کرونا در ایران؛ ۵کشته و ۱۶۰۰بیمار مشکوک

درحالی‌که تا روزهای گذشته، خطر ابتلا به کرونا جدی نبود، حالا خبر رسیده است ۱۶۰۰بیمار مشکوک به کرونا در کشور شناسایی شده و ۵نفر نیز براثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

انگار کرونا که از آن با نام «مرس» هم نام می‌برند سرانجام جدی‌تر از گذشته به ایران رسیده. هشدار‌های قبلی مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر احتمال رسیدن این ویروس محقق شده است. با ورود آخرین گروه‌های حجاج به کشور اعلام شده که احتمال ورود این بیماری تنفسی به کشورمان وجود دارد. فرشید رضایی، کارشناس فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت از ابتلای 50نفر از حجاج به بیماری تنفسی شدید خبر می‌دهد.

به گفته وی، اسامی حجاج بیمار و بستری شده در عربستان و تیم‌های مراقب آنها شناسایی شده است. به محض بازگشت حجاج از آنها نمونه‌گیری می‌شود و آموزش‌های لازم به آنها داده می‌شود تا شاهد شیوع این بیماری مانند آنچه در سال‌های گذشته در کرمان اتفاق افتاد، نباشیم. کارشناس فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت با اشاره به این نکته که این بیماری در مکه و مدینه مشاهده شده و 34نفر در فروردین‌ماه و 26نفر در اخیرا ‌ این کشور مبتلا شده‌اند، می‌گوید: بعید نیست نمونه‌های آزمایشگاهی حجاج ایرانی نیز مثبت اعلام شود. او معتقد است: کشورهایی که زائر حج دارند مورد تهدید ویروس کرونا هستند این در حالی است که در حج امسال موارد مثبتی در کشورهای قطر و ترکیه دیده شده. تا عید قربان در ایران وضعیت تنفسی مساعدی وجود داشته اما در هفته پایانی 50نفر از حاجی‌های کشورمان به بیماری تنفسی شدید مبتلا شده‌اند و به‌دلیل وجود موارد این ویروس در ترکیه و قطر شاید مورد مثبتی در حجاج ایرانی دیده شود. رضایی می‌گوید: در روزهای گذشته و در شهر مدینه نیز موارد مثبتی از ابتلا به این ویروس دیده شده پس بعید نیست که در حجاج ایرانی نیز نمونه‌هایی از آن وجود داشته باشد. به همین دلیل پس از پرواز حجاج و رسیدن آنها به کشور نمونه‌گیری از آنها انجام می‌شود و علت بستری و موارد بیماری آنها بررسی می‌شود. اگر بیماری تنفسی آنها خفیف باشد به آنها ماسک داده می‌شود و در فرودگاه از آنها مراقبت خواهد شد و به آنها شماره تماسی داده می‌شود که اگر بیماری‌شان حاد شد تماس بگیرند. تاکنون چند مورد بستری در این زمینه داشته‌ایم.

5مورد مثبت در کرمان

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت نیز با اشاره به این نکته که 5نفر مبتلا به کرونا در کرمان شناسایی شده‌اند، می‌گوید: ‌مهم‌ترین اصل برای پیشگیری از این بیماری آموزش اصول بهداشتی است. به گفته دکتر محمود سروش، آموزش‌های لازم به حجاج داده شده و به‌طور مرتب پروازهایی‌که از عربستان به ایران می‌آیند کنترل می‌شود. وی با اشاره به ابتلای یک پرستار به ویروس کرونا در کرمان به‌دلیل برخورد داشتن با بیمار مبتلا به این ویروس، می‌گوید: وقتی وزارت بهداشت مسئول هماهنگی است باید بتواند خوب عمل کند تا درون خودش این اتفاقات نیفتد. وی با بیان اینکه همزمان با سفر حجاج، 170پایگاه مراقبت پزشکی در فرودگاه‌ها و پایگاه‌های دریایی و زمینی مستقر شده، هشدار می‌دهد: با توجه به بروز این بیماری‌های نوپدید نگران کادر درمان و پرستاران هستیم چرا که تجربه بدی را در بیرجند، مشهد، کرمان و تهران در یکی، دوهفته پیش داشته‌ایم که این برای نظام بهداشت و درمان خوب نیست و باید آن را ارتقا دهیم.

نگران نباشید اما خود مراقبتی کنید

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به مرس(کرونا)، شستن مداوم دست‌ها و نیز خودداری از روبوسی و دست دادن با فرد مبتلاست. این بیماری یک دوره کمون 14روزه دارد. توصیه وزارت بهداشت به استقبال‌کنندگان از حجاج این است که با حجاج روبوسی نکرده و با آنها دست ندهند.این بیماری از راه تماس نزدیک با شتر انتقال می‌یابد و سپس از طریق مجاری تنفسی به دیگران سرایت می‌کند بنابراین بهترین راه استفاده نکردن از لبنیات پاستوریزه نشدن شتر به‌خصوص شیر و نخوردن گوشت خوب پخته نشده این حیوان است.این بیماری همچنین می‌تواند از طریق فرد مبتلا در بعضی موارد باعث انتقال به دیگران به‌خصوص اطرافیان نزدیک و کادر درمانی که وظیفه مراقبت از بیماران را دارند، شود. این موارد به‌خصوص هنگامی رخ می‌دهد که هنوز ابتلا به بیماری قطعی نشده و کادر درمانی رعایت نکات حفاظت از خود را نکرده باشند.درصورتی که فردی به این بیماری مبتلا شد بهترین راه این است که وظیفه مراقبت از بیمار در منزل تنها به یک نفر سپرده شود و بقیه اطرافیان درصورت امکان از رفت‌وآمد به اتاق بیمار حتی‌الامکان خودداری کنند و یا فاصله حداقل یک متر را هنگام تماس با بیمار رعایت کنند. فردی که مراقبت از بیمار را به‌عهده دارد، نباید جزو گروه افراد پرخطر‌ باشد. شست‌وشوی دست‌ها به‌خصوص قبل از تماس با بیمار و بعد از تماس با او اجباری بوده و اهمیت بسیاری در جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران دارد. پزشکان موکدا توصیه می‌کنند درصورت ابتلا به نشانه‌های این بیماری از خوددرمانی اکیدا پرهیز و به پزشک یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه شود. همچنین این افراد باید اعلام کنند که از سفر حج بازگشته‌اند. این بیماری در حال حاضر واکسن ندارد. دارویی نیز در دنیا برای درمان آن در دسترس نیست. علاوه بر این بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، رعایت نکات بهداشتی و خودمراقبتی است.

+39
رأی دهید
-1

عشق من کتاب - حیدرآباد - هند
آخه میرید مکه چیکار کنید، اون از جاده، اون از مواد لبنی، اون از هواپیمامون، اون از فیلترینگ و امواج سرطان زا وبنزین سرب دارمون، گند زده شده به همه چیمون و حالا هم شما پا شو برو مکه و این ویروس رو سوغاتی رو بردار بیار
‌چهارشنبه 30 مهر 1393 - 12:08
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
اینم از بیمارى شترى - اسلامى! امیدوارم یک روزى بیاد که رفتن به حج و پرستیدن بت اعراب(کعبه) جرم محسوب بشه و هر کس پول ایران رو برد اونجا خرج کرد ممنوع الورود بشه و همونجا توى عربستان بمونه تا بپوسه.
‌چهارشنبه 30 مهر 1393 - 12:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.