مجوسان یا مغانی که نخستین ستایندگان عیسی بودند

داستان "سه مجوس شرقی" از دستمایه‌های ثابت و اصلی هنر مسیحی

 

کلیسای جامع شهر کلن در غرب آلمان به خود می‌بالد که از ۸۵۰ سال پیش حافظ بقایای استخوان یا اسکلت سه مرد دانا یا سه پادشاهی است که پس از ولادت عیسی نزد "فرزند خداوند" حاضر شدند و او را ستایش کردند. به همین مناسبت در شهر کلن نمایشگاه اختصاصی بزرگی برگزار شده است.

تنها یکی از انجیل‌های رسمی چهارگانه به این رویداد غریب اشاره کرده است. در آغاز باب دوم "انجیل متی" آمده است: "چون عیسی در ایام هیرودیس پادشاه در بیت لحم یهودیه تولد یافت، ناگاه مجوسی چند از مشرق به اورشلیم آمده گفتند: کجاست آن مولود که پادشاه یهود است زیرا که ستاره او را در مشرق دیده‌ایم و برای پرستش او آمده‌ایم."

در ادامه داستان مجوسان به پیروی از ستاره‌ای که راهنمای آنهاست، زادگاه عیسی را می‌یابند. به نزد طفل می‌روند، او را نیایش می‌کنند و هدایای گرانبهای خود را به او تقدیم می‌کنند. آنها سپس از راهی دیگر به وطن خود برمی‌گردند.

مجوسانی که از مشرق به زادگاه عیسی رفته بودند، نخستین کسانی بودند که تولد عیسی را بشارت دادند و به رسالت او ایمان آوردند. از این رو این داستان در عقاید مسیحی اهمیت زیادی یافت و در طول تاریخ شاخ و برگ بسیاری پیدا کرد، از جمله این که راویان بعدی گفتند که شمار آنها سه نفر بوده و در راه بازگشت به دیار خود کشته یا "شهید" شدند.

درباره اصل رویداد هیچ قرینه یا شاهد تاریخی وجود ندارد، اما تبعات آن در تاریخ ثبت شده و امروزه بخشی ثابت از تاریخ کلیسای کاتولیک به شمار می‌رود.

حدود سه قرن بعد از "رخداد"، هلنای مقدس، مادر کنستانتین امپراتور رم، که بسیاری از رسوم و مناسک و آیین‌های مسیحیت به او منسوب است، در سفری زیارتی که در پایان زندگی به فلسطین کرد، بقایای جسد سه فرزانه را "کشف" کرد، با خود به آسیای صغیر برد و به کلیسای بزرگ قسطنطنیه سپرد (ایاصوفیه در استانبول امروز). استخوان‌های "مقدس" در قرن پنجم به میلان منتقل شدند و چند قرن بعد در تابستان ۱۱۶۴ میلادی به شهر کلن اهدا شدند.

شهر کلن که تا آن زمان از نظر آثار و مواریث دینی فقیر بود، برای پاره استخوان‌ها ضریحی زرین ساخت. به شکرانه همین "موهبت" در سال ۱۲۴۸ میلادی در کلن سنگ‌بنای کلیسایی پرشکوه نهاده شد که گفته می‌شود امروز پس از سن پتر واتیکان، دومین کلیسای بزرگ جهان است. از آن پس کلن به زیارتگاهی معتبر برای پیروان آیین مسیح بدل شد و توانست در رقابت برای جلب زایران، که در سده‌های میانه مهمترین منبع درآمد و مایه رونق شهرها بود، جایی ویژه کسب کند.


پیشرفت افسانه در تاریخ و هنر


کلیسای جامع شهر کلن که به افتخار "سه پادشاه مقدس" بنا شده است

با گسترش آیین مسیح، افسانه سه فرزانه به چند دلیل در باورهای مسیحی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. نخست آن که افرادی فرزانه و حکیم با الهام از نیروی غیب ولادت عیسی را پیش‌بینی کرده بودند. دیگر این که آنها می‌دانستند این نوزاد همان مسیح، ناجی یا پادشاه یهود است؛ و سوم این که آنها از شرق آمده بودند، شاهدی بر این مدعا که رسالت عیسی برای همه اقوام و مردمان بوده و نه تنها برای قوم یهود.

در روایت‌های اولیه بر پایه "انجیل متی"، آنها سه مرد دانا یا "مجوس" بودند اما در روایت‌های بعدی، به ویژه از قرن دهم، پادشاه خوانده شدند. این تحول هم می‌توانست به ارتقای "اسطوره" کمک کند و هم به نهاد پادشاهی که در اروپا گسترش یافته بود، تقدس ببخشد و آن مقام دنیوی را در کنف حمایت کلیسا قرار دهد.

داستان "مجوسان شرقی" در سیر هنر اروپایی نیز جایگاه برجسته‌ای پیدا کرد، تا آنجا که، در کنار صحنه ولادت و واقعه تصلیب، یکی از سه دستمایه مهم هنر مسیحی شد.

در نمایشگاه کلن مجموعه بزرگی از اسناد و اوراق، تابلوها و پیکره‌ها و اشیای باستانی گرد آمده که از قرن چهارم تا یازده میلادی پیرامون این موضوع در فرهنگ غرب شکل گرفته است. نمایشگاه هم خاستگاه "رخداد" را نشان می‌دهد و هم سیر تاریخی آن را.

نکته آموزنده این است که اسطوره در دوره‌های گوناگون، بنا به نیازها و خواست‌های هر دوره، یا متناسب با افق معنوی آن روزگار، رنگ عوض می‌کند و این تحول دیر یا زود در هنر نیز بازتاب می‌یابد.

به روشنی می‌توان دید که از مقطعی سه مرد "فرزانه"، پادشاه خوانده می‌شوند و کلاه یا دستار آنها جای خود را به تاج شاهی می‌دهد. در زمانی که نگاه به شرق قوت گرفته، آبای مسیحی آنها را به ایران و عربستان و هند نسبت می‌دهند، و زمانی که فتوحات استعماری رواج یافته، آنها را نمایندگان سه قاره‌ای می‌شمارند که در آن زمان شناخته شده بودند، یعنی آسیا و اروپا و افریقا. از همین مقطع است که یکی از سه "فرزانه" رنگ عوض می‌کند و سیاه‌پوست می‌شود.

بر همین روال می‌توان دید که هنرمندان حال وهوای آشنای محیط خود را به "صحنه" می‌دهند، آن را به دربارهای اروپایی می‌برند یا مانند یکی از شاگردان پیتر بروگل (پدر) که بنا به سنتی آشنا در نقاشی فلامان، ماجرا را به روستایی برف‌پوش منتقل کرده است.


مجوسان که بودند؟


استخوان "سه مجوس شرقی" در گنجینه‌ای زرین در کلیسای کلن محفوظ است

سه مرد دانایی که به دیدار عیسای کودک رفتند، در ترجمه‌های عربی و فارسی انجیل به نام "مجوس" ذکر شده‌اند که برگردان مغ است. آنها در زبان‌های منشق از لاتین "ماگی" خوانده شده‌اند که بیشتر به معنای حکیم یا جادوگر است. ریشه این واژه که از ماگوس یا موگوس یونانی و لاتین آمده، به موگو، ماگو، ماگوگ در زبان پهلوی می‌رسد که در فارسی دری به مغ برگشته است. واژه موبد (در اصل موگ‌پت) پیشوای روحانی زرتشتیان نیز از همین ریشه است.

مغان را کاهنان یا اولیای دین دانسته‌اند که در دوران ادیان کهن در ایران باستان به سرپرستی امور دینی می‌پرداختند. با پیدایش و گسترش آیین زردشت آنها همان وظیفه یعنی زعامت دینی را ادامه دادند.

با تسلط هخامنشیان بر بابل و آشور، مفهوم و واژه مغ به آن اقلیم‌ها نیز کشیده شد و چه بسا در آمیزش با آیین‌های کهن با فنونی مانند اخترشناسی و پیش‌گویی و خواب‌گزاری همراه شد. گفته‌اند که مغان کلدانی در سحر و جادو نیز دست داشتند.

جای تأمل دارد که سه مجوس یا مغی که به دیدار عیسای کودک می‌روند، در خواب از وحی الهام می‌گیرند، ولادت مسیح را "پیش‌گویی" می‌کنند و به هدایت ستاره‌ای به بیت لحم می‌رسند.

نمایشگاه "سه پادشاه مقدس" تا ۲۵ ژانویه در موزه اشنوتگن شهر کلن ادامه دارد.

+44
رأی دهید
-19

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
جالب است که تیترِ مقاله می‌گوید که استخوان‌های این ۳ نفر در موزه‌ این کلیسا به طورِ رسمی‌ نگاه داری میشود اما مقاله این موضوع را افسانه مینامد ! حال جالب تر اینکه با وجودیکه نویسنده مقاله موضوع را افسانه مینامد اما می‌گوید که چطور این سه مجوسی که جادوگر هستند از خدا الهام میگیرند و میلادِ مسیح را پیشگویی میکنند !!! خوب آقای نویسنده ، وقتی‌ افسانه هست پس چطور مسیحیت را به دلیلِ یک افسانه زیر سؤال میبرید ؟ این هم یکی‌ دیگر از تلاش‌های احمقانه دشمنانِ مسیح برای زیر سوال بردنِ مسیحیت !
یکشنبه 11 آبان 1393 - 21:06
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
اما حقیقت این است که اولا جادوگر تنها ترجمه مجوسی نیست بلکه مجوسی به عنوانِ زاهد و نیز ستاره شناس نیز ترجمه شده است و این ۳ نفر اتفاقا به دلایلِ فراوان زاهدینِ زرتشتی بوده اند که با این کارشان نشان دادند که مسیح را به عنوانِ پادشاهِ آسمانی می‌پذیرند ! و به گواهیِ تاریخ تمامِ قسمت‌های شمال غربیِ ایران در همان سال‌های اولیه مسیحیت زیر نفوذِ دینِ نجات بخشِ مسیح بود ! اما در جوابِ نویسنده بسیار متعجب مقاله باید گفت که خدا برای انجامِ کارش حتا از خرِ بالاق استفاده کرد تا مانع از رفتنش شود ، یا برای بیدار شدنِ یونش از ماهی‌ِ دریا استفاده کرد و اینجا هم اتفاقا برای ضایع شدنِ دشمنانِ مسیح از نویسنده همین مقاله استفاده کرده است ! یک نمونه هم این است که افرادی مثل باورِ عمیق و فدای آقا می‌آیند اینجا و با در افشانی ، خود را ضایع و موجباتِ جلالِ مسیح را فراهم میاو‌رند !
یکشنبه 11 آبان 1393 - 21:06
فدای آقا - اودنسه - دانمارک
امید پر جلال - بجمب دیگه، منتظریم بری از قرآن آیه سنگسار بیاری. من که آیات وحشیانه سنگسارو برات از انجیل آوردم. یوحنا فصل هشتم آیات 1_13. سعی کن نجسی کمتر بخوری، که لااقل یه قولی رو که میدی، فراموش نکنی.
یکشنبه 11 آبان 1393 - 22:53
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
امید پر جلال دین مسیح افسانه نیست واقعا وجود داره! چیزی که افسانه است پسر خدا بودن مسیح و تک کروموزومی بودنش و عروجش و داستانهایی بی سرو ته از این نوعه که مرغ پخته راهم به خنده می ندازه! البته اسلام هم از این داستانهای کمدی کلاسیک کم نداره. واقعا بهتر نیست انسان با عقلش تصمیم بگیره و زندگی کنه و نه با یک مشت مزخرفات و خرافات چند هزار ساله؟
دوشنبه 12 آبان 1393 - 05:41
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
فدای آقا - اودنسه - دانمارک نگفتم تحریف از کقسوسیاتِ اسلام است !! یا واقعا متوجه نمی‌شوی که آن سنگسار را یهودیان می‌خواستند انجام دهند و مسیح جلیشان را گرفت یا خودتو زادی به اون راه ! هر چی‌ که در انجیل نوشته شده مربوط به مسیحیت نیست بلکه قسمتی‌ از تاریخ است ! این که تو می‌گویی مثل این است که چون در قرآن از بووت پرستی‌ِ عرب‌ها نوشته شده پس ما هم بگوییم که بووت پرستی در قرآن آماده و مسلمین بات پرست هستند ! آقای سواد مند ، مسیح الام کرد که هر که بی‌ گناه هست اولین سنگ را پرتاب کند و هیچ کس این کار را نکرد چون همه گناه کرده اند ، اما شما مسلمین خود را بی‌ گناه میپندارید و هر که را می‌خواهید و ازش خوشتان نمی‌‌آید سنگسار می‌کنید ! اما در مورد اینکه گفتی‌ از قرآن در مورد سنگسار آیه بیاورم بهتر است این سؤال را از آقایت بپرسی و یقه ا‌ش را بگیری که چرا در ایران احکامِ ضدّ اسلامی اجرا می‌کند ! اینم از آقای احمقت که میخوای جانت را فدایش کنی‌ !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 11:15
توپوزی - لینز - اتریش
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا من کامنت باورِ عمیق و فدای آقا و سایر مزدوران را که می‌خوانم برایم عادی است مواجب آمد شرف رفت.اینها که خدا پرست نیستند ولی‌ برای شما نگران میشوم.چون به عقل شما شک می‌کنم.خدایی که میلیاردها کهکشان آفریده که هزار زمین به نقطه‌ای در خلقت مقایسه میشود آنقدر بیکار است که بیاید در این کره خاکی از خر و ماهی‌ یونس و حرف زدن مسیح در گهواره برای اثبات خودش استفاده کند.این خدایی که میلیونها سال طول می‌کشد تا ما به فرمول یک آفریده ا‌ش پی‌ ببریم آنقدر بدبخت است که نمیتواند با بنده ا‌ش حرف بزند که محتاج موسی لکنت و مسیح مشکوک و محمد غار باز است.این خدای بی‌نیاز چرا در تورات و انجیل و قرآن همش مردم را میترساند و سرسپردگی می‌طلبد. توپوزی
دوشنبه 12 آبان 1393 - 11:41
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
همسایه دکتر شریعتی - دانشمند که فک میکنی‌ خیلی عاقل هستی‌ ، من تا حلا چیزی در موردِ تو ننوشتم تا خودت بیایی و با حرفات ثابت کنی‌ که همه چیو رو حوّا قضاوت میکنی‌ ! از بس عجول هستی‌ که حتا ندیدی که من چه چیز رو گفتم که افسانه نیست! نه نظرِ من و نه این مقاله در موردِ افسانه بودن یا نبودنِ دینِ مسیح نبود ! معلوم است که همه نظراتِ تو رو حواست منع جمله در مورد مساله پسرِ خودا بودنِ مسیح ! حلا چیزی که بیشتر باعثِ عصبانیت دشمنانِ مسیح است این است که انجیل مسیح را صورتِ دیده شدهٔ خدا میداند ! آقای دکتر ، کسی‌ که به خودا اعتقاد دارد محل است که بگوید مسیح نمی‌تواند بدونِ پدرِ جسمانی‌ زاده شود !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 12:44
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
توپوزی - لینز - اتریش اتفاقا این من هستم که به عقلِ شما شک می‌کنم ! شما هنوز نمیدانید دروغِ سخن گفتنِ مسیح در گهواره موردِ تائیدِ مسیحیان نیست! این از دروغ‌های قرآن است که برای آسمانی جلوه دادنِ قرآن نوشته شده در حالی‌ که در همین آیات نکته‌ای نهفته است که بر ضدِّ قرآن است! باور جون و آقا فدا بیان اون آیه رو بنویسن تا من دروغ بودنِ قرآن را ثابت کنم ! دوما این معجزات که من گفتم برای نجاتِ مردمِ نینوا بود ! آیا خدایی که به فکرِ نجاتِ مردم است را بیکار می‌‌خوانید ؟ و اتفاقاً در هر دو معجزه هم خدا اول با یونس و بالاق مستقیم حرف زد اما چون سر پیچی‌ کردند برای انجامِ منظور خود از ماهی‌ِ دریا و الاغ استفاده کرد تا نشان دهد کسی‌ که به فکرِ کمک مردم نیست از حیوان هم پست تر است ! عزیز قبل از نظر نوشتن لطفا مطالعه کنید !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 12:56
توپوزی - لینز - اتریش
ای بت پرستان‌!! ای آدم پرستان!! وقتی‌ خدایان دروغین شما(موسی‌ و مسیح محمد علی‌ عمر) می‌میرند آنها را به خاک میسپارید چون یک روز پس از مرگ این خدایان چنان بوی گند میگیرند که شما نادانها هم بینی‌ تان را می‌گیرید.کجا تواند ۱۴ آدم مفلوک ساختن و هدایت آسمان و زمین را
دوشنبه 12 آبان 1393 - 15:09
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا. البته من خیلی سخت متوجه شدم منظورت چیه بسکه غلط املایی و انشایی تو کامنتت بود! و کاملا مطمئنم که کسی که به خدا (البته نه خدای ادیان که هرکاری دلش بخواد میکنه!) و پروردگار واقعی ایمان داشته باشه به همه چیز از دریچه عقلی که خدا بهش داده نگاه می کنه. ادیان تمامیت خواهی مثل یهودیت و مسیحیت و اسلام با رفتارشون در طول تاریخ( دادگاههای انگیزسیون و شقه کردن انسانها و جنگهای صلیبی و داعش و القاعده و کشتن مردم نوار غزه بدست صهیونیست ها و .. ) نشون دادن لایق هیچ احترامی نیستن و بدتر از اون پیروان متعصبی که کورکورانه و بدون عقل رفتار می کنن و باعث تمام گرفتاریهای انسان امروزی هستن. پس بیاییم دعا کنیم: خدایا همه ما را از شر اسلام و مسلمین، مسیح و مسیحیون، یهود و صهیونیزم و کلا ادیان نجات بده . آمین
دوشنبه 12 آبان 1393 - 16:15
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
فداى آقات! هر چى باشه بهتر از معراج با الاغ است!
دوشنبه 12 آبان 1393 - 17:46
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
همسایه دکتر شریعتی - از خصوصیاتِ دیکتاتور‌ها و دروغ گوی‌ها این است که اشتباهِ خود را نمی‌پذیرند و آنرا به گردنِ طرفِ مقابل می‌‌اندازند ! بحثِ غلطِ املایی یا انشایی در اینجا یک دروغ و جوک بیشتر نیست ! تو بگو اول ناخوانده بودم و الکی‌ کامنت نوشتسم و بعد که خواندم تازه متوجه شدم ! اما بر عکسِ شما من همون روز اول که کامنت‌های شما را خواندم ( منظورم از همون اولین کامنتِ شما در این وب سایت ) دقیقا متوجه شدم شما چه جور شخصیتی هستید !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:02
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
توپوزی - لینز - اتریش دیدی باید به عقلِ تو شک کرد ؟! اتفاقا چیزی که بوی هندش دنیا را فرا گرفته همین افکاری مثل افکارِ تست که پرستیندگانِ خدای حقیقی‌ یعنی‌ عیسی مسیح را آدم پرست می‌نامید ! ضمنا قبرِ خلیِ مسیح به بوی روح انگیزِ پیروزیِ مسیح بر مرگ و نیستی‌ معطّر است ! این تلاشِ شیطان برای اینکه وانمود کند جسد مسیح اصلا مصلوب نشده به همین خاطر است که قبرِ او خالیست و او با پیروزی بر مرگ هم ثابت کرد که خداست و هم راهِ نجات را برای ایماندران باز کرد !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:15
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
توپوزی - لینز - اتریش ضمنا نه محمد و نه موسی‌ هیچ وقت ادعای خدایی نکردند که کسی‌ او را بپرستد ! این تنها مسیح هست که هم ادعا کرد کا خداست و هم خدا بودنِ خود را ثابت کرد و هم اتفاقا بر عکسِ دروغِ شما اساسا جسدی در قبر ندارد که بویش کسی‌ را بیازارد ! آنچه دشمنانِ مسیح را می‌‌آزارد اتفاقا حقیقتِ پیروزیِ او بر مرگ است که اول باعث شد دشمنان بگویند که او مرده و تمام شده اما وقتی‌ حقیقتِ پیروز‌ای او بر مرگ و عروجش به آسمان ثابت شد گفتند که او اصلا مصلوب نشده بلکه زنده به آسمان رفته ! دلیل این دروغ‌ها هم این است که می‌دانند اگر کسی‌ خود به خود بر مرگ پیروز شود ، او خداست !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:15
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
Persianshadow1 - برایتون شما که این قد ترسو هستید که می‌ترسید بنویسید طرفِ نظرتان کیست پس چرا مینویسید !؟ من که هر چی‌ فک کردم نفهمیدم منظورتان با کیست ! میتونی‌ بگی‌ این بحث معراج با الاغ رو کدوم خاری گفته ؟ من که اینجا اول بر از تو شنیدم ! اما در مورد فدای آقا باید بگویم که اتفاقاً برای امثال شما همون فدای آقا و آقا بهتر است تا به صورتِ دخترنتان اسید بپاشند و اگر هم هر اعتراضی داشتید موردِ استفاده از شیشه نوشابه را به صورتِ عملی‌ روی شما انجام دهند ! من بار‌ها گفتم که هر کس لیاقتش به اندازه نظراتیست که میدهد ! لیاقتِ شما همین فدای آقا ، شیشه نوشابه و اسید است ، لیاقتِ بعضی‌ از دوستانِ بی‌ خدا همون حکومتِ کره شمالی هست و لیاقتِ من هم مسیحِ زنده ، خداوندِ آزادی و آرامش است ! امین !
دوشنبه 12 آبان 1393 - 21:25
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
توپوزی - لینز - اتریش دوست عزیز، خداوند در انجیل عهد جدید کسی‌ را نمیترساند، بلکه بالعکس باقی‌ ادیان ابراهیمی از عشق و مهر بین خالق و مخلوق صحبت می‌کند. این فرق اساسی‌ بین انجیل عهد قدیم، قرآن و عهد جدید هست. شما انجیل عهد جدید رو بخون، اگه قسمتی‌ پیدا کردی که با روحیات انسانی‌ قرن ۲۱ از لحاظ اخلاقی‌ مشکل داشت، بیار تا ما هم غافل نمونیم. مطمئن باش ما بر خلاف مسلمانان هیچ تفسیر و‌شان نزول هم نمی‌کنیم.
دوشنبه 12 آبان 1393 - 23:22
توپوزی - لینز - اتریش
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا.ببخشید.من فکر کردم شما اندیشه‌ای دیگر دارید.کسی‌ که خدا و خلقت و علم را با الاغ و اسب و کرگدن ثابت می‌کند شایسته بحث نیست.شما حق دارید به عقل من شک کنید چون اگر عقل داشتم شما را با ماهی‌ و یونس و الاغ تنها میگذاشتم تا در جهالت خود دست و پا بزنید و با فدای آقا و باور و دیگر بت پرستان توی کله هم بزنید که خر عیسی تندتر است یا خر محمد. توپوزی
دوشنبه 12 آبان 1393 - 23:58
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
فدای آقا - اودنسه - دانمارک قابل توجه شما از وبسایت حدیث و قرآن: گفته اند که در مورد رجم آیه‏اى در قرآن مجید نیامده است. در این با ره گفتنی است که نه تنها این حکم بلکه بسیارى از احکام مسلم شرعى که حتى از ضروریات دین است در قرآن نیامده. از باب نمونه مسائل راجع به غسل و تعداد رکعات نماز. البته ضرورتى هم ایجاب نمى‏کند که تک تک احکام شرعى به صورت مبسوط در قرآن ذکر شود. قرآن کریم در آیات متعددى ما را به سوى پیامبر و اهل بیت او(ع) رهنمون شده و اطاعت از آنان را بر ما واجب نموده [...] به همین جهت سنّت که گفتار پیامبر و اهل بیت معصومین پیامبر است یکى از منابع استخراج احکام شرعى علاوه بر قرآن به شمار مى‏رود و بسیارى از احکام شرعى از روایات پیامبر و اهل بیت(ع) استفاده مى‏شود. حکم رجم زناکارى که داراى همسر باشد با تحقق شرایط آن یکى از مسائلى است که با روایات متعدد از پیامبر و ائمه معصومین(ع) ثابت شده است. و محل اتفاق جمیع فقها است بلکه به حد ضرورت و بداهت بین مسلمانان رسیده و جاى تأمل و تردید در این حکم وجود ندارد. و در صدر اسلام به دستور پیامبر(ص) انجام گرفته است.
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 00:00
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
باز هم قابل توجه خودت از ویکیپدیا فارسی: . [...] اما برخی از مفسران، آیه ۴۱ سوره مائده را در ارتباط با این موضوع دانسته‌اند. بنا بر این دیدگاه این آیه مربوط می شود به زنای محصنه زن و مردی یهودی که وقتی داوری را نزد پیامبر آوردند، حکم به سنگسار ایشان کرد. روزی عمر بن خطاب بر روی منبر اعلام کرد :. خداوند رسول خدا را به حق فرستاد و بر او کتاب را نازل کرد. پس در بین آنچه بر وی نازل شده بود آیه سنگسار بود. پس ما آن را خواندیم فهمیدم و با تمام وجود درک کردیم. رسول خدا سنگسار کرد و ما هم سنگسار نمودیم. زمانی که از عمر پرسیده شد که اگر این آیه جزو قرآن بوده پس چرا آن را به متن قرآن اضافه نمی‌کند، اینگونه پاسخ داده که تنها دلیلی که این کار را نمی‌کند ترس از این است که مردم بگویند «عمر به قرآن کتاب خدا مطلبی را افزوده‌است».در روایتی زر بن حبیش به ابی (از صحابی محمد) می‌گوید که زمانی که آیه سنگسار جزو قرآن بود را بیاد دارد و این آیه در سوره احزاب بوده‌است. گروهی مدعی شده اند که در قرآن آیه ای درباره رجم وجود داشته که در نسخه فعلی قرآن نیامده است. از آنجا که این دیدگاه مبتنی بر تحریف قرآن است..
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 00:08
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
فدای آقا - اودنسه - دانمارک بنده برای حصول اطمینان بیشتر انجیل اورشلیم (انجیل کاتولیک ها) به زبان انگلیسی‌ رو مطالعه کردم به چیزی که شما گفتید بر نخوردم، و هیچ چیزی از سنگسار ندیدم. نکته اول، مکاشفات یوحنا خزعبلاتی بیش نیست و (حداقل) در بین کاتولیک‌ها هیچ گونه رواج و مرسومیتی ندارد. یوحنا اینها رو در رویا دیده و تعبیر کرده. نکته دوم، بر خلاف آنچه شما مسلمانان در قبال کتاب خود می‌گویید هیچ یک از اناجیل ۴ گانه به اضافه مکاشفات یوحنا نوشته خداوند نیست، بلکه نوشته ۴ انسان هست و بنده مطمئن هستم که تحریف که هیچ، ترجمه اشتباه هم داشته اند. دین ما کتاب و جزوه و رسائل و حدیث و روایت ندارد، بلکه آن چیزی هست که در قلب ما حکّ شده هست، و آن‌ عشق مسیح پسر خداوند هست. اناجیل ۴ گانه خاطراتی از زندگی‌ و گفتار مسیح هست، همین و بس. نکته سوم، باز هم میگم بنده چیزی درباره‌ٔ سنگسار پیدا نکردم، برای اطمینان بیشتر منظور شما همان فصلی هست که فرشتگان بلایا به زمین میفرستند، درست هست؟
دوشنبه 12 آبان 1393 - 23:55
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
یعنی شما پیروان ادیان آخرشین! چرا فکر می کنین کل کائنات و جهان فقط بخاطر مسیحتون یا موسی یا محمد یا علی و .. بوجود آمده و اینها فلسفه خلقتن؟ واقعا انتظار زیادیه اگه بخوام با عقلتون قضاوت کنین؟ من این داستانهای شما رو فقط جهت عبرت اموزی مطالعه می کنم و امیدوارم خدا همه انسانها رو از شر ایسم ها و پیروانش حفظ کنه. آمین
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 06:40
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی دوست عزیز ، فدای آقا دمشو گذاشته رو کولش و رفته ! احتمالا تازه متوجه شده که قرآن چه سوتیِ اسفناکی در موردِ سخن گفتنِ مسیح در گهواره داده !
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 07:35
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
Omide por jalal. اولا کاملا مشخص بود که من طرف صحبتم با فداى آقا بود و رفتن به معراج پیامبر مسلمونها رو به مسخره گرفتم. دوما تو ظاهرا از این نیو مسیحى ها هستی که اینقدر تعصبى و بى تربیت و کم عقلى، سواد چندانى هم ندارى فقط مسایل رو با هم قاطى میکنى و شروع میکنى به دیگران توهین کردن، سوما اگر میخواى منو متهم کنى به مسلمون بودن و ساندیس خور بودن بازم کور خوندى چون من مسلمون نیستم! با مسیحیت اقامت گرفتى اونجا؟ اینجا تو انگلیس دیگه کیسش تابلو شده! زیاد نقش بازى نکن جواب نمیدن! ادم پارانوید روانپریش!
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 10:42
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
Omide por jalal. لیاقت تند رو و متعصب مذهبى بى مغزى مث تو همون فداى اقا از دانمارکه! بدبخت عقده اى باورت شده مسیح توروحت فوت کرده؟ بخواب بابا!
‌سه شنبه 13 آبان 1393 - 10:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.