گزارشی از یک مراسم وداع

عصر ایران : در حالی که طبق اعلام قبلی قرار بود مراسم تشییع مرتضی پاشایی خواننده موسیقی پاپ از ساعت 9 صبح  امروز در مقابل تالار وحدت آغاز شود، از حدود 8 صبح جمع کثیری از هواداران وی در محل مراسم اجتماع کردند.


به گزارش خبرنگار عصرایران مراسم تشییع مرتضی پاشایی خواننده موسیقی پاپ، قرار است تا دقایقی دیگر از مقابل تالار وحدت به صورت رسمی آغاز شود.

هم اکنون جمع کثیری از هواداران وی در محل برقراری مراسم اجتماع کرده اند و ترانه های وی را همخوانی می کنند.به دلیل برگزاری مراسم با وجود اقدامات و  تدابیر ترافیکی و انتظامی ماموران برای برقراری نظم، ترافیک سنگینی در معابر منتهی به تالار وحدت ایجاد شده است.

با توجه به ازدحام بسیار زیاد و انتشار شایعه انتقال پیکر مرحوم پاشایی به بهشت زهرا برخی در حال ترک مراسم به سمت بهشت زهرا هستند.

مراسم رسمی دقایقی پیش آغاز شد و به مناسبت ایام محرم یکی از مداحان در حال مرثیه سرایی است.جمعی از هنرمندان دوستان و اهالی موسیقی در این مراسم حضور دارند.

***

قرائت پیام تسلیت وزیر ارشاد

در بدو مراسم تشییع مرتضی پاشایی پیام تسلیت علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد.

در  این پیام آمده است خبر درگذشت هنرمند توانای موسیقی کشور باعث تاسف و تاثر گردید. پاشایی همانطور که برای موسیقی مردمی توانایی خود را به منصه ظهور رساند در قلوب مردم نیز به شایستگی ماوا داشت.

در ادامه علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد به ذکر خاطره ای از مرحوم پاشایی پرداخت.


***


همخوانی محمد علیزاده با مردم

گفتنی است، محمد علیزاده، بنیامین محمد رضا گلزار، سید جواد هاشمی، فرزاد حسنی، محمد علیزاده، سیروان خسروی، زانیار خسروی، بهنام صفوی، سیاوش خیرابی، شیلا خداداد، بهنام صفوی، مجید شهریاری و دیگر هنرمندان از مهمانانی هستند که هم اکنون در محوطه تالار وحدت حضور دارند.

تعداد زیادی از هنرمندان نیز در میان ازدحام جمعیت که بخشی از آن‌ها دوستداران این خواننده بودند که از شهرستان‌های مختلف به تهران آمده‌اند، متوقف شدند و نتوانستند در مراسم داخل محوطه‌ تالار وحدت حضور یابند.

همچنین محمد علیزاده خواننده معروف و از دوستان مرتضی پاشایی در جایگاه قرار گرفت تا برخی از ترانه های مرحوم پاشایی با حضور هواداران وی زمزمه شود. ترانه "هواتو کردم" که به گفته علیزاده مرحوم پاشایی به آن بسیار علاقه داشت نیز همخوانی شد.

در حال حاضر ترانه "جاده یکطرفه" توسط محمد علیزاده و هواداران مرتضی پاشایی در حال اجراست.
 ***

در ادامه پدر مرتضی پاشایی در جایگاه قرار گرفت و ضمن تشکر از طرفداران مرتضی پاشایی گفت: پزشکان مرتضی را یک سال پیش جواب کرده بودند اما با دعاهای شما یکسال دیگر زندگی کرد و این یک هدیه از طرف خداوند بود.

پدر مرتضی پاشایی در ادامه به مداحی و مرثیه سرایی پرداخت و به مناسبت ماه محرم روضه حضرت علی اکبر را خواند و گفت مرتضی در روزهای آخر زندگی اش خواسته بود این روضه برایش خوانده شود.


گفتنی است با توجه به ازدحام جمعیت بی نظمی هایی نیز در مراسم ایجاد شده و ده ها نفر با عبور از نرده های تالار وحدت وارد تالار شدند تا به پیکر مرتضی پاشایی نزدیک شوند.

هم اکنون بنیامین بهادری در حال زمزمه ترانه ای از مرتضی پاشایی است.

بنیامین قطعه‌ای از فرهاد را خواند. در ادامه هم قطعه "یکی هست تو قلبم" از اجراهای مرتضی پاشایی را همراه با مردم زمزمه کرد.

***

با توجه به ازدحام جمعیت مجری برنامه اعلام کرد که پیکر مرتضی پاشایی از درب دیگری به طرف قطعه هنرمندان بهشت زهرا در حال انتقال است و جمعیت نیز هم اکنون با همخوانی ترانه های مرتضی پاشایی در حال حرکت به سمت بهشت زهرا هستند.گفتنی است اعلام این برنامه از طرف مجری برنامه باعث ایجاد همهمه و اعتراض مردم شد.

برخی روزنامه ها ویژه نامه هایی به مناسبت درگذشت پاشایی با پوسترهایی از وی منتشر کرده بودند.

برخی از دوست داران پاشایی برای وداع با او از شهرستان ها به تهران آمده بودند و در مراسم حضور داشتند.

حضور اقشار مختلف مردم اعم از پیر و جوان از دیگر ویژگی های این مراسم بود.

پوستر های مرتضی پاشایی که مزین به گل های مریم بود در دست افراد دیده می شد. برخی دیگر از مردم به شکل دست نویس برخی از ترانه هایی را که پاشایی خوانده شده بود روی کاغذ نوشته بودند. «باز خاطرات تو همین حوالیه/ حالم همینه و یه چند روزیه جای تو خالیه/ اسمت نوشته رو غبار شیشه/ دلی که بی تو باشه دل نمیشه»،«میم مثل مرتضی»، «مرتضی ... چه پرواز باشکوهی!»، «کاش می‌شد صدایت را بوسید»، «نگران منی»، «یکی هست، که دیگه نیست ...»، «یکی هست... که همیشه هست» و «نگو خسته شدی»‌ یکی از همین دست نوشته‌ها بود که با صدای بلند زمزمه می‌شد.

پیکر مرحوم مرتضی پاشایی دقایقی قبل وارد قطعه هنرمندان بهشت زهرا شد و هم اکنون مراسم تدفین در حال برگزاری است.

 انتقال پیکر پاشایی به سردخانه

پیکر زنده یاد مرتضی پاشایی به دلیل ازدحام جمعیت و ترافیک شدید هنوز در قطعه هنرمندان دفن نشده است.

با توجه به ازدیاد جمعیت و ترافیک شدیدی که در مبادی ورودی بهشت زهرا به ویژه قطعه هنرمندان به وجود آمده تاکنون امکان دفن این هنرمند میسر نشده است.

برگزارکنندگان مراسم تدفین تصمیم دارند طی ساعات آینده و یا فردا نسبت به خاکسپاری این هنرمند فقید اقدام کنند.

گفته می شود با توجه به طولانی شدن روند تدفین مرتضی پاشایی به علت ازدحام،پیکر وی مجددا به سردخانه منتقل شده است.

محمدحسین توتونچیان کنسرت‌گزار این خواننده‌ی موسیقی پاپ به ایسنا گفت: ازدحام جمعیت تشییع‌کننده‌ی پیکر پاشایی در بهشت زهرا (س) به اندازه‌ای زیاد بود که ما حتی نتوانستیم پیکر او را به قطعه‌ی هنرمندان برسانیم.

او ادامه داد: امروز پس از تشییع پیکر این خواننده از مقابل تالار وحدت، به سمت بهشت زهرا (س) حرکت کردیم، اما ساعت‌ها در ترافیک ماندیم.

او افزود: در این شرایط، ترجیح دادیم که پیکر این هنرمند بار دیگر به سردخانه منتقل شود تا در موقعیت بهتری، مراسم خاکسپاری انجام شود. البته تأکید داریم که زمان خاکسپاری اصلا در رسانه‌ها اعلام نشود.

دفن پاشایی در قطعه هنرمندان

 پیکر این هنرمند جوان عرصه‌ی موسیقی پاپ که امروز تشییع و برای تدفین به بهشت زهرا (س) تهران منتقل شده بود، به‌علت ازدحام جمعیت به سردخانه انتقال یافت و بعد از مدتی با مساعد شدن شرایط، خانواده و نزدیکان پاشایی توانستند پیکر او را غروب روز یکشنبه، 25 آبان‌ماه با چند ساعت تأخیر به خاک بسپارند.

+209
رأی دهید
-10

بی هوا - استکهلم - سوئد
روحش شاد. یا من از ایران زیاد دورم و محبوبیت آن مرحوم را بین مردم نمی دونم، یا اینکه ملت حتی در غلو کردن هم مرزهای عقلانی را پشت سر گذاشته.
یکشنبه 25 آبان 1393 - 19:24
Hamid1970 - ارواین - امریکا
خدا رحمتش کنه من این خواننده را نمی شناختم ولی با دیدن چند ویدیو از ازدحام مردم فهمیدم چه هنرمندی را از دست دادیم .روحش شاد و یادش گرامی
یکشنبه 25 آبان 1393 - 19:48
romina20 - آمستردام - هلند
روحش شاد صدای گرمی‌ داشت اونقدر که تو ایران نمیزارن مردم شادی کنند ولی‌ عزاداری و گریه آزاده مردم تو این موقع میریزن بیرون.
یکشنبه 25 آبان 1393 - 21:11
shady_sho - تهران - ایران
وقتی مادرم فوت کردچه شبها به یادش آهنگای مرتضی روگوش دادم مخصوصا آهنگ دقیقه های رفتنه چقدرباهاش اشک ریختم حالا هم بازمنو یادآخرین دقایق مادرم میندازه ...خیلی سخته ...خیلی
یکشنبه 25 آبان 1393 - 21:24
fariba azizi - پاناما سیتی - پاناما
حالا این بابا کی‌ بوده؟
یکشنبه 25 آبان 1393 - 21:40
Farokhzad - کنت - انگلستان
این بیچاره آنقدر زجر کشید بعد این پدر بیمارش حى اراجیف تازى ها رو زمزمه میکنه اخه مردک بیمار شما اگر شعور داشتى حداقل به دکترش میگفتید یک ارامبخش قوى بزنند تا این طفلک انقدر زجر نکشه خبر مرگت لابد فکر کردى حسین تازى زنده آش میکنه مردک بیمار این ویدیوى اخرین لحظه خیلى دردناکه ولى نشان داره میده که این روانى ها با بیماران ما چگونه برخورد میکنند دست طرف رأ بستند سرم و ماسک اکسیژن به زور بستن بهش اخه اون دکتر نمیداند که طرف تمام علائم حیاطى اش قطع شده چرا باید اینگونه طرف رأ ازار دهند هر چند فکر میکنم این اخوندهاى تازى فتوا دادن تا طرف با زجر بره از دنیا شرم بر انها
یکشنبه 25 آبان 1393 - 22:03
mohamad8 - سن سباستین - اسپانیا
رحس شاد یادش گرامی‌
یکشنبه 25 آبان 1393 - 22:07
Azadikhah - تكسل - هلند
روحت شاد رفیق
یکشنبه 25 آبان 1393 - 22:31
kitaro - تهران - ایران
این مداحی و مرثیه واسه یه عده شده پارچه قرمز!. هر کسی مداحی کنه بهش حمله میکنن!. اینو یاد بگیرید که خیلی فرق هست بین کسیی که مداحی رو وسیله ای برای مطامع خودش قرار داده و پدری که به یاد جوون از دست رفتش مرثیه ای میخونه و اعتقادی داره!. دست از این ایرانی بازی و ناسیونالیسم تخیلی خودتون بردارید!. فرهنگها در همه جای دنیا حرکت میکنن و با مهاجرت و جنگها باهم اختلاط پیدا میکنن!. نژاد پرستی و تاختن به عرب و ترک کاری غیر انسانیه!. فرهنگ ایران امروز هم فرهنگ اصیل ایرانی نیست بلکه فرهنگ یونانی عربی مغولیه!. اینقدر به دیگران نتازید!
دوشنبه 26 آبان 1393 - 06:21
*پسر شجاع* - تهران - ایران
fariba azizi - ﭘﺎﻧﺎﻣﺎ ﺳﯿﺘﯽ - ﭘﺎﻧﺎﻣﺎ. هیچی بابا بقال سرکوچه اتون بود همونی که هر وقت میرفتی بهت ماست ترش میداد..
دوشنبه 26 آبان 1393 - 07:12
*پسر شجاع* - تهران - ایران
Farokhzad - ﮐﻨﺖ - ﺍﻧﮕﻠﺴﺘﺎﻥ. داداش بیخیال ..همه فهمیدیم شما اعتقادی به دین نداری..دیگه هی حرفاتو تکرار نکن همونطور که فکر میکنی حرفای اون اراجیفه اونم فکر میکنه که حرفای او اراجیفه..قانون سوم نیوتن..
دوشنبه 26 آبان 1393 - 07:16
xavii - لندن - بریتانیا
Fsrokgzad, فقط یک کلمه بهت میکم، خیلى خوش شانسى، خیلى خوش شانسى ، این زر مفت رو اکه جلو من میزدى به على قسم فکت رو خورد میکردم. خدا رحمت کنه اصغر قاتلو،
دوشنبه 26 آبان 1393 - 08:58
Kolah-ghermezi - ونکوور - کانادا
fariba azizi - پاناما سیتی - پاناما ،،،، ورزشکار بوده عمویى!!!!
دوشنبه 26 آبان 1393 - 09:56
Farokhzad - کنت - انگلستان
Xavij لندن برتانیا ، اگر شهامت دارى بیا کنت من اونجام !!!درضمن میخواهى بدمت تهت پیگرد تروریستى ات کنند فکر کردى ابله ایرانه بچه هاى مردم رو با چاقو قمه بدرید وطن فروش
دوشنبه 26 آبان 1393 - 12:48
kimiaa - تهران - ایران
Farokhzad - کنت - انگلستان . خیلی بیجا میکنی به اعتقادات یک پدر داغدیده توهین میکنی خاک تو سر روشنفکر که تو باشی
دوشنبه 26 آبان 1393 - 13:04
اسب آتش - سیدنی - استرالیا
Farokhzad-کنت- همون پدری که بهش توهین میکنی تونسته این پسر محبوب رو با حمایتاش به اینجا برسونه وهمون اعتقادات و مرثیه هائی که اسمشو تازی میزاری باعث شد عراقیها پشت اطاق خواب بعضی ها صف نکشند. مرتضی وصیت هم داشته . هر وقت کیس خیانت کردن به کشور رو در خارج گذاشتی کنار، معنی انسانیت و بخصوص اصالت تاریخی رو می فهمی.
دوشنبه 26 آبان 1393 - 14:30
xavii - لندن - بریتانیا
Farokhzad, مال این حرفا نیستى ،،. خدا رحمت کنه اصغر قاتلو،
دوشنبه 26 آبان 1393 - 16:10
کوروش مهری - یزد - ایران
پسر بزدل!!ما هم فهمیدیم تو دینداری!!البته دینداری زیاد سخت نیست کافیه عقل رو بذاری کنار!!!
‌چهارشنبه 28 آبان 1393 - 17:14
asal30 - بندرعباس - ایران
بی هوا - استکهلم - سوئد. دوست عزیز شما حتمآ اهل موسیقی پاپ ایرانی نیستید که مرتضی رو نمی شناختی. من چندساله با صدای مرتضی آشنا شدم . موقعی که صداش رو برای اولین بار شنیدم تو خارج از کشور بودم. اولین بار که صداش رو شنیدم آهنگی به اسم زیادی بود که بشدت عاشقانه بود. صدای خاص و زیبا و آرامش بخشش منو سر جام میخکوب کرد. بعد از 2 سال این اواخر همه جا زمزمه میشد که مریضه و براش دعا کنید. نمیدونستم خبر بیماریش خیلی جدی باشه چون خودش هم تکذیب میکرد بیماریش رو . در نهایت وقتی فهمیدم که در فیس بوک مدام میرفت سفر و کنسرت میگذاشت با همون حال بیمارش . این اواخر موهاش ریخته بود قبلا موهاش بلند بود و بجاش کلاه میگذاشت با شال گرد. و با وجود شیمی درمانی و دردی که داشت هر هفته در چندین شهر ایران کنسرت برگزار میکرد .
یکشنبه 2 آذر 1393 - 01:46
asal30 - بندرعباس - ایران
من الان یک هفته میشه که روز و شب ندارم . با مرگش بشدت ضربه خوردم چون عاشقانه صداش رو می پرستیدم. دوستش داشتم. شنیدم پزشکش به علت درد و بی قراری های مرتضی بهش داروی بیهوشی زده و بعد از اون مرتضی دچار مشکل تنفسی شده و با دستگاه تنفس میکرده و روز بعد هم دچار ایست قلبی شده. ایکاش دکترش بهش داروی بیهوشی تزریق نمیکرد شاید امروز مرتضی زنده می ماند. هر چند سرطان ریه و کبد و مغز استخوانش رو هم درگیر کرده بود. روزی نیست که با آهنگ هاش گریه نکنم براش
یکشنبه 2 آذر 1393 - 01:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.