون مجازات به سه تا 10 سال محکوم خواهد شد.

***

توهمات بی‌اساس در قتل‌های ناموسی

عبدالصمدخرمشاهی، وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان

در رابطه با این موضوع که خانواده متهم به قتل رضایت داده‌اند و مجرم تنها از جنبه عمومی جرم مجازات می‌شود و پس از آن به جامعه بازمی‌گردد چند وجه باید بررسی شود.نخست آنکه میزان تعیین مجازات برعهده قاضی است و بنابر مستندات او تشخیص می‌دهد متهم به قتلی که از سوی اولیای‌دم بخشیده شده چند سال به زندان برود. قطعا قبل از تشکیل شدن دادگاه دیروز، متهم از سوی کارشناسان پزشکی قانونی از نظر روحی و روانی مورد آزمایش قرار می‌گیرد و تصمیم بر این شده رای دادگاه تعیین‌کننده مجازات باشد. وجه دیگری که در این نوع قتل‌ها قابل تامل است اینکه قتل‌هایی که با ‌انگیزه دفاع از ناموس و شرافت رخ می‌دهد معمولا با شک‌ها و توهمات بی‌اساسی همراه است که برای جلوگیری از آنها تنها آموزش است که می‌تواند کمک‌کننده باشد. یعنی باید از طریق آموزش به این افراد نشان دهیم حتی در مورد دفاع از شرافت و ناموس وظیفه دفاع ندارند. مساله دیگری که مشخصا در رابطه با این پرونده باید بگویم این است که حبس‌های طولانی واقعا اصلاح‌کننده نیست. یعنی اصلا این‌طور نیست که بگوییم اگر به‌جای پنج سال، 10 سال حبس داده شود متهم متنبه خواهد شد. این تفکر را باید کنار بگذاریم. امروز دیگر متولیان قوه قضائیه هم به این نتیجه رسیده‌اند که برای اصلاح شدن، همان حبس حداقلی کافی است و حبس‌های طولانی‌تر نمی‌تواند از وقوع جرم جلوگیری کند. بنابراین ما برای جلوگیری از وقوع چنین جرائمی نه نیاز به اعدام داریم، نه به حبس‌های طولانی‌مدت. تنها کاری که باید انجام بدهیم آموزش در رسانه‌ها، تلویزیون و از سوی متولیان فرهنگی است تا این تفکرات به صورت ریشه‌ای پاک شود.به هر حال نظر من این است که حبس طولانی‌تر برای چنین مجرمانی نمی‌تواند کارساز باشد، اما اگر لازم باشد به اندازه همان 10 سال حبس، آموزش لازم است که این فرد پس از آزادی با خواهر دیگرش نیز همان کار را نکند، وگرنه بدون آموزش، پس از 30 سال زندان هم باز ممکن است دست به قتل بزند و باز تفکر دفاع از ناموس دارد.

+26
رأی دهید
-30

azadeh11 - آمستردام - هلند
پس چرا طلا‌ها را دزدیدی؟؟
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 11:32
m.reza1 - تهران - ایران
چقدر غیرتی بوده که جسد خواهرش رو توی جاده رها کرده. ما شنیدیم حضرت زهرا(س) از کنیزش میخواد که براش تابوت درست کنه تا موقع تشییع جنازه اش ، اندامش مشخص نشه. بعد ایشون به ظاهر به خاطر غیرتش خواهرش رو کشته و با بی غیرتی تمام جنازه خواهرش رو توی جاده رها کرده
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 11:35
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
اگر در برابر هر صد خبر از جنایتِ مردان در ایران دو سه جنایت از زنان باشد هوارِ تربیت شدگانِ نظامِ آخوندی در فرهنگ ضدِّ زن ایران به آسمان میرود وگرنه در موقع عکس العملشان سکوت است اینجاست که میزان فهم، انصاف و عدالت و وجدان یک جامعه اینگونه مشخص میشود.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 11:56
دریای پارس - ایران - ایران
لجن. ناندرتال مگر تو خدایی که برای اون بدبخت تصمیم گرفتی. تو این مملکت لعنتی 99 درصد زنا از شوهرشان متنفرن. اون بدبخت تو سن 54 سالگی دیگه چه خلافی میتونسته انجام بدهو
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 12:46
اصحاب کهف - بروکسل - بلژیک
دوباره حکم مسخرهءقصاص و اولیای دم..قاتل قاتله،چه فرقی داره فامیلش باشه یا نه؟این چه قانون وحشی یه؟
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 14:54
irani iran - آمریکا - آمریکا
اون سرباز مفلوک که از طرف هم خدمتیش بهش تجاوز شده میخواید بگیرید اعدام کنید، دلیل هم میارید که بعد از وقوع جرم دست به قتلِ متجاوز زده ولی‌ این آدم اشغال عوضی‌ که خواهرش رو کشته فقط واسه اینکه نمی‌خواسته با کسی‌ ازدواج کنه به راحتی‌ بخشیده می‌شه و فقط سه سال میره زندان؟!!! قانون جنگل هم به این عقب موندگی نمیتونه باشه. خاک بر سر کسانی‌ که هنوز از این دین و قوانینش دفاع میکنند. به خصوص اگه زنی‌ از این دین دفاع کنه باید به عقلش شک کرد.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 15:33
Neda02 - اتاوا - کانادا
یک زمان از خوندن این اخبار عصبانی و غمگین می‌شدم. ولی الان از دیدن این نوع عنوان‌های خبری خسته‌ام، این‌قدر که امروز این سوال برام پیش اومد که هدف از انتشار این همه اخبار درباره جنایی چیه؟ کمکی هم به بهبود اوضاع می‌کنن؟ یا فقط افسردگی به همراه میارن؟
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 15:48
Kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
azadeh11 - آمستردام - هلند,,,,دوست عزیز،،،براى گمراه‌ کردن پلیس طلاهایش را برداشتم. موفق باشین.
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 21:00
Nangbarvelayat - دالاس - آمریکا
تف به اون ناموس و شرفى که ندارى
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 21:18
sarang6 - ژنو - سوئیس
چرا زن اینطور مظلوم واقع میشه؟ البت مردهای مظلوم هم کم نیستن. بعضی زن ها مردها را زجرکش می کنند. ولی اینجا بخاطر اون عامل ناشناس زن مورد ظلم واقع شده
‌چهارشنبه 19 آذر 1393 - 23:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.