ممنوعیت صید کوسه ها به اجرا گذاشته شد

کوسه دم سفید در فهرست گونه های در معرض خطر قرار دارد


تجارت پنج گونه از کوسه های جهان از این پس تحت مقررات تازه در خواهد آمد که گام مهمی در جهت حفاظت از این موجودات است.

فروش گوشت یا بال این کوسه ها بدون داشتن مجوز قانونی ممنوع خواهد شد.

این مقررات سال گذشته در نشست کنوانسیون بین المللی گونه های در معرض خطر (سایتس) در تایلند مورد توافق قرار گرفت. این مقررات همچنین شامل نوعی صفحه ماهی (مانتا ری) می شود.

شمار کوسه ها در سال های اخیر تحت فشار عظیمی بوده است که به خاطر افزایش شدید شکار آنها برای بالشان است.

تخمین های علمی حاکیست که هر ساله حدود ۱۰۰ میلیون کوسه شکار می شود و عامل اصلی آن تقاضای گسترده در بازار هنگ کنگ و چین برای سوپ بال کوسه است.

فعالان از دهه ۱۹۹۰ برای توقف تجارت غیرقانونی کوسه تلاش کرده اند اما تا سال گذشته که نشست سایتس در بانکوک برگزار شد نتوانسته بودند رای کافی برای اعمال این ممنوعیت را جمع آوری کنند.

براساس مقررات سایتس از روز یکشنبه شکار و تجارت کوسه دم سفید، پوربیگل و سه نوع سر چکشی بدون داشتن مجوز و گواهینامه لازم ممنوع خواهد شد.

صفحه ماهی موسوم به مانتا هم که به خاطر آبشش آن در پزشکی سنتی چینی کاربرد دارد در این فهرست قرار می گیرد.

بقای همه این ماهی ها در اثر صید بی رویه تهدید می شود.


محافظت ملموس
کوسه سرچکسی از دیگر گونه های در معرض خطر استاین حرکت مهم ترین اقدام در حفاظت از گونه ها در تاریخ ۴۰ ساله فعالیت سایتس (کنوانسیون بین المللی گونه های در معرض خطر) محسوب می شود.

جان اسکنلون دبیر کل سایتس گفت:‌ "اعمال مقررات بین المللی در تجارت این کوسه ها و یک گونه صفحه ماهی برای بقای آنها ضروری و راهی ملموس برای کمک به حفاظت از تنوع زیستی اقیانوس هاست."

"اعمال این مقررات در عمل شامل مسائلی مثل تعیین سطح قابل دوام صادرات، تایید قانونی بودن آن و شناسایی بال و آبشش و گوشت ماهی های این فهرست خواهد بود. ممکن است سخت به نظر برسد اما با همکاری یکدیگر عملی است و ما چنین خواهیم کرد."

به این ترتیب تجارت کلیه این گونه ها در ۱۸۰ کشور جهان ممنوع خواهد بود مگر آنکه با مجوز رسمی سازمان های مشخص دولتی انجام شده باشد.

البته گفته می شود که خرید و فروش بال کوسه اخیرا در نتیجه فعالیت ها برای افزایش آگاهی مردم به طور قابل توجهی کاهش یافته است. بنابر بعضی آمارها این صید تا ۷۰ درصد افت کرده.

از جمله در سال جاری رشته هتل های هیلتون ورلدواید عرضه بال کوسه را در ۹۶ ملکش در منطقه آسیا و اقیانوس آرام متوقف کرد.

دانمارک (به نمایندگی از گریلند)، کانادا، گویانا، ژاپن، ایسلند و یمن گفته اند که تعهدی به مقررات تازه نخواهند داشت.

با این حال براساس مقررات تازه آنها فقط حق تجارت با کشورهایی را دارند که مثل آنها از ابراز تعهد به منع صید خودداری کرده اند.

سایتس می گوید که شمار این کشورها کم است و مهم است که چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده این محصولات به اعمال مقررات تازه متعهد است.

+24
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.